Božično pecivo! V današnjem prispevku si lahko ogledate preproste in tradicionalne recepte za božično pecivo! V mesecu decembru se veselimo praznovanja božiča in novega leta. Božič je poleg Velike noči, pomemben krščanski praznik, kjer je velik poudarek na družini.
Poleg božične večerje, konec leta pripravimo tudi Silvestrsko večerjo. V božičnem času se zbere vsa družina, pridružijo se nam tudi prijatelji. Božični čas, je tudi čas dobrot, ko iz kuhinje diši po piškotih, orehovi potici in slastni pečenki. Božična večerja je vrhunec božičnih praznikov in takrat na mizi ne sme manjkati božično pecivo.
Poleg potice, lahko pripravimo še božične piškote, božični kolač ali celo pripravimo torto. K božičnemu pecivu ponudimo tudi tradicionalne božične napitke, kamor dodamo cimet, ingver in limono!
Božično pecivo
Za pripravo božičnih sladic lahko uporabimo razne sestavine dodatek. Najpogosteje pri peki božičnih piškotov, peciv in sladic, poleg moke in sladkorja, uporabimo naslednje sestavine
- zvezdasti janež, ingver in kandirano sadje
- kardamom, čokoladne oblive in surovo marcipanovo zmes
- mak, muškat, pistacije in vanilja
- cimet
V božičnem času iz kuhinj najpogosteje diši po peki piškotov, po cimetu in vanilji. Vaniljevi božični piškoti, so poleg ingverjevih piškotov, najpogosteje na mizi v času praznikov. Božični piškoti so prav gotovo najbolj priljubljeno božično pecivo.
Naj bo peka vedno užitek – tudi s pomočjo kuhinjskega robota
Za pripravo sladic si moramo vedno vzeti ča! Pri zamudni pripravi različnega testa so nam v veliko pomoč kuhinjski roboti. Kako izbrati kuhinjskega robota? Izbira je velika, nakup je odvisen predvsem od tega, kako pogosto bomo robota potrebovali.
Kuhinjski robot Rosmarino Infinity PRO je zmogljiv in vsestranski pripomoček za pripravo najljubših sladic, testa za kruh, pico in druge kulinarične dobrote. S 1400 W motorjem, 6 hitrostmi in pulzno funkcijo omogoča profesionalno mešanje sestavin.
Prostorna 5,5-litrska posoda iz nerjavečega jekla je idealna za večje količine, planetarno gibanje pa zagotavlja enakomerno mešanje. Opremljen z LED osvetljenim upravljalnim gumbom, nagibno glavo za lažjo uporabo ter trpežnimi kovinskimi zobniki za dolgo življenjsko dobo. Eleganten in praktičen dizajn, ki bo navdušil vsakogar, ki uživa v peki in kuhanju! Več poglej na Shoppster
Kazalo
Božični piškoti z vzorcem
Božične piškote lahko spečemo tudi s pomočjo valjarja z božičnim reliefnim vzorcem. Božični valjarčki so zelo priljubljeni, a mnoge gospodinje se pritožujejo, da so ga kupile, a jim piškoti niso uspeli. Danes bomo pripravili maslene piškote z valjarčkom z reliefom iz maslenega testa, ki pa ne sme vsebovati pecilnega praška,saj se potem vzorček res ne bo videl. Oglejte si tudi posebej valjar, pri katerem lahko nastavimo debelino! Več si oglej na Shoppster!
Recept je povzet po nasvetih Sanje Sirk, ki ga je objavila na spletni strani Okusno.je.
Recept za božične piškote z vzorcem:
- 200 g masla
- 1 jajce
- 2 žlici olivnega olja
- 150 g sladkorja v prahu
- ščepec soli
- 300 g ostre moke
- 100 g navadne moke
Iz ostre moke, navaden moke, jajca, masla, sladkorja v prahu in olivnega olja, zamesimo gladko testo. Testo oblikujemo v štručko, ga zavijemo v folijo in za pol ure postavimo na hladno mesto, lahko tudi v hladilnik.
Ko je testo spočito, pomokamo delovno površino in štručko najprej razvaljamo z navadnim valjarjem na debelino približno 5 mm. Nato vzamemo valjar z reliefom in gremo samo enkrat z njim čez testo. Nato izrežemo piškote poljubne oblike, v Božičnem času bodo to verjetno zvezdice, lunice ali kakšni drugi božični vzorčki.
Izrezane piškote polagamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Pečico ogrejemo na 200 stopinj C, piškote pečemo 10 minut.
Če se bomo držali navodil, nam bodo tudi piškoti s posebnim Božičnim valjarčkom uspeli.
Vaniljevi božični piškoti
Vaniljevi božični piškoti so najpogosteje na mizi v času praznikov. Okusni in enostavni za pripravo, k peki lahko povabimo tudi otroke, ki bodo iz testa pričarali pravljične oblike, zvezdice in srčke.
V današnjem receptu, bomo piškotom dodali tudi zdrobljene bonbone, ki se pri peki raztopijo in so videti kot stekleni vitraž. Uporabimo lahko bonbone različnih barv! Kadar želimo piškote obesiti na božično drevesce, jim na vrhu naredimo luknjico, še preden jih damo v peč.
Ko piškote jemljemo iz pečice, bodimo posebno previdni, saj so stopljeni bonboni še posebej vroči.
Sestavine za vaniljeve piškote: 12 piškotov
- 100 gramov masla
- 280 gramov zmletega kristalnega sladkorja
- 1/2 žličke vaniljevega izvlečka
- 2 jajci
- 530 gramov moke
- 2 žlički pecilnega praška
- 2 žlički zmletega cimeta
- 1/2 žličke soli
- nekaj žlic mleka
- nekaj trdih bonbonov različnih barv
Priprava in peka vaniljevih piškotov
Dva velika pekača za peko piškotov, obložimo s papirjem za peko. V veliki skledi kremasto umešamo maslo in sladkor. Nato dodamo jajci in vaniljev izvleček. V drugi skledi zmešamo moko, pecilni prašek, cimet in sol. Dodamo mešanico z jajci iz prve posode in med mešanjem postopoma prilivamo mleko. Zamesimo testo in ga za eno uro postavimo v hladilnik.
Medtem zdrobimo trde bonbone različnih barv. Po barvah jih damo v čiste plastične vrečke in jih zdrobimo z valjarjem. Nato na pomokani delovni površini razvaljamo testo na približno 5 mm debelino. Z modelčki izrežemo poljubne oblike, kakšen piškot lahko izrežemo tudi ročno ali ga sami oblikujemo. Nekaj testa ponudimo otrokom, ki bodo z veseljem izdelali svoje piškotke.
Z manjšimi modelčki izrežemo na sredini odprtine in jih napolnimo z zdrobljenimi bonboni. Pečico segrejemo na 190 stopinj C. Piškote pečemo 10 minut in jih nato skupaj s papirjem prenesemo na mrežico. Počakamo da se piškoti popolnoma shladijo, šele nato jih poberemo s papirja.
Prelepo božično pecivo nam bo polepšalo praznike in z veseljem se bomo spominjali veselega božiča, ki smo ga preživeli s krogu svojih najdražjih! (1)
Ingverjevi božični piškoti
V zimskem času je ingver pogosto prisoten v naših domovih, saj ga uporabljamo tudi za pripravo napitkov, ki pomagajo pri prehladu in za krepitev imunskega sistema.
Ingver pa se čudovito obnese tudi v piškotih in raznem božičnem pecivu. Za približno ingverjevih piškotov, potrebujemo naslednje sestavine:
- 250 gramov sladkorja v prahu
- 1 jajce
- 3 rumenjake
- 250 gramov moke
- 1 jedilna žlica zdrobljenega ingverja
- malo masla
Sladkor v prahu, rumenjake in jajce, mešamo na vodni kopeli, dokler ne dobimo goste mase. Nato lonec umaknemo z ognja in med stalnim mešanjem maso ohladimo. V ohlajeno maso nato vmešamo moko, ki smo ji dodali ingver in testo čimprej obdelamo. Testo razvaljamo na pomokani mizi, na debelino približno 1/2 cm. Nato z modelčki za pecivo izrežemo piškote.
Pekač namestimo in nanj položimo piškote. Tako jih pustimo eno uro in jih nato 15 minut pečemo pri 180 stopinjah C. Še vroče piškotke vzamemo iz pečice in jih za nekaj dni pospravimo, saj so ingverjevi piškoti takoj po pečenju zelo trdi.
