Juhe in enolončnice preprosto morajo biti vključene v našo prehrano! Posebej juhe nas ogrejejo v hladnih zimskih dneh, medtem ko nam enolončnice pogosto olajšajo kuhanje vsakodnevnih obrokov. Enolončnice delimo glede na pripravo. Grobo jih lahko razdelimo na mesne enolončnice in brezmesne zelenjavne enolončnice.
Kuhamo jih v vseh letnih časih, posebej so priljubljene poleti, ko imamo na vrtu veliko izbiro sezonske zelenjave. Juhe in enolončnice so tudi jedi na žlico, kar pomeni, da običajno predstavljajo cel obrok in jih pripravljamo v eni posodi.
Enolončnice – 60 super receptov za jedi na žlico
Enolončnica je samostojna jed, ki nadomesti kosilo ali večerjo. Poznamo brezmesne enolončnice in enolončnice z mesom. Pripravljamo jih v enem loncu, kjer mešamo meso, zelenjavo, testenine in stročnice, z dodatkom začimb in zelišč.
Enolončnice so podobne juham, s tem da so juhe bolje tekoče in bistre. Pri pripravi juh in enolončnic lahko prepustimo domišljiji prosto pot in recepte prilagodimo svojemu okusu in porabimo kar imamo pri roki. V enolončnice lahko podtaknemo skoraj vse! Porabimo lahko zelenjavo ki nam ostaja, dodamo poljubno meso, makarone, riž ali pa naredimo okusne cmočke.
Kazalo
Enolončnice z mesom
Pri pripravi mesne enolončnice poleg mesa uporabimo tudi različno zelenjavo, stročnice, testenine, krompir, riž ali kakšen drug dodatek. Priporočljivo je, da uporabimo trše meso ki se kuha dlje časa. Preden ga damo v jed, ga lahko tudi na hitro popražimo.
Enolončnice z mesom morajo biti sočne, okusne in ravno prav goste, točno toliko, da po njih nismo več lačni. Mogoče si privoščimo še kakšen posladek, naše mame so nam včasih k mineštri postregle palačinke z marmelado. V okusni mineštri z mesom seveda ne smejo manjkati začimbe in zelišča. Običajno dodamo lovorjev list, sol, poper, timijan, kumino, majaron, baziliko in seveda nepogrešljiv peteršilj.
Zelenjavna enolončnica s slanino
Preprosta jed z zelenjavo je pogosto na naših mizah v poletnem času. A okusno zelenjavno jed lahko pripravimo v vseh letnih časih. Pozimi uporabimo zelenjavo ki smo jo zamrznili ali vložili v kis in olje.
Sestavine za zelenjavno enolončnico s slanino:
- 4 dag olja
- 12 dag slanine
- 2 žlici čebule
- 3 zelene paprike
- 2 paradižnika
- 3 krompirje
- 1 por, 2 korenčka
- 1/2 kolerabe
- peteršiljeva korenina
- svež peteršilj
- pest stročjega fižola
- 2 stroka česna
- manjši košček zelene
- 7 dag riža
- 7 dag drobnih testenin
Slanino narežemo na kocke in jo scvremo na olju. Dodamo drobno sesekljano čebulo in jo spražimo. Ko čebula rahlo porumeni, dodamo nastrgano korenje in peteršiljevo korenino, zeleno, kolerabo, narezano papriko, česen in stročji fižol. Vso zelenjavo počasi pražimo in ko ovene primešamo še olupljen in narezan paradižnik. Vse sestavine zalijemo s kropom in počasi kuhamo.
Ko je zelenjava na pol kuhana, dodamo na kocke narezan krompir in riž. Nekaj časa še kuhamo in nato dodamo še testenine. Jed naj še nekaj časa počasi vre, nato dodamo sol in poper po okusu, če želimo dodamo še jušno kocko. Preden postrežemo, potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Telečji ragu z jurčki
Telečji ragu je okusna enolončnica, danes bomo v ragu dodali tudi jurčke, šalotke in temno pivo.
Recept:
- 500 g narezane teletine
- 3/4 žličke soli
- 2 žlici olivnega olja
- 2 narezana jurčka
- 8 drobno sesekljanih šalotk
- 2 žlici moke
- 1 steklenica temnega piva
- 1 jedilna žlica belega kisa
- 1/2 žličke zdrobljenega, posušenega timijana
- 500 g korenčkov, narezanih na 5 cm
Teletino osušimo s papirnato brisačko in jo začinimo z 1/4 žličke soli in popra. V večji ponvi nad močnim ognjem segrejemo olje in 4 minute pražimo na kose narezano teletino, ki jo nato odložimo na krožnik.
