Razstrupljanje telesa, posebej razstrupljanje jeter, so poznali že naši davni predniki, ki so prihod pomladi počastili tudi tako, da so telo očistili vseh strupov. Ob vsaki menjavi letnega časa, se mora naše telo vedno znova prilagajati.
Ko pride pomlad, se spremenijo zunanje temperature, dnevi se daljšajo in narava se prebuja. Čez zimo se v našem organizmu nabere veliko strupov in pogosto nas spomladi muči utrujenost, smo brez moči in motivacije.
To je normalen pojav, saj se čez zimo delovanje vseh organov upočasni in so potrebni temeljitega čiščenja. Pred veliko nočjo poznamo tudi 40 dnevni post, ki je prav tako povezan s pričetkom pomladi. Poznamo veliko načinov razstrupljanja telesa, najbolj učinkovit je strogi post, ki ga strokovnjaki običajno odsvetujejo.
30 dnevno razstrupljanje
Pri celostnem razstrupljanju je vrstni red razstrupljanja izločevalnih organov bistvenega pomena. V primeru, da so glavni razstrupljevalni kanali zablokirani, odpadne snovi zastajajo v telesu in povzročajo samozastrupljanje organizma. Zato je pravilni vrstni red razstrupljanja organov tako pomemben.
1.Najprej je potrebno očistiti črevesje.
2. Nato spodbuditi izločanje odpadnih snovi skozi ledvice in sečila.
3. Sledi čiščenje in razstrupljanje jeter. S pegastim badljem jetrne celice, ki predelujejo toksine tudi zaščitimo.
4. Zadnji organ razstrupljanja je koža, ki preko znoja izloča ostanke toksinov in odpadnih snovi, ki se niso izločili z blatom in urinom.
Kazalo
Razstrupljanje telesa
Pri razstrupljanju telesa lahko naredimo tudi kompromis in se postimo samo en dan ali dva, drugače pa izvedemo kakšno drugo razstrupljevalno dieto. Zelo priljubljeno je razstrupljanje telesa z glino ali razstrupljanje telesa z limono, grenko soljo, z vodo, z jabolčnim kisom, zeljem in še mnoga druga.
Najbolj naravno in varno za naše zdravje, je čiščenje organizma z zdravo hrano in zelišči. V nadaljevanju si oglejte recepte za varno spomladansko razstrupljanje, v katere smo vključili zelišča za razstrupljanje, juhe za čiščenje telesa, čaje, napitke in še mnogo več.
Nasveti za naravno čiščenje telesa
Za pomladno čiščenje organizma, uporabimo sezonsko sadje in zelenjavo. Prva zelenjava po dolgi zimi, je običajno zelena listnata zelenjava, se pravi mlada zelena solata, motovilec, radič in regrat. Vsa ta zelenjava vsebuje velike količine klorofila, ki deluje razstrupljevalno, spodbuja dovajanje kisika v celice in uravnava kislost telesa.
Že po nekaj dneh uživanja prve pomladne zelenjave, bo telo obnovilo zaloge vitaminov in mineralov, mi pa se bomo počutili kot prerojeni. Uredila se bo prebava, utrujenost bo izginila in tudi naša koža bo zopet postala napeta in zdravega videza.
Razstrupljanje telesa izvajamo od enega dneva in vse do deset dni. Predolgo vztrajanje pri čiščenju ni smiselno, saj se telo očisti že v nekaj dneh. Zato pa je pomembno, kakšno hrano uživamo po koncu razstrupljanja.
Nadaljujemo z uživanjem uravnotežene in raznovrstne prehrane, ter se tako izognemo ponovnemu kopičenju strupov. Med razstrupljanjem moramo piti veliko tekočine, najboljša je negazirana voda, voda z limono, zeleni čaj in drugi zeliščni ali sadni čaji.