Linški piškoti z nutello
Linški piškoti so klasična sladica, ki jih običajno delamo z marmelado. Linške piškote pa lahko pripravimo tudi z čokoladnim nadevom, otroci imajo najraje nutello.
Recept za linške piškote:
- 200 g zmehčanega masla
- 100 g sladkorja
- 1 jajce
- 1 rumenjak
- 1 žlička vaniljevega ekstrakta
- naribana limonina lupinica
- 4 žlice mleka
- 80 g mletih mandljev
- 400 g moke
- ščepec soli
- čokoladni namaz ali nutella
V večjo posodo presejemo moko, dodamo sol in premešamo. V drugi posodi penasto umešamo zmehčano maslo in sladkor. Dodamo jajce, rumenjak, vaniljev ekstrakt, 4 žlice mleka in naribano limonino lupinico. Na koncu v testo vmešamo mlete mandlje in presejano moko s soljo. Hitro pregnetemo, da dobimo gladko testo. Testo zavijemo v folijo za živila in ga za eno uro postavimo v hladilnik.
Testo nato razvaljamo na 3 mm debelo in z modelčkom izrežemo kroge ali rožice. Polovici izrezanih krogov še dodatno izrežemo krogec, lahko tudi srček ali rožico. Pekač obložimo s papirjem za peko, pečico ogrejemo na 180 stopinj C.
Piškote zložimo na pekač in jih pri 180 stopinjah C pečemo približno 15 minut, pečeni so, ko se po vrhu obarvajo svetlo rjavo. Ko so piškoti pečeni, jih previdno odložimo na mrežico, da se ohladijo. Ohlajene piškote brez dodatnega izreza z nutello ali drugim čokoladnim namazom, tiste z izrezom pa potresemo s sladkorjem v prahu in z njimi pokrijemo piškote namazane z nutello.
Linški piškoti z marmelado
Masleni piškoti
Najbolj preprost recept za peko božičnih piškotov je prav gotovo recept za maslene piškote. Po tem receptu bomo najlažje z modelčki izrezali testo, prav tako nam bodo lahko pomagali otroci. Kljub preprostemu receptu, so navadni masleni piškoti izredno okusni in se kar stopijo v ustih.
Recept za preproste maslene piškote:
- 200 gramov zmehčanega masla
- 300 gramov presejane moke
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- 2 rumenjaka
- 100 g sladkorja v prahu
Maslo sobne temperature narežemo na manjše kose in ga s pomočjo električnega mešalnika penasto umešamo s sladkorjem v prahu. Nekaj časa stepamo in nato dodamo razžvrkljane rumenjake in nato postopoma dodamo presejano moko. Zamesimo mehko masleno testo, ga oblikujemo v hlebček in ga pokritega za nekaj časa postavimo v hladilnik.
Ko je testo hladno, ga na rahlo pomokani površini razvaljamo in s pomočjo modelčkov izrežemo poljubne oblike. Pečico segrejemo na 180 stopinj C, piškote polagamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko. Piškote pečemo približno 10 do 15 minut, dokler ne rahlo porjavijo.
Ko so piškoti pečeni, jih vzamemo iz pečice in jih še kakšno minuto pustimo na pekaču. Nato jih preložimo na rešetko in počakamo, da se popolnoma ohladijo. Tako pečene piškote pospravimo v škatlo s pokrovom, kjer se bodo obdržali cel mesec.
Seveda pa lahko ohlajene piškote tudi okrasimo z božičnimi motivi, pri tem opravilu nam lahko na pomoč pritegne cela družina.
Glazura za piškote
Za okrasitev maslenih božičnih piškotov, medenjakov, božičnih zvezdic in drugih sladic, lahko sami pripravimo preprosto glazuro. Potrebujemo beljak, sladkor v prahu in limonin sok.
Če nimamo limone, lahko naredimo tudi brez, samo z beljakom in sladkorjem.
Za barvne božične piškote, glazuro razdelimo v več lončkov in dodamo poljubne jedilne barve.
Recept za glazuro:
- 100 g sladkorja v prahu
- 1/2 beljaka
- malo limoninega soka
Beljak razžvrkljamo, dodamo presejan sladkor v prahu in limonin sok. Mešamo toliko časa, da dobimo gladko glazuro. Z glazuro namažemo piškote in jih položimo na rešetko, da odteče odvečna glazura in pustimo, da se posušijo.
Za barvno glazuro dodamo jedilno barvo, premešamo in s pomočjo čopiča nanesemo na piškote. Piškote lahko tudi okrasimo z različnimi motivi, glazuro damo v vrečko za okraševanje in na piškote narišemo poljubne vzorce.
Polnozrnati linški piškoti
Linški piškoti so nepogrešljiva sladica v času Božičnih praznikov. Danes bomo to okusno sladico pripravili malo drugače in sicer z polnozrnato moko.
Sestavine za polnozrnate linške piškote:
- 200 g polnozrnate moke
- 100 g mletih mandljev
- 150 g masla (sobne temperature)
- 100 g sladkorja v prahu
- 1 jajce
- 1 vaniljev sladkor
- Naribana lupinica 1 bio limone
- Ščepec soli
- Džem po izbiri (najboljše je marelični ali malinov)
- Sladkor v prahu za posip
Recept po korakih:
- V veliki skledi zmešamo polnozrnato moko, mlete mandlje, sladkor v prahu, vaniljev sladkor, limonino lupinico in ščepec soli. Dodamo mehko maslo in jajce, nato pa z rokami vse skupaj zgnetemo v gladko testo. Če je testo premehko, ga za kakšnih 30 minut postavimo v hladilnik, da bo lažje za valjanje.
- Testo razvaljamo na rahlo pomokani površini na približno 3-4 mm debelo. Nato z modelčki izrežemo oblike – polovico piškotov pustimo cele, pri drugi polovici pa na sredini izrežemo manjšo luknjico (to bodo zgornji piškoti). Pekač obložimo s papirjem za peko in nanj previdno položimo izrezane piškote.
- Pečico segrejemo na 180°C in piškote pečemo približno 8-10 minut, dokler ne postanejo rahlo zlato obarvani po robovih. Pazimo, da jih ne prepečemo, ker morajo ostati mehki.
- Ko so piškoti pečeni, jih pustimo, da se popolnoma ohladijo. Nato cele piškote premažemo z izbranim džemom, na vrh pa položimo tiste z luknjico, da nastane klasičen linški sendvič.
- Na koncu jih še posipamo s sladkorjem v prahu, da so videti lepo in praznično.
Krhki medenjaki z orehi
Najboljši linški piškoti
Enostavni masleni piškoti
Božične limonine zvezdice
Cimetove zvezdice
Cimetove zvezdice pečemo pri nizki temperaturi, da se fini vonj cimetovih eteričnih olj ne razdiši.
Pripravimo jih lahko tudi z lešniki, zelo okusne so, če so v sredini še malo mehke. Za približno 60 cimetovih božičnih zvezdic, potrebujemo naslednje sestavine:
- 6 beljakov
- 500 gramov sladkorja v prahu
- 500 gramov neolupljenih naribanih mandljev
- 3 čajne žličke mletega cimeta
- 200 gramov mletih mandljev
- malo masla
Beljake in sladkor v prahu z mešalnikom stepemo v čvrst sneg. Veliko skodelico snega spravimo za glazuro. Na delovnem pultu zmešamo mlete mandlje s cimetom, dodamo sneg in naredimo voljno testo. Delovni pult nato na tanko posujemo z mletimi mandlji in testo razvaljamo na 1 cm debelo. Če na testo položimo folijo, se nam ne bo sprijemalo.
Nato razvaljano testo namažemo s snegom. Z modelčkom v obliki zvezde izrežemo piškotke in jih položimo v namaščen pekač. Preostalo testo z nekaj mletimi mandlji spet zgnetemo v testo, ponovno razvaljamo in glaziramo s snegom. Z modelčkom, ki ga pomakamo v hladno vodo, ponovno izrežemo božične zvezde. Če imamo čas, zvezde pustimo, da se sušijo čez noč.
Naslednje jutro pečico ogrejemo na 160 stopinj C, in božične zvezde spečemo na srednji rešetki, samo sedem ali sem minut, toliko, da ostanejo svetle.
Orehovi rogljički – mehko kvašeni rogljički z orehovim nadevom
Kvašeni orehovi rogljički so čudovita sladica, ki se najbolj prileže pri zajtrku. Mehko kvašene rogljičke lahko pripravimo s poljubnim nadevom, okusni so tudi brez nadeva. V času božičnih praznikov pa je prav, da pripravimo resnično najboljše sladice.