Zmanjšamo ogenj in 5 minut pražimo jurčke in šalotko, nato primešamo moko, dodamo meso, pivo, kis, timijan in preostalo sol. Mešanico zavremo in dodamo še narezano korenje. Pokrijemo, zmanjšamo ogenj in kuhamo približno 1 uro, da teletina zmehča. Teletino, korenje in gobe zložimo na krožnike, omako pa zavremo, da se zgosti in jo nato polijemo po mesu.
Golaž s fižolom
Izredno okusna enolončnica, ki jo lahko postrežemo kot samostojni obrok:
Recept za golaž s fižolom:
- 250 g suhega fižola
- 500 g svinjskega mesa
- 2 čebuli
- malo olja
- sol, poper
- 2 žlici paradižnikove mezge
- rdeča mleta paprika
- kapre
- timijan, poper v zrnju
- 100 g kisle smetane
Fižol prejšnji večer namočimo in ga naslednji dan skuhamo do mehkega. Na olju popražimo sesekljano čebulo in na kocke narezano meso. Potresemo s sladko papriko in dodamo paradižnikovo mezgo. Zalijemo z malo vode in dušimo do mehkega. Proti koncu kuhanja dodamo začimbe, dodamo kuhan fižol. Preden serviramo, dodamo kislo smetano.
Ričet
Ričet je preprosta jed na žlico, najraje ga na mizo postavimo v hladnejših dneh. Za ričet obstaja veliko receptov, vsaka vas ali vsaka gospodinja nam lahko ponudi svojega.
Sestavine za ričet:
- 25 dag ješprenja
- 30 dag prekajenega mesa
- 1 korenček
- peteršiljeva korenina
- malo zelene, sredica ohrovta
- 1 zelena in 1 rdeča paprika
- 1 paradižnik
- 4 dag masti
- 2 žlici sesekljane čebule
- strt česen
- lovorjev list, vršiček timijana
- majaron
- 10 dag narezanega stročjega fižola
- na kocke narezan krompir
- 1/4 litra kuhanega fižola
- sesekljan peteršilj
Ješprenj operemo v topli vodi in ga čez noč namočimo. Naslednji dan ga pristavimo na ogenj skupaj z mesom in vso narezano zelenjavo. Počasi naj vre 2 uri. Nato na masti prepražimo čebulo in česen ter ju dodamo k ješprenju. Solimo in dodamo vse začimbe in zelišča.
Nekaj časa še kuhamo na malem ognju, nato dodamo na kocke narezan krompir. Meso vzamemo iz jedi, ga narežemo na koščke in ga nato damo nazaj v ričet. Dodamo še kuhan fižol in čisto na koncu še drobno nasekljan peteršilj. Če smo dodali zelo mastno meso, potem ne delamo zabele.
Jota s kislo repo
Jota je tradicionalna slovenska enolončnica, ki prvotno izvira iz Furlanije. Tam je padla v pozabo, zato pa se je toliko bolj prijela na Primorskem in po celi Sloveniji.
Joto lahko skuhamo s kislo repo ali s kisli zeljem, manjkati pa ne sme tudi prekajeno svinjsko meso. Okusna je tudi brezmesna jota, ki se je bodo razveselili vegetarijanci, saj je prav tako izredno okusna.
Za joto s prekajeno svinjino potrebujemo:
- 15 dag fižola
- 25 dag prekajene slanine
- 50 dag kisle repe
- 50 dag krompirja
- 6 dag masti
- 2 žlici sesekljane čebule
- 2 dag moke
- 1 dl kisle smetane
- lovorjev list, sesekljan česen
- sol in poper
Fižol zvečer namočimo in ga naslednji dan skuhamo. Meso posebej skuhamo do mehkega, po želji ga lahko kuhamo tudi skupaj s kislo repo. Če smo meso kuhali posebej, vodo v kateri smo ga kuhali prilijemo k repi in jo prav tako skuhamo do mehkega. Meso narežemo na kocke ali poljubne porcije. Posebej skuhamo krompir narezan na kocke in ga z vodo vred dodamo k repi. Na koncu dodamo še odcejen kuhan fižol.
Posebej na masti prepražimo čebulo in moko. Ko postane prežganje rahlo rumeno, ga zalijemo in kuhamo še 5 minut. Dodamo ga k jedi, ki jo tudi solimo in popramo po okusu. Dodamo še lovorjev list, česen, kislo smetano in na kose narezano meso. Vse skupaj še enkrat premešamo in ponudimo kot samostojno jed s koščkom kruha. Če ne maramo zabele s prežganjem, lahko dodamo v joto žličko ocvirkov.