Hrana, zelišča in začimbe za pomladno razstrupljanje
V pomladno razstrupljanje vključimo sezonsko in lokalno zelenjavo, sadje, začimbe in zelišča. Za začinjanje jedi, imejmo pri roki vedno začimbe, ki razstrupljajo. To je kurkuma, ingver, čili, cimet, nageljnove žbice, poper in muškatni orešček.
Obvezna pomladna zelišča so rožmarin, bazilika, meta, koriander in peteršilj. Skozi vse leto pa uporabljamo česen, čebulo, limono, gorčico, avokado, orehovo olje in stročnice. Posebno mesto pri odpravljanju strupov iz telesa, ima tudi plevel ali divja hrana. Med divjo hrano prištevamo tudi regrat, ki je najbolj priljubljena pomladna solata.
Sadje za razstrupljanje
Za bolj ekstremno razstrupljanje, se sadje običajno odsvetuje, predvsem zaradi velike vsebnosti sladkorja. Vendar moramo v prehrano vseeno vključiti tudi nekaj sadja:
- Avokado je bogat z zdravimi maščobami, ki pomagajo iz organizma odstranjevati nakopičene slabe maščobe.
- Češnje in gozdne jagode so bogate z vitaminom C in drugimi antioksidanti. Napolnijo nas z novo energijo.
- Hruške in jabolka so bogata z nežnimi vlakninami, ki čistijo prebavni sistem. Za nadomeščanje vlaknin, lahko občasno uživamo tudi prehransko dopolnilo indijski trpotec!
Zelenjava za razstrupljanje
Zelenjava je ključna za razstrupljanje, zato naj bo na naših krožnikih večkrat na dan:
- Kumare in beluši vsebujejo veliko vode in drugih diuretičnih snovi, ki čistijo prebavni sistem.
- Artičoke, regrat, redkvice in črna redkev, razstrupljajo jetra in odstranjujejo nakopičene strupe iz telesa.
- Repa in korenček sta bogata z betakarotenom in nam pomagata do sijoče in zdrave kože.
- Brokoli, špinača, motovilec in grah, so bogati s klorofilom, ki je ključen za razstrupljanje telesa.
- Peteršilj in paradižnik sta bogata z vitaminom C, ki ne sme manjkati pri čiščenju telesa. (1)
Divja hrana ali plevel za razstrupljanje
Veliko vitaminov, mineralov in predvsem klorofila, najdemo v rastlinah, ki rastejo divje v naravi in so v bistvu plevel:
Njivska gorčica
Njivska gorčica, Sinapis Arvensis, ima lepe rumene cvetove. Liste nabiramo od maja, pa vse do decembra. Ima zelo okusen, aromatično pikanten okus, ki spominja na gorčico.
Za razstrupljanje uporabljamo liste za solato in pri zelenjavnih receptih. Njivska gorčica pomaga uravnavati prebavo, blagodejno vpliva na presnovo, blaži bolečine v grlu in pomaga zdraviti bronhitis in revmo.
Zdravilna boraga
Zdravilna boraga, Borago Officinalis, raste od maja do oktobra. Ima modre cvetove, okus je svež in nekoliko spominja na kumare. Liste in cvetove borage uporabljamo za solato, za skutne namaze in za pripravo napitkov za razstrupljanje. Primerna je za čiščenje telesa, pospešuje potenje in zavira vnetja v telesu.
Navadni slez
Navadni slez, Althea officinalis, raste od junija do septembra. Ima bele cvetove in izredno blag okus. Nabiramo liste in cvetove, ki jih uporabljamo za solato. Slez ima izredno odvajalen učinek, zavira vnetja črevesne sluznice, blaži napihnjenost, driski in zaprtje.
Marjetica
Marjetica, Bellis Perennis, zacveti na pomlad in cveti vse do poznega poletja. Drobna rastlinica ima belo rumene cvetove in rahlo orehast okus.
