V hitrem tempu življenja je včasih pravi izziv pripraviti okusno in zdravo kosilo. Gospodinje, ki morajo vsak dan po službi pričarati obrok na mizo, se tega seveda dobro zavedajo. Ideje za kosilo zato pogosto iščemo tudi po spletu, čeprav kakšna dobra stara kuharska knjiga tudi še vedno pride prav.
Zato se bomo tukaj posvetili idejam za kosilo. Ideje za kosilo in družinsko življenje so vsekakor na prvem mestu, saj se mogoče vsa družina skupaj zbere samo na nedeljskem kosilu ali ob praznikih.
Priporočam ogled receptov za kosilo: Ideje za kosilo
Ideje za kosilo
Dobra enostavna kosila lahko pripravimo tudi na hitro, ali pa pripravimo jedi na žlico, kjer običajno vse sestavine damo v en lonec in počasi kuhamo. Idej je neskončno, tukaj jih bomo predstavila samo delček, nekaj najbolj zanimivih. Med vsemi recepti sem izbrala nekaj tradicionalnih slovenskih jedi, nekaj jedi z zelenjavo, recepte z mesom in seveda sezonske in lokalne jedi.
Poglej ugodno ponudbo loncev, pekačev, cvrtnikov na vroč zrak, kuhinjskih robotov in drugih pripomočkov, brez katerih v kuhinji pač ne gre!
Dobra enostavna kosila
Poleg nasvetov za hitro in poceni kosilo, boste tukaj našli tudi recepte za bolj zahtevne jedi in za praznične jedi. Pričeli bomo po vrsti: juha, predjed, glavna jed, solata in posladek. Za vsakega se bo kaj našlo. Tako za ljubitelje jedi na žlico, za vegetarijance in tudi za tiste, ki si ne predstavljajo kosila brez mesa. Nekaj časa bomo posvetili tudi tradicionalnim Slovenskim jedem, ki so spet vse pogosteje na naših jedilnikih.
Kako pripraviti okusno, kalorično in zdravo kosilo, tako da bodo zadovoljni vsi družinski člani? Včasih je to pravi izziv, saj imamo ljudje različne okuse in želje. Kadar imamo v gospodinjstvu vegetarijanca ali nekoga, ki ne sme uživati mlečnih izdelkov ali kakšnega drugega živila, potem se priprava jedi močno spremeni.
Tudi če imamo doma bolnika, moramo jedi pripravljati drugače, kot če kuhamo za zdrave osebe. Prehrana za bolnike je običajno specifična in jo je potrebno pripravljati po zdravniških navodilih. Pogosto moramo v kuhinji čarati tudi recepte, ki so namenjeni raznim shujševalnim dietam ali razstrupljevalnim kuram. Seveda pa je lahko naše kuhanje popolnoma preprosto!
Kazalo
Juhe
Je že tako, da Slovenci ne moremo brez juhe! Čeprav živimo v naprednem in modernem svetu, je nedeljska goveja juha še vedno pogosto na naših mizah.
Če je ne pripravimo sami, pa nam pa jo bo prav gotovo mama ali babica. Poleg goveje juhe, pa so zelo priljubljene tudi zelenjavne juhe in mineštre.
Za pripravo zelenjave juhe lahko uporabimo različno zelenjavo, ki jo imamo na vrtu ali jo kupimo na tržnici. V zelenjavni juhi ali mineštri, je veliko vitaminov in mineralov, primerna je tudi kot samostojna jed. Vse bolj priljubljene so tudi kremne juhe, juhe za hujšanje in razne juhe na hitro. Na grobo lahko juhe razdelimo na mesne juhe in juhe brez mesa.
Mesne juhe
Najbolj poznana mesna juha je prav gotovo goveja juha, sledi ji kurja juha in nato razne mesne obare ali enolončnice z mesom. Meso lahko dodamo skoraj v vsako enolončnico, razen če želimo skuhati vegetarijansko jed. Zelo okusna je tudi zelenjavno mesna enolončnica, ki vsebuje razno sezonsko zelenjavo in meso po naši izbiri. Tudi juhe na hitro lahko pripravimo z mesom, lahko pa je iz mesa samo zakuha, na primer mesne kroglice.
Mesna juha mora biti bistra, čista in okusna, kar dosežemo tako, da ves čas počasi vre. Juho solimo na začetku kuhanja, sicer ne bo imela dobrega okusa. Pri kuhanju moramo paziti, da juha ne prekipi, saj se s tem izgubi okus.
Če želimo juho uporabiti še naslednji dan in da bo še vedno sveža in okusna, jo moramo na hitro ohladiti v odkriti posodi in je ne smemo mešati. Prav tako ne smemo nikoli prilivati vroče juhe k mrzli, saj se bo skisala.
Goveja juha
Goveja juha je najpogosteje za kosilo ob nedeljah, običajno postrežemo tudi meso iz juhe. To je tipično nedeljsko kosilo, dodamo še pražen krompir in hrenovo omako! Kadar želimo imeti dobro meso iz juhe, ga damo kuhat v vrelo juho, prej ga lahko nekoliko potolčemo. V tem primeru juha ne bo tako zelo okusna.
Če pa želimo dobro juho in prav tako okusno meso, damo kosti v mrzlo vodo, meso pa v vročo. Če za juho uporabimo tudi jetra, jih prav tako damo v mrzlo vodo.
Za okusno domačo govejo juho, potrebujemo naslednje sestavine:
- 3 l vode
- 3 dni sam
- 5 dag jeter
- 1 1/4 kg govedine s kostmi
- 1 korenček
- koren peteršilja
- kos zelene
- nekaj zrn popra
- majhen cvet muškatnega oreščka
- košček pora
- pol čebule
Jušno zelenjavo operemo, ostrgamo in narežemo na koščke. Položimo jo v lonec, dodamo vodo, ter takoj nato goveje meso, jetra in kosti. Juho tudi takoj solimo in popramo, po želji dodamo malo žefrana. Meso in kosti prej na hitro operemo v mrzli vodi. Ko juha zavre, zmanjšamo ogenj in počasi kuhamo od 2 do 3 ure.
Preden juho precedimo, naj nekaj časa počiva, da se zbistri. Govejo juho lahko postrežemo z domačimi jušnimi rezanci, ribančki, zdrobovimi žličniki ali kakšno drugo jušno zakuho.
Golaževa juha
- 4 žlice olja ali masti
- 30 dag čebule
- 70 dag govejega mesa
- 2 žlici sladke mlete paprike
- 2 žlici paradižnikove mezge
- 1 dl rdečega vina
- sol in poper
- 1/2 kg krompirja
- 2 zeleni papriki
- ščepec kumine
- ščepec majarona
- 2 stroka česna
V ponev damo olje ali stopljeno mast, sesekljano čebulo in osminko litra vina. Ko tekočina povre, dodamo na koščke narezano meso. Ko se mesni sok posuši, ob strani ponve popražimo sladko mleto papriko, dodamo paradižnikovo mezgo in prilijemo še malo vina. Dolijemo liter vroče vode in počasi kuhamo uro in pol.
Nato dodamo olupljen in na kocke narezan krompir, na trakove narezano papriko, sol, poper, kumino, majaron in strt česen. Pokrijemo in počasi kuhamo še tri četrt ure. Po želji lahko dodamo še podmet iz žlice moke, razmešane v malo vode. Juho postrežemo kot samostojno jed, po vrhu postrežemo sveže pečeno sladico.
Piščančja juha z zelenjavo
- 1 korenček
- košček zeleninega gomolja
- manjši por
- 1 zelena paprika
- 15 dag cvetače
- 1 paradižnik
- 1/4 kg piščančjega mesa
- 2 l zelenjavne jušne osnove
- 1/2 skodelice graha
- 2 žlici naribanega sira
- sol in poper
- 1 žlica drobno sesekljanega drobnjaka
Nariban korenček, naribano zeleno, drobno narezan por, papriko, cvetačo in olupljen, narezan paradižnik, kuhamo skupaj s piščančjim mesom v zelenjavni jušni osnovi.
Kuhamo toliko časa, da se zelenjava in meso zmehčata. Nato meso narežemo na kocke, ga pomešamo z naribanim sirom in drobnjakom, ter ga vrnemo v juho skupaj z kuhanim in odcejenim grahom. Piščančjo juho z zelenjavo takoj postrežemo kot samostojno jed, zraven postrežemo sveže pečeno sladico.
Sirova juha s pršutom
Malce posebna, a zelo okusna juha! Potrebujemo naslednje sestavine:
- 80 gramov kraškega pršuta
- 60 gramov masla
- 60 gramov pirine moke
- 100 gramov sira ementalca
- 100 gramov sira parmezana
- 8 dl vode
- 2dl sladke smetane
- česen, peteršilj, muškatni orešček
- so in beli poper
Na maslu prepražimo na rezance narezan pršut in drobno sesekljan česen. Ko česen zadiši, ga pomokamo s pirino moko in zalijemo z vodo. Vse skupaj zavremo in dodamo sladko smetano, ter nariban ementalec in nariban parmezan.
Kuhamo 20 minut in nato začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreščkom. Preden juho ponudimo, jo potresemo s sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom.
Zelenjavne juhe in gobove juhe
Slovenci smo strastni gobarji, zato je gobova juha tudi pogosto na naših jedilnikih. Pri nas so najbolj poznane in priljubljene naslednje užitne gobe: Navadna lisička, užitni goban ali jurček, štorovka in dežnikarice (marele).
Vedno nabiramo samo gobe, ki jih resnično poznamo. Pripravljamo sveže, razen če jih zamrznemo ali posušimo. Lisičke dišijo po breskvah in imajo rahlo poprast okus. Primerne so za sušenje, lahko jih tudi zamrznemo.
Najboljšo gobovo juho bomo seveda pripravili v sezoni gob, a dobra juha z lisičkami ali jurčki, se prileže tudi pozimi. Izven gobarske sezone uporabimo zamrznjene ali posušene gobe.
V našem receptu bomo uporabili posušene lisičke, ki jih moramo pred kuhanjem nekaj ur namakati. Posušene lisičke lahko tudi zmeljemo v prah, ki je odličen dodatek za razne omake in prikuhe.
Gobova juha – z lisičkami s krompirjem
Za juho iz lisičk, potrebujemo naslednje sestavine:
- 10 dag posušenih lisičk
- 2 žlici masti
- 2 žlici moke
- pol žlice čebule
- pol žlice svežega peteršilja
- 2 zrni česna
- kis, sol, poper
- lovorov list, timijan
- 4 krompirje
- 2 1/2 l vode
Krompir olupimo in narežemo na drobne kocke. Pristavimo slano vodo in dodamo na kocke narezan krompir, lovorov list, timijan, peteršilj in strt česen. Krompir z dišavnicami počasi kuhamo, medtem pa na masti zarumenimo moko in dodamo drobno narezano čebulo. Ko čebula malo porumeni, dodamo zrezane lisičke, ki smo jih prej nekaj ur namakali v vodi.
Lisičke nekaj časa rahlo mešamo, da se malo osušijo. Nato prilijemo kis, razmešamo in stresemo k krompirju. Počasi kuhamo še četrt ure. Juho postrežemo s kislo smetano in opraženim kruhovimi kockami.
Gobova juha z jurčki
Ali je kaj lepšega, kot da na sproščenem izletu z otroki najdemo prelepega jurčka? Jurčke ali gobane lahko uporabimo na mnoge načine, najboljša pa je sveža juha.
Sestavine za gobovo juho z jurčki:
- sveži očiščeni jurčki
- 4 krompirje
- 1 čebula
- 2 žlici oljčnega olja
- 2 stroka česna
- 1/2 žlice ostre moke
- svež peteršilj
- 1 žlica domačega jabolčnega kisa
- sol, poper, voda
Jurčke očistimo in jih narežemo na rezine, ki jih nato na hitro pokuhamo v slanem kropu. Čebulo in česen drobno narežemo, peteršilj nasekljamo. Posebej pristavimo liter slane vode in jo zavremo. Krompir olupimo, operemo in narežemo na manjše kocke.
Na oljčnem olju najprej popražimo čebulo, nato dodamo sesekljan česen in ga popražimo toliko, da zadiši. Nato dodamo jurčke in jih pražimo toliko časa, da spustijo vso odvečno vodo. Nazadnje dodamo še na kocke narezan krompir in ga nekaj časa pražimo.
Dodamo še sesekljan peteršilj, premešamo in dodamo 1/2 žlice ostre moke. Še enkrat premešamo in zalijemo z litrom slanega kropa. Kuhamo približno pol ure, toliko časa, da se skuha krompir. Po okusu dodamo še sol in poper, tik preden juho odstavimo z ognja, dodamo še žlico domačega jabolčnega kisa.
Juhe s sladkim krompirjem
Sladki krompir je vse bolj priljubljena zelenjava, ki nima botanični ničesar skupaj z navadnim krompirjem. Sladki krompir je bogato škrobnato živilo, ki vsebuje dragocene prehranske vlaknine.
Vsebuje tudi antioksidante, vitamin A, C in B6. Poleg vseh teh učinkovin najdemo v sladkem krompirju tudi vitamin D, železo, magnezij in kalij. S sladkim krompirje lahko pripravimo resnično super jedi. Lahko ga kuhamo, pečemo na žaru ali pripravimo pire.
Kremna juha iz sladkega krompirja
Za juho iz sladkega krompirja bomo porabili 55 minut. Energijska vrednost nas porcijo je 237 kcal. Za pripravo juhe potrebujemo naslednje sestavine:
- 40 ml olivnega olja
- 2 stroka česna
- 1 čebula
- 3 žlice sesekljanega rožmarina
- 2 žlici paradižnikovega pesta
- 1 korenček
- 1 krompir
- 700 gramov sladkega krompirja
- 1 liter kokošje jušne osnove
- sol in poper
V ponvi segrejemo olivno olje, dodamo strt česen, 1 žlico rožmarina in drobno sesekljano čebulo. Vse sestavine pražimo štiri minute na srednje močni vročini. Dodamo paradižnikov pesto in pražimo še eno minuto.
Nato dodamo na kocke narezan korenček, na večje kocke narezan navaden krompir in prav tako na kocke narezan sladki krompir. Vse sestavine premešamo in pražimo še pet minut. Zalijemo z jušno osnovo, dodamo sol in poper, ter 40 minut počasi pokrito kuhamo, da vse sestavine zmehčajo.
Ko so vse sestavine kuhane, juho obdelamo v mešalniku. Prelijemo jo nazaj v ponev in dodamo še preostali dve žlici rožmarina. Preden juho serviramo jo dobro pregrejmo, če je pregosta dodamo še malo jušne osnove.
Juha s sladkim krompirjem in jabolki
Mnogi nadomestijo navaden krompir s sladkim krompirjem. Tudi s sladkim krompirjem lahko pripravimo čudovite jedi, dobro se ujema z drugo zelenjavo in tudi s sadjem, posebej z jabolki. Za juho s sladkim krompirjem in jabolki potrebujemo:
- 1 žlico masla
- 3 tanko narezane pore
- 1 velik tanko narezan korenček
- 600 gramov sladkega krompirja
- 2 veliki, kisli jabolki
- 1 liter vode
- sveže nastrgan muškatni orešček
- 220 ml jabolčnega soka
- 220 ml sladke smetane
- sol in poper
- narezan svež drobnjak
- sesekljan svež koriander
V veliki ponvi segrejemo maslo in dodamo na tanke rezine narezan por. Pokrijemo in dušimo približno 8 minut, vmes večkrat premešamo. Ko se por zmehča, dodamo korenček, sladki krompir, olupljeni in na kocke narezani jabolki in vodo. Dodamo sol in poper, ter začinimo z muškatnim oreščkom. Vse skupaj zavremo, znižamo temperaturo, pokrijemo in pustimo počasi vreti 20 minut.
Ko je zelenjava mehka, pustimo juho da se nekoliko ohladi in jo nato preložimo v mešalnik in dobro premešamo do gladkega. Nato juho prelijemo nazaj v ponev in dodamo jabolčni sok in nato vse skupaj počasi segrevamo približno 10 minut. Vmešamo smetano in juho še nekaj minut pogrevamo, po potrebi jo še nekoliko začinimo.
Juho nalijemo v ogrete krožnike, okrasimo s smetano, potresemo z drobno narezanim drobnjakom in koriandrom, ter še toplo postrezimo.
Kumarične juhe
Kumare so poletna zelenjava, zato jih običajno pripravljamo v tem času. Seveda pa lahko na tržnici dobimo kumare skozi celo leto, zato si lahko za spremembo tudi pozimi privoščimo hladno kumarično juho z jogurtom.
Kumara je mediteranska beseda, ki izhaja iz latinske besede cucumis ali benečanskega izraza cucumaro.
Kumarična kisla juha
- 1 kg krompirja
- 1 kg kumar
- 6 dag olja
- 1 žlica moke
- kis
- 2 žlici kisle smetane
Krompir olupimo, operemo, narežemo na kocke in skuhamo. Kuhan krompir pretlačimo, vodo prihranimo. Kumare olupimo, odstranimo semena, jih naribamo in solimo.
Na olju prepražimo moko, dodamo ožete kumare, premešamo, po okusu dodamo kis in zalijemo s krompirjevo vodo, v katero vmešamo kislo smetano. Na koncu v juho vmešamo pretlačen krompir in takoj postrežemo.
Hladna kumarična juha
Hladna kumarična juha je sicer poletna jed, a jo lahko pripravimo tudi v hladnejših mesecih. Za 6 porcij bomo potrebovali 6 minut časa za pripravo in hlajenje, saj pri tej juhi ni kuhanja. V eni porciji juhe je 99 kcal in 4, 9 grama maščob. Za pripravo juhe s kumaricami potrebujemo.