Recept za mehko kvašene orehove rogljičke:
- 300 mlačnega mleka
- 1/2 kocke svežega kvasa
- 1 žlica sladkorja
- 1 zavitek vanilijevga sladkorja
- 1/2 kg bele pšenične moke
- ščepec soli
- 1 beljak
- 50 ml olja
Sestavine za nadev:
- 250 g mletih orehov
- 200 ml smetane za stepanje
- 1 rezina masla
- ščepec cimeta
- 1 rumenjak
- 1 beljak
- 60 g sladkorja
V večjo posodo zlijemo 300 ml mlačnega mleka, dodamo 1/2 kocke svežega kvasa in dobro premešamo. Nato dodamo sladkor in zavitek vanilijevega sladkorja, ščepec soli in 1 beljak. Vse sestavine zmešamo in nato zgnetemo mehko testo. Ko se vse sestavine povežejo, dodamo 50 ml olja.
Gnetemo z kuhinjskim robotom pri visoki hitrosti, ko pa se prične testo lepiti na posodo, zmanjšamo hitrost in gnetemo še 5 minut.
Testo se mora pri gnetenju lepo raztegovati in se ne sme trgati. Nato testo zvrnemo na pomokano delovno površino, ga oblikujemo v kroglo in ga položimo v naoljeno posodo.
Pokrijemo in pustimo vzhajati približno 1 uro. Ko je testo vzhajano, ga ne gnetemo, pač pa ga raztegnemo in oblikujemo v kroglo. Kroglo testa razrežemo na tri dele, ki jih prav tako oblikujemo v kroglo. Eno kroglo nežno zvaljamo, ostali dve krogli testa pa pokrijemo, da se ne izsušita.
Razvaljano testo razrežemo na osem trikotnikov in damo na vsakega žličko namaza. Okrog nadeva testo stisnemo in nato zvijemo v rogljiček. Tako zvijemo vse rogljičke in jih sproti polagamo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem.
Rogljičke pokrijemo in jih pustimo vzhajati 15 minut. V tem času pečico ogrejemo na 200 stopinj C, vzhajane rogljičke pred peko namažemo z razžvrkljanim rumenjakom, ki smo mu dodali dve žlici mleka.
Rogljičke pečemo pri 200 stopinjah C od 10 do 15 minut, da postanejo lepo zlato zapečeni.
Nadev za orehove rogljičke:
V večjem loncu segrejemo sladko smetano, dodamo sladkor in rezino masla. Nato vmešamo mlete orehe, dodamo rumenjak in malo cimeta. Iz beljaka naredimo sneg in ga previdno vmešamo v maso, ki jo nato ohladimo.
Orehovi rogljički z drožmi
Božične marcipanove zvezdice
Marcipan izvira iz Orienta, V Evropo so ga verjetno prinesli Arabci. Osnovna sestavina marcipana so mandlji.
Skupaj zelo na drobno zmeljejo sladke mandlje in malo grenkih, ter vse skupaj zmešajo s sladkorjem. Za božične marcipanove zvezdice (za 65 zvezdic) , potrebujemo naslednje sestavine:
- 150 gramov moke
- žlička pecilnega praška in čisto malo soli
- 80 gramov sladkorja v prahu
- 1 vrečka vaniljevega sladkorja
- malo mleka
- 150 gramov olupljenih mandljev
- 125 gramov masla
Za oblogo piškotov potrebujemo:
- 200 gramov surove marcipanove mase
- 100 gramov sladkorja v prahu
- 2 žlici višnjevega želeja
Za obliv piškotkov potrebujemo:
- 100 gramov sladkorja v prahu
- 2 žlici limoninega soka
- kandirane češnje in sesekljane pistacije ali mandlje
Moko skupaj s pecilnim praškom presejemo v skledo. Dodamo sladkor v prahu, malo soli, vaniljev sladkor, mandlje in malo mleka. Dodamo še na kocke narezano maslo. Vse sestavine dobro premešamo s kavlji ročnega mešalnika. Nato na pomokanem delovnem pultu ugnetemo gladko testo, ki ga damo za eno uro počivati na hladno.
Priprava obloge in preliva za marcipanove zvezdice
Pečico segrejmo na 180 stopinj C in medtem testo tanko razvaljamo. Izrežemo zvezdice in zložimo na namaščen pekač. Božične zvezdice pečemo na srednjem vodilo približno deset minut.
Oblogo za zvezdice pripravimo tako, da marcipanovo maso ugnetemo s presejanim sladkorjem v prahu in tanko razvaljamo. Izrežemo enako velike zvezdice. Že pečene zvezdice tanko namažemo z višnjevim želejem in nanje položimo zvezdice iz marcipana.
Za obliv gladko umešamo presejan sladkor v prahu in limonin sok. Z njim premažemo zvezdice in jih okrasimo s kandiranimi češnjami, sesekljanimi pistacijami ali mandlji.
Božične sladice v kozarčku
Presne sladice
Prednost presnih sladic je ta, da jih pripravljamo brez peke in so pripravljene iz zdravih sestavin. Pogosto imamo med božičnimi prazniki na obisku tudi naše najdražje, ki iz različnih razlogov ne jedo peciva iz belega sladkorja. Presenetimo jih in jim pripravimo čudovite presne božične sladice!
Božične presne potice in rulade
Božičnih praznikov si ne moremo predstavljati brez okusnih božičnih sladic, kot so božični piškoti in seveda božična orehova potica. Vendar se pogosto zgodi, da marsikdo še tako dobre orehove potice, zaradi zdravja ne sme pojesti. Presenetimo naše goste in pripravimo presno božično orehovo torto!
Presna orehova potica
Orehova potica je tradicionalna slovenska jed, ki je dobila različico tudi v presni obliki. Božična presna orehova potica je narejena iz zdravih sestavin in je primerna za ljudi, ki ne smejo jesti slaščic, ki so pripravljene iz belega sladkorja in moke. Za 15 kosov čudovite presne božične potice potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 skodelico pretlačenega rumenega korenja
- 1 skodelico olupljenih suhih jabolk
- 1 skodelica datljev
- pol skodelice suhih murv
- malo limonine lupinice
- četrt žličke vanilje v prahu
Za temni biskvit potrebujemo:
- 1 skodelico pretlačenega oranžnega korenja
- skodelico in pol datljev
- skodelico orehov
- četrt žličke cimeta v prahu
- žlička rožičevega prahu
- žlica pomarančnega soka
Za okras potrebujemo:
- četrt skodelice rozin
- kokosove kosmiče za posip
Najprej ločeno sočimo rumeno in oranžno korenje, ter shranimo dobljeno pulpo. Pripravimo rozine in jih namočimo v vodo. Za svetli biskvit najprej v multipraktiku zmeljemo suha jabolka, datlje, murve, limonino lupinico in vaniljo v prahu. Nato dodamo pretlačeno rumeno korenje in meljemo toliko časa, da se vse sestavine lepo povežejo.
Za temni biskvit najprej zmeljemo orehe, nato dodamo datlje in še nekaj časa meljemo. Dodamo še cimet, rožičev prah, pomarančni sok in pretlačeno oranžno korenje (pulpa). Vse skupaj še enkrat dobro zmeljemo.
Svetli biskvit zelo na tanko razporedimo na papir za peko v obliki kvadrata, približno 30 x30 cm. Nato nanj razporedimo temen biskvit in odcejene rozine. Biskvit s pomočjo papirja za peko zavijemo in za dve uri postavimo v hladilnik.
Tradicionalno božično pecivo
Tradicionalno božično pecivo pečemo nekaj dni pred prazniki, nekatera pa celo mesece prej. Božični kolač z vinjakom in suhim sadjem, spečemo že tri mesece prej in ga spravimo v zaprto posodo. Za božični večer, bo sadni kolač ravno prav okusen.
Božični kolači
Poznamo več vrst božičnih kolačev, najbolj poznan je prav gotovo angleški božični kolač. Po tradiciji mora vsebovati korinte, to so rozine in seveda drugo suho sadje. Božični kolač moramo več tednov vlažiti z vinjakom, da se okusi počasi in temeljito razvijejo.
Angleški sadni božični kolač
Božični kolač spečemo že tri mesece prej, ga zavijemo v več plasti papirja za peko in spravimo v nepredušno zaprto pločevinasto škatlo.
Več tednov ga postopoma vlažimo z vinjakom, da se okusi počasi in temeljito razvijejo. Če ne želimo kolača z okusom vinjaka, ga spečemo teden dni pred božičem.