Za uporabo nabiramo cvetne liste in popke za solato ali čaj. Marjetica čisti kri, zavira vnetja, spodbuja potenje, presnovo in prebavo. V zelo velikih količinah je lahko strupena.
Kapucinka
Kapucinka, Tropaeolum Majus, cveti od junija do septembra, ima lepe oranžne cvetove. Okus je pekoče aromatičen, spominja na krešo. Nabiramo liste in cvetove, ki jih uporabimo za solato in juhe. Kapucinka čisti kri, ubija glivice in pomaga pri zaprtosti.
Navadni tolščak
Navadni tolščak nabiramo avgusta in septembra. Ima lepe rumene cvetove in slan, hrustljav in blag okus. Nabiramo liste za solato in juhe. Uničuje bakterije, čisti kri, odvaja vodo iz telesa, krepi prebavni sistem in blaži vnetja črevesen in želodčne sluznice.
Ozkolistni trpotec
Trpotec raste od maja do avgusta, ima rahlo orehast okus. Uporabimo ga lahko za solato, čaj ali sok. Deluje antibakterijsko, čisti kri, preprečuje vnetja, pospešuje prebavo in blaži vnetja črevesne sluznice.
Kislica
Kislico vsi poznamo iz otroštva, ko nam je pogosto potešila žejo pri igri. Raste od marca do novembra in ima izrazit, kisel okus. Uporabljamo jo za solato, za skutne namaze in za pripravo napitkov za razstrupljanje. Kislica blaži težave z jetri, umirja želodčne težave, drisko, zaprtje in spodbuja prebavo. V večjih količinah je lahko toksična, zato previdno pri uporabi.
Navadna zvezdica
Navadna zvezdica ali kurja črevca, raste celo leto. Ima drobne bele cvetove, ki imajo aromatičen in blag okus. Liste zvezdice uporabljamo v solati, za pripravo zeliščne skute in v juhah. Spodbuja presnovo in pomaga blažiti napenjanje in zaprtost. (2)
Regrat
Med zelišča za razstrupljanje telesa, prištevamo tudi regrat. Najbolj razširjen je navadni regrat, Taraxacum officinale Wiggers, ki spada v družino Cichoriaceae, radičevke. Vsi najbolj poznamo regrat v solati, vendar ga lahko uporabimo še na mnogo več načinov. Regrat poznamo tudi pod imenom levji zob. To ime je verjetno nastalo zaradi njegovih značilno nazobčanih listov.
Iz regratove korenine zgodaj spomladi poženejo nežni listi in kasneje še votlo steblo in rumeni cvetni koški. Regrat cveti od marca do maja, pogosto pa čudovite rumene cvetove opazimo tudi kasneje. V Sloveniji poznamo pet vrst regrata, a tudi če katerega zamenjamo z navadnim regratom, ne bo večje škode, saj so vsi užitni.
Za kulinarično uporabo, zgodaj spomladi nabiramo mlade liste, saj so kasneje precej žilavi in grenki. Uporabimo lahko tudi cvetne popke in cvetove. Iz cvetov naredimo regratov med ali regratovo vino, regratovi popki pa so primerni za izdelavo kisa. Spomladi in jeseni nabiramo regratove korenine, ki jih posušimo in iz njih pripravimo regratov čaj. V tem čudovitem plevelu, najdemo celo paleto koristnih učinkovin.ž
Vsebuje vitamin C, provitamin A, ter minerale železo, kalij in krom. Bogat je tudi z grenčinami, v koreniki pa se nahaja inulin, sladkorji in tudi izredno pomembne rastlinske beljakovine. Regrat je čudovit razstrupljevalec organizma, pospešuje prebavo in blagodejno deluje na jetra in ledvice. Je močan diuretik, se pravi, da odvaja vodo iz telesa. Uporabljamo ga lahko tudi zunanje, za preprečevanje in zdravljenje vnetij in pri raznih kožnih boleznih.