- 1 velika kumara
- 250 ml lahke smetane
- 200 gramov jogurta
- 2 žlici belega vinskega kisa
- 1 žlica balzamičnega kisa ali domačega jabolčnega kisa
- 2 žlici sesekljane sveže mete
- 1 strt strok česna
- sol in poper
- meta in rezina kumare za okras
Najprej kumaro olupimo in naribamo. Zmešamo smetano, jogurt, vinski kis in balzamični kis, ter rahlo stepemo. Ko je mešanica gladka, dodamo kumare, sesekljano svežo meto, strt česen, sol in poper. Vse premešamo, pokrijemo in za 3 ure postavimo v hladilnik.
Preden juho serviramo, jo premešamo in po potrebi dosolimo. Okrasimo s kumaro, meto in zdrobljenim poprom.
Juhe iz leče
Leča je pozabljeno živilo, ki bi ga morali ponovno vnesti v našo prehrano. Vsebuje veliko mineralov, vlaknin in beljakovin. Jedi iz leče so nizkokalorične, a vseeno nasitne, ki nam dajo veliko energije. Iz leče lahko pripravimo mnoge okusne jedi, juhe, enolončnice ali razne prikuhe.
Lečina juha
Kadar nimamo ideje za kosilo, potem je juha iz leče prava izbira. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 2 žlici olivnega olja
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 200 gramov rdeče leče
- 1 liter zelenjavne jušne osnove
- malo majarona in pest nasekljanega drobnjaka
V večji ponvi segrejemo olivno olje in na njem popražimo drobno nasekljano čebulo in strt česen. Ko malo porjavita, dodamo poplaknjeno rdečo lečo in jo pražimo toliko časa, da porjavi.
Ko leča porjavi, prilijemo jušno osnovo in počasi kuhamo 15 minut. Ko je leča mehka, juho začinimo z majaronom, malo solimo in na koncu potresemo z nasekljanim drobnjakom.
Bučne juhe
Bučne juhe so jesenska jed, čeprav lahko dobimo tudi pozimi razne sort buč, ki jim pravimo zimske buče. Jedilne buče se lepo ujemajo s krompirjem, najpogosteje pripravljamo kremne bučne juhe. Manj poznana je priprava juhe z bučo tako, da olupljeno meso buče, v juho samo naribamo in kuhamo.
Bučna juha z razžvrkljanim jajcem
Bučna juha z lanenim oljem malo spominja na prežganko, samo da tej juhi dodamo naribano bučo. Potrebujemo naslednje sestavine:
- tri žlice polnozrnate moke
- malo gomoljne zelene
- polovico buče ( lahko hokaido)
- malo majarona, sol
- laneno olje
- jajce
V večjem loncu zlato rjavo popražimo nekaj žlic polnozrnate moke. Vmes zalivamo z vodo in ves čas mešamo. Nato dodamo na manjše kocke narezano gomoljno zeleno in večji kos buče. Bučo olupimo in meso naribamo v juho.
Prilijemo toliko vode, da je zelenjava skoraj pokrita. Počasi kuhamo 15 minut, ko je zelenjava kuhana, jed začinimo z majaronom. V juho zakuhamo razžvrkljano jajce, zabelimo z žlico lanenega olja in solimo po okusu.
Tudi pri tej juhi lahko domišljiji pustimo prosto pot. Dodamo lahko tudi kumino, janež, olivno olje, janež ali pastinak.
Enolončnica z bučo in čičeriko
Okusna enolončnica z bučo in čičeriko je lahko vegetarijanska glavna jed, ponudimo pa jo lahko tudi kot prilogo. Za 4 osebe potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 žlico olivnega olja
- 1 čebulo
- 3 stroke česna
- 500 gramov maslene buče
- 1 žličko karija v prahu
- 1 žlička mletega koriandra
- 3/4 žličke soli
- 240 gramov paradižnika
- 200 gramov čičerike
- 50 gramov rozin
- 120 ml vode
- 4 žlice svežih koriandrovih listov
Čebulo očistimo in narežemo na tanke rezine, stroke česna olupimo in drobno nasekljamo. Masleno bučo olupimo in narežemo na 2 cm velike kose. Paradižnike poparimo, olupimo in narežemo na kocke. Pečico segrejmo na 175 stopinj C.
Pripravimo večjo ponev in v njej segrejmo žlico olivnega olja. Dodamo čebulo in česen ter dušimo približno 7 minut, toliko da rahlo porjavita.
Dodamo narezano bučo, kari, koriander in sol. Vse sestavine dobro premešamo in nato dodamo narezan paradižnik, kuhano in odcejeno čičeriko, rozine in vodo. Spet vse rahlo premešamo in zavemo na zmernem ognju.
Ponev pokrijemo in postavimo v pečico za 20 minut, toliko da se buča zmehča. Pred serviranjem jed potresemo s svežim koriandrom.
Regratove juhe
Regrat vsebuje veliko zdravilnih učinkovin, med njimi veliko vitamina A, C, E, K in vitamine B1, B2 in B3. V tem čudovitem živilu in zdravilnem zelišču, najdemo tudi naslednje učinkovine: folati, kalcij, železo, magnezij, kalij, cink, baker, mangan in selen. Poleg mladih regratovih listov, so užitna tudi stebla regrata.
Enostavno vsak dan pojemo tri ali štiri stebla, kar pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Regrat je primeren tudi za ljudi s sladkorno boleznijo.
Juha iz regrata
Za čudovito kremno regratovo juho, potrebujemo naslednje sestavine:
- 250 gramov regrata
- 300 gramov krompirja
- 1 čebula
- 1 strok česna
- 800 ml zelenjavne jušne osnove
- 1 žlica olivnega olja
- 2 žlici kremnega sira
- 4 rezine rženega kruha
- 4 žlice naribanega parmezana
- sol in poper
Krompir olupimo in narežemo na kocke. Čebulo in česen prav tako olupimo in ju drobno nasekljamo. V večji ponvi segrejemo olivno olje in na njem najprej podušimo krompir, česen in čebulo. Čez nekaj časa dolijemo jušno osnovo, pokrijemo, zavremo in počasi kuhamo 15 minut.
Po 15 minutah dodamo na drobno nasekljane regratove liste in čisto na kratko pokuhamo. Nato juho zmiksamo s paličnim mešalnikom, dodamo kremni sir, ter solimo in popramo po okusu. Regratovo juho postrežemo v globokih skodelicah, še prej jed posujemo s parmezanom, po želji dodamo popražene koščke rženega kruha.
Juhe iz kreše
Kreša je enoletna rastlina, ki zraste tudi do 60 cm. Ima drobne roza cvetove, za uživanje je primerna do višine 10 cm. Po okusu in vonju kreša spominja na gorčico, poznana pa je predvsem po tem, da izredno hitro kali in tudi zraste. Vsebuje veliko beljakovin in vlaknin, ter zelo malo maščob in ogljikovih hidratov. Zaradi tega je priljubljena tudi pri shujševalnih dietah.
Kreša pa je tudi bogata zakladnica vitaminov in mineralov, največ najdemo železa, kalija, kalcija, magnezija in fosforja. Pomembni vitamini v kreši so vitamin C in karoten, prezreti pa ne smemo niti izredno pomembnih aminokislin.
Kremna juha iz kreše in kislih kumaric
Za kremno juho iz kreše potrebujemo naslednje sestavine:
- 250 gramov kreše
- 60 gramov kislic
- 150 gramov krompirja
- 3 dcl zelenjavne jušne osnove
- 3 dcl mleka
- 40 gramov masla
- 40 gramov šalotke
- 1 dcl kisle smetane
- česen, malo sladkorja, muškatni orešček
- sol, limonina lupinica in sveže stisnjen limonin sok
Raztopimo maslo in na njem bledo popražimo sesekljano šalotko. Dodamo drobno sesekljan česen, na kocke narezan krompir in malo popražimo. Zalijemo z zelenjavno jušno osnovo in mlekom in malo zavremo. Ko je krompir že skoraj kuhan, dodamo na drobno narezano krešo in kislice.
Začinimo s soljo, muškatnim oreščkom, limonino lupinico in na koncu dodamo še limonin sok. Juho še malo pokuhamo in jo nato zmiksamo s paličnim mešalnikom. Preden juho ponudimo, jo pokapljamo s kislo smetano.
Močnate juhe
Prežganka ali prežgana juha
Prežganka ali prežgana juha, je krepčilna juha, ki je malo zašla v pozabo. Včasih je bila prežganka, v katero smo zakuhali razžvrkljano jajce, pogosto na mizi. Recept sem poiskala v stari kuharski knjigi, kjer še vedno najdem zanimive in pogosto pozabljene recepte.
Recept za prežganko:
- 2 žlici masla
- 3 žlice ostre moke
- žlička kumine v zrnu
- 1 jajce
- 1 l vode
- svež drobnjak
V ponvi segrejemo maslo in na njem temno popražimo moko. Dodamo kumino v zrnu in zalijemo z vodo. Solimo in kuhamo 15 minut.
Nato juho precedimo, še enkrat zavremo in v njo zakuhamo razžvrkljano jajce. Preden juho postrežemo, dodamo drobno narezan drobnjak ali peteršilj.
Milijonska juha
- 1/2 dl olja ali svinjska mast
- 5 dag čebule
- 10 dag korenčka
- 5 dag peteršiljevega korena
- 5 dag zeleninega gomolja
- 10 dag zdroba
- 1 1/2 l vode
- noževa konica muškatnega oreščka
- sol in poper
- 1 rumenjak
Na olju ali masti prepražimo drobno sesekljano čebulo. Dodamo drobno naribano preostalo zelenjavo in vse skupaj pražimo, da malo postekleni. Dodamo zdrob in ga pražimo, da zadiši.
Zalijemo z vodo in mešamo toliko časa, da zavre. Dodamo muškatni orešček, sol in poper, ter na na koncu v juho vmešamo raztepen rumenjak.
Sadne juhe
V poletnih časih, ko nam pogosto ne diši težko prebavljiva hrana, lahko pripravimo okusne hladne ali tople sadne juhe. Za pripravo sadne juhe lahko uporabimo različno sadje, ki ga kombiniramo z jogurtom, kefirjem, limoninim sokom, skuto ali kislim mlekom. Sadne juhe so malo drugačne, a vedno teknejo!
V poletnih dneh, ko imamo na voljo dovolj svežega sadja, lahko svoje domače razveselimo s čisto posebno juho.
Jagodna juha
Sadne juhe so običajno hladna predjed ali sladica, lahko pa pripravimo tudi toplo sadno juho. Posebej okusna je topla jagodna juha, ki jo pripravimo iz slastnih gozdnih jagod. Za pripravo potrebujemo:
- 2 litra vode
- jagode
- 1/2 litra vina
- 10 dkg sladkorja
- 1 kg gozdnih jagod
- 1 jajce
- sok ene limone
5 dkg sladkorja zavremo z vodo in vinom. Uporabimo redeče vino, juha pa bo ravno tako okusna z belim vinom. Ko voda z vinom zavre, dodamo pretlačene jagode. Juha ne sme več zavreti, a vseeno jo ohranjamo toplo.
Posebej v jušniku penasto vmešamo preostali sladkor z jajcem in limoninim sokom, ter med mešanjem počasi prilivamo juho z jagodami. Dodamo na rezance zrezane opečene žemlje in takoj ponudimo.
Paradižnikove juhe
Paradižnik je med sadjem (botanično spada med sadje), zelo priljubljen, saj ga lahko pripravimo na razne načine. Najraje ga imamo v solati, a iz paradižnika lahko pripravimo mnoge druge okusne jedi. Vsi smo že poskusili paradižnikovo juho, za katero poznamo zelo različne recepte.
Paradižnik vsebuje 94%vode in veliko vlaknin, ki pospešujejo prebavo. Zaradi tega je paradižnik seveda med najbolj priljubljenimi poletnimi jedmi. Uvrščamo ga tudi med varovalna živila, saj vsebuje snov lipoken.
Lipoken je posebna oblika vitamina A z antioksidativnim delovanjem, ki dokazano varuje pred nekaterimi oblikami raka in pred srčno žilnimi boleznimi.
Paradižnikova juha iz pečenih paradižnikov
Za paradižnikov juho potrebujemo:
- 1 kg olupljenega paradižnika
- 2 glavici česna
- 2 žlici olivnega olja
- 1 žlica balzamičnega kisa
- šopek sveže bazilike
- 2 čebuli
- s korenčka
- 2 žlici pasiranega paradižnika
- 1 liter jušne osnove
- sol in poper
V pekač naložimo prerezane paradižnike, tako da je prerezana stran navzgor. Dodamo cele česnove glavice in pokapljamo z olivnim oljem in balzamičnim kisom. Natrgamo toliko listov bazilike kolikor je prerezanih paradižnikov in jih premažemo z olivnim oljem.
Liste bazilike položimo na vsak kos paradižnika. Nato paradižnik še posolimo in popramo ter damo v pečico, ki smo jo ogreli na 200 stopinj C. Pečemo približno 50 minut, toliko da se robovi paradižnika močno zapečejo in začno karamelizirati.
Posebej v ponvi segrejmo olivno olje in na njem popražimo drobno sesekljano čebulo. Ko se čebula zmehča, dodamo sesekljan korenček in vse skupaj pražimo še pet minut. Dodamo pasiran paradižnik, jušno osnovo in baziliko. Nato vzamemo pekač iz pečice in najprej iztisnemo česen iz strokov, ter nato še postrgamo pečen paradižnik in sok ki je nastal pri pečenju. Vse skupaj dobro premešamo in zavremo.
Pustimo da počasi vre 20 minut, nato dodamo sol in poper. Juho iz pečenih paradižnikov postrežemo z kančkom olivnega olja in natrgano baziliko.
Zelenjavne jedi
Zeliščna skuta z drobnjakom in kislimi kumaricami
Za zeliščno skuto potrebujemo naslednje sestavine, ki pa jih lahko po želji dopolnjujemo. Dodamo zelišča in zelenjavo, ki jo imamo trenutno na voljo. Sestavine za pomladno zeliščno skuto:
- 360 gramov skute
- 1 dcl kisle smetane
- 60 gramov svežega korenja
- 60 gramov kislih kumaric
- 60 gramov šalotke
- šopek zelišč: peteršilj, drobnjak, meta, bazilika, rukola
- sol in beli poper
Korenje, kisle kumarice in šalotko drobno naribamo. Vsa zelišča in zelenjavo drobno nasekljamo. Vse sestavine primešamo pretlačeni skuti, ki ji dodamo še kislo smetano, sol in beli poper.
Pomladno zeliščno skuto lahko ponudimo kot prilogo, ponudimo pa jo lahko tudi kot nadev za slane palačinke, ki jih narežemo na manjše kose. Pa dober tek!
Sataraš
Sataraš je priljubljena jed z paradižnikom, papriko, čebulo in jajci. Kadar je na zelenjavnem vrtu dovolj zelenjave in nam ostaja, lahko pripravimo to preprosto in kultno jed.
- 3 žlice olivnega olja
- 2 stroka česna
- 1 čebula
- 2 papriki
- 4 zrele paradižnike
- svež peteršilj
- sol in poper
- 4 jajca
Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V večji ponvi segrejemo olivno olje in na njem pražimo čebulo do rumenega. Dodamo sesekljan česen in na manjše kocke narezano papriko in paradižnik. Med občasnim mešanjem vse skupaj dušimo približno 15 minut.
V drugo posodo ubijemo jajca in jih razžvrkljamo, po okusu dodamo sol in poper, ter nekaj lističev drobno sesekljanega peteršilja. Dušeno zelenjavo potisnemo ob rob ponve in na prazne del vlijemo razžvrkljana jajca. Ko jajca zakrknejo, jih zmešamo z dušeno zelenjavo.
Fižolove jedi
Fižol je pogosto prezrto živilo. V posušenih zrnih fižola najdemo mnoge vitamine in minerale. Najbolj pomembni so vitamini B1, B2 in B6, ter minerali kalij, železo, flor in cink. V mladih in še ne popolnoma zrelih fižolovih strokih je 90% vode, 3% ogljikovih hidratov in 1% beljakovin. V 100 gramih mladih fižolovih stokov je 32 kalorij.
V suhih fižolovih zrnih pa je 50% ogljikovih hidratov in 22% beljakovin. 100 gramov suhih fižolovih zrn ima 238 kalorij, kar pomeni da je fižol bolj kaloričen od enake količine testenin. Vendar če tehtamo ali bi skuhali fižol ali testenine, potem verjetno zmaga fižol.
Fižol je prava zakladnica zdravja, saj predvsem znižuje sladkor v krvi in je zato primeren za diabetike, pomaga pa tudi pri boleznih jeter in žolčnika. Uporabimo lahko tudi fižolove luščine in iz njih skuhamo zeliščni čaj, ki pomaga pri zniževanju sladkorja v krvi, pomaga pa tudi pri hujšanju.
Kremna fižolova juha
Kremna fižolova juha je nasitna in kalorična jed, ki jo lahko ponudimo kot samostojno jed, primerna je tudi za vegetarijance. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 1/2 kg suhega rjavega fižola
- 1 krompir
- 1 čebulo
- 1 paradižnik
- 1 steblo zelene
- 1 strok česna
- 2 lovorjev list
- svež peteršilj, sol in poper
Zrna suhega rjavega fižola stresemo v večji lonec in dodamo približno 1 liter slane vode. Počasi kuhamo pol ure, v tem času pripravimo zelenjavo. V receptih za pripravo fižola se običajno napiše da fižol solimo šele na koncu kuhanja, a v tem receptu je predlagano, da vodo v kateri kuhamo fižol, takoj solimo.