Kolač okrasimo s sladkorjem v prahu, najbolje tako, da nanj položimo papirnati čipko in posujemo s sladkorjem.
Sestavine za angleški božični kolač:
- 280 gramov korint
- 180 gramov navadnih rozin in 180 gramov rozin sultanin ( to so malo večje rozine, rumene barve )
- 100 gramov razrezanih in glaziranih češenj
- 100 gramov narezanih suhih marelic
- 50 gramov sesekljane mešanice citronate in oranžata
- 230 gramov moke in 100 ml vinjaka
- 2 žlički naribanega muškatnega oreščka
- 2 žlici mešanice začimb za medenjake
- 230 gramov masla
- 230 gramov temnega sladkorja
- 50 gramov sesekljanih mandljev in 1 žlica melase
- sok ene limone in naribana lupinica ene pomaranče in ene limone
- 4 jajca
Božični kolač pripravimo že tri mesece pred božičem
Priprava:
Vso sadje in mešanico citronata in oranžata, stresemo v večjo skledo, prelijmo z vinjakom in pustimo počivati čez noč. Z maslom namastimo tortni model in ga obložimo s peki papirjem. Papir za peko mora segati čez rob modela. V drugo posodo odmerimo moko, dodamo vse začimbe, maslo, sladkor, mandlje, melaso, limonino in pomarančno lupinico in sok obeh citronov. Nato dodamo v vinjak namočeno sadno mešanico, ki smo jo že prej pripravili. (2)
Mešanici dodamo jajca in vse skupaj dobro premešamo. Testo z žlico predenemo v tortni model in ga gladko poravnamo. Pokrijemo ga z dvojno plastjo papirja za peko. Pečico segrejemo na 140 stopinj C in pečemo približno 4 ure in pol, da se dobro učvrsti.
Kolač ohladimo v modelu in ga šele nato stresemo na mrežico. Ohlajenega spravimo v škatlo in ga nekaj tednov vlažimo z vinjakom! Tako pripravljeno božično pecivo, ima dolgo in bogato zgodovino. Božični kolač in tudi vso božično pecivo, ki ga pripravimo sami doma, je tudi izredno primerno božično darilo!
Valižanski kolački
Valižanski kolački, Welsh cakes, izvirajo iz Welsa v Angliji. Kolački so nekakšna mešanica med piškoti, torto in palačinkami. Kolački po videzu spominjajo na velik kolač, pečemo jih pa kot palačinke na rešetki, litoželezni ponvi ali na železni plošči. Recepti prirejeni današnjemu času so malce bolj preprosti, sestavine in okus pa ostajajo podobni.
Recept za valižanske kolačke:
- 250 g moke
- 3 žličke pecilnega praška
- 125 g masla
- 90 g sladkorja v prahu
- 90 g rozin (korinte)
- 1 stepeno jajce
- 2 žlici mleka
- olje za mazanje
V večjo posodo presejemo moko in pecilni prašek. Dodamo maslo in s prsti pognetemo, da dobimo drobtinam podobno zmes. Dodamo sladkor in rozine ter zmešamo. Nato dodamo jajce in le toliko mleka, da dobimo mehko testo, ki ne sme biti lepljivo.
Delovni pult rahlo pomokamo in testo razvaljamo na 5 mm debelo. S kolescem za testo izrežemo kroge. Težko litoželezno posodo pogrejemo in malce namastimo.
Kolačke pečemo na srednji vročini približno 3 minute na vsaki strani, da postanejo lepo zlato rjavi. Kolačke zlagamo na rešetko, da se ohladijo. Ponudimo jih lahko tudi vroče, naravno iz posode. Če jih postrežemo ohlajene, jih potresemo s sladkorjem v prahu.
Adventni venček z marcipanom
Adventni venček je čisto posebno božično pecivo, za pripravo bomo porabili 105 minut in za peko 50 minut. Adventni venček pečemo v tortnem modelu z neravnim dnom, premera 26 cm. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 100 gramov grenke čokolade
- 100 gramov neolupljenih lešnikov
Za testo potrebujemo:
- 250 gramov masla
- 180 gramov sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- malo soli in malo mletega cimeta
- 4 jajca
- 250 gramov moke
- 1/2 zavitka pecilnega praška
- 125 ml mrzlega kuhanega vina
Za premaz potrebujemo:
- 100 gramov božične marmelade
Za marcipanovo oblogo potrebujemo:
- 300 gramov marcipanove mase
- 150 gramov presejanega sladkorja v prahu
- jedilna barva: rumena, zelena in rdeča
- zlati sladkorni biseri
Čokolado in lešnike grobo sesekljamo in segrejemo pečico na 180 stopinj C. Maslo z ročnim mešalnikom mehko umešamo in postopoma vmešamo sladkor, vaniljev sladkor, sol in cimet. Mešamo toliko časa, da dobimo gladko maso.
Postopoma vmešamo jajca, vsako jajce mešamo 1/2 minute! Moko zmešamo s pecilnim praškom, presejemo in med mešanjem pri srednji hitrosti izmenoma s kuhanim vinom v dveh delih primešamo masi. Nazadnje dodamo koščke čokolade in lešnikov.
Priprava adventnega venčka
Testo damo v torni model, ki ga namastimo in pomokamo. Testo poravnamo po modelu in ga postavimo v pečico. Pečemo pri klasični pečici na 180 stopinj C, pri ventilacijski pri 160 stopinj C. Pečemo 50 minut.
Ko je adventni venček pečen, ga nekaj časa pustimo v modlu, da se malo ohladi, nato ga zvrnemo na kuhinjsko rešetko in počakamo da se popolnoma ohladi. Za premaz v lončku segrejemo božično marmelado in z njo premažemo ves venec, tudi notranji rob.
Marcipan pregnetemo s sladkorjem v prahu. Dve tretjini marcipanove mase na s sladkorjem posutem delovnem pultu na tanko zvaljamo v krog premera 30 cm. Marcipanovo plast položimo na venček in jo na robovih pritisnemo. V sredini izrežemo odprtino.
Odvzamemo četrtino preostale marcipanove mase in jo razvaljamo. Oblikujemo 4 cm širok in 20 cm dolg trak in z njim obdamo notranji rob kolača. Preostali marcipan obarvamo z rumeno, zeleno in rdečo jedilno barvo, ter iz njega oblikujemo sveče in liste za adventni venček. Na koncu venček okrasimo s svečami, listi iz marcipana in sladkornimi biseri. Okraske na venček pritrdimo z božično marmelado.
Božični kolač s kuhanim vinom
Kolač s kuhanim vinom je čudovito božično pecivo! Za božični kolač s kuhanim vinom, potrebujemo model za šarkelj premera 22 cm in naslednje sestavine:
Za umešano testo potrebujemo:
- 250 gramov masla
- 250 gramov sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- malo nastrgane lupinice limone in pomaranče
- 1 ščepec soli, 1 noževo konico mletih nageljnovih žbic
- 4 jajca
- 250 gramov moke
- 20 gramov kakava v prahu
- 3 majhne žličke pecilnega praška
- 125 ml mrzlega kuhanega vina
- 50 gramov raztopljenega, nekoliko ohlajenega nežno grenkega čokoladnega preliva
Za marelični preliv potrebujemo:
- 30 gramov sladkorja
- dve veliki žlici vode
- 50 gramov mareličnega džema
Za preliv potrebujemo:
- malo limonine in pomarančne lupinice
- 2 veliki žlici mrzlega kuhanega vina
- 2 veliki žlici sladkorja
- 65 gramov presejanega sladkorja v prahu
- 2 veliki žlici soka limone ali pomaranče
- 1 veliko žlico na četrtine narezanih kandiranih češenj
Maslo z ročnim mešalnikom pri najvišji hitrosti nežno mešamo. Med mešanjem postopoma dodajamo sladkor, vaniljev sladkor, pomarančno in limonino lupinico, sol in nageljnove žbice. Mešamo toliko časa, da nastane gosta zmes.
Nato drugega za drugim dodamo jajca, vsako jajce mešamo približno 1/2 minute. Moko, kakav in pecilni prašek zmešamo, presejemo v v dveh delih pri srednji hitrosti zmešamo s kuhanim vinom, ter vse skupaj dodamo masi.
Testo damo v model za šarkelj premera 22 cm, ki ga prej namastimo in pomokamo. Model postavimo v ogreto pečico in pečemo od 50 do 60 minut. Pri klasično pečici pečemo pri temperaturi 180 stopinj C, pri ventilacijski pečici pa pri 160 stopinjah C.