Recept za regratov kis
Za pripravo regratovega kisa potrebujemo naslednje sestavine:
- 1/2 kilograma regratovih cvetov ( najboljši so cvetni popki )
- 1/2 litra naravnega kisa za vlaganje
- 1/2 litra vode
- žličko soli
- nekaj celih poprovih zrnc
- 3 lovorove liste
V večji lonec damo kis za vlaganje, vodo, sol, poper in lovorove liste. Mešanico zavremo in jo prelijemo na očiščene regratove cvetove. Na majhnem ognju kuhamo približno 10 minut. Nato cvetove previdno preložimo v čist steklen kozarec in jih prelijemo s kisom. Kozarec še vroč zapremo in pustimo, da se počasi ohladi. Regratov kis uporabljamo za začinjanje solate, lahko pa je tudi pikantna priloga k raznim jedem.
Regratovo vino
Iz regrata lahko naredimo tudi vino, ki je resnično kulinarična poslastica. Za izdelavo potrebujemo naslednje sestavine:
- 5 litrov vode
- 1 liter regratovih cvetov
- 1 kilogram sladkorja
- 2 pomaranči
- 1 dkg svežega kvasa
Za pripravo regratovega vina, naberemo približno kilogram cvetov, ki jim odstranimo zeleno čašico. Cvetove rahlo stisnemo in jih položimo v velik steklen kozarec. Prelijemo jih z dvema litroma vrele vode. Pripravek pustimo počivati tri dni, nato pa tekočino precedimo v steklenico, ki je primerna za vretje. Segrejemo preostale tri litre vode in v njej raztopimo kilogram sladkorja. Dodamo sok dve pomaranč in vse skupaj prilijemo v steklenico.
Počakamo da se vse skupaj shladi in nato dodamo aktiviran kvas. Na kozarec namestimo vrelno cev in ga postavimo v topel prostor. Proces vrenja vina se bo odvijal približno tri tedne. Ko je vrenje končano, vino prelijemo v steklenice in jih dobro zapremo. Regratovo vino moram ležati najmanj pol leta, šele potem je primerno za uživanje.
Recept za regratov med
Regratov med vsebuje inulin in veliko vitamina C. Vitamin C je močan antioksidant in je nepogrešljiv tudi pri razstrupljanju telesa, medtem ko je inulin znan po tem, da zmanjšuje tveganje za demenco in diabetes. Pripravimo ga na hladen način, to pomeni, da ga ne bomo kuhali.
Za pripravo medu potrebujemo 1 kilogram očiščenih regratovih cvetov in 1 kilogram sladkorja. Količino lahko spreminjamo, paziti moramo samo na to, da uporabimo vedno isto količino sladkorja in cvetov. V kozarec položimo plast sladkorja in nato plast cvetov, ki smo jim potrgali zelene čašice. Nato spet dodamo plast sladkorja in plast cvetov.
Tako nadaljujemo, dokler ne napolnimo kozarca. zaključimo vedno s plastjo sladkorja. Kozarec nepredušno zapremo in postavimo na sončno mesto. Ko se sladkor popolnoma raztopi, je regratov med končan. Skozi gazo ga precedimo in prelijemo v steklene kozarce. Med uporabljamo za sladkanje čaja, za peko slaščic, za namaz na kruh ali pa ga vsak dan pojemo eno žličko za boljši imunski sistem.
Regratov sirup
Regratov sirup je nepogrešljiv pri spomladanskem čiščenju telesa. Čisti kri, krepi imunski sistem, blaži simptome prehlada in gripe Za pripravo regratovega sirupa potrebujemo.
- 100 regratovih cvetov
- 1 kg sladkorja ( sladkor lahko nadomestimo tudi z medom)
- 1 l vode
- 1/2 limone, narezane na rezine
100 regratovih cvetov namočimo v litru hladne vode in počasi segrevamo do vretja. Ko voda zavre, vse skupaj odstavimo z ognja in pustimo počivati čez noč. Naslednji dan mešanico precedimo, cvetove močno stisnemo, da iz njih izcedimo vso tekočino. V odcejen sok vmešamo 1 kg sladkorja in dodamo limono.