Zelenjavo očistimo in narežemo na večje kose. Ko se fižol kuha že približno pol ure, dodamo na kose narezan krompir, čebulo, paradižnik in steblo zelene. Dodamo še strt česen in lovorjev list. Fižol skupaj z zelenjavo in začimbami kuhamo na majhnem ognju. Ko je fižol mehak, juho pretlačimo s paličnim mešalnikom, dodamo še malo soli in popra, preden jo postrežemo jo potresemo z drobno nasekljanim peteršiljem.
Fižolov golaž s čičeriko
Okusna enolončnica, ki jo pripravimo s fižolom, čičeriko in prekajeno slanino.
Recept za fižolov golaž:
- 25 dag fižola
- 25 dag čičerike
- rdeča paprika v prahu
- 1 čebula
- 5 dag prekajene slanine
- 1 strok česna
- žlica moke
- 2 lovorova lista
- malo kisa
- sol in sladkor
Fižol in čičeriko prejšnji dan namočimo in naslednji dan vsako stročnico posebej skuhamo. Na svinjski masti prepražimo na kocke narezano slanino, jo poprašimo z moko in ko porumeni, dodamo drobno sesekljano čebulo.
Ko čebula zarumeni, dodamo strt česen in rdečo papriko v prahu. Tako pripravljeno prežganje dodamo k kuhanemu fižolu in čičeriki, po potrebi zalijemo z malo kropa.
Dodamo lovor, malo sladkorja, sol, poper in malo kisa, pokrijemo in kuhamo še 10 minut.
Glavne jedi
Glavna jed pri kosilo je lahko mesna, zelenjavna, iz pečice ali pripravljena na kakšen drug način. Glavno jed postrežemo pri kosilu ali večerji, izbira receptov pa je skoraj neomejena: glavne jedi z mesom, brezmesne glavne jedi, glavne jedi na hitro, glavne jedi z gobami, s testeninami, z zelenjavo, ribje glavne jedi in še in še.
Ideje za kosilo pri glavnih jedeh so neizčrpne, uporabimo lahko svojo domišljijo in skuhamo jedi po svojih, lastnih receptih, ali pa uporabimo stare, preverjene recepte.
Recepti za kosilo z mesom
Običajno glavna jed pri kosilu vsebuje meso. Uporabimo lahko svinjsko meso, goveje meso, kurje meso, mleto meso in tako naprej. Meso lahko kuhamo, pečemo, paniramo, lahko ga spečemo v pečici. Mesnih receptov je toliko, da res ne bi smeli imeti težav, katerega izbrati. A ko iščemo ideje za kosilo, smo vseeno pogosto v zadregi.
Mogoče se nam zdijo nekateri recepti prezahtevni, ali pa nimamo pri roki bistvenih sestavin, ali pa nam določena jed enostavno ni všeč. Mogoče želimo poskusiti nekaj novega in presekati enolično kuhanje, v katerega smo zapadli. Poglejmo nekaj zanimivih, novih in nekaj starih, preverjenih receptov.
Dušeni goveji zrezki
Goveje zrezke lahko pripravimo na več načinov. Danes bomo pripravili dušene naravne zrezke in jih postregli s pire krompirjem. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 6 govejih zrezkov
- sol, žlica moke
- 1. dan masti
- 5 dni natančnega masla
- zajemalka goveje juhe
Zrezke potolčemo, jih posolimo, popopramo in povaljamo v moki. Nato zrezke spečemo na vroči masti, lahko jih pomokamo samo na eni strani in jih potem tudi spečemo samo na tej strani.
Zrezke pečemo vedno na zelo vroči masti in pokrite. Ko so pečeni, odlijemo mast in damo nanje presno maslo. Ko se maslo stopi, prilijemo zajemalko goveje juhe in pokrito dušimo četrt ure. Ko so zrezki mehki, jih položimo na ogret krožnik, jih oblijemo z omako in ponudimo s pire krompirjem.
Goveji zrezki v vinski omaki
Goveji zrezki v vinski omaki so čudovito mehki, omaki daje čudovit okus rdeče vino, čebula, gorčica in maslo.
Recept za goveje zrezke v vinski omaki:
- 4 goveji zrezki
- 1 čebula
- 1 žlica gorčice
- 1 žlička mlete rdeče paprike
- 4 dcl jušne osnove
- 2 dcl rdečega vina
- 20 dag masla
- sol, poper
- 2 žlici svinjske masti
Zrezke potolčemo in začinimo s soljo in poprom. V večji ponvi segrejemo svinjsko mast ali olje in zrezke popečemo z obeh strani. Popečene zrezke odlagamo na krožnik in jih pokrijemo, da ostanejo topli. V isti ponvi popražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo žlico gorčice in malo rdeče mlete paprike, ki jo lahko nadomestimo z žlico paradižnikove mezge.
Mešanico zalijemo z vinom in jušno osnovo, malo povremo in dodamo popečene zrezke. Ponev pokrijemo in počasi dušimo 40 minut. Ko so zrezki mehki, dodamo v omako maslo, po želji lahko omako zgostimo z žličko ostre moke, ki jo razžvrkljamo v malo mrzle vode. Zrezke ponudimo s širokimi rezanci ali pire krompirjem.
Svinjski kotleti s kislim zeljem in belim vinom
Svinjski kotleti so priljubljena jed, ki jo pogosto ponudimo pečene na žaru. Tokrat si bomo ogledali malo drugačen recept, kjer bomo svinjski kotlet pripravili s kislim zeljem, zelenjavo in belim vinom. Čudovite ideje za kosilo!
Za pripravo bomo potrebovali 15 minut in za kuhanje 55 minut. Porcija ima 275 kalorij, 29 gramov beljakovin, 13 gramov ogljikovih hidratov, 12 gramov maščobe, 3 gramov nasičenih maščob, 73 mg holesterola, 5 gramov vlaknin in 524 mg natrija.
Potrebujemo naslednje sestavine:
- 4 svinjski kotleti
- 1 žlica olivnega olja
- sol in poper
- 1 čebula
- korenček
- 2 stroka česna
- 240 ml belega vina
- 700 gramov kislega zelja
- 1 lovorjev list
- 3 nageljnove žbice
- 2 jedilni žlici jabolčnega kisa
- 1 čajna žlička sladkorja
Najprej pripravimo zelenjavo. Čebulo olupimo in narežemo na tanke kolobarje. Prav tako olupimo česen in ga stremo, korenje narežemo na večje kose. Kotlete začinimo s soljo in poprom. V ponvi segrejemo olje in na njem popečemo kotlete, na vsaki strani 3 minute in jih nato odložimo na krožnik.
Ogenj nekoliko zmanjšamo in v isti ponvi 5 minut pražimo čebulo, korenje in česen. Prilijemo belo vino, malo prevremo, ter nato dodamo kislo zelje, lovorov list in žbice. Pokrijemo in počasi kuhamo toliko časa, da se zelje zmehča.
Ko je zelje kuhano, primešamo jabolčni kis, sladkor in še malo soli. Ko zelenjava še malo prevre, dodamo popečene kotlete, pokrijemo in počasi dušimo še 10 minut. Postrežemo s kuhanim krompirjem.
Goveji zrezki v naravni omaki
Goveji zrezki v naravni omaki so čudoviti mehki, pripravljeni v rdečim vinom so enkratna kulinarična dogodivščina. Originalni recept sem na šla na spletni strani Jernej Kitchen, sama sem nekoliko prilagodila količino sestavin. Namesto šalotke sem dala navadno čebulo, prav tako sem dala manj juhe in več vina.
Recept za goveje zrezke v omaki:
- 5 govejih zrezkov
- 3 žlice ostre moke
- 3 žlice masla
- 2 žlici olivnega olja
- 1/2 l rdečega vina
- 1/2 l čiste jušne osnove
- 2 žlici masla za omako
- 2 žlici moke za omako
- 2 stroka česna
- 1 čebula
- ščepec timijana
- 2 lovorova lista
- ščep majarona
- sol in poper
Goveje zrezke potolčemo, začinimo s soljo in poprom,ter jih pomokamo na eni strani. V večji ponvi segrejemo maslo in olivno olje in popečemo zrezke z obeh strani. Najprej zrezek popečemo na strani, kjer ni moke, nato ga obrnemo in ga 2 minuti pečemo še na drugi strani. Zrezkov ne damo vseh naenkrat v ponev, pač pa jih popečemo postopoma, tako da se v ponvi ne dotikajo.
Popečene zrezke preložimo v posodo in pokrijemo. V isto ponvi kot smo pekli zrezke zlijemo vino, zavremo in kuhamo kakšno minuto, da vino izpari. Vino prelijemo čez zrezke in nato v isti ponvi na maslu popražimo drobno sesekljano čebulo in moko. Po nekaj minutah dodamo strt česen in še nekaj minut kuhamo.
Nato med mešanjem z metlico počasi dodajamo čisto juho, dodamo začimbe in še enkrat zavremo. Nato ogenj zmanjšamo, dodamo zrezke z vinom in počasi kuhamo približno 2 uri. Ker sem imela manj zrezkov kot je v originalnem receptu, sem pri omaki malo čarala.
Najprej sem dala preveč vina, zato sem kasneje dodala pač manj juhe.
Vseeno se je naredila izvrstna omaka, bila je bolj vinska, a odlična. Goveje zrezke v naravni omaki sem postregla s kruhovimi cmoki.
Dušena govedina z rdečim vinom
Ideje za kosilo z dušeno govedino! Dušena govedina z rdečim vinom burgundcem, je tradicionalna francoska jed, ki izhaja iz pokrajine Burgundije. Za pripravo jedi bomo potrebovali približno tri ure, ena porcija dušene govedine vsebuje 716 kcal, 43 gramov beljakovin in 44 gramov maščob.
Za dušeno govedino potrebujemo naslednje sestavine:
- 1,5 kg govedine
- 50 gramov masla
- 100 gramov sveže slanine
- 2 korenčka
- 2 čebuli
- 30 gramov pirine moke
- 2 stroka česna
- 1 liter in pol rdečega burgundca
- 1 šopek zelišč ( timijan, lovor, por in peteršilj)
- olivno olje, sol in poper
V ponvi segrejemo maslo in pet žlic olivnega olja in popražimo na listke narezano čebulo, na kocke narezano slanino, na večje kose narezano govedino in na kolobarje narezano korenje. Nekaj časa pražimo, nato potresemo s pirino moko, premešamo in prilijemo vino. Takoj nato dodamo strt česen, dišavni šopek zelišč, sol in poper. Pokrijemo in na zelo šibkem ognju dušimo 2 uri in pol.
Po dveh urah in pol mesi in zelišča vzamemo iz ponve, omako ki ostane, pa še nekaj časa počasi kuhamo, da se nekoliko zgosti. Ko je omaka gotova, damo meso nazaj v ponev in še po okusu dodamo sol in poper. Super ideje za kosilo!
Puranji zrezki panirani s koruznim zdrobom
Zrezke lahko namesto z drobtinami paniramo tudi s koruznim zdrobom. Uporabimo lahko instantno polento in jih primešamo žlico krušnih drobtin.
Recept za puranje zrezke:
- 1/2 kg puranjega fileja
- 2 žlici ostre moke
- 2 jajca
- 5 žlic polente
- 1 žlica drobtin
- olje za cvrtje
Puranji file narežemo na tanke zrezke in jih začinimo s soljo in začimbami za perutnino. Pripravimo tri krožnike, v enega damo ostro moko, v drugega ubijemo jajca in v tretjega damo mešanico polente in drobtin. Zrezke spaniramo in jih ocvremo v vročem olju.
Puranji file s krompirjem v pečici
Puranji file s krompirjem bomo danes spekli v vrečki za pečenje. V vrečki se meso in krompir dušita v lastnem soku, za boljši okus bomo dodali nekaj kolobarjev pora in dve žlici rdečega vina.
Recept za puranji file v pečici:
- 4 večje puranje fileje
- 5 krompirjev
- 6 kolobarjev pora
- 2 žlici rdečega vina
- sol in poper
- ščepec timijana
- žlica moke
- žlica svinjske masti
Puranje zrezke oplaknemo z mrzlo vodo in osušimo z brisačo. Začinimo jih s soljo in poprom, ter na eni strani rahlo pomokamo. V ponvi segrejemo svinjsko mast in na njej na hitro popečemo meso. Najprej popečemo stran, ki ni pomokana, nato na še drugi strani. Popečene zrezke položimo v posodo in pokrijemo, da ostanejo topli.
Krompir olupimo, narežemo, operemo in 10 minut kuhamo. Nato krompir odcedimo in začinimo s soljo ali z začimbami za pečen krompir. Dodamo ščepec timijana in na kolobarje narezan por.
V vrečko za pečenje damo najprej popečene puranje fileje, čez položimo začinjen krompir s porom. Prilijemo nekaj žlic rdečega vina in vrečko zapremo. Po vrhu vrečko trikrat prebodemo in postavimo v pečico, ki smo jo ogreli na 180 stopinj C. Puranji file s krompirjem pečemo 40 minut, postrežemo ga z radičevo solato, ki jo pripravimo s toplim krompirjem.
Goveja rebra recept – kako pripravimo dušena goveja rebra?
Goveja rebra običajno uporabimo za govejo juho, a malce mlajše in domače meso lahko uporabimo tudi drugače. Goveja rebra lahko počasi dušimo v jušni zelenjavi in pripravimo okusno kulinarično dobroto. Dušena goveja rebra postrežemo s praženim krompirjem in solato:
- 1 kg govejih reber
- jušna zelenjava; 1 korenček, 1 rumen korenček, zelena, por, čebula
- lovorov list
- ščepec timijana
- ščepec majarona
- 1/2 litra čiste goveje juhe
- 1 kozarec rdečega vina
- maščoba za pečenje
Goveja rebra operemo in osušimo, natremo s soljo in nekaj časa pustimo počivati. V ponvi segrejemo olje ali maslo in na njem z vseh strani popečemo rebra. Rebra lahko pripravljamo v enem kosu ali pa jih razrežemo na porcije.
V ponev dodamo na večje kose narezano jušno zelenjavo, jo nekaj minut pražimo in nato zalijemo s čisto juho. Dodamo timijan, majaron, poper in sol po okusu.
Prilijemo rdeče vino, pokrijemo in dušimo približno 1 uro in pol, da se meso resnično zmehča. Zelenjavo, v kateri so se dušila rebra, pretlačimo in omako postrežemo z rebri.
Kuhana prekajena svinjska krača s kislim zeljem
Kuhana prekajena svinjska krača s kislim zeljem in krompirjem v kosih, zabeljeno z ocvirki. Odlično kosilo, ki se prileže v zimskih dneh.
Prekajeno svinjsko kračo pristavimo v mrzlo vodo in ko zavre, jo kuhamo približno 20 minut, odvisno od velikosti krače. Nato vodo odlijemo, dodamo svežo in kračo kuhamo še približno 1 uro in pol.
Kislo zelje damo kuhat z malo vode, dodamo lovorov list in nekaj zrn kumine. Krompir olupimo, narežemo na krhlje in skuhamo skupaj s ščepcem timijana. Ko je krača kuhana, meso odluščimo od kosti in narežemo na primerno velike kose.
Narezano kračo naložimo na krožnike, zraven naložimo kuhano kislo zelje in krompir v krhljih. Segrejemo ocvirke in jih prelijemo čez kislo zelje in krompir. Takoj ponudimo!
Segedin golaž
Ne veste kaj bi kuhali? Poglejte super ideje za kosilo! Golaž s kislim zeljem poznamo pod imenom segedin golaž. Jed prihaja iz Madžarske, a podoben recept je omenjen tudi v naših starih kuharskih knjigah, samo pod imenom golaž s kislim zeljem.
Vsekakor je segedin okusna jed s kislim zeljem, svinjskim mesom in začimbami.
Tukaj bom predstavila recept malo drugače, poleg vode, namreč golažu dodamo tudi kozarec rdečega vina, modre frankinje.
Sestavine za golaž z modro frankinjo:
- 1 kg svinjskega mesa
- 1 kg kislega zelja
- 1 majhno čebulo
- žlica sladke paprike
- 2 stroka česna
- žlica pirine moke
- Lovorjev list
- kozarec modre frankinje
- žlica olja
V ponvi segrejemo olje in na njem prepražimo drobno narezano čebulo. Ko čebula porumeni, dodamo drobno sesekljan česen in popražimo samo toliko da zadiši. Dodamo na večje kose narezano svinjsko meso, dolijemo čisto malo vode in malo modre frankinje in počasi, pokrito dušimo, da se meso zmehča.
Ko je meso že skoraj mehko, posolimo, posujemo s sladko papriko in dodamo še čisto malo pirine moke. Premešamo in dodamo ostalo modro frankinjo, malo še pokuhamo in nato mesu dodamo kislo zelje. Običajno damo v golaž že kuhano kislo zelje, vendar ga jaz prej ne kuham, niti ga ne sperem z vodo.
Zelje z mesom kuhamo še toliko časa, da je meso mehko in zelje kuhano. Po okusu dodamo še sol ali poper. Segedin golaž postrežemo s kuhanim krompirjem v kosih.
Svinjski kotleti v pečici
Za okusne svinjske kotlete ali svinjske zarebrnice v pečici, potrebujemo naslednje sestavine: za 4 osebe
- 4 svinjske kotlete
- sol in poper
- 2 žlički sveže zmletih brinovih jagod
- 1 vejica rožmarina
- 1 žlica olivnega olja
- 2 drobno sesekljani šalotki
- 1 kozarec rdečega vina
- 1 liter jušne osnove
S kotletov obrežemo odvečno maščobo, ter jih solimo in popramo. Brinove jagode in rožmarin zmešamo, ter z mešanico po obeh straneh natremo meso.