Preliv za božični kolač
Ko je kolač pečen, ga še deset minut pustimo v modlu, nato ga zvrnemo na kuhinjsko rešetko. Za marelični preliv med mešanjem segrevamo sladkor in vodo, dokler se sladkor ne raztopi. Marelični džem precedimo, dodamo k sladkani vodi in vse skupaj zavremo. Kuhamo tako dolgo, da se masa nekoliko zgosti. S prelivom namažemo kolač in počakamo, da se ohladi.
Za preliv z vročo vodo operemo limono in pomarančo, ju osušimo in lupini narežemo na tanke trakove. Kuhano vino in sladkor zavremo. Dodamo limonove in pomarančne trakove in ju malo pokuhamo. Tekočino precedimo, dve jedilni žlici shranimo. Limonove in pomarančne trakove položimo na krpo, da se posušijo.
Sladkor v prahu s shranjenim sokom zmešamo v gosto maso. Z njo namažemo kolač in ga okrasimo z limonovimi in pomarančnimi trakovi in četrtinami kandiranih češenj. Preden kolač postrežemo, počakamo kakšen dan, da se dobro namoči. Dobro zavit in shranjen kolač s kuhanim vinom obstoji do deset dni.
Korenčkov kolač z orehi
Božične sladice pogosto pripravljamo z orehi, medtem ko korenček ni ravno božična sestavina. Vendar so sladice s korenčkom zelo okusne, nam je najbolj poznana korenčkova potica.
Recept za korenčkov kolač z orehi:
- 150 ml olja
- 250 g polnozrnate moke
- 4 čajne žličke pecilnega praška
- 150 g svetlo rjavega sladkorja
- 60 g grobo sesekljanih orehov
- 125 g nastrganega korenja
- 2 zmečkani zreli banani
- 2 jajci
- 1 žlica mleka
Sestavine za premaz:
- 250 g nemastne skute, ogrete na sobno temperaturo
- 2 žlički medu
- 1 žlička limoninega soka
- sesekljani orehi za okras
Korenčkov kolač pečemo v štirioglatem 18 cm širokem modelu, ki ga namažemo z oljem ali maslom, dno modela obložimo s papirjem za peko.
Vse sestavine za kolač stresemo v široko posodo in zmešamo v gladko maso. Testo stresemo v pripravljen model in ga po vrhu poravnamo.
Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, kolač pečemo približno 50 minut, da lepo narast in začne odstopati od oboda modela. Ko je kolač pečen, ga še nekaj minut pustimo v modelu, da se nekoliko ohladi. Nato kolač zvrnemo na rešetko, odstranimo papir za peko in počakamo, da se popolnoma ohladi.
Ko je kolač hladen, pripravimo premaz. V večji posodi zmešamo med, skuto in limonin sok. Kolač po vrhu namažemo s premazom in ga potresemo z orehi. Preden kolač postrežemo, ga za nekaj časa postavimo v hladilnik.
Jabolčni žepki
Jabolčni žepki so preprosta in okusna sladica, ki jo lajhko pripravimo s kvašenim ali vlečenim testom. Danes bomo jabolčne žepke pripravili z že pripravljenim listnatim testom.
Sestavine za jabolčne žepke
- 1 zavitek listnatega testa
- 350 g na kocke narezanih jabolk
- 3 žlice sladkorja
- 2 žlici v rumu namočenih rozin
- 3 cl ruma
- 2 žlici biskvitnih drobtin
- ščepec cimeta
- 1 jajce za premaz
- malo marmelade
Recept po korakih za jabolčne žepke
- Že pripravljeno listnato testo razvaljamo na pomokani površini na debelino približno 2 mm.
- Razvaljano testo razrežemo na 4X6 cm velike pravokotnike.
- Za nadev na kocke narezana jabolka na hitro popečemo s sladkorjem, dodamo rumove rozine in zalijemo z rumom. Umešamo še biskvitne drobtine in cimet, ter maso ohladimo.
- Polovico testa premažemo z razžvrkljanim jajcem, na sredino položimo po eno žlico nadeva. Nato nadevane koščke testa pokrijemo z drugim delom testa in s stiskom vilice oba dela spojimo.
- Jabolčne žepke odlagamo na pekač, ki smo ga obložili s paprirjem za peko, jih prežamo z jajcem in posatvimo v pečico.
- Jabolčne žepke najprej pečemo 5 minut pri 220 stopinjah C, nato še 5 minut pri 180 stopinjah C. Žepki so pečeni, ko se svetlo rjavo obarvajo.
- Ko so žepki pečeni, jih po želji premažemo z marmelado ali potresemo s sladkorjem v prahu.
Božična torta
V pričakovanju božično novoletnih praznikov, se marsikatera gospodinja tudi resno loti peke božične torte. Tukaj si lahko privoščimo in domišljiji pustimo prosto pot! Spečemo lahko navadno čokoladno torto, ki jo okrasimo z božičnimi motivi, ali pa torto v obliki božičnega dreveščka!
Priljubljena je tudi marcipanova torta z zvezdicami in brezčasna božična marcipanova torta.
Božična marcipanova torta
Pripravite nepozabno božično pecivo! Za čudovito božično marcipanovo torto, potrebujemo naslednje sestavine:
- 4 jajca
- 2 rumenjaka
- 125 gramov sladkorja, ki ga lahko nadomestimo z naravnimi sladili!
- 50 gramov pšenične moke
- 30 gramov jedilnega škroba
- 40 gramov mletih lešnikov
- 1 žlička pecilnega praška, 1 ščepec soli
- 450 gramov marcipanove zmesi
- 200 gramov pomarančnega želeja
- 4 žlice belega ruma
- 2 žlici vode
- 100 gramov marelične marmelade
- 325 gramov sladkorja v prahu
- 1 beljak
- rdeče in zeleno jedilno barvo
- srebrni dražeji
Pečico segrejemo na 200 stopinj C. Navlažimo tortni model s premerom 26 cm in ga obložimo s papirjem za peko.
V skledo ubijemo jajca, dodamo 2 rumenjaka, sladkor in malo vode. Stepamo pet minut. Moko zmešamo z jedilnim škrobom, lešniki, pecilnim praškom in soljo, ter jo previdno vmešamo v jajčno zmes.
Testo nadevamo v model, ga poravnamo in pečemo od 20 do 25 minut na srednji rešetki pečice.
Pečena biskvitna osnova naj tri minute počiva, nato model odpremo in jo zvrnemo na rešetko.
Obtežimo jo z dnom modela, na katerega postavimo kozarec z vodo in pustimo do naslednjega dne, da se dobro ohladi. Ohlajeno torto nato dvakrat vodoravno prerežemo.
Za nadev nastrgamo 200 gramov marcipana in ga zmešamo s segretim pomarančnim želejem, dodamo 2 žlici belega ruma in malo vode. Nadev namažemo na dve plošči, nato vse tri plošče sestavimo. Pretlačimo marmelado, dodamo 1 žličko ruma in vse skupaj segrejemo. Z marmelado premažemo torto po zunanji strani.
Marcipanov obliv
Nato ugnetemo 250 gramov marcipana in 125 gramov sladkorja v prahu, ter med dvema plastema papirja za peko razvaljamo ploščo s premerom 35 cm. Zgornji papir odstranimo, zvrnemo marcipan na torto in ga pritisnemo nanjo. Marcipan na vrhu pritisnemo z valjarjem, ob straneh pa s stekleno ploščico. Odstranimo še spodnji papir in odrežemo odvečni rob.
Iz preostalega sladkornega prahu, beljaka in žlice ruma, zmešamo preliv in ga eno žličko obarvamo z rdečim jedilnim barvilom, eno žličko pa z zelenim jedilnim barvilom. Preostali preliv namažemo na torto.
Z obarvanim prelivom pokapamo vlažno torto in preliv s paličico razvlečemo v zvezdice. Torto okrasimo še s srebrnimi dražeji.
Medenjaki
Le kdo ne pozna čudovitih medenjakov, ki si jih pogosto privoščimo samo v času Božiča. Najbolj priljubljeni so seveda čokoladni medenjaki, čeprav poznamo mnogo receptov za pripravo medenjakov.