Golaževa juha
Golaževo juho postrežemo kot samostojno jed, v zimskem času nas bo pogrela, ob toplejših dnevih pa bo okusna kombinacija mesa, zelenjave in zelišč nasiten obrok. Potrebujemo naslednje sestavine:
-
- 40 dag na koščke narezane govedine
- 6 dag masti
- 20 dag sesekljane čebule
- 1 žlička sladke paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- sesekljan česen, mleta kumina, lovorjev list
- 70 dag krompirja
- 2 žlici smetane in majhna žlička moke
V ponev damo mast, 3 žlice vode, sol in dodamo sesekljano čebulo. Na majhnem ognju kuhamo toliko časa, da voda povre. Ko se prične čebula pražiti in rumeneti, dodamo na koščke narezano govedino in jo prav tako na majhnem ognju počasi pražimo. Ko je meso dovolj popraženo, ob strani v ponvi popražimo paradižnikovo mezgo in papriko v prahu.
Dodamo strt česen, kumino, lovorjev list in na olupljen in na kocke narezan krompir. Vse skupaj zalijemo z 1,5 litra vode. Kuhamo približno 45 minut, jed izboljšamo s podmetom iz kisle smetane in žličke moke.
Segedin – Recept za segedinski golaž
Segedin ali golaž s kislim zeljem je okusna jed na žlico, ki se posebej prileže v zimskih dneh.
Recept za segedinski golaž:
- 70 dag svinjskega mesa
- 6 dag svinjske masti
- 30 dag čebule
- 1 kg kislega zelja
- 3 stroki česna
- 1/2 žličke kumine
- 1 žlička sladke paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- čista juha za zalivanje
- 3 žlice kisle smetane
Čebulo očistimo in drobno sesekljamo, meso narežemo na manjše kose. V ponvi segrejemo svinjsko mast in popražimo najprej sesekljano čebulo, ko na pol zarumeni, dodamo narezano meso.
Čebulo med praženjem solimo in po potrebi dodamo nekaj žlic juhe, nato dodamo sesekljan česen, mleto kumino, paradižnikovo mezgo, mleto papriko in zalijemo z juho.
Dodamo surovo kislo zelje, premešamo in vse skupaj počasi dušimo. Ko se meso zmehča, golaž poprašimo z žličko moke in še enkrat prevremo. Moka ni nujno potrebna, segedin postrežemo z žličko kisle smetane.
Krompirjev golaž s slanino in klobaso
Recept je pripravljen za štiri osebe, posamezna porcija vsebuje 616 Kcal, 17 g beljakovin, 40 g maščob in 42 gramov ogljikovih hidratov.
- 1 kg krompirja
- 150 g slanine
- 150 g prekajene klobase
- 3 čebule
- 3 stroki česna
- 4 žlice topljenega masla
- 2 žlici sladke paprike v prahu
- malo kisa
- 1 l mesne jušne osnove
- 2 lovorova lista
- majaron, ščepec mlete kumine
- sol in poper
- 3 žlice kisle smetane
- sveža zelišča za okras
Krompir operemo in narežemo na kocke. Slanino in klobaso narežemo na kocke, čebulo in česen olupimo in drobno sesekljamo. V večjem loncu segrejemo tri žlice masla in popražimo sesekljano čebulo. Dodamo česen in slanino, pražimo toliko časa, da slanina postane hrustljava.
Lonec nato odstavimo z ognja in vse skupaj malo ohladimo. Umešamo mleto papriko in dodamo kis. Zalijemo z mesno jušno osnovo, dodamo lovorjev list in začinimo z majaronom, kumino v prahu, soljo in poprom. Na koncu vmešamo kocke krompirja in kuhamo približno pol ure. Če želimo bolj gost golaž, nekaj kock krompirja pretlačimo.
V ponvi na žlici masla popečemo klobaso in jo tik pred koncem kuhanja dodamo v golaž. Krompirjev golaž okrasimo s kislo smetano in posujemo s svežimi zelišči.
Cvetačna enolončnica z govedino
Cvetačna enolončnica je okusna in hitro pripravljena jed, ki jo lahko pripravimo tudi brez mesa. Če dodamo meso, lahko namesto govedine uporabimo tudi piščančje ali kakšno drugo meso. Za cvetačno enolončnico potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 glavica cvetače
- 2 krompirja
- 1 žlica čebule
- 4 dag masti
- 30 dag govedine
- 10 dag jušne zelenjave
- malo moke
- 6 dag riža
- naribam sir, sesekljan peteršilj, sol
Cvetačo očistimo, operemo in razdelimo na cvetke. Krompir olupimo in narežemo na kocke. Na masti popražimo čebulo in nato še na kocke narezano meso. Nato primešamo oprano in na kocke narezano jušno zelenjavo.
Mešamo toliko časa, da zelenjava ovene, nato potresemo z moko in zalijemo s kropom. Enolončnica naj počasi vre, čez nekaj časa dodamo še cvetačo, narezan krompir in riž. Preden jed serviramo dodamo še sir in drobno sesekljan peteršilj.