Limone ne sme biti preveč, da sirup ne bo preveč kisel. Tekočino sedaj zopet počasi segrevamo, saj tako ohranimo več vitaminov. Na najmanjši temperaturi odparevamo tekočino brez kuhanja, toliko časa, da dobimo primerno gost sirup. Vmes sirup vsaj dvakrat ohladimo in spet počasi segrejemo. Regratov sirup ne sme biti preveč gost, ker bo čez nekaj časa kristaliziral, pa tudi preveč tekoč ne, saj se nam lahko skisa.
Regratov čaj
Za razstrupljanje organizma lahko pijemo tudi regratov čaj. Pripravimo ga lahko na dva načina, iz listov regrata in iz regratove korenine.
Čaj iz regratovih korenin lahko pripravimo iz svežih ali posušenih korenin. Nabiramo jih spomladi pred cvetenjem ali v jeseni, ko že odvržejo regratove lučke. Regratove korenine čistijo kri, pospešujejo prebavo, spodbujajo potenje, poživljajo celo telo in odvajajo vodo iz telesa. Čajno žličko na drobno narezanih regratovih korenin prelijemo s skodelico hladne vode in čez noč namakamo. Zjutraj čaj zavremo in precedimo, pijemo pol ure pred zajtrkom in pol ure po njem.
Čaj iz regratovih listov: Veliko skodelico svežih regratovih listov prelijemo s štirimi skodelicami vrele vode. Pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Nato čaj precedimo in si ga pripravimo v termovki, tako da ga lahko požirkih pijemo cel dan. Čaj čisti kri, odvaja vodo iz telesa, krepi jetra in žolč, ter preprečuje nastanek ledvičnih kamnov.
Kremna juha iz regrata in repe za čiščenje organizma
Pri razstrupljanju so zeliščne juhe zelo dobrodošle, saj nas napolnijo z energijo, vitamini in minerali. Juha tudi poteši hudo lakoto, ki nas napade včasih med razstrupljanjem. Za juho potrebujemo naslednje sestavine.
- 5 velikih pesti očiščenega regrata
- 200 gramov repe
- 200 gramov krompirja
- 1 velika čebula
- 1 liter zelenjavne jušne osnove
- 4 žličke orehovega olja
- nekaj žlic jabolčnega kisa
V večjem loncu zavremo liter jušne osnove. Regrat očistimo in operemo, ter ga za nekaj minut prelijemo v vodo, ki smo ji dodali kis. S tem regrat razkužimo in odstranimo morebitne bakterije. Krompir, repo in čebulo olupimo in narežemo na manjše kose. Regrat odcedimo in prav tako narežemo. Ko jušna osnova zavre, dodamo vso zelenjavo in počasi kuhamo 20 minut. Ko je zelenjava kuhana, lonec odstavimo z ognja in zelenjavo zmeljemo s paličnim mešalnikom.
Kremno juho še 10 minut segrevamo na majhni temperaturi. Preden juho postrežemo, dodamo v vsak krožnik še žličko orehovega olja. Orehovo olje se čudovito ujema z regratom in še dodatno pomaga pri razstrupljanju telesa. Vsebuje veliko maščobnih kislin omega 3, ki pomagajo iz telesa odstranjevati slabe maščobe.
Kopriva
Spomladansko razstrupljanje telesa lahko izredno učinkovito opravimo tudi s pomočjo koprive. Poleg regrata je navadna kopriva najbolj priljubljena divja hrana. V koprivi najdemo veliko vitamina C in vitamina A. Kopriva raste skoraj povsod, ob poteh, opuščenih njivah, najdemo jo celo na nadmorski višini 2000 m. Kopriva je cela zdravilna, vsebuje tudi nekaj ogljikovih hidratov, rastlinskih beljakovin in veliko železa.