Čokoladni medenjaki
Za 40 kosov čudovitih čokoladnih medenjakov, potrebujemo naslednje sestavine:
- 350 gramov sladkorja
- 5 jajc
- 300 gramov mletih lešnikov
- 150 gramov moke
- 60 gramov drobno nasekljanega citronata
- 60 gramov drobno nasekljanega oranžata
- 60 gramov kakava
- 2 čajni žlički mletega cimeta
- 1/4 čajne žličke mletih klinčkov
- 1/4 čajne žličke mletega pimenta
- pravokotne oblate
Medenjaki okrasitev sestavine:
- 2 beljaka
- 1 čajna žlička limoninega soka
- 100 gramov sladkorja v prahu
- cele lešnike
Sladkor in jajca umešamo v skledi, na vodni kopeli. Čez nekaj časa umaknemo z vodne kopeli in mešamo še toliko časa, da se masa ohladi. Mlete lešnike zmešamo z moko, citronatom, oranžatom, kakavom in vsemi začimbami, ter vse skupaj dodamo sladkorno jajčni masi.
Oblate diagonalno preprežemo in nanje z dvema žlicama nadevamo testo. Žlice morajo biti rahlo vlažne, prav tako z vlažnim nožem testo gladko razmažemo. Medenjake pustimo, da se čez noč posušijo.
Naslednje jutro ogrejemo pečico na 180 stopinj C in medenjake pečemo na srednji rešetki 10 minut. Počakamo, da se ohladijo in medtem pripravimo maso za okrasitev. Za okrasitev najprej stepemo beljake, limonin sok in sladkor v prahu.
Ko dobimo trdo maso, jo nadevamo v vrečko z nastavkom v obliki zvezde in na vsak medenjak nabrizgamo rozeto. Na koncu na medenjak dodamo še lešnik. Medenjake nato še največ 15 minut pečemo pri 140 stopinjah C.
Božični medenjaki z mandlji
Za 50 čudovitih božičnih medenjakov z mandlji, potrebujemo naslednje sestavine:
- 4 jajca
- 250 gramov rjavega sladkorja
- 250 gramov moke
- 75 gramov sesekljanih mandljev
- 200 gramov zmletih lešnikov
- 75 gramov oranžata in 75 gramov citronata
- 1 žlička cimeta, 1/2 vrečke pecilnega praška
- 1 noževa konica zmletih klinčkov in noževa konica kardamoma
- 1 noževa konica muškatnega oreščka
- 150 oblatov
Za okrasitev medenjakov potrebujemo:
- 200 gramov sladkorja v prahu
- 3 žlice limonovega soka
- 50 olupljenih mandljev
Jajca in sladkor penasto umešamo in dodamo moko, mandlje, lešnike, citronat, oranžat, cimet, pecilni prašek in začimbe, Vse sestavine dobro premešamo. Z dvema žlicama nadevamo na oblate kupčke testa in jih z navlaženim prstom oblikujemo in položimo na pekač, ki smo ga prej obložili s peki papirjem. Tako pripravljene oblate pustimo stati 12 ur, da se strdijo.
Pečico segrejmo na 160 stopinj C. Pekač z medenjaki damo v pečico in in pečemo do 20 minut, nakar jih ohladimo. Iz sladkorja v prahu in limoninega soka zmešamo preliv in z njim premažemo ohlajene medenjake. Na vsak medenjak damo mandelj in počakamo, da se dodobra strdijo.
Sladke praznične kroglice
Čokoladne kroglice so odlična božična dekoracija. Pripravimo jih lahko na več načinov in uporabimo različne sestavine. Priljubljene so čokoladne kroglice s kokosom, rumove kroglice in orehove kroglice.
Čokoladne kroglice z lešniki in kokosom
Čokoladne kroglice so božično pecivo, ki je v prazničnem času nepogrešljivo, posebej se jih razveselijo otroci. Za približno 40 čokoladnih kroglic, potrebujemo naslednje sestavine:
- 120 gramov kuverture ( preliv ali glazura) iz mlečne čokolade
- 120 gramov kuverture iz grenke čokolade
- 40 gramov lešnikovega krokanta (mešanica lešnikov in karameliziranega sladkorja)
- 100 gramov smetane
- 60 gramov masla
- 50 gramov lešnikovega nugata
- 600 gramov kuverture iz polnovrednega masla
- malo nastrganega kokosa
- kakav v prahu
- čokoladne mrvice
- lešnikov krokant
Kuverturi iz mlečne in grenke čokolade na drobno nasekljamo. Lešnikov krokant zavijemo v prozorno vrečko in ga povaljamo z valjarjem, da ga zdrobimo. V loncu zavremo smetano, vmešamo maslo in lonec takoj umaknemo z ognja. Zdrobljeno kuverturo raztopimo v tekočini, dodamo lešnikov nugat in vse sestavine gladko zmešamo.Čisto na koncu dodamo še zdrobljen krokant.
Sladko maso namažemo na folijo, približno 1 cm debelo. Pokrijemo z drugim kosom folije in pustimo en dan počivati na hladnem. Nato razrežemo na približno 2×2 velike kocke in z roko oblikujemo kroglice. Če se kroglice prijemajo, jih posujemo s sladkorjem v prahu. Kroglice nato položimo na papir za peko.
Mlečno kuverturo zmehčamo na vodni kopeli. Čokoladne kroglice nabodemo na vilice in jih pomočimo v kuverturo. Nato kroglice povaljamo v kokosu, kakavu v prahu, čokoladnih mrvicah ali lešnikovem krokantu. Pustimo jih na rešetki, da se strdijo, nato jih ponudimo v papirnatih modelčkih.
Božične čokoladne kroglice
Recept za čokoladne kroglice:
- 12 dag mletih orehov
- 12 dag sladkorja
- 12 dag čokolade
- beljak
- rum
- kristalni sladkor za povaljanje
Mlete orehe, sladkor in čokolado mešamo na vodni kopeli toliko časa, da se čokolada zmehča. Nato dodamo beljak, malo ruma in naredimo majhne kroglice.
Kroglice povaljamo v kristalnem sladkorju in jih zložimo drugo poleg druge, da se osušijo.
Rumove kroglice
Rumove kroglice so dobro poznana sladica, ki je preprosta za pripravo.
Recept za rumove kroglice:
- 1/4 kg masla
- 8 dag jedilnega škroba
- 38 dag sladkorja v prahu
- 8 dag kakava
- 10 dag kokosove moke
- 5 žlic ruma
- kokosova moka za povaljanje kroglic
Maslo stopimo, ga ohladimo in vanj vmešamo vse sestavine.
Dobro pregnetemo in iz zmesi oblikujemo majhne kroglice in jih povaljamo v kokosovi moki. Polagamo jih v papirne košarice in postavimo na hladno.
Čokoladne kroglice z mandlji
Čokoladne kroglice lahko pripravimo tudi z mandlji ali s temno čokolado. Za božične čokoladne kroglice z mandlji in temno čokolado, potrebujemo naslednje sestavine:
- 150 gramov temne čokolade
- 150 gramov zmehčanega masla
- 210 gramov sladkorja v prahu
- 210 gramov mletih mandljev
- 70 gramov moke
Najprej pečico ogrejemo na 170 stopinj C in vanjo postavimo temno čokolado, da se malo zmehča. V večjo posodo damo zmehčano maslo, ga potresemo s sladkorjem in z ročnim mešalnikom gladko umešamo. Zmehčano čokolado malo ohladimo in njo skupaj z zmletimi mandlji vmešamo v masleno zmes. Nato vmešamo še moko in čokoladno testo za pol ure postavimo na hladno.
Pekač obložimo s peki papirjem in iz ohlajenega čokoladnega testa oblikujemo majhne kroglice. Čokoladne kroglice zlagamo na pekač in jih damo nato v pečico. Pečemo na srednjem vodilu približno 12 minut. Čokoladne kroglice so čudovito božično pecivo, ki se ga najbolj razveselijo najmlajši.
Kroglice Rafaelo
Kroglice Rafaelo so nepogrešljivo pecivo v prazničnih dneh, posebej se okusnih kroglic razveselijo otroci.
Recept za kroglice Rafaelo:
- 1/4 l mleka
- 1/2 kg sladkorja z vaniljevim sladkorjem
- 1/4 kg masla
- 30 dag mleka v prahu
- 30 dag kokosove moke
- 20 dag celih lešnikov
V vrelo mleko damo sladkor in maslo, pustimo vreti 4 minut. Zmes malo ohladimo in nato vmešamo mleko v prahu in kokosovo moko. Dobro zmešamo in čez noč postavimo na hladno.
Naslednji dan iz mase oblikujemo kroglice, na sredino vsake damo olupljen cel lešnik. Kroglice polagamo v košarice in jih nato postavimo na hladno.
Kokosove kroglice
Kokosove kroglice so bile pogosto na mizi v naši mladosti.