Višji pekač naoljimo, vanj položimo meso in šalotke. Prelijemo z rdečim vinom in s toliko jušne osnove, da je vse meso prekrito. Pečico segrejmo na 180 stopinj C, meso počasi pokrito dušimo 30 minut.
Nato jed odkrijemo in dušimo še 30 minut, da tekočina povre in se meso zmehča. Čas dušenja v pečici je odvisen od debeline mesa, kuhane, oz, pripravljene so takrat, ko jih z vilicami zlahka prebodemo. Kot prilogo lahko ponudimo ocvrte rezine jabolk.
Goveji golaž
Goveji golaž je klasika v kuhinji, a ga vseeno lahko pripravimo tudi malo po svoje. Tokratni recept bomo namesto z moko, zgostili z naribanim jabolkom. Potrebujemo naslednje sestavine ( ideje za kosilo za osem oseb ):
V večjem loncu segrejemo olivno olje in na njem zarumenimo drobno narezano čebulo. Čebula ne sme postati rjava, saj bo tako golaž grenak. Dodamo na kocke narezano goveje meso in malo vroče vode. Počasi dušimo toliko časa, da meso spusti lastni sok. Nato prilijemo govejo juho in dodamo strt česen in naribano, olupljeno jabolko.
Dodamo še lovorjev list, malo timijana, malo soli in poper. Dobro premešamo in dodamo paradižnikovo mezgo in po želji malo mlete rdeče paprike. Vse skupaj dobro premešamo in kuhamo približno 2 uri. Po potrebi prilivamo govejo juho ali rdeče vino. Golaž je pripravljen brez moke, za primerno gostoto je tokrat poskrbelo naribano jabolko. Golaž ponudimo s kuhanim krompirjem ali s sveže pečenim domačim kruhom!
Krompirjeva musaka z mletim mesom
Za krompirjevo musako potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 kg krompirja
- 1/2 kg mletega mesa
- 1/2 čebule
- 2 žlici olivnega olja
- 3 stroke česna
- sol, poper
- 2 jajci
- 1 dcl mleka
- 2 žlici kisle smetane
- 10 dag naribanega sira
Cel krompir skuhamo, ga olupimo in narežemo na lističe. Čebulo očistimo in drobno sesekljamo. Segrejemo olivno olje in na njem zarumenimo čebulo. Nato dodamo mleto meso, solimo in popramo,dodamo še strt česen. Nekaj časa počasi dušimo, medtem namastimo pekač.
V pekač naložimo najprej eno plast narezanega krompirja, nato plast mletega mesa in nato spet krompir. Nalagamo toliko časa da porabimo vse krompir in meso. Nalaganje v pekač zaključimo s krompirjem.
Za preliv razžvrkljamo jajce in mleko, dodamo malo soli in popra, ter vse skupaj prelijemo po krompirju. Po želji dodamo še pest naribanega sira. Musako pečemo pol ure pri temperaturi 190 stopinj C. Ideje za kosilo za vsak dan!
Dušeni vampi
Dušeni vampi so jed na žlico, ki še vedno ostaja kulinarična poslastica! Nepozabne ideje za kosilo! Za pripravo potrebujmo naslednje sestavine:
- 500 gramov kuhanih vampov
- 1 žlica svinjske masti
- 1 paradižnik
- 2 žlici drobtin
- 1 žlica rdeče mlete paprike
- 2 žlici paradižnikove mezge
- 3 skodelice čiste juhe
- 1 čebula
- 4 stroke česna
- 2 žlici drobtin
- 1 žlica sesekljanega peteršilja
- 100 gramom kraške pancete
V večji ponvi segrejemo mast in na njej pražimo narezano panceto in drobno narezano čebulo, toliko časa da rahlo zarumeni. Dodamo strt česen, očiščen in narezan paradižnik, rdečo papriko in drobtine. Primešamo kuhane, na rezance narezane vampe in nad šibkim ognjem mešamo dokler ne zarumenijo.
Prilijemo čisto juho, sol in poper ter dušimo nad šibkim ognjem. Po potrebi dolijemo zajemalko vode. Ko so vampi mehki, jih odišavimo z limonino lupinico, ter potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem in po želji potresemo z naribanim sirom.
Svinjska rebrca v pečici z krompirjem
Svinjska rebrca, počasi pečena v pečici, skupaj z mladim krompirjem in čebulo:
- 1 kg svinjskih rebrc
- mlad krompir
- 1 čebula
- 1 dl rdečega vina
- 1 dl vode
- sol in poper
- olivno olje
Rebrca nasolimo, popramo in prelijemo z malo olivnega olja. Za kakšno uro jih postavimo na hladno, nato vklopimo pečico na 180 stopinj C. Rebrca damo v pekač, ki ga prej malo naoljimo, lahko ga tudi namažemo s svinjsko mastjo. Rebrca položimo v pekač in jih počasi pečemo eno uro.
Vmes jih večkrat prelijemo z mešanico vina in vode, kasneje pa z žlico zajemamo omako, ki se nabira v pekaču in z njo polivamo meso. Medtem ko se meso peče, mlad krompir očistimo in če je prevelik, narežemo na krhlje.
Ko se meso peče že približno 1 uro in pol, dodamo v pekač krompir in narezano čebulo. Pečemo še pol ure in takoj postrežemo.
Mesna torta s surovim pirejem
Kombinacija mletega mesa, krompirja in sira .…super ideje za kosilo! S temi sestavinami lahko pripravimo odlične jedi. Za mesno torto ali krompirjevo pito z mletim mesom potrebujemo naslednje sestavine:
- 1/2 kg mletega mesa
- 1 jajce
- 1 čebulo, strok česna
- malo mlete paprike, sol in poper
- pest drobtin, malo mlete rdeče paprike
- 5 manjših krompirjev
- 100 gramov sira po izbiri
- 100 gramov slanine
- svež ali posušen peteršilj
- malo masla in pol kozarčka mleka
Posebej zmešamo mleto meso, jajce, drobtine, drobno sesekljano čebulo in česen. Dodamo malo mlete rdeče paprike in peteršilj. Lahko dodamo svež, drobno sesekljan peteršilj, lahko pa tudi posušenega. Vse sestavine dobro premešamo in jih damo v pečico. Pečemo približno 25 minut pri 180 stopinjah C.
Krompir olupimo, narežemo in skuhamo. Sir naribamo, slanino narežemo na drobne kocke in jih na hitro popečemo toliko da zahrusta. Ko je krompir kuha ga odcedimo in pretlačimo. Dodamo mu polovico naribanega sira, žlico masla, mleko in polovico popečene slanine.
Meso vzamemo iz pečice in nanj nadevamo krompir z dodatki. Po vrhu potresemo preostali sir in damo pekač nazaj v pečico. Pečemo še 15 minut. Ko je mesna torta, ali krompirjeva pita pečena, po vrhu potresemo še preostalo popečeno slanino.
Pa dober tek!
Krvavice
Krvavice ali kašnate klobase so slovenska tradicionalna jed in so še vedno pomemben del kulinarične dediščine slovenskega podeželja. Krvavice so izdelane iz krvi in druge drobovine, zmletega prašičjega mesa, mastnih tkiv, ocvirkov, masti, juhe in kuhanih kožic. Kot dodatek se uporablja ajdova kaša, ješprenj, riž in drugi dodatki.
V Krvavici sme biti dodane do 20 % krvi. Značilna aroma krvavice je okus po majaronu, pimentu, praženi čebuli, cimetu, popru. Pri tem je nekaj razlik pri izdelavi glede sestavin in začimb, ki so tudi značilnosti posameznih pokrajin. Nadev polnimo v debela čreva prašičev ali goveja tanka čreva, ki se jih zaključi z leseno špilo.
Kako pečemo krvavice?
Krvavice lahko spečemo v ogreti pečici na 180 stopinj C, pečemo jih približno 40 minut.
Če smo pozabili vzeti krvavice iz zamrzovalnika, jih lahko damo kar zamrznjene v pečico. Položimo jih na rešetko, pod njo postavimo pekač, v katerega vlijemo malo vode. Pečico prižgemo na 100 stopinj C in krvavice počasi pečemo kakšno uro. Nato temperaturo povečamo na 180 stopinj C in pečemo še približno 15 minut, da se po vrhu lepo zapečejo.
Piščančji paprikaš s slanino
Okusna enolončnica, ki jo postrežemo s pire krompirjem ali kruhovimi cmoki.
- 1 čebula
- piščančje meso
- košček prekajene slanine
- svinjska mast
- 2 stroka česna
- sladka paprika
- lovorov list
- 1 svež paradižnik
- čista juha za zalivanje
- 1 žlica moke
- smetana za kuhanje ali kisla smetana
Slanino narežemo na majhne kocke, čebulo drobno nasekljamo in česen stremo. V ponvi segrejemo svinjsko mast in najprej popražimo slanino, dodamo čebulo in ko svetlo zarumeni, dodamo strt česen. Ko česen zadiši, dodamo sladko papriko, lovorov list in očiščen, olupljen in narezan svež paradižnik.
Prilijemo nekaj žlic čiste juhe, pokrijemo in počasi dušimo nekaj minut. Nato dodamo na kose narezanega piščanca, lahko tudi samo noge, perutničke ali posamezne dele piščanca. Premešamo, pokrijemo in nekaj časa dušimo.
Ko omaka izpari, dodamo moko zmešamo s kislo smetano ali smetano za kuhanje, zalijemo s čisto juho in prevremo, da dobimo primerno gosto omako. Po želji dodamo kozarec belega vina. Piščančji paprikaš postrežemo s kruhovimi cmoki.
Glavne jedi z rižem
Ideje za kosilo z rižem! Riž je azijska jed, vendar je tudi pri nas zelo priljubljen. Uporabimo ga lahko v enolončnicah, kot prilogo, rižote, rižev narastek in še druge čudovite jedi. Rižev narastek je bolj poznan kor sladica, a ga lahko pripravimo tudi z zelenjavo.
Rižev narastek s špinačo, prekajeno slanino in sirom
Za malce posebno jed, rižev narastek s špinačo, potrebujemo naslednje sestavine:
- 200 gramov riža
- 600 gramov špinače
- 1 čebula
- 200 gramov naribanega sira
- 40 gramov prekajene slanine
Riž zalijemo z vrelo vodo v razmerju 1:2, solimo, dodamo celo čebulo in kuhamo 15 minut. V drugem loncu posebej skuhamo špinačo. Ko sta riž in špinača kuhana, ju odcedimo, špinačo rahlo stisnemo, da izcedimo odvečno vodo.
Z mastjo namastimo pekač in vanj v plasteh nalagamo dušen riž in kuhano špinačo. Vsako plast prekrijemo z naribanim sirom in obložimo s koščki prekajene slanine.
Namesto slanine, lahko dodamo tudi kosmiče masla. Zadnja plast naj bosta špinača in sir. Ogrejemo pečico, ki jo nastavimo tako, da je temperatura zgoraj višja. Pečemo približno 20 minut, postrežemo z paradižnikovo omako.
Polnjena paprika mletim mesom in rižem
Za polnjene paprike potrebujemo naslednje sestavine:
- 8 paprike
- 1 čebula
- 500 gramov mletega mesa
- 50 gramov riža
- 150 gramov zrelega paradižnika
- 80 gramov maščobe
- 1 jogurt
- 30 gramov ponaredek
- 1 jajce
- peteršilj
- prinesi papriko
- sol in poper
- 500 gramov zrelega paradižnik za omako
Na olju prepražimo sesekljano čebulo. Ko svetlo porumeni, dodamo napol kuhan riž, olupljen in nasekljan paradižnik, sol in mleto papriko. Vse sestavine premešamo, malo popražimo in dodamo mleto meso, sesekljan paradižnik, malo soli in popra. Meso popražimo in nato čez nekaj časa odstavimo z ognja.
Paprika odrežemo pokrovčke, jim odstranimo semena in jih napolnimo z nadevom. Paprike tesno zložimo v kozico, prilijemo paradižnikovo omako in na šibkem ognju dušimo približno pol ure. Po potrebi dolijemo juho ali vodo, lahko tudi kozarček rdečega vina. Omako izboljšamo z jogurtom, ki smo mu primešali jajce in moko.
Paradižnikova omaka
Na olju svetlo prepražimo drobno sesekljano čebulo in dodamo olupljen, drobno narezan paradižnik. Paradižnik bomo lažje olupili, če ga prej potopimo v vrelo vodo.
Če nimamo svežega paradižnika, pripravimo omako iz 1 žlice paradižnikove mezge, 1 žličke mlete paprike in žličke moke. Uporabimo lahko tudi omako iz paradižnikov in zelišč, ki jo pripravimo v jeseni, ko je na voljo dovolj paradižnika.
Jajčna solata z rižem in stročjim fižolom
Jajčna solata z rižem in z zelenjavo, je lahko glavna jed ali kot priloga glavni jedi. Čudovite ideje za kosilo med tednom! Potrebujemo naslednje sestavine, ki jih lahko po želji nadomestimo z drugo zelenjavo:
- 100 gramov rjavega riža
- 4 trdo kuhana jajca
- 2 kumari
- 200 gramov stročjega fižola
- 100 gramov graha
- 1 paradižnik
- 5 žlic olivnega olja
- 1 dcl domačega jabolčnega kisa
- 1 šalotka
- svež peteršilj, sol in poper
Riž skuhamo v slanem kropu, ga odcedimo in oplaknemo z mrzlo vodo. Stresemo ga v skledo za solato, dodamo kuhan grah, kuhan in na rezance narezan stročji fižol. Po vrhu naribamo kumare z olupki vred, dodamo na rezine narezan paradižnik in na koncu še narezana trdo kuhana jajca.
Začinimo z olivnim oljem, domačim jabolčnim kisom, ter po vrhu potresemo svež peteršilj in drobno narezano šalotko.
Rižota s posušenimi jurčki
Gobe lahko za uporabo tudi posušimo in jih nato uporabimo za pripravo jedi. Posušeni jurčki so izredno aromatični in okusni. Rižota s posušenimi jurčki je prava kulinarična poslastica.
Recept za rižoto z jurčki:
- 100 g posušenih jurčkov
- lonček riža (2 dcl)
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- olivno olje
- 50 g masla
- 1/2 žličke timijana
- sol in poper
Posušene jurček namočimo v topli vodi in jih pustimo namočene pol ure. Riž operemo in ga prelijemo z mrzlo vodo, namakamo ga 20 minut. Čebulo in česen drobno nasekljamo. V ponvi segrejemo olivno olje in maslo. Dodamo drobno nasekljano čebulo in strt česen, pražimo toliko časa, da čebula postekleni.
Jurčke odcedimo, vodo v kateri smo jih namakali prihranimo. Odcejen jurčke dodamo k čebuli, dodamo dve žlici vode, v kateri smo jih namakali in počasi kuhamo 5 minut. Ko se jurčki zmehčajo, dodamo timijan, sol in poper.
Dodamo odcejen riž, zalijemo z malo vode, pokrijemo in počasi kuhamo 10 minut. Nato ponev odstavimo z ognja in rižoto pustimo počivati 20 minut, nato jo malo pogrejemo in postrežemo.
Testenine
Ideje za kosilo s testeninami! Testenine lahko zelo hitro pripravimo, zato so posebej priljubljena jed, kadar nimamo časa in moramo kosilo pripraviti na hitro. Testenine so glavna kulinarična posebnost Italije, vendar smo jih posvojili tudi v naši krajih. Ideje za kosilo na hitro!
Iz testenin lahko pripravimo okusne in prefinjene jedil ki jih seveda obogatimo z raznimi polivkami in omakami.
Špageti z radičem in mehkim sirom
Za pripravo bomo potrebovali 35 minut, za 4 porcije potrebujemo naslednje sestavine:
Čebulo drobno sesekljamo, radič pa narežemo na tanke pramene. V ponvi segrejemo olivno olje in na njem popražimo čebulo. Ko čebula ostekleni, dodamo narezan radič. Solimo in popramo, pokrijemo in počasi dušimo približno deset minut. Nato k zelenjavi prilijemo malo vode in dušimo še deset minut.
Testenine skuhamo al dente, jih odcedimo in zmešamo z dušenim radičem. Posebej narežemo sir, ga damo v skodelico in postopoma dolivamo mleko. Pri tem nenehno mešamo, da dobimo gladko kremo. Omako zlijemo na špagete z radičem, premešamo in posujemo s poprom in postrežemo.
Špageti z napolitansko paradižnikovo omako
Za pripravo špagetov z napolitansko paradižnikovo omako, za 4 osebe, bomo potrebovali samo 10 minut in še 15 minut za kuhanje. Ideje za kosilo za hitro zimsko kosilo! Energijska vrednost jedi je 576 kcal in vsebuje 25 gramov maščob. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 600 gramov zrelih paradižnikov
- 1 drobno sesekljan strok česna
- 1 žlica drobno sesekljane čebule
- 2 žlici zelenjavne jušne osnove
- sol in črni poper
- 400 gramov špagetov
- 125 ml ekstra deviškega olivnega olja
- 12 raztrganih lističev bazilike
Zrel paradižnik za 30 sekund potopimo v krop, jih olupimo in iz njih iztisnemo semena. Razrežemo jih na koščke. V večjo ponev damo jušno osnovo, česen, čebulo in sva ščepca soli, pokrijemo in na šibki vročini dušimo 5 minut, da se čebula zmehča, tekočina pa pokuha. Primešamo na koščke narezan paradižnik, dodamo poper, zavremo in dušimo še 5 minut, da se paradižnik zmehča. Če je potrebno, še malo dosolimo.