Svinjska obara
Ko vsaka mesna obara, je tudi svinjska obara preprosta enolončnica. Osnovni recept lahko poljubno dopolnjujemo, običajno dodamo sezonsko zelenjavo ali krompir v kosih. Obaro lahko zgostimo s prežganjem, ki ga lahko nadomestimo s kakšnim drugim načinom zgoščevanja.
Za pripravo svinjske obare potrebujemo naslednje sestavine:
- 75 dag nemastne svinjine
- 1 korenček
- peteršiljeva korenina
- majaron, sol, poper, limonina lupinica
Prežganje za obaro:
- 5 dag maščobe
- 5 dag moke
- 2 žlici sesekljane čebule
- 2 stroka česna
- 1 žlica paradižnikove mezge
- domač jabolčni kis, 1 žlica kisle smetane
Nemastno svinjsko meso narežemo na kocke in ga položimo v večji lonec. Zalijemo ga z vodo in dodamo peteršiljevo korenino, korenček, majaron, limonino lupinico, sol in poper. Ko obara zavre, zmanjšamo ogenj in jo pustimo da počasi vre.
Medtem ko svinjska obara počasi vre, pripravimo prežganje. Na maščobo prepražimo moko in dodamo drobno sesekljano čebulo. Ko začne čebula rumeneti dodamo še drobno sesekljan česen, paradižnikovo mezgo in nato vse skupaj zalijemo. Gladko razkuhamo in prilijemo k obari.
Tik pred koncem kuhanja dodamo malo domačega jabolčnega kisa in 1 žlico kisle smetane.
Čili – Chili con carne
Čili ali chili con carne , je kultna jed, ki se kuha počasi, vsebovati pa mora seveda čili, kumino, papriko….Originalni recept za čili prihaja iz živinorejskega okolja, v Teksasu so naravnost zgroženi če v čili dodate fižol. Kljub temu v večina receptov za chili vsebuje rdeč ali črn fižol. Tudi pri čiliju lahko improviziramo, naredimo ga lahko z različnim mesom, brez mesa, z dodatkom koruze, s fižolom ali brez. Kako pekoč naj bo čili? Čili naj bo vsaj malo pekoč, vsekakor stopnjo ostrine prilagodimo svojemu okusu. Chili con carne je mehiška tradicionalna jed, ki se je razširila po celem svetu.
Recepti so prilagojeni okolju, vsekakor pa v pravem čiliju ne sme manjkati pekoča paprika čili. Meso v čiliju je običajno mleta govedina, lahko pa jo nadomestimo s puranjim ali piščančjim mesom. Pri vegetarijanski različici meso enostavno preskočimo.
Sestavine za čili z mletim puranjim ali piščančjim mesom:
- 1 zelena paprika
- 1/2 velike bele čebule
- 2 skodelici majhnih korenčkov
- 3 stroki česna
- 3 žlice olivnega olja
- 1 žlička mletega čilija (ali posušene mehiške čilije)
- 2 žlički mlete kumine
- 1/2 žličke pimenta
- 1/2 žličke cimeta
- 1 žlička mlete sladke paprike
- 1/2 žličke kurkume
- 1/2 kg mletega piščančjega mesa ali puranjega mesa
- 2 majhni pločevinki rdečega fižola
- 1 majhna pločevinka črnega fižola
- 1 velika pločevinka sesekljanih paradižnikov
- malo worcestershirske omake
- 1 žlička svežega koriandra
- po želji dodamo še kuhano koruzo
Najprej drobno sesekljamo papriko, čebulo, korenček in česen. V ponvi segrejemo olivno olje in na njem počasi pražimo vso sesekljano zelenjavo. pražimo približno 5 minut, dokler se zelenjava ne zmehča in postane aromatična. nato dodamo čili, kumino, piment, cimet, sladko papriko in kurkumo.
Vse skupaj dobro premešamo. Nato jedi dodamo rdeči in črn fižol, ki ga prej dobro speremo v cedilu. Dodamo še paradižnik in po želji malo worcestershirske omake.
Počakamo da jed zavre, nato zmanjšamo ogenj, pokrijemo in počasi dušimo 30 minut. Dlje ko bomo čili dušili, boljši okus bo imel. Najboljši čili bomo postregli, če ga skuhamo dva dni prej in postavimo v hladilnik, da posrka vse okuse.
Čili postrežemo s kislo smetano, potresemo s koriandrom in naribanim sirom.
Preprost chili z govedino in fižolom
Chili lahko pripravimo tudi na bolj preprost način, posebej kadar pri roki nimamo vseh sestavin. Nam je všeč čili z govedino in fižolom, ne preveč pekoč, ravno toliko da malo zapeče. Za čili moramo uporabiti rdeč ali črn fižol, vendar ga jaz pripravim tudi z navadnim rjavim fižolom, prav tako ne dodam koruze, ker je ne maramo.
