Recepti za sladice je stran za sladokusce! Recepti za najbolj okusne sladice, božične piškote, torte, malo pecivo, kremno pecivo. Enostavni recepti za sladice, praznične potice, krofe, enostavne kekse, in še kakšna dobrota se bo našla.
Sladice pripravljamo iz različnih test: Kvašeno testo, biskvitno testo, krhko testo, listnato testo, masleno testo, umešano testo, vlečeno testo in krompirjevo testo.
Vse bolj so priljubljene tudi presne sladice, sladice brez peke in tudi sladice po lchf receptih, kjer za pripravo uporabimo manj ogljikovih hidratov in več maščob. Za peko sladic potrebujemo tudi nekaj kuhinjskih pripomočkov, kot so različni pekači, valjarji ali robot za gnetenje.
Recepti za sladice
Ko slišimo besedo sladice, najprej pomislimo na dobrote, ki jih imamo na spomine iz otroštva. Na sladke tortice, ki smo jih ogledovali v bližnji slaščičarni, pa šamrole, breskvice, kremšnite, piškoti in tudi domača čokolada. Ob večjih praznikih je bila in je še vedno na mizi orehova potica, za pusta hrusta pa smo jedli slastne pustne krofe.
Domačih sladic se vsi razveselimo in čeprav jih mnogi med nami zaradi zdravstvenih razlogov ne smejo preveč uživati. Prav tako moramo pri pripravi sladic misliti na naše drage, ki se borijo z odvečnimi kilogrami!
Vendar lahko sladice pripravimo tudi na bolj zdrav način, spremenimo določene sestavine v receptih in peciva bodo primerne tudi za bolnike in za otroke s povišano telesno težo.
Pripomočki za peko sladic
Za peko sladic potrebujemo nekaj pripomočkov, kot so mešalnik, kuhinjski robot, pladnji, različni pekači, košarice za vzhajanje, modelčki za peko piškotov, pripomočki za okraševanje tort in še mnoge druge malenkosti.
Sladice na grobo delimo:
Torte,tortice, rulade,potice, zavitki, štruklji, pogače, pite, kolači, pecivo, drobno pecivo, sladko narastki, kipniki, sladke palačinke, omlete, kreme, pene, pudingi, oblivi za torte, peciva in piškote, sadne sladice, sladoledi, presne sladice, sladice v lončkih, lchf sladice….
Kazalo
Recepti za pecivo, rolade, torte in malo pecivo
Med pecivo in malo pecivo prištevamo večino peciva in piškotov ki jih pri nas pripravljamo. Med najbolj poznanimi so naslednja peciva, ki jih imamo najraje: breskvice, buhteljni, čokoladna peciva, pustni krofi, huzarsi krapi, ocvrte miške, marmeladni rogljički, osja gnezda, prekmurski krapci, princeske…
Malo pecivo so so vsi piškoti in keksi, med njimi tudi navadni strojni keksi, brizgano pecivo, cimetove zvezdice, janeževi upognjenci, lešnikove kroglice, božični medenjaki, navihančki, orehovi kolački…
Breskvice
Breskve pecivo za dušo! Z nežnimi breskvicami je precej dela, a končni izdelek nam povrne vse vložen trud. Za pripravo breskvic potrebujemo naslednje sestavine:
- 3 jajca
- 20 dag sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- 12 žlic olja
- 1 žlica ruma
- 50 dag bele moke
- 1/2 zavitka pecilnega praška
Nadev za breskvice:
- 3 žlice sirupa (pomarančen, limonin, malinov sirup)
- 3 žlice domače breskove ali marelične marmelade
- 2 žlici ruma
- 5 dag mletih orehov
- kristalni sladkor in sirup
Najprej penasto umešamo jajca s sladkorjem, dodamo tudi vaniljev sladkor. Mešamo, in med mešanjem počasi dodajamo olje in rum. Še naprej stepamo in nato dodamo presejano moko, ki smo ji dodali polovico zavitka pecilnega praška. Testo damo na hladno za eno uro. Nato iz testa z dlanmi oblikujemo kroglice in jih polagamo na namazan pekač. Kroglice iz testa pečemo pri 180 stopinjah C približno 20 minut.