Špagete skuhamo v veliko slanega kropa, da se zmehčajo, a ostanejo čvrsti na ugriz. Špagete odcedimo in jih zmešamo z olivnim oljem. Dodamo omako in še enkrat temeljito zmešamo. Tik preden špagete postrežemo, jih potresemo z baziliko.
Glavne jedi z jajci
Brez kokošjih jajc si ne moremo predstavljati kuhanja! Čeprav vse pogosteje opažamo recepte, ki se začnejo nekako takole: Zdravi recepti brez jajc! Mnogi imajo razne zdravstvene težave in res ne smejo uživati jajc, a če nimamo prepovedi, si le občasno privoščimo dobre jajčne jedi. Trdo kuhana jajčka so najpogosteje na mizi v času Velike noči.
Mnoge velikonočne jedi vsebujejo trdo kuhana jajca, pogosto lahko uporabimo tudi sveže pripravljene pirhe.
Narastek s trdo kuhanimi jajci
Narastek s trdo kuhanimi jajci je priljubljena velikonočna jed, seveda pa ga lahko pripravljamo skozi celo leto. Ideje za kosilo med prazniki! Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 majhno čebulo
- 25 gramov slanine v kosu
- 1 žlico olivnega olja
- 15 gramov masla
- dve žemlji
- skodelico mleka
- 2 sveži jajci
- 4 trdo kuhana jajca
- 60 gramov prekajenega mesa
- 1/2 sveže rdeče paprike
- malo muškatnega oreščka
- sol, poper
- 1 žlico sesekljanega čemaža
- malo drobtin
- malo vodene razpoke
Čebulo olupimo in narežemo na manjše kocke, prav tako na kocke narežemo slanini. V ponvi segrejemo olivno olje in njem popražimo na kocke narezano čebulo in slanino. Neka časa pražimo in nato dodamo maslo.
Pripravimo ostale sestavine. Najprej ločimo rumenjake od beljakov. Žemlje oribamo, jih narežemo na kocke in prelijemo z mlekom. Počakamo da se žemlje nekoliko napijejo mleka, nato primešamo rumenjak, prepraženo čebulo s slanino, drobno sesekljano prekajeno meso in na kocke narezano rdečo papriko.
Vse sestavine dobro premešamo, dodamo sol, poper, muškatni orešček in žlico sesekljanega čemaža. Na koncu v maso vmešamo še sneg beljakov.
Okrogli model, ki ga uporabljamo za razne narastke, namastimo z maslom in potresemo z drobtinami. Do polovice ga napolnimo z maso in po njej razporedimo olupljena trdo kuhana jajca. Pokrijemo jih s preostalo maso.
Pečico segrejmo na 180 stopinj C, pečemo približno pol ure, do 40 minut. Pred serviranjem narastek ohladimo in potresemo z vodno krešo.
Pečena jajca s kamilicami
Kamilica je staro, preverjeno zelišče. Leta 1570 je zeliščar Hieronymus Bock v svojih zapisal, da je kamilica cvetica, ki pomaga pri skorja vseh boleznih. Običajno si skuhamo kamilični čaj, manj poznana pa je kamilica v kulinariki.
V okolici Kobarida pa kamilico dodajo ocvrtim jajcem. Za pripravo jedi uporabljamo cvetne koške kamilic, cvetne popke, listke in zgornji, mehki del stebla. Za jajca s kamilicami, si pripravimo naslednje sestavine:
- 4 jajca
- 4 ščepce kamilic
- sonce
- maslo ali olje za cvrtje
Jajca ubijemo v skledo, dodamo kamilice in sol, ter vse skupaj dobro razžvrkljamo. V ponvi segrejemo maslo ali olivno olje in na njem ocvremo jajca s kamilicami.
Glavne zelenjavne jedi
Zelenjavne jedi so vse pogosteje na naših jedilnikih, med nami je tudi vse več vegetarijancev in veganov. Kuhanje z zelenjavo je lahko prav tako užitek in pripravimo lahko čudovite jedi.
Zelenjavne jedi na hitro, zelenjavne jedi na žlico, recepti s sezonsko zelenjavo in recepti z zelenjavo v pečici. Najboljša je seveda sveža zelenjava in tudi vse jedi bodo bolj okusne, če bomo uporabili svežo, sezonsko in tudi lokalno zelenjavo.
Jedi s špinačo
Špinača je okusna zelenjava, ki jo lahko uporabimo v mnogih receptih. Špinača vsebuje mnoge koristne učinkovine. 100 g špinače vsebuje 2,7 mg železa, najdemo pa še najmanj 15 drugih mineralov in vitaminov. Špinača je tudi bogat vir antioksidantov, vsebuje tudi veliko vode.
Špinača je zelena zaradi snovi tilakoidi, ki naj bi tudi vplivali na nadzorovanje apetita, zato je špinača primerna tudi za hujšanje. Špinača je tudi odličen vir vitamina A in kalija.
Špinača vsebuje tudi oksalno kislino, ki je poznana po tem, da iz telesa odstranjuje železo. Zaradi tega z uživanjem ne smemo pretiravati, saj lahko povečamo tveganje za nastanek ledvičnih kamnov.
Špinačne palačinke s skuto in dimljenim lososom
- 250 g pasirane zamrznjene špinače
- 130 g polnozrnate pirine moke
- 250 ml mleka
- 1 jajce
- 250 g pasirane skute
- sol in poper
- 150 g narezanega dimljenega lososa
Špinačo odtajamo in jo zmešamo z enim jajcem, mlekom in pirino moko. Pripravimo gladko in gosto maso, malo gostejšo kot jo pripravimo za navadne palačinke.
V namaščeni ponvi nato spečemo palačinke, na vsaki strani jih pečemo po dve minuti. Pečene špinačne palačinke odlagamo na krožnik, ki ga nato pokrijemo, da ostanejo tople.
Pasirano skuto začinimo s poprom in soljo, ter dobro premešamo. Dodamo drobno sesekljan drobnjak ali peteršilj, v skuto se lepo podajo tudi krebuljica, koper in bazilika.
Vsako palačinko posebej namažemo z začinjeno skuto in obložimo s kosi dimljenega lososa. Palačinke zvijemo in jih takoj postrežemo.
Jedi s cvetačo
Ideje za kosilo s cvetačo! Cvetačo poznamo v beli, vijolični ali rumeno zeleno barvi. Cvetača ima močno strnjeno okroglo glavo in je bližnji sorodnik brokolija. Tako brokoli, kot cvetača sta izredno zdrava in hranljiv zelenjava, s tem da ima cvetača nekoliko blažji okus. V šopku cvetače je veliko vitamina C, folati, vlaknine, idoli, izotiocianati in fitokemične snovi, ki zavirajo nastanek rakavih bolezni.
Cvetačo vedno operemo tik pred kuhanjem, uživamo lahko tudi surovo. Z ostrim majhnim nožem razdelimo cvetove na manjše kose z delom stebla. Če cvetačo ponudimo surovo kot prigrizek, potem razdelimo cvetove v velikosti enega grižljaja. Cvetovi bodo ostali čvrsti in bodo tudi ohranili belo barvo, če jih damo v skledo ledene vode in dodamo sveže stisnjen limonin sok, ter jih postavimo v hladilnik.
Pečena cvetača z drobnjakovo omako
Okusna jed, s katero bomo zadostili dnevne potrebe po vitaminih C in B6, po folni kislini in kaliju. Za pripravo jedi bomo potrebovali 10 minut in za kuhanje 35 minut. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 120 ml nemastnega jogurta
- 30 gramov sesekljanega svežega drobnjaka
- 1 čajno žličko dijonske gorčice
- 1 glava cvetače
- 2 čajni žlički oljčnega olja
- 1 sesekljana velika šalotka
- 1/2 čajne žličke posušenega origana
- 75 gramov krušnih drobtin
Najprej v mešalniku zmešamo jogurt, drobno sesekljan drobnjak in dijonsko gorčico. Mešanico za kratek čas postavimo v hladilnik. Pečico segrejemo na 180 stopinj C.
Cvetači obrežemo liste in spodnji oleseneli del stebla. Glavo cvetače pustimo celo. Pristavimo velik lonec slane vode in jo zavremo. V slanem kropu kuhamo cvetačo približno 6 minut. Nato vodo odlijemo in počakamo, da se cvetača nekoliko ohladi.
V ponvi segrejemo olivno olje in na njem popražimo drobno narezano šalotko in origano. Po dveh minutah praženja dodamo drobtine in dobro premešamo. Vse skupaj pražimo še dve minuti, da se drobtine rahlo zapečejo. Nato cvetačo postavimo v pekač, če je potrebno, vrh cvetače nekoliko obrežemo. Steblo cvetače napolnimo z drobtinami.
Cvetačo pečemo 25 minut, toliko, da se drobtine zlato zapečejo, cvetača pa se zmehča. Postrežemo jo z omako iz drobnjaka in jogurta.
Okusna jed vsebuje 83 kcl, 4 grame beljakovin, 12 gramov ogljikovih hidratov, 3 grame maščob, 1 gram nasičene maščobe, 1 mg holesterola, 3 grame vlaknin in 289 mg natrija.
Jedi z blitvo
Ideje za kosilo z blitvo! Blitva je na videz zelo podobna špinači, razen tega, da ima bolj začinjen okus. Za kuhanje uporabljamo liste in stebla. V blitvi je veliko vitaminov in mineralov. Izpostavila bi železo, magnezij, kalcij, kalij, folno kislino, beta karoten in vitamina B in C.
Blitva je najbolj razširjena na sredozemskem območju, pobiramo jo od maja do septembra, odvisno od lokacije. Iz blitve lahko pripravimo mnoge okusne jedi: juha iz blitve, blitva kot priloga, blitva z jajčkom, popečena blitva in še mnoge druge jedi.
Zapečena blitva s skuto
Za to okusno vegetarijansko jed, potrebujemo naslednje sestavine:
- 500 gramov velikih listov blitve in stebel
- 60 gramov bele čebule
- 60 gramov skute
- 60 gramov sira edamca
- 2 jajci
- česen, majaron, timijan, olivno olje
- poper, maslo
- 4 kosi toasta
- 40 gramov masla
V slani vodi približno 8 minut kuhamo stebla blitve, nato jih poberemo iz vode in jih osušimo. V isti vodi do mehkega skuhamo velike liste blitve. Ko so mehki, jih odcedimo in drobno sesekljamo. Na olju na hitro popražimo sesekljano belo čebulo in česen, ter dodamo sesekljano blitvo.
Pražimo toliko časa, da vsa tekočina povre. Nato primešamo pretlačeno skuto, drobno nariban sir edamec, jajca, majaron, timijan, sol in poper.
Stebla blitve prerežemo po dolžini, jih posolimo in z njimi obližimo z maslom namazane modele. Na sredo damo pripravljeno maso iz blitvinih listov, ter modele postavimo v pečico. Pečemo 30 minut pri 200 stopinjah C. Pečeno blitvo lahko ponudimo kot glavno jed, ali kot samostojno jed.
Jedi s svežimi paprikami
Papriko lahko pripravimo na mnogo načinov, tako za dnevne obroke, kot tudi za ozimnico. paprike lahko dušimo, pečemo, mariniramo ali pa jih napolnimo z raznimi nadevi. Paprika, Capsicum annuum, vsebuje veliko vitamina C, ki pa ga s kuhanjem delno uničimo, zato je priporočljivo da jo uživamo tudi svežo.
V papriki najdemo snov glikozid, ki ugodno vpliva na kapilare, posebej če je v kombinaciji z vitaminom C. Kasaicin v papriki pospešuje izločanje želodčnega soka, ugodno vpliva na prebavo in spodbuja apetit.
Pečene paprike v marinadi
Za pripravo čudovite poletne jedi bomo potrebovali 40 minut. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 800 gramov mesnate rdeče paprike ( lahko babura)
- 1 paradižnik
- 1 čebula
- 8 žlic oljčnega olja
- 40 gramov domačega jabolčnega kisa
- svež peteršilj
- sol
- orehova jedrca po želji
Papriko najprej od vseh strani popečemo na močnem ognju, lahko pa jih postavimo tudi v pečico pod žar in jih vsaj enkrat obrnemo. Ko so paprike popečene, jih za nekaj minut položimo v pokrito posodo, da jih bomo kasneje lažje olupili.
Olupljenim paprikam najprej odstranimo semena, jih posolimo in pokapljamo z olivnim oljem in jabolčnim kisom, ki ga lahko nadomestimo tudi z balzamičnim kisom. Vse skupaj potresemo z drobno sesekljano čebulo in pustimo v marinadi 15 minut.
Ko je paprika prepojena z marinado, jo zložimo na plitev krožnik in jo okrasimo z rezinami paradižnika, po želji lahko dodamo tudi orehova jedrca. Na koncu vse skupaj potresemo z drobno sesekljano čebulo in peteršiljem.
Ratatouille
Ratatouille je tradicionalna francoska jed, ki je najbolj priljubljena na jugu Francije, prav gotovo pa nam jo bodo v poletni časih postregli v Provansi. Beseda ratatouille v zgodovinskih zapisih prvič zasledimo leta 1778. Tako so poimenovali jed, ki so jo pripravljali iz ostankov hrane in spominja na obaro. Kultne ideje za kosilo!
Skrivnost dobro pripravljene jedi je počasno dušenje zelenjave, seveda je najboljše, če je z domačega vrta. Za pripravo uporabimo svežo in dovolj zrelo zelenjavo. Za boljši končni uspeh, kuharski mojstri priporočajo da jo dušimo ločeno.
Uporabimo svežo sezonsko zelenjavo, jajčevce, bučke, paradižnik, čebulo, česen in baziliko. Dodamo seveda tudi začimbe, podajo se timijan, lovorjev list, peteršilj, rožmarin in mešanico provansalskih zelišč.
Sestavine za Ratatouille:
- 250 gramov čebule
- 3 veliki zreli paradižniki
- 2 rdeči in dve zeleni papriki
- 2 bučki
- 300 gramov jajčevcev
- 2 stroka česna
- 1 dcl domače paradižnikove mezge
- olivno olje, sol, poper
- sveža zelišča: timijan, bazilika, majaron, lovorjev list, rožmarin, šetraj
Vso zelenjavo operemo, očistimo in jo narežemo na poljubno velike kose. Jed bo imela lepši videz, če bo zelenjava narezana na kose enake oblike, lahko na kolobarje, kocke ali rezine. S tem poleg lepega videza jedi, dosežemo tudi enakomerno toplotno obdelavo jedi.
Čebulo drobno narežemo in jo popražimo na olivnem olju. Nato dodamo narezano papriko in malo podušimo. Dodamo sesekljan česen in narezan paradižnik, nakar prilijemo paradižnikovo mezgo. Vse skupaj začinimo s svežimi zelišči, dodamo sol in poper, ter dušimo približno 25 minut.
Posebej prepražimo narezane bučke in jajčevce, ter jih nato dodamo ostali dušeni zelenjavi. Rahlo premešamo in dušimo še 10 minut.
Jed ponudimo kot samostojno jed ali kot prilogo, postrežemo lahko tudi hladno. Poda se k mesu, ribam, rižu ali krompirju.
Jedi s paradižnikom
Brez paradižnika si skoraj ne predstavljamo vročih poletnih dni. Uporabimo ga lahko za juhe, omake, enolončnice, jih polnimo z mesim nadevom, naredimo rižoto ali pa ga jemo surovega v solati. Paradižnik je primeren tudi za pripravo ozimnice, saj ga lahko predelamo v mezgo ali sok. Ideje za kosilo na hitro s paradižnikom!
Paradižnik je vitaminsko zelo bogata vrtnina, ki ima tudi zdravilne sposobnosti. Pospešuje nastajanje krvi, znižuje krvni tlak, pospešuje prekrvavitev in izločanje trebušne slinavke. Učinkovine v paradižniku ugodno vplivajo na srce in ožilje. Ker ne vsebuje oksalne kisline, je super jed za ljudi, ki jih muči revmatizem ali vnetje sklepov.
Paradižniki polnjeni s špinačo
Za pripravo izredno okusne jedi s paradižniki in špinačo potrebujemo naslednje sestavine:
- 8 manjših paradižnikov
- 400 gramov špinače
- 2 žlici naribanega sira
- 2 jajci
- 1 dl mleka
- 3 žlice oljčnega olja
- sol, poper, peteršilj
Špinačo operemo, narežemo in jo kratek čas dušimo na oljčnem olju. Ko je špinača mehka jo odstavimo in ji primešamo 1 jajce, nariban sir, sesekljan peteršilj, sol in poper. Vse sestavine premešamo in z mešanico napolnimo izdolbene paradižnike.
V nizko nepregorno skledo vlijemo malo olivnega olja in nasekljano maso izdolbenega paradižnika. Na to plast naložimo polnjene paradižnike in jih za 30 minut postavimo v pečino ogreto na 200 stopinj C. ko je paradižnik že skoraj pečen, pa prelijemo z razžvrkljanim mlekom in jajcem, lahko tudi dodamo še malo naribanega sira in še za nekaj časa postavimo v pečico da preliv zakrkne.
Vegetarijanski zrezek s paradižnikom
Za okusen, brezmesni zrezek, potrebujemo naslednje sestavine:
- 2 žlici olivnega olja
- 2 čebuli
- 1 dcl in pol pretlačenega paradižnika
- 1/4 kg riža
- 3 jajca
- sol, žlica peteršilja
- malo muškatnega oreščka
- dve žlici paradižnikove mezge
- malo moke in olje za pečenje
Čebuli olupimo, na drobno narežemo in ju popražimo na dveh žlicah olivnega olja. Malo posolimo in ko začne rumeneti, a je še vedno mehka, dodamo pretlačen paradižnik in dve žlici z vodo prekuhane paradižnikove mezge.