Recept za kokosove kroglice:
- 1/2 dl sladke smetane
- 2 dag kokosovega masla
- 10 dag bele čokolade
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- 9 dag kokosove moke
- 20 olupljenih mandljev
- 2 dag kokosove moke za povaljanje kroglic
Sladko smetano zavremo s kokosovim maslom in odstavimo z ognja. Dodamo belo čokolado, ki jo raztopimo v vodni kopeli. K zmesi dodamo vaniljev sladkor in kokosovo moko.
Maso za dve uri postavimo na hladno, nato iz mase oblikujemo majhne kroglice. V sredino vsake kroglice damo mandelj in jih nato povaljamo v kokosovi moki. Kroglice odlagamo v okrasne košarice za mafine.
Božične rulade
Rulade so poznane po tem, da jih pripravimo hitro in enostavno. Kadar se nam gostje najavijo tik pred zdajci, lahko navadno rulado spečemo že v pol ure in jo namažemo s preprostim nadevom. Z božičnimi ruladami je malo več dela, saj se bolj potrudimo s samim nadevom.
Orehova rolada s kislo smetano
V Božičnem času pogosto pečemo sladice s priokusom orehov, najpogosteje seveda pripravimo orehovo potico. Današnji recept in sliko za orehovo rulado s kislo smetano, je prispevala Mari Radej.
Recept za orehovo rulado s kislo smetano: biskvit:
- 6 jajc
- ščepec soli
- 80 g sladkorja
- 70 g bele moke
- 30 g vaniljevega sladkorja
- 1 zavitek pecilnega praška
- 50 g mletih orehov
Nadev za orehovo rolado:
- 350 g kisle smetane
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
Najprej ločimo beljake od rumenjakov. Beljakom dodamo ščepec soli in jih stepemo v čvrst beljakov sneg. Rumenjakom dodamo sladkor in vaniljev sladkor, ter maso stepamo nekaj minut, da postane puhasta in bolj svetla.
Moki primešamo zavitek pecilnega praška in jo vmešamo v maso iz rumenjakov. Dodamo mlete orehe in dobro premešamo. Čisto na koncu nežno umešamo še beljakov sneg.
Pečico ogrejemo na 180 stopinj C in pripravimo pekač dimenzije 23 X 33 cm in ga obložimo s papirjem za peko. Pripravljeno maso zlijemo v pekač in ga z lopatko razmažemo po celotni površini, po vrhu testo lepo pogladimo.
Biskvit za orehovo rulado pečemo v ogreti pečici od 15 do 20 minut.
Ko je biskvit pečen, še toplega zavijemo v rolado in pustimo, da se ohladi. Medtem kislo smetano zmešamo z vaniljevim sladkorjem.
Ko je biskvit ohlajen, ga razvijemo, namažemo z mešanico kisle smetane in vaniljevega sladkorja in ponovno zavijemo. Preden rolado razrežemo, jo dobro ohladimo.
Božična rulada z brusnicami in marcipanom
Božična rulada je čudovito božično pecivo, ki ne sme manjkati na praznični mizi!Za pripravo te čudovite božične sladice bomo potrebovali 40 minut za pripravo in 40 minut za pečenje. Pripravili bomo dva nadeva, testo, premaz in posip. Rulado bomo spekli v pekaču velikem 30 x 40 cm. Potrebujemo naslednje sestavine:
Za prvi nadev potrebujemo:
- 125 gramov sladkanih suhih brusnic (lahko jih nadomestimo z aronijo, borovnicami…)
- 50 ml brusničnega soka
- 25 gramov sladkorja
Za drugi nadev potrebujemo:
- 75 gramov drobno mletih pistacij
- 100 gramov surove marcipanove mase
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- nekaj kapljic zelene jedilne barve
Za gneteno testo potrebujemo:
- 400 gramov moke
- 1 zavitek pecilnega praška
- 125 gramov mehkega masla
- 125 gramov sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- malo pomarančne lupinice
- 2 jajci
- malo soli
- 124 gramov puste skute
Za premaz potrebujemo 100 gramov masla in za posip 30 gramov sladkorja v prahu.
Priprava božične rulade – čudovito božično pecivo
Za prvi nadev damo brusnice s sokom in sladkorjem v visoko posodo in jih piriramo, da dobimo kašasto zmes. Za drugi nadev pretlačimo pistacije, na koščke narezan marcipan, vaniljev sladkor in jedilno barvo, da prav tako dobimo kašasto zmes.
Za testo dodamo moki pecilni prašek in jo presejemo v posodo. Dodamo maslo, sladkor, vaniljev sladkor, pomarančno lupinico, jajca, sol in skuto.
Vse sestavine z ročnim mešalnikom najprej mešamo pri nižji in nato pri višji hitrosti. Maso nato na pomokani delovni površini zgnetemo v gladko testo in nato segrejemo pečico.
Testo na pomokani površini zvaljamo v pravokotnik, 30 x 40 cm. Za premaz v posodi na šibki temperaturi raztopimo maslo in z dvema jedilnima žlicama masla, premažemo testo.
Brusnično maso namažemo na polovico testa, 1 cm od sredine pustimo nepremazan. Preostalo polovico testa premažemo z maso iz pistacij in marcipana. Pazimo, da med polovicama ostane 1 cm širok nepremazan trak testa.
Obe namazani polovici z zunanje strani zvijemo proti sredini in rulado položimo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem. Rulado v sredini, kjer se polovici stikata, nekoliko pritisnemo skupaj.
V rulado nato z ostrim nožem zarežemo cikcakasto črto, slab centimeter globoko. Pekač damo v ogreto pečico, pečemo v klasični pečici pri 180 stopinjah C in pri ventilacijski pečici pri 160 stopinjah C. Pečemo 40 minut.
Ko je božična rulada pečena. postavimo pekač na kuhinjsko rešetko. Rulado premažemo s preostalim stopljenim maslom in posipamo s sladkorjem v prahu. Počakamo da se ohladi, narežemo in takoj postrežemo.
Rolada z mandarinami
Rolada v biskvitu
Potratna rolada
Preprosto in hitro pripravljeno božično pecivo
Za božične praznike si običajno vzamemo čas za peko peciva, a včasih to pač ne gre. Kljub pomanjkanju časa, lahko pripravimo sladice in peciva, ki nam ne bodo vzeli veliko časa.
Razpokančki
Razpokančki ali razpokani piškoti so izredno priljubljeni. Poznamo več receptov, tukaj sem pripravila zelo preprostega, ki nam bo vzel vsega skupaj eno uro časa. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 245 gramov kokosove moke
- 125 gramov čokolade v prahu
- 100 gramov mletih orehov
- 250 gramov sladkorja v prahu ( nekaj ga potrebujemo še za posip)
- 3 jajca
Najprej ločimo rumenjake od beljakov. Iz beljakov naredimo trd sneg. Rumenjake, kokosovo moko, čokolado v prahu, sladkor v prahu in orehe penasto umešamo in nato dodamo še beljak.
Iz mase naredimo kroglice in jih povaljamo v sladkorju v prahu. Pripravimo pekač, ga namastimo ali obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 200 stopinj C.
Kroglice naložimo na pekač in jih pri 200 stopinjah C pečemo največ 8 minut. Razpokančki so pečeni ko razpokajo in dobijo svojo značilno obliko. Pekač vzamemo iz pečice in na njem počasi ohladimo piškote.
Božični mafini
Mafini so slastna in preprosta sladica. Božično pecivo, ki je hitro pripravljeno, saj jih pripravimo v dobre pol ure, v njih pa lahko damo kar pač imamo.
Čokolado, gozdne jagode, borovnice in še marsikaj. Pri peki se držimo osnovnega recepta in časa peke, pri ostalem pa se lahko svobodno igramo.
V današnje mafine bomo dali pol žličke domače marmelade iz gozdnih jagod, v kateri so še cele majhne jagode. Za večjo barvitost bomo v testo dali nekaj čokoladnih mrvic, lahko pa v testo narežemo nekaj čokolade.
Sestavine za preproste mafine:
- 1 skodelico sladkorja
- 1 navaden jogurt
- 1/2 lončka olja ( navadno sončnično olje)
- 2 jajca
- 2 skodelici navadne bele moke
- 1 zavitek pecilnega praška
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- čokoladne mrvice
- domača marmelada iz gozdnih jagod
V večji skledo damo jogurt, jajca, sladkor, moko, olje, pecilni prašek in vaniljin sladkor. Vse sestavine z miksarjem zmešamo v gosto maso. Maso preložimo v modelčke za mafine. Na vsak mafin položimo pol žličke domače marmelade iz gozdnih jagod, poskusimo iz kozarca še cele jagode.