Ko so hlebčki pečeni, še tople izdolbemo, jih napolnimo z nadevom in stisnemo po dva skupaj. Tako sestavljene breskvice nato povaljamo v sirupu in kristalnem sladkorju. Breskvice nato posušimo na zraku ali pa na zelo nizki temperaturi v pečici.
Nadev za breskvice:
Domačo breskovo ali marelično marmelado razredčimo s sirupom, rumom in po potrebi dodamo malo vode. Dodamo drobtine, ki so ostale ko smo izdolbli hlebčke in na koncu dodamo še orehe. Vse sestavine dobro premešamo, da dobimo kompakten nadev.
Razpokančki
Razpokančki ali razpokani piškoti so izredno priljubljeni. Poznamo več receptov, tukaj sem pripravila zelo preprostega, ki nam bo vzel vsega skupaj eno uro časa. Potrebujemo naslednje sestavine:
- 245 gramov kokosove moke
- 125 gramov čokolade v prahu
- 100 gramov mletih orehov
- 250 gramov sladkorja v prahu ( nekaj ga potrebujemo še za posip)
- 3 jajca
Najprej ločimo rumenjake od beljakov. Iz beljakov naredimo trd sneg. Rumenjake, kokosovo moko, čokolado v prahu, sladkor v prahu in orehe penasto umešamo in nato dodamo še beljak.
Iz mase naredimo kroglice in jih povaljamo v sladkorju v prahu. Pripravimo pekač, ga namastimo ali obložimo s peki papirjem. Pečico prižgemo na 200 stopinj C.
Kroglice naložimo na pekač in jih pri 200 stopinjah C pečemo največ 8 minut. Razpokančki so pečeni ko razpokajo in dobijo svojo značilno obliko. Pekač vzamemo iz pečice in na njem počasi ohladimo piškote.
Dvobarvno čajno pecivo
Izredno okusno in na pogled vabljivo pecivo, ki ga lahko ponudimo kot posladek, posebej se bo prileglo po lahkem kosilu, na primer zelenjavni enolončnici.
Recept za dvobarvno čajno pecivo:
- 450 g bele moke
- 150 g sladkorja
- 150 g masla
- 2 jajci
- 1 pecilni prašek
- 2 žlici kakava
Moko presejemo, dodamo sladkor, maslo, pecilni prašek in obe jajci, ter zamesimo gladko testo. Testo razdelimo na dva dela in v en del vgnetemo kakav. Oba dela testa razvaljamo in temno obarvano testo položimo na svetlo testo.
Oblikujemo kvadrat in zvijemo v enakomerno klobaso. Testo za dve uri postavimo v hladilnik. Ko je testo primerno ohlajeno, ga narežemo na 3 mm debele kolutke, ki jih polagamo na namaščen pekač. Pecivo pečemo približno 15 minut pri temperaturi 180 stopinj C.
Orehovi rogljički
Kvašeni orehovi rogljički so čudovita sladica, ki se najbolj prileže pri zajtrku. Mehko kvašene rogljičke lahko pripravimo s poljubnim nadevom, okusni so tudi brez nadeva. V času božičnih praznikov pa je prav, da pripravimo resnično najboljše sladice. Orehove rogljičke lahko prirpavimo tudi z drožmi, recept si lahko ogledate TUKAJ!
Recept za mehko kvašene orehove rogljičke:
- 300 mlačnega mleka
- 1/2 kocke svežega kvasa
- 1 žlica sladkorja
- 1 zavitek vanilijevga sladkorja
- 1/2 kg bele pšenične moke
- ščepec soli
- 1 beljak
- 50 ml olja
Sestavine za nadev:
- 250 g mletih orehov
- 200 ml smetane za stepanje
- 1 rezina masla
- ščepec cimeta
- 1 rumenjak
- 1 beljak
- 60 g sladkorja
V večjo posodo zlijemo 300 ml mlačnega mleka, dodamo 1/2 kocke svežega kvasa in dobro premešamo. Nato dodamo sladkor in zavitek vanilijevega sladkorja, ščepec soli in 1 beljak. Vse sestavine zmešamo in nato zgnetemo mehko testo. Ko se vse sestavine povežejo, dodamo 50 ml olja.