V pol litra slane vode skuhamo riž, pazimo da ga ostane čvrst. Ko je riž kuhan, ga dodamo k čebuli in paradižniku, premešamo in dodamo še jajca, sol, muškatni orešček in peteršilj. Vse skupaj premešamo in zvrnemo na desko. Potresemo z moko in ko se masa ohladi, oblikujemo zrezke, ki jih na hitro spečemo na zelo vročem olju.
Priloge, omake in marinade
Glavne jedi pri kosilu običajno postrežemo z prilogo ali prikuho. Pri nas so najbolj poznane prikuhe prav gotovo pire krompir in pražen krompir. Seveda pa imamo na voljo mnoge druge prikuhe in priloge.
Pripravimo lahko zelenjavne prikuhe, poseben priloge k jedem na žaru, k pohanemu mesu, razne priloge k zrezkom. Pogosto so priloge k mesnim jedem tudi riž, testenine, jajčne jedi in celo priloge iz sadja.
Priloge k mesu
Ko izbiramo priloge k mesom, se moramo malo pozanimati, katera priloga se ujema z določenim mesom. Kadar pripravljamo zrezke v naravni omaki, takoj pomislimo na pire krompir.
Kadar ponudimo govedino v omaki ali pečenko, nam na misel pride pražen krompir in hrenova omaka. Zraven dunajskega zrezka se poda krompirjeva solata. K mesu se poda tudi riž, zelenjavne priloge in seveda testenine. Ideje za kosilo; ideje za priloge!
Pražen krompir
Pražen krompir se najbolje poda k sočni pečenki ali k zrezkom. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 8 krompirjev
- svinjska mast ali olje
- 1 čebula
- sol
Krompir operemo in celega skuhamo. Ko je skuhan, ga še vročega olupimo in narežemo na tanke liste. Čebulo olupimo in narežemo na tanke lističe. V ponvi segrejemo mast in na njej popražimo čebulo. Ko je čebula na masti rumeno ocvrta, dodamo na liste narezan krompir, posolimo, premešamo in pražimo dokler da krompir na spodnji strani rahlo porumeni.
Pražen krompir lahko pripravimo tudi malo drugače. Krompir lupimo, ga narežemo na kocke in skuhamo v slani vodi. Ko je skuhan ga pretlačimo in vanj zamešano na koleščke narezano ocvrto čebulo, ter malo posolimo. V večji ponvi segrejemo mast in nato v ponev za dva prsta visoko poravnamo krompir s čebulo. Pokrijemo in pražimo toliko časa, da krompir spodaj porumeni.
Pire krompir z zeljem in porom
Pire krompir je priljubljena priloga, ki pa jo lahko pripravimo tudi malo drugače. Če pire krompirju dodamo zelenjavo, dobimo zelo okusno jed in si zagotovimo dnevne potrebe po vitaminih.
Za pire krompir z zelenjavo, bomo potrebovali za pripravo 15 minut in za kuhanje 25 minut. S pire krompirjem bomo zaužili 168 kalorij, 6 gramov beljakovin, 29 gramov ogljikovih hidratov, 4 grame maščob, 2 grama nasičenih maščob, 0 mg holesterola, 3 grame vlaknin in 379 mg natrija.
Za pripravo potrebujemo:
- 1 kg krompirja
- 2 skodelici kurje jušne osnove
- 500 gramov pora
- 500 gramov svežega zelja
- 240 ml mleka
- 3 stroke česna
- 1 lovorjev list
- malo mletega pimeta, sol, beli poper
- 2 žlici masla
- 30 gramov drobnjaka
Najprej pripravimo zelenjavo. Krompir olupimo in narežemo na četrtine, por očistimo in narežemo na tanke rezine. Očistimo tudi česen in ga stremo, zelje brez sredice drobno narežemo. Drobnjak drobno sesekljamo.
V veliko ponev damo narezan krompir in ga zalijemo z jušno osnovo in malo vode, kuhamo 25 minut. V drugi ponvi zmešamo mleko, narezan por, strt česen in lovorjev list. Ponev pokrijemo, zavremo in kuhamo 20 minut.
Nato mleko precedimo in damo na stran česen in por, lovorjev list zavržemo. Nato v isto ponev damo narezano zelje in za zalijemo s 60 ml vode. Pokrijemo in kuhamo 15 minut, nato precedimo in po potrebi zelje še drobno narežemo.
Kuhan krompir precedimo in pretresemo v večjo posodo. Dodamo mleko in česen, ter dobro premešamo. Nato primešamo še por, zelje, piment, bel poper in maslo. Preden krompir postrežemo, ga potresemo z drobno sesekljanim drobnjakom.
Pire krompir s čemažem
Pire krompir lahko popestrimo tudi s sveže nabranim čemažem. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 kg mokastega krompirja
- 1/4 kg svežega čemaža
- 1/4 l mleka
- 1 ščepec muškatnega oreščka
- sol in poper
- 1 žlica masla
Krompir operemo in ga položimo v lonec. Prilijemo toliko vode, da je krompir ves prekrit. Solimo in kuhamo toliko časa, da se zmehča. Še vroč krompir olupimo in pretlačimo v pire.
Liste čemaža splaknemo pod hladno vodo in jih v nekaj slane vode blanširamo. Blanširan čemaž odcedimo in drobno nasekljamo. Nasekljan čemaž dodamo k krompirju, prilijemo mleko, dodamo maslo, sol, poper in muškatni orešček, ter vse skupaj z metlico dobro premešamo.
Krompirjeva solata s kislo smetano
Krompirjeva solata je okusna jed, ki smo jo posvojili od naših sosedov Avstrijcev. S kislo smetano jo pripravljajo najpogosteje v Prlekiji, pripravimo pa jo lahko tudi mi. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 kg krompirja
- 2 dl kisle smetane
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 2 žlici bučnega olja
- 1 žlica domačega jabolčnega kisa
- sol in poper
- drobnjak
Krompir skuhamo v slani vodi in ga zrežemo na tanke rezine. Damo ga v večjo skledo in ga prelijemo s smetanovim prelivom. Smetanov preliv naredimo iz kisle smetane, bučnega olja, jabolčnega kisa, sesekljane čebule, česna in drobno narezanega drobnjaka. Vse sestavine dobro premešamo in pustimo na hladnem pol ure.
Krompirjevo solato s kislo smetano lahko ponudimo kot prilogo k hladnemu mesu, ali pa kot samostojno jed s kosom domačega rženega kruha.
Ajdovi žganci
Ajdove žgance lahko ponudimo kot prilogo k obari, kislem zelju, gobovi juhi ali pa jih postrežemo s kislim mlekom in jih zabelimo z ocvirki:
- 40 dag ajdove moke
- 1,5 litra slanega kropa
- sol
- ocvirki za zabelo
V slan krop vsujemo vso ajdovo moko naenkrat in počakamo da voda zajame moko. Nato z ročajem kuhalnice moko preluknjamo in nad majhnim ognjem kuhamo 20 minut.
Po 20 minutah kuhanja odlijemo malo vode in žgance zamešamo. Zabelimo z ocvirki ali maslom, malo premešamo in za nekaj časa postavimo nad soparo. Preden žgance ponudimo, jih zdrobimo z vilicami.
Kruhovi cmoki
Kruhovi cmoki so odlična priloga k mesu, posebej se podajo k golažu, obaram ali paprikašu.
- 30 dag belega kruha
- 1 žlica svinjske masti
- 1 sesekljana čebula
- 5 dag sesekljane slanine
- 1 dl mleka ali 1 dl čiste jušne osnove
- 3 jajca
- sol
- svež peteršilj
- 5 dag moke
- malo krušnih drobtin
Kruh, lahko uporabimo starejši, že malo suh kruh, narežemo na kocke in damo v večjo posodo. Na masti najprej popražimo sesekljano prekajeno slanino, nato dodamo čebulo in vse skupaj nekaj časa pražimo.
Popraženo slanino in čebulo vsujemo na narezan kruh, potresemo s sesekljanim peteršiljem in čez prelijemo razžvrkljana jajca z mlekom ali juho, ki smo jim dodali malo soli. Vse skupaj dobro premešamo in pustimo nekaj časa počivati, da se masa enakomerno navlaži.
Nato po masi potresemo moko in z mokrimi rokami oblikujemo cmoke. Če smo pripravili preveč vlažno maso, lahko dodamo več moke in malo krušnih drobtin.
Kruhove cmoke kuhamo v slanem kropu približno 20 minut.
Marinada
Marinade zmehčajo meso, izboljšajo ali dopolnijo okus in če je meso v marinadi, se tudi dlje časa ne pokvari. Pri nas so najbolj priljubljene marinade na pripravo rib, piščančjega mesa, za meso na žaru ali za meso, ki ga želimo speči v pečici. Vse sestavine za marinado, moramo mleti ali mešati v posodi, ki ne reagira s kislinami. Najbolje je, da uporabimo stekleno ali keramično posodo. Meso ali ribe, prelijemo z omako in premešamo.
Marinirana živila naj bodo v hladilniku, pred pečenjem pa jih za nekaj časa postavimo na sobno temperaturo. Ribe mariniramo do dve uri, školjke največ eno uro, piščančje, svinjsko in telečje meso pa od tri do štiri ure. Velike kose mesa ali cele piščance, lahko v marinadi pustimo celo noč.
Z marinado lahko med pečenjem ali kuhanjem polivamo jed, nikoli pa je ne smemo več uporabiti za mariniranje drugega mesa. Kot marinado lahko uporabimo tudi različne poznane začimbne mešanice: kubanski adobo, čilski alino, karibska kašasta zmes ali kajunska začimbna zmes. Super ideje za kosilo!
Marinada za meso (svinjino, jagnetino in piščančje meso)
V naših krajih najpogosteje uporabljamo marinade na meso in ribe. V poletnem času pogosto pečemo na žaru, zato največ pripravljamo marinade za meso. Sredozemska marinada za meso je primerna za pripravo različnih vrst mesa. Za pripravo marinade zmešamo naslednje sestavine:
- 1 zdrobljen strok česna
- 3 vejice timijana
- 1 vejico sivke
- 2 vejici rožmarina
- 1 žlička zmletih zrn črnega popra
- sok dveh pomaranč
- sok 1 limone
Omake
Omake lahko pripravimo na več načinov, ponudimo jih kot prilogo k mesnim ali zelenjavnim jedem. Najbolj poznane so naslednje omake: hladne omake za pomakanje, temne omake, sladke omake, hladne omake, tople omake, smetanova omaka, zelenjavna omaka, gorčična omaka, mehiške omake, omake za testenine in še mnoge druge.
V kulinariki imajo posebno mesto francoske omake, s katerimi lahko popestrimo marsikateri obrok. Seveda pa ne smemo pozabiti na omake, ki jih pripravljamo iz zelenjave in zelišč, ki rastejo na vrtu ali na bližnjem travniku. Zeliščne in zelenjavne omake pogosto kombiniramo z jogurtom ali kislo smetano.
Česnova omaka z žemljo
Topla česnova omaka je izredno okusna in zdrava jed. Ideje za kosilo po receptih naših babic! Za pripravo potrebujemo:
- 2 veliki žemlji
- 1/2 litra goveje juhe
- 3 zrna česna
- kis, sol in žlica masla
- malo drobno narezanega drobnjaka
Žemlje oribamo in narežemo na rezine. Damo jih v večjo skledo in nanje nalijemo mrzlo govejo juho. Ko se žemlje namočijo, posodo postavimo na ogenj da omaka počasi zavre. Ko omaka zavre, jo dobro razžvrkljamo in dodamo strt in dobro sesekljan česen.
Segrejemo presno maslo, mu dodamo kis in vse skupaj prilijemo k omaki. Če je potrebno, omako še dodatno posolimo, preden jo postrežemo dodamo še drobno narezan drobnjak.
Zakuhe za juho
Juho je pri nas še vedno nepogrešljiv del obroka, posebej smo navezani na tradicionalno govejo juho. Prav tako smo prvaki pri pripravljanju zakuh za juho. Ideje za kosilo v nedeljo!
Delamo domače jušne rezance, vlivančke, ribančke, cmočke, žličnike in še mnoge druge umetnine. Zato je prav, da nekaj prostora namenimo tudi receptom za jušne zakuhe.
Jušni cmoki z jurčki
Jesenski goban, Boletus edulis, ki mu radi rečemo tudi jurček, smrekovec in še kako….je zelo priljubljena goba, ki nas na jesen množično privabi v gozdove. Jurčke lahko pripravimo na razne načine.
Sveži so najbolj okusni popraženi na čebuli z dodatkom jajc, izredno okusna je gobova juha, gobova rižota ali polpeti iz jurčkov in lisičk. Iz jurčkov pa lahko naredimo tudi jušne cmočke ali cmoke, ki jih ponudimo kot prilogo. Ideje za jesensko kosilo!
Recept za jušne cmoke z jurčki:
- 4 srednje veliki jurčki
- 1 čebula
- maslo
- 1 jajce
- svež peteršilj, šetraj in majaron
- 4 žlice naribanega parmezana
- 3 žlice drobtin
- sol in poper
Sveže nabrane jurček čimprej očistimo in drobno narežemo. Čebulo drobno nasekljamo in jo popražimo na maslu. Ko čebula rahlo porumeni, dodamo narezane gobe in jih počasi pražimo 20 minut. Nato ponev odstavimo z ognja, dodamo drobno nasekljan peteršilj, šetraj in majaron. Popramo in solimo po okusu in nato napol ohlajeno rahlo zmeljemo.
Dodamo jajce, nariban parmezan in malo drobtin, da dobimo kompaktno zmes, ki naj bo bolj čvrsta kot rahla. Z roko oblikujemo manjše cmočke ki jih takoj polagamo v vrelo juho. Gobove cmočke kuhamo toliko časa, da priplavajo na površje. Če oblikujemo večje cmoke in jih kuhamo v slanem kropu, jih lahko ponudimo kot prilogo z okusno omako. Takoj ponudimo, dober tek!
Solate
Ideje za kosilo s solato! Solate so nepogrešljiv del obroka, pogosto so tudi samostojna jed. Receptov za solate je neskončno, tukaj jih bomo razdelili na sezonske solate in solate malo drugače.
Malo drugače mislim mesne solate, solate s testeninami, solate z morskimi sadeži, sadne solate in tako naprej.
Solate s svežo zelenjavo
Najboljše so vsekakor solate s svežo zelenjavo. Najpogosteje pripravljamo zeleno solato, radič, endivijo, regrat in ostale zelene solate. Solato lahko pripravimo tudi s paradižnikom, papriko, bučkami, kumaricami in pravzaprav z vso preostalo zelenjavo.
Najboljše je, če za pripravo solat uporabljamo sezonsko in lokalno zelenjavo. V zimskem času, ko nimamo na voljo domače sveže zelenjave, uporabimo fižol v zrnju ali kislo zelje.
Zelena solata z paradižnikovo polivko
Običajno zeleno solato začinimo s soljo, oljem in kisom. V tem recepti jo bomo začinili s polivko iz sesekljanega paradižnika in s sirom feta. Polivka je čudovit vir vitaminov, z eno porcijo dobimo 82 kalorij, 5 gramov ogljikovih hidratov, 6 gramov maščob, 2 grama vlaknin in 237 mg natrija.
Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 2 velika paradižnika
- 2 jedilni žlici kečapa
- 2 jedilni žlici olivnega olja
- 1 jedilna žlica balzamičnega kisa
- 1 manjši strok česna, malo bazilike
- malo soli
- 30 gramov sira feta
- 1 glava zelene solate po izbiri
Večjo glavo zelene solate nastrgamo in operemo. Pripravimo paradižnikovo polivko. V mešalnik damo 2 razpolovljena in na grobo sesekljana zrela paradižnika, ki jima odstranimo semena.
Dodamo baziliko, kečap, olivno olje, balzamični kis, sesekljan česen in sol za polivko. Na hitro premešamo, da se sestavine premešajo, vendar ostanejo v manjših koščkih.
V večji skledi zmešamo zeleno solato s kisom, prelijemo s polivko, potresemo s sirom feta in takoj postrežemo.
Polivka iz sesekljanega paradižnika je tudi odlična omaka za meso na žaru, postrežemo jo lahko tudi k piščancu ali testeninam. Pripravimo jo lahko več ur vnaprej in jo hranimo v hladilniku.
Kadar polivko dodamo testeninam, jo lahko obogatimo z naribano mocarelo, črnimi olivami ali tankimi rezinami suhe salame.
Fižolova solata z endivijo
Za okusno fižolovo solati z endivijo, potrebujemo naslednje sestavine:
- 300 gramov fižola
- 1 glava endivije
- 3 žlico olivnega olja
- 1 žlica kisa
- 1 lonček jogurta
- sol, drobnjak in peteršilj
Fižol prejšnji dan namočimo in naslednji dan skuhamo. Ko je fižol kuhan, ga odcedimo in ohladimo. Endivijo operemo, narežemo, dodamo ohlajen fižol in vse skupaj prelijemo s solatno omako.
Solate malo drugače
Seveda pa solate kor prilogo ne pripravljamo samo iz zelenjave, pač pa tudi iz drugih jedi. Ideje za kosilo s čisto posebnimi solatami! Tukaj bi izpostavila solate z mesom, solate z rižem, jajčne solate, solate z jogurtom in solate s sadjem. Pri pripravi solat imamo neskončne možnosti, uporabimo malo domišljije in vsak dan pripravimo drugačno solato.