- 600 g govejega mesa
- olivno olje
- 2 čebuli
- 4 stroke česna
- 350 g fižola v zrnju
- sol, poper
- 3 male paradižnike
- žlička paprike v prahu
- 1/2 žličke posušenega origana
- čili v prahu (po okusu) ali domača čilijeva omaka
- žlička sladkorja ali kocka temne čokolade
- 3 dcl tople vode ali jušne osnove
- lovorjev list
- ščepec mlete kumine (jaz dam kumino v zrnju)
Čebulo in česen očistimo in drobno sesekljamo. Na olivnem olju prepražimo čebulo, nato dodamo še česen da zadiši. Goveje meso narežemo na majhne koščke in ga dodamo prepraženi čebuli in česnu. Meso posipamo s čilijem v prahu ali dodamo domačo čilijevo omako.
Premešamo in nato dodamo papriko v prahu, origano, sladkor ali temno čokolado, kumino, sol in poper. Prilijemo vodo ali juho, pokrijemo in počasi dušimo toliko časa, da se meso zmehča. Tik preden je jed kuhana, dodamo kuhan in odcejen fižol in na koščke narezan paradižnik.
Po okusu še začinimo, tik preden serviramo dodamo še čili po okusu. Chili je najboljši če ga skuhamo dan prej in ga naslednji dan pogrejemo.
Kisla juha
Kislo juho pripravljajo v vseh delih Slovenije. V Prekmurju dajo v kislo juho meso iz tunke ali sveže svinjsko meso. Za pripravo prekmurske kisle juhe, potrebujemo naslednje sestavine:
- 25 dag mesa iz tunke ali sveže svinjsko meso
- 1 liter vode
- žlica zaseke
- pol žlice moke
- čebula, strok česna, kumina
- sol, poper
- lovorov list, žlička paprike
- 1 dcl kisa ali 1 dcl belega vina
Sveže svinjsko meso ali meso iz tunke narežemo na manjše kocke in ga skuhamo v vodi. Pripravimo rjavo prežganje iz čebule, moke, sesekljanega česna in rdeče paprike. Prežganje, lovorjev list, kumino, sol in poper, dodamo k mesu. Jed naj še nekaj časa vre, nato dodamo še kis ali belo vino.
Juhe so pri nas pogosto na mizi, najpogosteje prav gotovo goveja juha in kurja juha. V poletnem času radi skuhamo tudi zelenjavno juho, fižolovo juho, juho iz stročjega fižola in razne kremne juhe. Skoraj lahko rečemo, da tradicionalno slovensko kosilo ne more biti brez juhe.
Čorba z vampi
Čorba z vampi je jed na žlico, kjer vampe pripravimo po receptu, kot se pripravlja v Srbiji.
Recept za čorbo z vampi:
- 60 dag vampov
- 20 dag govejih kosti
- 2 žlici masla
- 1 lovorov list
- poper v zrnu
- 1 čebula
- malo kisa
- malo moke
Vampe dobro operemo in damo kuhat v hladno vodo z govejimi kostmi. Dodamo lovorov list, zrna popra in celo, popečeno čebulo. Kuhamo toliko časa, da se vampi zmehčajo, nato jih vzamemo iz juhe.
Kuhane vampe ohladimo in narežemo na ozke rezance. Iz masti in moke naredimo svetlo prežganje, ga zalijemo s precejeno juho, v kateri smo kuhali vampe.
Dodamo narezane vampe, prilijemo malo kisa in še malo pokuhamo. Takoj postrežemo!
Brezmesne zelenjavne enolončnice
Mineštre, enolončnice in juhe lahko seveda pripravimo tudi brez mesa. Pri pripravi teh jedi ima vodilno vlogo zelenjava, pogosto pa jim dodamo tudi testenine in riž. Ne smemo pozabiti na začimbe in zelišča, okus mesa pa nadomestimo z dimljeno papriko, izjemen okus jedi doda tudi paradižnik iz konzerve. Brezmesne juhe in zelenjavne enolončnice so posebej primerne za vegetarijance, saj z zelenjavo dobijo vsa pomembna hranila, ki jih telo potrebuje.
Zelenjavne enolončnice pripravljamo iz sezonske zelenjave ali pa iz zalog, ki smo jih pripravili za zimo. Poletne enolončnice, jesenske enolončnice, zimske mineštre…..zelenjavne mineštre so vedno dobrodošle na naši mizi! Zelenjavne enolončnice, posebej kremne juhe, so primerne tudi za prehrano otrok.
Fižolova mineštra s krompirjem
Enolončnica s fižolom in krompirjem je okusna samostojna jed, ki si jo lahko privoščimo ob vsakem letnem času. Pozimi nas bo ogrela, poleti pa je lahko čudovito brezmesno kosilo.