Gnetemo z kuhinjskim robotom pri visoki hitrosti, ko pa se prične testo lepiti na posodo, zmanjšamo hitrost in gnetemo še 5 minut.
Testo se mora pri gnetenju lepo raztegovati in se ne sme trgati. Nato testo zvrnemo na pomokano delovno površino, ga oblikujemo v kroglo in ga položimo v naoljeno posodo.
Pokrijemo in pustimo vzhajati približno 1 uro. Ko je testo vzhajano, ga ne gnetemo, pač pa ga raztegnemo in oblikujemo v kroglo. Kroglo testa razrežemo na tri dele, ki jih prav tako oblikujemo v kroglo. Eno kroglo nežno zvaljamo, ostali dve krogli testa pa pokrijemo, da se ne izsušita.
Razvaljano testo razrežemo na osem trikotnikov in damo na vsakega žličko namaza. Okrog nadeva testo stisnemo in nato zvijemo v rogljiček. Tako zvijemo vse rogljičke in jih sproti polagamo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem.
Rogljičke pokrijemo in jih pustimo vzhajati 15 minut. V tem času pečico ogrejemo na 200 stopinj C, vzhajane rogljičke pred peko namažemo z razžvrkljanim rumenjakom, ki smo mu dodali dve žlici mleka.
Rogljičke pečemo pri 200 stopinjah C od 10 do 15 minut, da postanejo lepo zlato zapečeni.
Nadev za orehove rogljičke:
V večjem loncu segrejemo sladko smetano, dodamo sladkor in rezino masla. Nato vmešamo mlete orehe, dodamo rumenjak in malo cimeta. Iz beljaka naredimo sneg in ga previdno vmešamo v maso, ki jo nato ohladimo.
Jagodni kolač
Za preprost jagodni kolač lahko uporabimo sveže ali zamrznjene jagode. Posebnost pri tem kolaču je ta, da v receptu uporabimo drobtine namočene v rum.
- 4 dag masla
- 4 jajca
- 7 dag sladkorja
- 6 dag moke
- 1/2 pecilnega praška
- 7 dag v rumu namočenih drobtin
- za nožev vrh cimeta
- 70 dag narezanih jagod
- 1 žlička sladkorja
Maslo penasto umešamo, nato posamezno dodajamo rumenjake in sladkor. Iz beljakov naredimo trd sneg in ga razprostremo po masi. Čez posipamo moko in vmešamo drobtine namočene v rumu in cimet. Maso narahlo premešamo in jo stresemo v namazan in z moko potresen model. Čez nasujemo narezane jagode pomešane z žličko sladkorja.
Kolač pečemo 35 minut pri 180 stopinjah C.
Marmeladni žepki
Marmeladni žepki so klasično pecivo, ki so ga pripravljale naše mame in babice. Čeprav nismo ravno pekarski mojster, se jih lahko vseeno lotimo. Pecivo smo spekli po receptu kulinarika.net. Recept za marmeladne žepke:
- 50 dag ostre moke
- 25 dag masla
- 1 zavitek pecilnega praška
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- 1 lonček kisle smetane
- ščepec soli
- domača marmelada za nadev
- sladkor v prahu
Iz vseh sestavin zgnetemo testo, ga zavijemo v folijo in pustimo pol ure počivati. Nato testo razvaljamo, izrežemo kroge ali kvadratke. V sredino vsakega kosa izrezanega testa položimo domačo marmelado, prepognemo in stisnemo z vilicami.
Če želimo preprečiti, da bi marmelada med peko uhajala iz žepkov, jih premažemo z razžvrkljanim beljakom. Žepke pečemo pri 180 stopinjah C približno 15 minut. Ko so marmeladne blazinice pečene, jih še vroče povaljamo v sladkorju v prahu.
Rumove lunice
Rumove lunice prelite s sladkornim snegom so odlična sladica, ki jo lahko ponudimo ob vsaki priložnosti.
Recept za rumove lunice:
- 4 jajca
- 12 dag sladkorja
- 12 dag zmehčanega masla
- 12 dag moke
- 8 dag čokolade v prahu
- 1/2 pecilnega praška
Sladkorni preliv za rumove lunice:
- 20 dag sladkorja v prahu
- rum
Najprej penasto umešamo zmehčano maslo in sladkor, postopoma dodajamo rumenjake in še nekaj časa stepamo. Moko, ki smo ji dodali pecilni prašek, presejemo neposredno na mešanico, ter takoj dodamo čokolado v prahu in približno tretjino snega iz beljakov. Premešamo in nato previdno vmešamo še preostali sneg.