Solata z govejim mesom – esihflajš
Mesno solato z govejim mesom običajno pripravimo kadar nam ostane goveje meso od juhe. Za okusen esihflajš, potrebujemo naslednje sestavine:
- kuhana govedina
- čebula
- tri trdo kuhana jajca
- sol, poper
- domači jabolčni kis
- bučno olje
Kuhano govedino narežemo na manjše kose in jih damo v skledo za solato. Na drobno narežemo tudi čebulo in jo dodamo k mesu.
Vse skupaj zmešamo, dodamo sol, poper, kis in bučno olje. Vse skupaj dobro zmešamo in na koncu dodamo še narezana trdo kuhana jajca.
Sladice
Sladice postrežemo na koncu kosila, lahko pa so tudi samostojna jed ali pa prigrizek, ki ga postrežemo namesto malice. Ko pomislimo na sladice, se nam v mislih prikažejo tortice, sočna biskvitna peciva in sladoledi.
Seveda ne pečemo vsak dan peciva in piškotov, vseeno pa lahko vsak dan na mizo pričaramo kaj sladkega. Sladice so lahko tudi zdrave, v zadnjem času so priljubljene sladice brez peke in razne presne sladice. Kot sladico lahko ponudimo tudi vloženo sadje, kompote ali posušeno sadje, ki ga pripravimo za ozimnico.
Japonski cheesecake
Japonski cheesecake ali Japanese soufflé cheesecake, je okusna sladica, ki nekoliko spomina na narastek. Rahla in puhasta sladica, ki tudi ni preveč sladka. Sladica je trenutno izredno priljubljena, zato jo je moja prijateljica Mari Radej seveda tudi pripravila.
Recept za Japonski cheesecake:
- 500 g kremnega sira
- 236 g rumenjakov
- 140 g kristalnega sladkorja
- 120 g masla
- 200 ml mleka
- 1 žlica limoninega soka
- naribana limonina lupinica
- 110 g moke
- 49 g koruznega škroba
- 528 g beljakov
- 1/2 žličke vinskega kamna
- 139 g kristalnega sladkorja
Najprej pripravimo okrogli pekač, dno in obod namastimo z maslom in ga obložimo z papirjem za peko. Pečico ogrejemo na 200 stopinj C.
Nad vodno kopeljo gladko razmešamo kremni sir in med mešanjem dodajamo rumenjake. Dodamo sladkor in dobro premešamo. Mleko in maslo segrejemo, ko se maslo razpusti, vse skupaj ohladimo. Ko sta maslo in mleko mlačna, ju vmešamo v mešanico kremnega sira in rumenjakov.
Primešamo še limonin sok, limonino lupinico in malo soli. Mešanico na vodni kopeli segrevamo (do 50 stopinj C), nato odstavimo z ognja in vmešamo presejano moko in koruzni škrob. Zmes lahno premešamo, masa mora biti gladka in brez grudic.
Beljake rahlo stepemo, dodamo vinski kamen, nato jih na visoki hitrosti stepamo in postopoma dodajamo sladkor. Nato 2/3 stepenih beljakov vmešamo v sirno mešanico, vse skupaj pa nato prelijemo k preostalemu beljaku. Nežno premešamo in maso nato zlijemo v pekač. Maso v pekaču nežno potolčemo.
Sladico pečemo v vodni kopeli, segati mora do polovice pekača. Najprej pečemo 15 minut pri 200 stopinjah C, nato temperaturo pečice znižamo na 140 stopinj C in pečemo še 80 minut. Med peko pečice ne smemo odpirati.
Ko je sladica pečena, pečico ugasnemo in jo še pol ure pustimo v pečici. Nato odstranimo vodno kopel in sladico še pol ure hladimo pri odprtih vratih pečice.
Palačinke z mlekom in mineralno vodo
Le kdo ne mara palačink? Palačinke so okusna sladica, ki jo lahko ponudimo tudi kot glavno jed. Za palačinke poznamo veliko receptov, nekaj je tudi takšnih, kjer masi dodamo mineralno vodo.
Recept za palačinke z mineralno vodo:
- 200 ml mleka
- 200 ml mineralne vode
- 200 g moke
- 2 jajci
- 2 žlici olja
- maslo
- 2 žlici sladkorja
- 1/2 žličke soli
Mleko malo segrejmo in dodamo jajca, dobro premešamo. Masi nato dodamo sladkor in sol, nato vmešamo presejano moko. Maso mešamo toliko časa, da postane gladka.
Ko je masa gladka in brez grudic, dodamo mineralno vodo in 2 žlici olja. Maso spet dobro premešamo in spečemo palačinke.
Zapečene orehove palačinke
Za slastne orehove palačinke, ki jih zapečemo v pečici, potrebujemo naslednje sestavine:
Testo za omlete:
- 1/2 l mleka
- 24 dag moke
- 3 dag sladkorja
- malo soli
- 2 jajci
- maščoba za pečenje
Nadev za palačinke:
- 10 dag zmletih orehov
- 5 dag sladkorja
- 4 dag drobtin
- 2 dcl sladke smetane
- 1 jajce
Preliv za palačinke:
- 2 jajci
- 1 dcl sladke smetane
Iz sestavin za omlete zamešamo testo in spečemo palačinke. Vse sestavine za nadev zmešamo in z nadevom namažemo palačinke ter jih tesno zvijemo. Zvite palačinke polagamo v namazan pekač in jih prelijemo z razžvrkljanimi jajci in sladko smetano. Pekač damo v pečico in palačinke pečemo pri 180 stopinjah C toliko časa, da se rumeno zapečejo.
Sladice z jagodičevjem
Ideje za kosilo z jagodičevjem! Med jagodičevje uvrščamo jagode, borovnice, brusnice, maline, robide in seveda še mnoge druge. Iz drobnih jagod vseh vrst, lahko pripravimo različne sladice, lahko pa jih tudi posušimo ali zamrznemo. Jagodičevje lahko tudi vkuhamo kot kompot ali jih konzerviramo v medu.
Brusnice z medom
Brusnice so prava vitaminska bomba. V tej mali rdeči jagodi, najdemo veliko vitamina C, vitamine B1, B2, B3, kalij in magnezij. Brusnice imajo nekoliko trpek okus in močno antioksidativno delovanje. Prav tako varujejo prebavni sistem in preprečujejo bolezni sečil. Seveda je najbolje uživati sveže plodove, a pozimi to pač ne gre.
Brusnice lahko konzerviramo z medom in imamo tako celo zimo pri roki čudovito, zdravo sladico.
Za brusnice z medom potrebujemo:
- 70 dag medu
- 1/4 l vode
- 1 kg brusnic
V 1/4 litra vode zavremo 70 dag medu. Ko voda z medom zavre, dodamo 1 kg brusnic. Počakamo da brusnice zavrejo, nakar zmanjšamo ogenj in jih še nekaj časa počasi kuhamo. Vmes vse skupaj večkrat na rahlo premešamo, pazimo da preveč ne zmečkamo jagod.
Ko brusnice postanejo prosojne, jih še vroče prelijemo v steklene kozarce in jih dobro zapremo. Brusnice z medom lahko uživamo same, jih ponudimo z palačinkami ali pa jih namažemo na kruh.
Sladice z jabolki
Ideje za kosilo z jabolki! Sladice z jabolki lahko pripravljamo skozi celo leto, saj so ves čas na voljo. Poznamo veliko receptov z jabolki, najbolj poznana je verjetno jabolčna pita, jabolčni zavitek ali štrudl, ter razna peciva z jabolki.
Jabolka se odlično ujemajo s cimetom in tudi s kislo smetano. Prav tako lahko jabolka kombiniramo z rižem ali drugim sadjem.
Jabolčni cmoki
Za jabolčne cmoke potrebujemo naslednje sestavine:
- 4 olupljena in očiščena jabolka
- 60 gramov rjavega sladkorja
- 1/2 žličke zmletega cimeta
- malo mleka za premaz
Sestavine za krhko testo:
- 375 gramov moke
- 90 gramov masla iz hladilnika, narezanega na kocke
- maslo za mazanje
- 90 gramov rastlinske masti, ohlajene in narezane na kocke
- 4 žlice vode
Najprej naredimo krhko testo. Moko presejemo v večjo skledo, dodamo maslo in ohlajeno rastlinsko mast. S konci prstov maslo in mast vdelamo v moko, da dobimo mešanico podobno drobtinam. Primešamo toliko vode, da lahko zgnetemo mehko in voljno testo. Testo zavijemo v prozorno folijo in ga za pol ure postavimo v hladilnik.
Po pol ure vzamemo testo iz hladilnika in ga razdelimo na štiri dele. Vsakega razvaljamo na pomokani deski in izrežemo krog s premerom 18 cm. Obrezke iz testa prihranimo za kasneje. V sredi vsakega kroga položimo jabolko in naredimo štiri cmoke.
Iz obrezkov testa, ki so nam ostali, izrežemo oblike listov in jih z vodo prilepimo na cmoke za okras. Na vrhu vsakega cmoka naredimo luknjo in vse skupaj na tanko premažemo z mlekom. Pečico ogrejemo na 200 stopinj C in pečemo 35 do 40 minut. Cmoki so pečeni, ko je testo zlato rjavo, jabolka pa se zmehčajo. Jabolčne cmoke postrežemo vroče.
Kako naredimo jabolčne cmoke?
Jabolka operemo, olupimo, jih na vrhu odrežemo in jih očistimo semen. Napolnimo jih z rjavim sladkorjem in cimetom. Robove testa okoli vsakega jabolka dvignemo, vanj zavijemo jabolko, premažemo z malo vode in jih stisnemo. Jabolčne cmoke položimo na namaščen pekač tako, da je rob spodaj.
Jabolčni zavitek
Jabolčni zavitek ali štrudl, je prav gotovo najbolj poznana in tudi priljubljena sladica iz jabolk. Testo lahko pripravimo sami, vse pogosteje pa kupimo že pripravljenega . To se odločimo sami, če smo v kuhinji bolj vešči ga imamo hitro narejenega, drugače pa je dobro tudi kupljeno testo.
Za testo za jabolčni zavitek potrebujemo:
- 40 dag moke
- 1 žlička soli
- 1 beljak ali žlica olja
Za nadev potrebujemo:
- 1, 5 kg jabolk
- 12 dag rozin
- limonina lupinica
- cimet
- 1 žlica ruma
- 10 dag sladkorja
- 7 dag drobtin
- 12 dnevna masa
- 2 dcl kisle smetane
Pripravimo vlečeno testo in ko je spočito, ga razvlečemo in potresemo z jabolčnim nadevom tako, da je na sredini za ped široka prazna proga, ki jo samo pokapljamo z maslom. Če imamo domače testo, ga s pomočjo prta z dveh nasprotnih strani zvijemo in položimo na namaščen pekač.
Če uporabljamo kupljeno vlečeno testo, ga razgrnemo po delovnem pultu in ga namažemo s stopljenim maslom in nekaj časa pustimo počivati. Nato delamo s testom vse isto kot s tistim, ki ga naredimo sami.
Za nadev jabolka najprej operemo, prerežemo in odstranimo peške in pecelj. Po želji jabolka olupimo, ni pa potrebno. Nato jabolka naribamo in primešamo oprane rozine, drobno sesekljano limonino lupinico, cimet, rum in sladkor. Tik preden nadev položimo na testo, dodamo na maslu popražene drobtine. Drobtin ne damo prej, saj bi se prepojile s tekočino iz jabolk.
Jabolčni zavitek pečemo 60 minut pri temperaturi 180 stopinj C, pred peko ga lahko namažemo s stopljenim maslom ali razžvrkljanim jajcem, med samo peko pa ga namažemo s smetano.
Potice
Najboljša orehova potica
Orehova potica je prav gotovo med najbolj poznanimi tradicionalnimi Slovenskimi jedmi. Potica ima bogato in zanimivo zgodovino. Iz zgodnje Slovenske zgodovine poznamo potico pod imenom “potica povitica”, medtem ko je današnje ime v uporabi od druge polovice 19.stoletja.
Receptov za potico je veliko, vsaka gospodinja ima svoje skrivnosti pri priprave te čudovite sladice. Najpogosteje se peke potice lotimo za Božične praznike, za Veliko noč in tudi ob Pustnem času. Seveda pa jo lahko na mizo postavimo tudi ob drugih priložnostih.
Pri nas imamo radi bogato obloženo potico, zato sem recept nekoliko prilagodila, tudi testo naredim malo mešamo po različnih receptih. Pri peki se držim osnovnih načel peke potice.
Vse sestavine morajo biti kakovostne, preden se lotimo priprave testa pa jih tudi ogrejemo na sobno temperaturo. Pri pripravi nadeva lahko poskusimo različne recepte, orehom lahko dodamo tudi mlete lešnike ali pa pripravimo skutin nadev, makov ali kakšen drug po naši izbiri.
Orehova potica recept
Za okusno orehovo potico pripravimo najprej testo in ko to vzhaja pripravimo nadev za potico.
Sestavine za testo:
- 600 gramov bele moke ( namenska moka za potico )
- 2 žlici Gustina ( naredi super testo!)
- 70 gramov sladkorja
- 1 kocka svežega kvasa
- približno 3,5 dcl mleka ( mlačnega, ne vročega)
- 1/2 dcl navadnega sončničnega olja
- 3 zavitke vaniljevega sladkorja
- 40 gramov Rame (ali kakšno drugo maslo)
- naribana limonina lupinica
- 5 rumenjakov ( beljake prihranimo za nadev)
- malo ruma
- žlička soli
Sestavine za nadev
- 800 gramov mletih orehov ( običajno 500 ali 600 gramov)
- 220 gramov sladkorja
- 2 zavitka vaniljevega sladkorja
- malo ruma ( lahko tudi nekaj kapljic rumovega ekstrakta)
- naribana limonina lupinica
- 1 lonček sladke smetane
- trd sneg iz beljakov
- 1 jajce za premaz stimulira
- sladkor v prahu za posip
Najprej si pripravimo kvasec. V manjšo posodico nadrobimo kocko svežega kvasa in dodamo malo moke, žličko sladkorja in pol skodelice mlačnega mleka. Pokrijemo in počakamo da se naredi kvasec.
Medtem ko se dela kvasec v preostalem mleku raztopimo maslo, dodamo sladkor, vaniljev sladkor, rumenjake, olje, naribano limonino lupinico in dve žlički ruma ali nekaj kapljic rumovega ekstrakta. Vse sestavine dobro premešamo.
Moko presejemo in jo damo v posodo, jaz delam s kuhinjskim robotom in dam presejano moko v posodo, na rob pa dodamo žličko soli in jo pokrijem. Nato dodamo kvasec in premešamo. K zmesi dodamo mešanico iz jajc. Zamesimo testo, v avtomatu ne mesimo predolgo, le toliko da testo odstopi od kavlja.
Testo rahlo pomokamo z ostro moko, ga damo v večjo skledo, pokrijemo in pustimo vzhajati približno eno uro.
Priprava orehovega nadeva
Medtem ko testo vzhaja pripravimo orehov nadev. V večji skledi zmešamo 800 gramov mletih orehov, dodamo sladkor, skodelico sladke smetane in sneg iz beljakov. Dodamo še naribano limonino lupinico, malo ruma in če je masa pregosta še malo mlačnega mleka. Ta nadev je lahko bolj gost, saj se beljak med peko spremeni v tekočino in se lahko zgodi da nadev uhaja iz potice.
Ko je testo vzhajano ga hitro pregnetemo in razvaljamo približno na 1 cm debelo. Če nam uspe, potem ga razvaljamo na pravokotnik in ga namažemo z nadevom. Nadev poskusimo razmazati čimbolj enakomerno, nato potico zavijemo.
Na začetku jo trdo zavijemo, nato pa jo na hitro zavijemo s pomočjo prta. Pripravimo si pekač, ki ga obložimo s peki papirjem in namastimo. Potico prerežemo na pol in jo previdno položimo v pekač. Z nožem jo prepikamo, pokrijemo in jo pustimo vzhajati še približno eno uro.
Ko je potica vzhajana, jo premažemo z razžvrkljanim jajcem, pazimo da ne zamažemo luknjic ki smo jih prej naredili.
Potico pečemo približno 50 minut pri 180 stopinjah C, v nekaterih receptih je priporočeno tudi pri 190 stopinjah C, za ventilacijske pečice pa priporočajo 170 stopinj C.
Ko je potica pečena jo previdno zvrnemo in jo počasi ohladimo. Nekatere gospodinje jo obrnejo šele ko je ohlajena, režemo jo pa šele ko je čisto ohlajena. Obrnjeno in ohlajeno potico posujemo s sladkorjem v prahu, narežemo in postrežemo.
Sladice s slivami
Slivovi cmoki – češpljevi cmoki
Slivovi cmoki, tudi češpljevi cmoki, so okusna sladica, ki jo ponudimo kot glavno jed. Namesto sliv, lahko v cmoke damo tudi kakšno drugo sadje, sama sem poskusila cmoke z breskvami in malinami. Recept je pripravljen za 4 osebe:
- 4 krompirje
- 2 žlici kisle smetane
- 1 jajce
- 14 dag moke
- 12 češpelj; sliv
- 6 kock sladkorja (ali navaden sladkor)
- žlica soli
- krop
- na maslu popražene drobtine, sladkor za posip
Krompir operemo, skuhamo, olupimo in še toplega pretlačimo. Pretlačenemu krompirju dodamo kislo smetano, jajce, sol in moko. Na hitro zgnetemo testo, ga razvaljamo in razrežemo na krpe.
V vsak kvadrat zavijemo po eno slivo, ki ji namesto peške dodamo kocko sladkorja, ali nekaj navadnega sladkorja. Cmoke kuhamo v slanem kropu približno 10 minut. Ko so cmoki kuhani, jih poberemo s penovko iz kropa in jih preložimo na krožnik.