Najdemo tudi nekaj kalcija, fosforja, titana, mangana, bora in bakra. Poleg te palete koristnih učinkovin, je kopriva tudi dober vir vitaminov B2, B3 in vitamina K. Ko nas kopriva opeče, je zato odgovorna mravljična kislina, ki se nahaja v žgalnih laskih
Koprivo nabiramo od maja do junija, predvsem mlade listke. Uporabljamo jo za čaj, za pripravo mazila, tinkture in tudi v kulinariki. Uporabimo jo lahko namesto špinače, v napitkih za razstrupljanje ali pa skuhamo kremno juho. Za spomladansko razstrupljanje telesa, bomo pripravili zeleni napitek iz zelišč, sadja in zelenjave.
Zeleni napitek za razstrupljanje z koprivo, zelišči in lanenimi semeni
V zelenem napitku za razstrupljanje telesa, so vse sestavine zelene! Najučinkovitejše naravno čistilo telesa je klorofil, ki je barvilo zelišč, solat in zelene zelenjave. Klorofil močno poveča sposobnost sprejemanja kisika v krvi in v vse celice dovaja življenjsko energijo.
Zelena barva daje telesu vse, kar je bazično in uspešno odpravlja toksine iz njega. V zelenem napitku so vsi potrebni vitamini, minerali, elementi v sledeh, fitokemikalije in seveda tudi maščobne kisline omega 3. Te pomembne maščobne kisline, v napitku prispevajo semena olje kadulje ali laneno seme.
Zelena listnata zelenjava, plodovke, kreša in zelišča, poskrbijo za raznoliko paleto fitokemikalij, ki upočasnjujejo staranje celic in pospešujejo kolonizacijo črevesja. Začimbi cimet in kurkuma, pospešujeta razstrupljanje, z mešanjem pa odpremo celično strukturo vseh zelišč, zelenjave in sadja.
Za pripravo zelenega napitka potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 veliko žlico lanenega semena ali oljne kadulje
- 1 veliko, kislo jabolko
- 1 kumara
- 1 majhna glava radiča
- velika pest kitajskega zelja
- dve veliki pesti svežih kopriv
- pol žličke kurkume
- velik ščepec cimeta
- sok 1 limone
- malo morske soli
- sveže mleti poper
- 20 gramov zelišč po želji: peteršilj, timijan, poprova meta, bazilika, koper, pehtran, drobnjak, koriander, žajbelj, drobnjak
Poleg kopriv v manjših količinah dodamo še naslednje divje rastline: regačica, čemaž, regrat, kurja črevca, lipovi listi, leskini listi, breza, robida, ribez, glog in kislica. Če nam uspe nabrati vse sestavine, jih lahko mirno dodamo v mešalnik, drugače pa uporabimo sestavine, ki jih imamo trenutno na voljo.
Pri sadju lahko poskusimo uporabiti tudi marelice, breskve, ananas, melono in papajo. Vedno mora biti prisotna zelena zelenjava, če nimamo kumare ali radiča, dodamo špinačo, motovilec ali zeleno solato. Namesto lanenega semena lahko uporabimo tudi dve veliki žlici mletih orehov, sončničnih semen ali bučnih semen.
Za zeleni napitek potrebujemo 10 minut časa za pripravo, iz navedenih sestavin dobimo približno 300 ml napitka ali dva kozarca. V enem kozarcu napitka je približno 90 kalorij, 4 grame beljakovin, 3 grame maščobe in 10 gramov ogljikovih hidratov.