Testo prelijemo na pekač, ki smo ga obložili s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 170 stopinj in pečemo približno 25 minut. Medtem ko se biskvit peče, pripravimo sladkorni preliv z rumom. V posodo vsujemo sladkor v prahu in mu po žličkah dodajamo rum.
Dobro premešamo in ko je preliv dovolj gost ga polijemo po biskvitu. Ko se preliv strdi z modelčkom izrežemo lunice, lahko si pomagamo tudi z obodom za krofe ali s kozarcem.
Piškoti s črto
Okusno, preprosto pripravljeno pecivo, ki je bilo nekaj časa pravi spletni hit. Kljub temu, da trenutno ni med najbolj priljubljenimi sladicami, ga bomo vseeno pripravili.
Recept za piškote s črto:
- 250 gramov moke
- 160 gramov masla
- 130 gramov sladkorja
- 1 jajca
- 1 zavojček vaniljinega sladkorja
- malo soli
- 1/2 žličke pecilnega praška
- naribana limonina lupinica
- domača marmelada
- sladkor v prahu
Iz presejane moke s pecilnim praškom, sladkorja, masla, jajca, vaniljevega sladkorja in naribane limonine lupinice, zamesimo testo. Testo oblikujemo v hlebček in ga damo na hladno za nekaj časa. Nato testo razdelimo na štiri dele in iz vsakega posebej oblikujemo podolgovate štručke.
Testo z valjarjem sploščimo in na sredini vdolbemo kanalček, v katerega bomo nadevali marmelado. Pomagamo si lahko z okroglim ročajem kuhalnice ali z žlico.
Pekač namastimo in ga obložimo s papirjem za peko. Testo položimo na pekač, vmes pustimo dovolj prostora, ker bo med peko naraslo. V vdolbinice, ki smo jih napravili v testo, namažemo marmelado različnih barv.
Izberemo čimbolj barvite barve, na primer temno modro borovničevo marmelado in rdečo jagodno, v kombinaciji z oranžno marelično marmelado.
Piškote pečemo v segreti pečici pri 180 stopinjah C, približno 20 minut. Ko se piškoti s črto nekoliko ohladijo, jih razrežemo in posujemo s sladkorjem v prahu.
Dvobarvni biskvit s posušenimi brusnicami
Preprost in okusen biskvit, ki ga popestrimo s posušenimi brusnicami ali rozinami.
- 4 jajca
- 4 žlice sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- 4 žlice moke
- 1/2 žličke pecilnega praška
- 2 žlici posušenih brusnic
- 1 žlica kakava
Iz beljakov stepemo trd sneg, nato dodamo sladkor, vaniljev sladkor in rumenjake, ter stepamo še približno 1 minuto. Na koncu rahlo vmešamo presejano moko, ki smo ji primešali pecilni prašek. Polovico testa zlijemo v namazan in pomokan pekač in potresemo s posušenimi brusnicami ali rozinami.
V drugo polovico testa zamešamo kakav v prahu in zlijemo po svetlem biskvitnem testu. Pekač postavimo v pečico ogreto na 190 stopinj C. Ko biskvit naraste in zarumeni, temperaturo nekoliko znižamo, biskvit pečemo od 15 do 20 minut.
Rolada – biskvitna rolada z mandarinami
Rolada je okusna sladica, ki jo lahko ponudimo ob različnih priložnostih. Klasično rolado iz biskvitnega lahko namažemo samo z marmelado, lahko pa se tudi poigramo z različnimi nadevi.
Rolada z mandarinami je čisto posebna sladica, za pripravo bomo porabili približno 25 minut in 15 minut za peko.