Potrebujemo naslednje sestavine:
- 30 dag fižola
- 1 velik korenček
- 50 dag krompirja
- 1/2 dl olja
- 5 dag moke
- 2 žlici sesekljane čebule
- lovorjev list, sol, poper
- 1 dl kisle smetane
- malo domačega jabolčnega kisa
- sesekljan svež peteršilj
Prebran in opran fižol čez noč namočimo in ga naslednji dan skuhamo skupaj z lovorovim listom. Tik preden je fižol kuhan ga solimo. Medtem ko se fižol kuha, na kose narežemo krompir in korenje ter ju posebej skuhamo. Preden je fižol mehek, mu dodamo kuhan krompir in korenček.
Po želji zabelimo s prežganjem in pustimo vreti še 15 minut. Če je fižolova enolončnica pregosta, jo razredčimo z vodo v kateri smo kuhali krompir in korenje. Ko je jed že skoraj kuhana dodamo malo domačega jabolčnega kisa, kislo smetano, poper in tik preden serviramo potresemo še z drobno sesekljanim peteršiljem.
Recept za prežganje
Na masti pražimo 5 dag moke, dodamo 2 žlici drobno narezane čebule. Ko začne čebula rumeneti zalijemo z vodo in razmešamo.
S čim lahko nadomestimo prežganje?
Namesto prežganja lahko juhe gostimo in zabelimo na mnoge druge načine. V jed lahko naribamo surov krompir, dodamo malo ocvirkov, naribamo jabolko, bučke ali pa pripravimo podmet ali legir.
Legir je mešanica kisle smetane, sladke smetane in rumenjaka. V jed ga dodamo ko ta ne vre več, saj se lahko sesiri. Za zgoščevanje lahko uporabimo tudi krušne drobtine, kosmiče in tudi riž ali testenine.
Čebulna juha s krompirjem
Čebulna juha je preprost in hranljiv obrok, ki vsebuje veliko pomembnih vitaminov. Poleg čebule lahko juhi dodamo sir, krompir, testenine ali celo riž. Za čebulno juho s krompirjem, potrebujemo naslednje sestavine:
- 6 dag masti
- 3 čebule
- 60 dag krompirja
- 1,5 l zelenjavne jušne osnove
- kis, sol in poper
V ponvi segrejemo mast in dodamo nastrgano čebulo. Solimo in zalijemo z 1 litrom vode. Dušimo toliko časa, da tekočina izpari. Nato čebulo pražimo in vse čas mešamo toliko časa da enakomerno porumeni.
Nato dodamo olupljen in na lističe narezan krompir, ki ga tudi nekoliko popražimo. Zalijemo z zelenjavno jušno osnovo in kuhamo 20 minut. Tik pred koncem kuhanja po okusu okisamo in solimo.
Korenčkova juha s krompirjem
Korenje je zdrava zelenjava, ki vsebuje veliko beta karotena in pektine, ki pomembno vplivajo na boljši vid, pomagajo pa tudi do sijočih in lepih las. Korenje je pogosto vključeno v dietno prehrano, predvsem zaradi vsebnosti pektina. Pektin v črevesju nabrekne in s tem ščiti črevesno in trebušno slinavko.
Iz korenja lahko pripravimo mnoge okusne jedi, med njimi tudi okusne juhe in enolončnice. Sestavine za preprosto korenčkovo juho:
- 3 velike korenčke
- 1 čebula
- 4 krompirje
- 3 stroke česna
- 2 žlici olivnega olja
- 1, 5 zelenjavne jušne osnove
- sol
- svež peteršilj
- 1/2 žličke ostre moke
Korenček in krompir operemo, olupimo in narežemo na manjše listke. Krompir in korenček lahko tudi naribamo, iz sestavin pa lahko naredimo tudi korenčkovo kremno juho. Na olivnem olju prepražimo sesekljano čebulo, dodamo drobno narezano korenje in krompir, ter vse skupaj še 5 minut pražimo.
Posujemo s pol žličke ostre moke, zalijemo z zelenjavno jušno osnovo in premešamo. Ko juha zavre, dodamo strt česen in kuhamo še približno pol ure. Ko je juha kuhana, jo potresemo s sveže sesekljanim peteršiljem.
Ohrovtova juha
- 60 dag ohrovta
- sol in poper
- 4 krompirji
- 2 žlici olivnega olja
- čebula
- 1 žlica moke
- 1 žlica drobno sesekljanega peteršilja
- podmet; 4 žlice kisle smetane, žlica moke
Ohrovtove liste zrežemo na trakove in jih damo kuhat v slan krop. Posebej skuhamo na kocke zrezan krompir. Na olivnem olju spražimo čebulo, ko porumeni malo pomokamo in popražimo, nato zalijemo in razmešamo z malo krompirjevke.