Zeleni napitek z koprivo
Najprej naredimo gel iz semen oljne kadulje, ali laneno seme namočimo čez noč, v 50 ml vode. Jabolko operemo in ga razrežemo na četrtine, s peškami vred, odstranimo samo pecelj in muho. Operemo tudi kumaro in jo razrežemo na velike kolobarje. Očistimo radič in kitajsko zelje, ter ju operemo in na grobo razrežemo. Vse sestavine damo v mešalnik. Medtem pripravimo koprive in zelišča, ter jih skupaj z gelom iz semen oljne kadulje ali lanenega semena dodamo v mešalnik. Na koncu dodamo še kurkumo, cimet, limonin sok, sol, poper in 250 ml vode.
Najprej počasi mešamo na manjši stopnji, nato pa najvišji stopnji, toliko časa, da dobimo zelen, penast napitek. Po potrebi dodamo vodo, ali po okusu sol ali kakšne druge začimbe. Pri tem napitku se lahko igramo! Pojdimo v naravo, naberimo divje rastline, vzgojimo svežo zelenjavo in naredimo najboljši, razstrupljevalni zeleni napitek.
Koprivin čaj za čiščenje telesa
Koprivin čaj bi morali piti vsak dan! Eno zvrhano žličko koprive prelijemo s skodelico vrele vode, kratek čas namakamo in spijemo po požirkih. Sladkamo z regratovim medom in razstrupljanje se prične. Kopriva čisti kri, znižuje sladkor v krvi, ureja izločanje blata in zdravi vnetja sečnih poti. Na pomlad napravimo kuro s pitjem čaja iz kopriv, tako da vsak dan na tešče spijemo skodelico in še čez dan dve skodelici. To ponavljamo cel mesec in iz telesa se bodo pričeli izločati vsi strupi, ki so se nakopičili čez zimo.
Iz starih zeliščarskih zapisov lahko preberemo, da so čaj iz svežih kopriv priporočali pri hudih obolenjih jeter, žolča in vranice. Koprive vedno samo na hitro poparimo, saj s tem ohranimo dragocene učinkovine. Čaj lahko pijemo preventivno, da preprečimo bolezni, prav tako ga pijemo pri virusnih obolenjih, pri kronični utrujenosti, slabokrvnosti, prehladih in glavobolih. (3)
Recepti z zelenjavo za razstrupljanje
Za razstrupljanje telesa poznamo veliko pripravkov, zelišč, napitkov, sokov in prehranskih dopolnil. A pogosto imamo preproste in učinkovite pripravke ves čas pred sabo. To so lahko zelišča, začimbe, zelenjava na vrtu, limone in navadna voda. Preden se lotimo kakšne strašne razstrupljevalne diete, se razglejmo okoli sebe in poiščimo pomoč na svojem vrtu ali v svoji kuhinji.
Juhe za razstrupljanje
Posebej priljubljena zelenjava za razstrupljanje je zelje. Vsaka zelenjavna juha bo povzročila, da se bo iz telesa izločila tekočina in s tem tudi razni strupi. Vendar je zelje za razstrupljanje še posebej cenjeno, pogosto slišimo celo izraz čudežna zeljna juha, ki pomaga tudi pri izgubi odvečnih kilogramov.
Poleg zelja, lahko pripravimo juhe za razstrupljanje tudi iz naslednje zelenjave: cvetača, brokoli, kitajsko zelje, listni ohrovt, kolerabica, brstični ohrovt, ohrovt in rdeče zelje. Vso to zelenjavo lahko kombiniramo, ali pa kuhamo samostojne jedi, ki jih začinimo z zelišči, ki so prav tako pomembna za razstrupljanje telesa.
Včasih je najbolj preprosto še najboljše za naše telo!
Zelenjavna juha z ohrovtom
Ohrovt je zelo pomembna zelenjava, kadar pripravljamo juhe za razstrupljanje in hujšanje. Priprava ohrovta je podobna zelju, samo okus je nekoliko bolj močan, a še vedno prijeten in okusen.