Nato na vsak mafin položimo še nekaj čokoladnih mrvic. Jagode v marmeladi in mrvice se bodo nekoliko pogreznile v testo, kar bo dalo končni zanimiv izgled.
Pečico prej ogrejemo na 180 stopinj C, mafine pečemo 30 minut, če je potrebno temperaturo malce povišamo. Ko se mafini ohladijo, jih lahko še dodatno okrasimo, a bodo tudi takšni teknili.
Glazirana božična jabolka
Glazirana božična jabolka so preprosta in okusna božična sladica. Ker sveža jabolka oddajajo vlago ki jo prevzame preliv, moramo glazirana jabolka porabiti v štirih ali petih dneh. Za pripravo osmih jabolk bomo potrebovali približno 45 minut, preden pa jih ponudimo morajo počivati najmanj tri ure.
Sestavine za glazirana Božična jabolka:
- 8 majhnih, trdih jabolk z lepo lupino
- 250 gramov sladkorja
- 1 žlica grozdnega sladkorja
- 75 ml češnjevega soka (po želji tudi kakšnega drugega)
- rdeča barva za živila
- cvetličarska žica
Najprej pripravimo cvetličarsko žico, ki jo narežemo na trikratno dolžino jabolka. Na sredini žico prepognemo in oba konca zabodemo pri peclju skozi jabolko, pod cvetom pa žico dvakrat zavijemo. Jabolka nato za dve uri postavimo v hladilnik.
Medtem ko se jabolka hladijo, pripravimo glazuro. V večjem loncu med mešanjem počasi zavremo sladkor, grozdni sladkor in češnjev sok. Nekaj časa kuhamo in ko je sirup kuhan ga ne mešamo več. Če imamo termometer za sladkor, pomerimo temperaturo in ko doseže 130 stopinj C, potopimo lonec v ledeno mrzlo vodo.
Jabolka vzamemo iz hladilnika in vsako posebej potopimo v sirup. Jabolko zavrtimo da lupino enakomerno prevlečemo z glazuro in da se masa strdi. Jabolka nato obesimo nad folijo da se posušijo.
Brizgani keksi
Brizgani keksi iz testomata so preprosti keksi, ki se jih vsi spomnimo iz mladosti. Brizgani keksi so lahko prav tako odlično božično pecivo. Za preproste in izredno okusne kekse potrebujemo naslednje sestavine:
- 12 dag masla
- 20 dag sladkorja
- 2 jajci
- naribana limonina lupinica
- 1 vaniljev sladkor
- 3 žlice kisle smetane
- 50 dag moke
- 1 pecilni prašek
Najprej umešamo maslo, dodamo posamezno jajca s sladkorjem in močno mešamo. Zelo je pomembno da močno mešamo, da se nam masa ne sesiri. zaradi tega mora biti maščoba dobro zmiksana, jajca pa sobne temperature.
Pomembno je tudi, da jajca in sladkor dodajamo postopoma. Nato dodamo kislo smetano in presejano moko, ki smo ji primešali pecilni prašek in limonino lupinico. Testo nato oblikujemo v manjše svaljke in jih dajemo v stroj za oblikovanje keksov.
Različne vzorce takoj brizgamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko ali rahlo namastili. Kekse pečemo pri 200 stopinjah C, približno 15 minut, da se lepo obarvajo.
Dunajski prsti
Dunajski prsti so preprosti piškoti s čokolado.
- 175 g masla
- 60 g sladkorja v prahu
- 175 g moke
- 1 1/2 žličke pecilnega praška
- nekaj kapljic vaniljeve esence
- 90 g na koščke nalomljene navadne čokolade
Najprej penasto umešamo maslo in sladkor. Dodamo moko, pecilni prašek in vaniljevo esenco. Vse sestavine gladko zmešamo.
Z zmesjo nadevamo brizgalno vrečko s srednje velikim zvezdastim nastavkom. Dva pekača za piškote tanko namažemo z maslom in z brizgalno vrečko nabrizgamo 7 cm dolge trakove.
Pečico ogrejemo na 160 stopinj C, piškote pečemo približno 20 minut, da postanejo zlato rumeni. Ko so piškoti pečeni, jih ohladimo na rešetki.
Čokolado nalomimo v nepregorno posodo, ki jo segrevamo nad kozico z vročo vodo, da se čokolada stopi. Vsak piškot z obema koncema pomočimo v čokolado. Piškote zložimo na na rešetko, da se čokoladni obliv strdi.
Strojni keksi
Strojni keksi so bili v naši mladosti pogosto na mizi, pogosto nismo poznali drugih piškotov. Vendar so strojni keksi odlično božično pecivo! Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 75 dag moke
- 1 pecilni prašek
- 1 vaniljev sladkor
- 25 dag margarine
- 35 dag sladkorja
- 3 jajca
- sok ene limone
- 1 žlica kisle smetane
V večjo skledo presejemo moko, ki ji primešamo pecilni prašek. Dodamo margarino in zmešamo, da dobimo kašico. Dodamo limonin sok, jajca in žlico kisle smetane.
Umesimo testo in ga damo za nekaj časa na hladno. Ko se vse sestavine spojijo, je testo pripravljeno. Na strojčku z različnimi nastavki oblikujemo piškote in jih sproti režemo. V manjši razdalji razrezane piškote polagamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko.
Strojne piškote pečemo pri 200 stopinjah C približno 20 minut. Ko so piškoti pečeni, jih takoj poberemo s pekača. Ohlajene keksi hranimo v zaprti škatli, tako bodo dolgo ostali hrustljavi.
Janeževi upognjenci
Domači prijatelj
Domači prijatelj je čisto posebno pecivo, ki nas ponese v otroška leta. Pri pecivu lahko uporabimo tudi svojo domišljijo in dodamo različne sestavine, kot so grobo sesekljani orehi, lešniki, mandlji ali celo brusnice.
Dodamo lahko tudi kandirano sadje, suhe fige ali čokoladne kapljice. Pecivo ostane dolgo hrustljavo, v zaprti škatli ga lahko hranimo tudi cel mesec.
Recept za pecivo domači prijatelj:
- 2 jajci
- 120 g sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- naribana limonina lupinica
- 40 g masla
- 2 žlici mleka
- 300 g moke
- 1 pecilni prašek
- grobo sesekljani orehi, lešniki ali brusnice
- ali kandirano sadje, suhe fige in čokoladne kapljice
Najprej v večji posodi penasto umešamo jajca in nato postopoma dodamo najprej sladkor, zavitek vaniljevega sladkorja, naribano limonino lupinico, zmehčano maslo, 2 žlici mleka in na koncu presejano moko. Zmešamo gladko in gosto testo in nato vanj zamešamo oreščke ali kandirano sadje, kar smo pač izbrali za pripravo peciva.
Testo razdelimo na dva dela in ju oblikujemo v dva valja, ki naj bosta približno tako dolga kot pekač. Pekač obložimo s peki papirjem, pečico ogrejemo na 180 stopinj C. Oblikovano testo položimo na pekač in ga z rokami sploščimo na približno 1 cm debeline.
Domači sladoled
Za božično večerjo lahko poleg ostalih sladic, postrežemo tudi sladoled, ki ga običajno kupimo. Vendar lahko sladoled pripravimo tudi sami, običajno imamo sestavine za slasten kremast sladoled vedno pri roki.
Recept za domači čokoladni sladoled:
- 1 jajce
- 1 rumenjak
- 40 g sladkorja
- 150 g čokolade
- 300 ml mleka
- 150 g sladke smetane za stepanje
V visoki posodi penasto umešamo jajce, rumenjak in sladkor. V drugi posodi nad vodno kopeljo raztopimo na koščke nalomljeno čokolado in tri žlice mleka.
Mleko segrejemo in ga vmešamo v jajčno maso, ki jo nato zgostimo nad vročo vodo. V maso nato vmešamo še raztopljeno čokolado, pokrijemo z mokrim papirjem za peko in počakamo, da se malo strdi.
Sladko smetano trdo stepemo in jo vmešamo v maso. Maso prelijemo v posodo za sladoled in jo za dve uri postavimo v hladilnik. Vmes maso še enkrat premešamo z vilicami, lahko jo tudi prelijemo z nekaj tekoče čokolade.
Maso nato postavimo v zamrzovalnik in pustimo da zamrzne. Domači čokoladni sladoled je kremast in čisto kot pravi.