Dodamo kuhan krompir in preostalo krompirjevko, odcejen ohrovt in podmet s kislo smetano. Pokrijemo in kuhamo 10 minut. Preden juho postrežemo, dodamo poper in posujemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Juhe
Slovenci si ne predstavljamo kosila brez juhe. Najraje postavimo na mizo govejo juho ali kurjo juhico, radi pa imamo tudi prežganke ali zelenjavne juhe. V hitrem tempu življenja lahko mineštra ali gosta juha nadomesti celotno kosilo. Priljubljene so tudi kremne juhe, zelenjavne juhe ali pa preprosta enostavna juha, v katero lahko damo poljubno zelenjavo ali testenine.
Recepti za juhe so pogosto objavljeni, z malo domišljije pa lahko pripravimo juho čisto po svojem receptu.
Prežganka z opečenim kruhom
Prežganka je preprosta domača juha, ki je bila včasih zelo pogosto na mizi. Pripravimo jo hitro in z malo sestavinami. Prežganko so včasih ponudili bolnikom, posebej pomaga pri prebavnih težavah.
Po starem receptu za prežganko potrebujemo naslednje sestavine:
- 5 dag masti
- 8 dag moke
- sol in kumina
Mast segrejemo in dodamo moko. Prežganje počasi mešamo nad majhnim ognjem, da počasi rjavi. Zalijemo s hladno vodo, dodamo sol in kumino ter pustimo da počasi vre 20 minut. V pripravljeno juho damo opečene kruhove kocke.
Fižolova juha s kislim zeljem
Okusna enolončnica, ki jo lahko ponudimo kot samostojno jed. Jed lahko pripravimo s prekajenim mesom, okusna pa je tudi brez mesa.
Recept za fižolovo juho s kislim zeljem:
- 30 dag fižola
- 25 dag prekajenega svinjskega mesa
- 50 dag kislega zelja
- lovorjev list
- sol in poper
Prežganje:
- 4 dag svinjske masti
- 3 dag moke
- 2 žlici sesekljane čebule
- 3 stroki sesekljanega česna
Fižol operemo in čez noč namočimo. Naslednji dan vodo odlijemo in zalijemo z mlačno vodo, pristavimo na ogenj in dodamo prekajeno svinjsko meso. Kislo zelje posebej skuhamo, z zeljnico zalijemo juho. Jed naj počasi vre, tik preden je juha kuhana, dodamo sol, prežganje, lovorjev list, kuhano zelje in zeljnico, v kateri smo kuhali zelje.
Meso narežemo na kocke in ga spet damo v juho, ki naj še 15 minut počasi vre. Pripravimo prežganje; na masti zarumenimo moko, dodamo sesekljano čebulo in ko malo porumeni, dodamo sesekljan česen in prežganje razredčimo z vodo.
Mesna juha z rezanci
Pri kuhanju mesne juhe moramo poznati nekaj značilnosti mesa, ki ga bomo uporabili. Če uporabimo meso starejših živali, dobimo okusnejšo juho.
Če želimo sočno kuhano govedino, jo damo kuhat v vrelo vodo. Če želimo okusno in krepko juho, damo govedino kuhat v mrzlo vodo.
Jušna zelenjava naj juho samo dopolni in ne sme izstopati, prav tako mora biti skladno povezana. Pen ki se nabirajo med kuhanjem ne pobiramo, saj dajo juhi dober okus. Goveji juhi izboljšamo okus, če ji dodamo nekaj kapljic vina.
Za mesno juho, kjer uporabimo primerno meso za juho, potrebujemo naslednje sestavine:
- meso primerno za juho: govedina primerna za juho, križni kos, rebra ali pleče
- kosti, koščki perutnine in koščki jeter
- jušna zelenjava: korenček, čebula, peteršiljeva korenina, košček zelene
- sol, lovorjev list, poper v zrnju
- po želji dodamo juhi olupljen krompir, strok česna, grahove luščine, por in paradižnik
V hladno slano vodo damo goveje meso, koščke perutnine in jeter in jušno zelenjavo. Počasi zavremo in med kuhanjem dodamo še poper v zrnju in lovorjev list. Juha mora čisto počasi, skoraj neopazno vreti od 2 do 3 ure, odvisno od starosti živali.
Preden juho odcedimo, jo za nekaj časa postavimo na kraj štedilnika da se zbistri.
Velikonočna hrenova juha
Tradicionalne velikonočne jedi so vsekakor šunka, hren, jajca in potica. Poleg vseh dobrot, lahko za Veliko noč skuhamo tudi okusno hrenovo juho.