Cmoke zabelimo s prepraženimi drobtinami in posujemo s sladkorjem. Namesto češpelj ali sliv, lahko v cmoke damo maline ali breskve.
Kruh in žemlje
Sveže pečen kruh je resnično nekaj najbolj dobrega in dišečega. Običajno kruh kupimo, a seveda ga lahko spečemo tudi doma. Domač kruh ponavadi ne zdrži tako dolgo kot kupljen, a če malo prebrskamo recepte, bomo prav gotovo našli nekaj zase.
Poleg kruha lahko spečemo tudi žemljice, makovke ali kifeljčke. Za peko kruha lahko poleg bele moke uporabimo tudi vse druge; pirina moka, ržena moka, ajdova moka ali kakšne druge mešanice. Zelo priljubljen je tudi kruh s semeni, poskusimo pa lahko tudi peko z drožmi.
Mehki kruhki
Mehki in dišeči kruhki, ki jih lahko okrasimo tudi z različnimi semeni. Kruh po tem receptu je izredno mehak in puhast. Ko testo oblikujemo v hlebčke, jih lahko na pekač postavimo vsakega posebej, z nekoliko razdalje, ali pa jih zložimo v krog ali rožico. Kadar hlebčke zložimo tesno skupaj, se bodo pri peki nekoliko sprijeli, a se bodo kasneje z lahkoto ločili med sabo.
- 360 g moke
- 1 zavojček suhega kvasa (seveda lahko uporabimo tudi sveži kvas)
- 2 žlici sladkorja
- 1 žlička soli
- 120 ml mlačnega mleka
- 120 m mlačne vode
- 2 žlici olja
- 1 jajce
- maslo za premaz
- makova, sezamova semena
Zmešamo zavojček suhega kvasa in vodo, pokrijemo in nekaj časa pustimo. Posebej zmešamo mleko, jajce, sladkor, sol in olje. K mešanico dodamo kvas z vodo in zamesimo gladko testo. Testo pokrijemo in ga pustimo vzhajati približno 1 uro. Ko je testo vzhajano, ga nežno oblikujemo v hlebček in ga razdelimo na 12 delov.
Iz vsakega kosa testa oblikujemo kroglico. Kroglice polagamo na pekač, ki smo ga rahlo namastili in prekrili s papirjem za peko. Kroglice lahko polagamo tesno skupaj in oblikujemo obliko rožice. Nekaj kroglic namažemo z raztopljenim maslom in jih povaljamo v makova, sezamova ali kakšna druga semena.
V vsako kroglico testa dvakrat zarežemo in jih pokrijemo, vzhajajo naj še pol ure. Medtem pečico ogrejemo na 190 stopinj C. Kruhke pečemo med 15 in 18 minut pri 190 stopinjah C.
Mlečni kruh
Sveže pečen domači kruh se najbolj prileže zraven govejega golaža ali segedina. Kruh običajno kupimo, a spečemo ga lahko tudi sami.
Recept za mlečni kruh:
- 80 dag moke
- 1 žlička soli
- 3 dag kvasa
- 1 žlička sladkorja
- 8 dag masla
- 2 žlici žganja ali ruma (lahko tudi domač jeger)
- 5 dcl mleka
- 1 jajce
V skodelici zmešamo malo mleka, žličko sladkorja in nadrobimo svež kvas. Pokrijemo in počakamo da kvas vzhaja. Moko presejemo, dodamo sol, sladkor, rum ali žganje, ter počasi prilivamo toplo mleko. Mešamo z roko, nato dodamo še vzhajan kvas in še naprej mesimo. Na koncu dodamo še stopljeno maslo in zamesimo nekoliko bolj mehko testo.
Testo pokrijemo in pustimo vzhajati eno uro in pol. Ko je testo dovolj vzhajano, ga ponovno premesimo, oblikujemo hlebec in ga položimo na pekač, kjer naj še enkrat vzhaja približno eno uro. Pečico segrejmo na 200 stopinj C.
Ko je hlebec vzhajan, ga namažemo z razžvrkljanim jajcem in pekač postavimo v pečico. Kruh pečemo najprej pri 200 stopinjah C, ko dobi lepo barvo, temperaturo znižamo na 180 stopinj C. Mlečni kruh pečemo največ 1 uro. Ko je kruh pečen, ga prestavimo na rešetko, premažemo z oljem in pokrijemo, da se počasi ohladi.
Enolončnice in jedi na žlico
Ideje za kosilo na žlico! Enolončnice so jedi, ki jih običajno pripravljamo v enem loncu in jih postrežemo kot prilogo ali kot samostojno jed. Enolončnice imenujemo tudi jedi na žlico ali mineštre. Jed mora biti gosta in hranljiva, pri kuhanju sestavine dodajamo postopoma, da ohranimo hranilne snovi.
Pogosto jih kuhamo tudi v velikih količinah in jih postrežemo na raznih prireditvah, kjer moramo nahraniti večje število ljudi. Mnoge gospodinje so prepričane, da so jedi na žlico še bolj okusne naslednji dan, ko jih ponovno pogrejemo. Pri kuhanju enolončnic so zelo pomembne začimbe.
Najpogosteje uporabljamo timijan, peteršilj, lovorjev list, majaron, kumina, sol in poper. Začimbe in zelišča dodajamo po okusu, če pa kuhamo po receptih, pa se držimo navodil. Pogosto mineštre in goste juhe začinimo tudi s kančkom domačega jabolčnega kisa ali limoninega soka. Kadar je jed preredka, jo lahko zgostimo na razne načine.
Vanjo lahko zakuhamo nariban krompir, s podmetom ali prepraženo čebulo s pretlačenim korenčkom.
Jedi na žlico s krompirjem
Jedi na žlico s krompirjem lahko pripravimo z zelenjavo, samo s krompirjem, odlično pa se krompir ujema tudi z mesom. Krompir dodamo v različne mineštre, juhe,nepogrešljiv je tudi za pripravo kremnih juh.
Krompirjev golaž
Krompirjev golaž je odlična jed na žlico, postrežemo ga lahko kot samostojno jed.
Recept za krompirjev golaž:
- 40 dag krompirja
- 3 žlice olja ali svinjska mast
- 1 čebula
- žlička sladke paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 2 žlici moke
- 1 l vroče vode, lahko tudi čista juha
- lovorov list
- ščepec majarona
- ščepec kumine
Krompir operemo, olupimo in narežemo na 1 cm velike kocke ali režlje. V ponvi segrejemo olje ali svinjsko mast in prepražimo drobno sesekljano čebulo, če delamo krompirjev golaž s klobaso, potem jo narežemo in prepražimo.
Ko čebula malo zarumeni, dodamo sladko papriko, takoj nato še paradižnikovo mezgo, premešamo in dodamo odcejen krompir. Med stalnim mešanjem jed še nekaj časa pražimo. Ko voda izpari, potresemo z moko, premešamo in zalijemo z vročo vodo ali juho.
Dodamo začimbe in kuhamo do mehkega.
Enolončnice in mineštre z bobom
Bob, Vicia faba, prvotno prihaja iz Perzije in Tibeta. Uspeva v enakomerno vlažni toploti in zraste do 150 cm visoko. Pri nas je bil bob včasih zelo cenjeno živilo. Običajno so ga zmleli in kuhali kašo, pogosto pa so zmletega dodali moki za kruh.
V prehrani uporabljamo dozorel bob, zelo okusen pa je tudi v stročju. Pred uporabo moramo bob 12 ur namakati, v navadnem loncu se kuha eno uro. K jedem z bobom, se imenitno poda koprc.
Enolončnica z bobom
Za okusno enolončnico z bobom, potrebujemo naslednje sestavine:
- 200 gramov boba
- 250 gramov jušne zelenjave
- 2 krompirja
- 2 žlici olivnega olja
- 200 gramov svinjskega mesa
- malo paradižnikove mezge
- sol, poper, svež peteršilj
Segrejmo olje in na njem popečemo na koščke narezano svinjsko meso. Dolijemo malo vode in počasi dušimo. Bob že prejšnji dan namočimo. Krompir olupimo in narežemo na kocke. Ko je meso že malo mehko, dodamo namočen bob in narezan krompir. Dodamo toliko vode, da jed ostane gosta.
Dodamo še jušno zelenjavo narezano na manjše kocke, če želimo lahko uporabimo tudi zamrznjeno jušno zelenjavo. Jed kuhamo še nekaj časa, da se skuha zelenjava in je meso mehko.
Na koncu dodamo malo paradižnikove mezge, sol, poper, premešamo in še malo pokuhamo. Preden postrežemo, lahko jed potresemo z drobno narezanim koprcem in peteršiljem.
Jedi na žlico s fižolom
Domače jedi na žlico, mineštre in seveda pasulj, vsebujejo fižol. Fižol je izredno hranljiv, vsebuje mnoge koristne učinkovine. 100 gramov kuhanega fižola vsebuje 124 kcal, 8 gramov beljakovin, 1 gram maščobe, 21,5 grama ogljikovih hidratov, 68 gramov vode, folno kislino, vitamin B3 in 231 mg natrija.
Nekatere učinkovine v fižolu so izredno pomembne za naše zdravje. V fižolu najdemo rafinozo, ki spodbuja rast aktivnih bakterij, fitati preprečujejo raka in nastanek ledvičnih kamnov. Polifenoli delujejo antioksidativno, glukokinin pa je pomemben za sladkorne bolnike, saj zmanjšuje količino sladkorja v krvi.
Poznamo veliko sort fižola, žal tudi pri nas nekatere sorte izumirajo. Le redko še na vrtovih vidimo nasajen visok fižol, čeprav je to najboljše kar lahko naredimo za svoje zdravje. Ideje za kosilo s fižolom!
Srbski pasulj
Ideje za kosilo s pasuljem! O kuhanju pasulja se krešejo razna mnenja, vsaka gospodinja ga skuha malo drugače. Pasulj je srbska jed, ki ga pogosto kuhamo v večjih količinah.
Priljubljen je na raznih druženjih v naravi, kjer kuhanje pogosto prevzamejo moški. Običajno za kuhanje pasulja uporabimo fižol tetovec.
Za srbski pasulj potrebujemo naslednje sestavine:
- 500 gramov fižola tetovca
- slan krop
- 500 gramov prekajene svinjine
- 50 gramov svinjske masti
- 100 gramov čebule
- 3 feferon
- 3 stroki česna
- 20 gramov moke
- 10 gramov mlete paprike
- 20 gramov paradižnikove mezge
Fižol prejšnji dan namočimo in ga naslednji dan skuhamo skupaj s prekajenim mesom in feferoni. Kuhamo počasi in občasno prilivamo vodo, da se fižol ne zažge. Dober pasulj se mora počasi kuhati 2 ali 3 ure!
Ko je meso kuhano ga narežemo na porcije. Na masti naredimo temno prežganje z naribano čebulo in moko, dodamo sesekljan česen, mleto papriko in paradižnikovo mezgo. Vse skupaj stresemo k fižolu, pustimo da še malo prevre, primešamo meso in postrežemo.
Tradicionalne jedi jedi na žlico
Jedi na žlico so del slovenske kulinarične zgodovine, saj so v teh receptih gospodinje lahko uporabile sezonsko zelenjavo, ter v času kolin vse, kar se ni dalo pripravit za ozimnico. Ideje za kosilo: mineštra, golaž, ješprenj, jota in ostale dobrote na žlico, lahko nasitijo tudi večje število ljudi, so enostavne za pripravo, uporabimo pa lahko vse, kar raste na vrtu ali nam ostaja v shrambi.
Prekmurje je zibelka mnogih čudovitih jedi, izpostaviti moramo prekmursko gibanico, bograč, bujta repa in še mnoge druge dobrote.
Belokranjska šara
Belokranjska jed, ki jo včasih izboljšajo tako, da v njej kuhajo še kose prekajene svinjske glave. Za osnovni recept pa potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 manjšo kolerabo
- 1 korenček
- 1 rumen koren
- 2 čebuli
- 3 stroke česna
- 20 dag mladega fižola
- 4 krompirje
- 10 dag sesekljane prekajene slanine ( ali kosi prekajene svinjske glave)
- peteršilj, mleta rdeča paprika, sol
- 1 žlica masti
- 1 dcl juhe
- 1 dcl belokranjske črnine
Na masti prepražimo sesekljano čebulo in česen. Dodamo sesekljano slanino in vse skupaj zarumenimo. Nato dodamo še na kocke narezano kolerabo, korenček in rumen koren, zalijemo z juho in počasi dušimo. Fižol skuhamo posebej.
Ko je šara na pol kuhana, ji dodamo na pol kuhan fižol in na kocke narezan krompir. Kuhamo toliko časa, da so vse sestavine mehke. Zabelimo s podmetom iz moke in mlete rdeče paprike, ter šaro še enkrat prevremo. Čisto na koncu jed zalijemo z vinom in posujemo s sesekljanim peteršiljem.
Bograč
Prekmurski bograč v teh krajih ponudijo kot toplo predjed ali kot samostojno glavno jed. Bograč je dobil ime po kotlu, v kakršnem so pred stoletji madžarski pastirji pripravljali jed, ki so jo imenovali “golyas”. Zaradi te tradicije, v Prekmurju še danes bograč postrežejo v kotlu, a ga pripravljajo čisto po svoje, običajno iz treh vrst mesa. Ideje za kosilo z bogračom!
Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 1,2 dag mesa: 40 dag govedine, 40 dag svinjine, 40 dag divjačine
- 40 dag čebule
- 50 dag krompirja
- 15 dag gob
- 2 dcl belega vina
- malo olja
- sol in poper
- mleta rdeča paprika
- lovorov list, česen
- majaron
- muškatni orešček
Na olju prepražimo drobno narezano čebulo in nato postopoma dodajmo meso. Najprej dodamo na večje kose narezano govedino, ki jo dušimo dokler se ne zmehča. Nato dodamo na kose narezano divjačino, lahko je srna,srnjak, divjo svinja ali celo fazan.
Čisto na koncu dodamo še svinjsko meso. Vse skupaj dušimo toliko časa, da je vse meso mehko, nato dodamo začimbe in čisto na koncu na kocke narezan krompir. Vse skupaj zalijemo z malo vode in ko je krompir že skoraj kuhan, dolijemo še vino.
Enolončnice z zelenjavo
Na pomlad, ko se narava prebudi, se spremeni tudi naše kuhanje. V recepte vključimo prve pomladne rastline, kot so regrat, koprive, čemaž in ostalo pomladno zelenjavo. V naši kuhinji naj zadiši po pomladi! Poleg okusnih jedi, ki jih bomo pripravili, z nabiranjem divje hrane, nekaj naredimo tudi zase…če ne kaj drugega, smo nekaj časa na svežem zraku. Pa poglejmo ideje za kosilo na pomlad!
Krompirjeva enolončnica s čemažem, regratom in koprivami
Ideje za kosilo: Pomladna enolončnica je samostojna jed, uporabimo lahko vse kar užitnega raste na vrtu ali na bližnjem travniku. Poleg naštetih sestavin, lahko uporabimo še mlado čebulo, por, česen, lahko tudi poganjke mlade solate. Če želimo lahko dodamo tudi fižol, za boljši okus pa tudi kakšen košček prekajene slanine. Za osnovni recept potrebujemo:
- 3 velike krompirje
- dva korenčka
- šopek kopriv
- šopek čemaža
- nekaj listov regrata
- olivno olje
- sonce
Krompir in korenček operemo, narežemo na večje kocke in damo kuhat v večji lonec. Ko sta krompir in korenje kuhana, ju odcedimo, v vodo v kateri smo ju kuhali, pa damo šopek kopriv, čemaž in regrat. Po potrebi dolijemo še nekaj vode ali zelenjavne jušne osnove. Vse skupaj zavremo, čemaž, koprive in regrat pa s kuhalnico potisnemo od dno lonca.
Počasi nekaj minut kuhamo in nato vse skupaj zmešamo s paličnim mešalnikom. Dodamo kuhan krompir in korenček, solimo po okusu. Za zabelo dodamo nekaj kapljic olivnega olja, preden jed postrežemo, jo okrasimo s cvetovi čemaža ali drobno sesekljanimi listi čemaža.
Krompirjeva juha
Odlična krompirjeva juha, ki ji dodamo na kocke narezano in popraženo slanino in kakšno drugo suho meso. Preden juho postrežemo, jo potresemo z drobno nasekljanim čemažem. Super kosilo za vsak dan!
Recept za krompirjevo juho s slanino:
- 8 krompirjev
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- slanina ali prekajeno svinjsko meso
- sol, poper, majaron
- žlička moke
- 1 žlička ocvirkov
- žlica kisa
- 1 liter zelenjavne jušne osnove
Krompir olupimo in narežemo na kocke. Čebulo in česen očistimo in drobno nasekljamo. Slanino ali prekajeno meso narežemo na manjše kocke. V večji ponvi segrejemo malo olja in na njem popražimo čebulo. Ko čebula postekleni, dodamo drobno sesekljan česen in popražimo da zadiši. Sedaj dodamo narezan krompir in ga nekaj časa pražimo skupaj s čebulo in česnom.
Vse skupaj poprašimo z žličko moke, premešamo in zalijemo z vročo jušno osnovo. Sedaj v ponvi popražimo na kocke narezano slanino ali prekajeno meso, ko je malo zapečena, jo dodamo juhi. Juho začinimo s soljo in poprom, dodamo tudi malo posušenega majarona. Počasi kuhamo še približno pol ure, tik preden je jed kuhana dodamo kis in žličko ocvirkov.
Viri; Ideje za kosilo:
- Velika Slovenska kuharica; Felicita Kalinšek
- Kuhajmo po domače; Kristina Merc Matjašič