Temno zeleni zunanji listi pri ohrovtu, vsebujejo prav toliko hranilnih snovi kot bolj cenjen listni ohrovt. Ohrovt kuhamo dve do tri minute.
Ta recept prihaja iz Portugalske, kjer zeleno juho za razstrupljanje kuhajo s posebno sorto zelja, ki raste samo pri njih. Juho imenujejo Caldo verde ali zelena juha. Portugalsko zelje nadomestimo z ohrovtom ali koničastim zeljem, ki ima podoben okus.
Juha za razstrupljanje z ohrovtom, sestavine:
- 1 kg krompirja
- 2 stroka česna
- 1,5 litra čiste domače kokošje juhe
- 500 gramov ohrovta
- sol in poper
- 6 žlic hladno stiskanega olivnega olja
- 3 vejice koriandra
Krompir olupimo in ga narežemo na koščke. Česen olupimo in drobno nasekljamo. V večji lonec pristavimo čisto kurjo juho, dodamo na koščke narezan krompir in česen. Vse skupaj zavremo in počasi kuhamo 20 minut, da se krompir zmehča. Medtem ko se krompir kuha v kurji juhi, operemo ohrovt, izrežemo trde dele in ga razrežemo na četrtine. Potem na četrtine narezan ohrovt, narežemo še na zelo ozke rezance.
Ko je krompir mehak, vse sestavine v juhi pretlačimo s paličnim mešalnikom in nato juhi dodamo na tanko narezan ohrovt. Ponovo zavremo in počasi kuhamo še od tri do pet minut. Na koncu juho začinimo še s poprom in soljo, ter jo odstavimo in primešamo olivno olje. Preden juho serviramo, po njej potresemo drobne listke koriandra.
Čaj za razstrupljanje telesa in čiščenje krvi
Pri varnem razstrupljanju telesa imajo velik pomen zeliščni čaji za razstrupljanje. Najbolj poznana zelišča za razstrupljanje telesa so kopriva, pegasti badelj, regrat, ozkolistini trpotec, kapučinka in še mnoge druge. Mogoče bi tukaj omenili še zdravilni ognjič, rman in črni bezeg.
Čaje za razstrupljanje telesa lahko imenujemo tudi čaji za čiščenje krvi. Čaj za čiščenje krvi predvsem sprošča presnovo, razstruplja in odstranjuje ostanek presnove iz tkiv. Pri čajnih mešanicah za čiščenje in razstrupljanje krvi ter odstranjevanje ostankov presnove moramo predvsem paziti na to da uporabimo zelišča ki odvajajo in odstranjujejo iz telesa tekočine in strupene snovi. To poudarjam zato, ker ti čaji niso primerni za daljšo uporabo.
Kadar čaje za čiščenje krvi uporabljamo pri boleznih ledvic, pri zastajanju vode v tkivih in pri srčno žilnih boleznih, se moramo prej posvetovati z zdravnikom.
Čaj za odvajanje blata – blago odvajalni čaj
Za resnično blago odvajanje blata, to pomeni da ne dobimo driske in tekočega blata, si pripravimo zeliščni čaj, ki tudi čisti kri. Zmešamo naslednja zdravilna zelišča:
- 20 gramov listov in korenin regrata
- 15 gramov zeli mačehe
- 15 gramov lubja krhlike
- 10 gramov posušenih cvetov bezga
- 10 gramov preslice
- 5 gramov plodov koprca
Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico kropa, pokrijemo in čez 10 minut precedimo. Na dan pijemo trikrat na dan po eno skodelico čaja. Čaj za odvajanje pijemo samo sedem dni, nato čajno kuro prekinemo!
Poglejte si še več o blagodejnih učinkih koprive in kako poteka razstrupljanje telesa s koprivo:
Uporabljeno besedilo: razstrupljanje telesa, čiščenje organizma
Viri; Razstrupljanje telesa
- Zelenjavne in zeliščne juhe; Jedi na žlico