Recept za velikonočno hrenovo juho:
- 200 ml jušne osnove
- 1 lovorjev list
- 3 zrna črnega popra
- koren hrena
- sveži timijan
- 2 žlici moke
- lonček kisle smetane
- 1 lonček hladne kurje juhe
- 1 limona
- peteršilj
- 5 trdo kuhanih jajc
- 100 g šunke
- poper in sol
V večji lonec zlijemo jušno osnovo, dodamo poper v zrnju, lovorjev list in zavremo. Dodamo 100 gramov naribanega hrena in timijanove listke. Ogenj zmanjšamo in počasi kuhamo 10 minut. Posebej zmešamo 1/2 lončka kisle smetane, 2 žlici moke in 1/2 skodelice hladne kurje čiste juhe. Dobro premešamo in med neprestanim mešanjem počasi dolivamo v vrelo juho.
Juho kuhamo približno 3 minute, občasno premešamo. Nato juho odstavimo z ognja in odstranimo lovorjev list. Sedaj juhi dodamo sok limone in preostalo kislo smetano. Solimo in popramo, juho nalijemo v globoke krožnike in dodamo na krhlje narezana trdo kuhana jajca, sveži peteršilj in nekaj koščkov popečene šunke.
Zeljna juha s slanino
Zeljna juha je bila včasih pogosto na jedilniku, običajno v kombinaciji s krompirjem in fižolom. Zeljna juha s slanino je odlična jed na žlico, ki jo lahko postrežemo kot samostojno jed, zraven ponudimo kos sveže pečenega peciva.
Recept za zeljno juho s slanino:
- 60 dag zelja
- sol in poper
- 5 krompirjev
- 8 dag slanine
- žlica drobno sesekljane čebule
- 1/2 žlice moke
- ščep kumine
- žlica sesekljanega peteršilja
Zeljne liste operemo in zrežemo na za prst široke trakove, ki jih skuhamo v slanem kropu. Krompir olupimo, operemo, narežemo na kose in skuhamo. Ko je krompir kuhan, ga pretlačimo in zmešamo s krompirjevko.
Slanino narežemo in na njej popražimo drobno sesekljano čebulo in moko.
Zalijemo in razmešamo skupaj z odcejenim zeljem in kumino dodamo krompirju. Juha naj vre še 10 minut, po okusu solimo in popramo, preden juho ponudimo, jo potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Jušne zakuhe
Jušne zakuhe so običajno jušni cmočki, rezanci, ribančki, žličniki in ostale jušne dobrote. Danes lahko jušne zakuhe že skoraj vse kupimo že pripravljene. čeprav je še vedno domači kuharski praznik, če jih naredimo sami.
Najpogosteje pripravljamo jušne rezance, zdrobove žličnike, cmočke, jušne vlivance in ribano kašo, mesne cmočke, kruhove kocke in še mnoge druge, ki jih bomo v nadaljevanju tudi predstavili.
Telečji paprikaš
Obara s svinjskimi nogicami in žličniki
Puranji ragu z gobami in kislo smetano
Boršč brez mesa
Gobova juha s krompirjem
Paella z morskimi sadeži
Česnova juha s prekajeno slanino
Boranja z mletim mesom
Kremna juha iz jurčkov
Sataraš
Kako pripravimo rahle zdrobove žličnike?
Jušni rezanci
Za prave in okusne domače rezance, potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 jajce
- 12 dag moke
- pol žličke olja
Testo za jušne rezance zamesimo na delovni površini in ga gnetemo toliko časa, da je ob prerezu gladko. Ko je testo dovolj gladko, ga čim tanjše zvaljamo in ga osušimo. Suho testo narežemo na štiri dele, položimo enega na drugega in zvijemo. Z ostrim nožem narežemo rezance, jih zrahljamo in nato zakuhamo v mesno ali zelenjavno juho.
Jajčni rezanci se v juhi ne razmočijo in ostanejo čvrsti. Kljub temu lahko rezance preden jih damo v juho, zakuhamo v slanem kropu in jih nato na hitro splahnemo z vodo.
Mineštra
Krompirjeva juha
Bograč
Goveji golaž
Ragu
Cvetačna juha
Vampi v omaki
Jota s kislim zeljem
Recepti za rižote
Piščančja juha z zelenjavo
Fižolova juha
Svinjska obara s krompirjem in fižolom
Poletne jedi na žlico
Kaj za kosilo na žlico?
Najboljši recepti za juhe!
Sarma po starih receptih
Brezmesna zelenjavna enolončnica
Zdrave jedi na žlico
Recepti za zelenjavne enolončnice
Vegetarijanske jedi na žlico
Enolončnice s fižolom
Kako skuhamo najboljše žgance?
Recepti za filane paprike
Recepti za juhe za vsak dan!
Tradicionalne slovenske jedi na žlico
Kako skuhamo tradicionalno bujto repo?
Zimske jedi na žlico
Enolončnice s stročjim fižolom
Vsi recepti za joto na enem mestu
Obara iz stročjega fižola
Boranja z govejim mesom
Viri; Enolončnice:
- Jedi na žlico.si
- Kosilo.si
- Slovenska kuharica; Goveji golaž
- Osnovna kuharija; Zelenjavne enolončnice