Sestavine za biskvitno rolado z mandarinami:
Testo:
- 5 jajc
- 150 g sladkorja
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
- sol
- 150 g moke
Nadev in posip za rolado:
- 250 gramov mandarin
- 400 ml smetane
- 2 vrečki kremfixa
- 2 vrečki vaniljevega sladkorja
- 4 žlice sladkorja
- maslo za namastitev pekača
- sladkor v prahu za posip
Za biskvitno testo najprej zmešamo jajca in 5 žlic mlačne vode. Vse skupaj mešamo približno 1 minuto, da dobimo penasto zmes. Nato zmešamo sladkor z vaniljevim sladkorjem in ju postopoma umešamo v mešanico. Dodamo ščepec soli, moko presejemo in jo previdno vmešamo v jajčno mešanico.
Pečico segrejemo na 200 stopinj C. Namastimo pekač in ga obložimo s papirjem za peko. Testo enakomerno razpredimo po pekaču in ga na srednji višini pečemo približno 15 minut. S sladkorjem posipamo kuhinjsko krpo in nato pečen biskvit zvrnemo nanjo. Odstranimo papir za peko in biskvit s pomočjo kuhinjske krpe takoj zavijemo v zavitek. Rolado popolnoma ohladimo, ko je hladna pripravimo kremo in olupimo mandarine.
Smetano stepemo skupaj s kremfiksom in sladkorjem, ki mu dodamo vaniljev sladkor. Ohlajen biskvit previdno odvijemo in ga namažemo s smetano in nato po njej enakomerno porazdelimo mandarine. Biskvit s pomočjo kuhinjske krpe zopet zvijemo v rolado. Preden rolado razrežemo, jo vsaj za tri ure postavimo na hladno, nato jo posipamo s sladkorjem v prahu.
Trikrat pečeno pecivo
Preprosto in okusno pecivo, ki ga lahko postrežemo ob vsaki priložnosti. Recept vsebuje dno iz piškotov, preliv iz kisle smetane in skutin nadev. Sestavine za trikrat pečeno pecivo:
- 250 gramov maslenih piškotov
- 250 gramov masla
- 2 kisli smetani
- 100 gramov sladkorja ( dodamo k prelivu iz kisle smetane)
- 500 gramov skute
- 5 jajc
- 150 gramov sladkorja (zmešamo s skuto)
- 1 zavitek vaniljevega sladkorja
Najprej zmeljemo maslene piškote in jim dodamo stopljeno maslo. Piškote in maslo dobro premešamo, da dobimo gladko zmes. Zmes razporedimo po pekaču in pečemo 10 minut pri 175 stopinjah C.
Medtem v večjo posodo ubijemo jajca, dodamo skuto, sladkor in zavitek vaniljevega sladkorja. Vse sestavine dobro premešamo in maso porazdelimo po piškotnem dnu, ki smo ga prej ohladili. Pekač damo spet v pečico, pečemo 25 minut pri 175 stopinjah C.
Pripravimo še mešanico kisle smetane in sladkorja, polijemo jo po pečenem skutinem nadevu. Pecivo sedaj pečemo še 10 minut, zopet pri 175 stopinjah C. Pecivo ohladimo na sobni temperaturi, preden ga ponudimo, ga za nekaj časa postavimo v hladilnik. Trikrat pečeno pecivo lahko pripravimo tudi za božično večerjo ali svečano silvestrsko večerjo.
Linški piškoti
Linški piškoti z marmelado so klasična sladica, ki ne sme manjkati na praznovanjih. Linške kekse lahko pripravimo tudi z nutelo, danes pa bomo pripravili prave linške kekse z domačo marmelado.
Recept za linške piškote:
- 200 g zmehčanega masla
- 100 g sladkorja
- 1 jajce
- 1 rumenjak
- 1 žlička vaniljevega ekstrakta
- naribana limonina lupinica
- 4 žlice mleka
- 80 g mletih mandljev
- 400 g moke
- ščepec soli
- marmelada in sladkor v prahu
V večjo posodo presejemo moko, dodamo sol in premešamo. V drugi posodi penasto umešamo zmehčano maslo in sladkor. Dodamo jajce, rumenjak, vaniljev ekstrakt, 4 žlice mleka in naribano limonino lupinico. Na koncu v testo vmešamo mlete mandlje in presejano moko s soljo. Hitro pregnetemo, da dobimo gladko testo. Testo zavijemo v folijo za živila in ga za eno uro postavimo v hladilnik.
Testo nato razvaljamo na 3 mm debelo in z modelčkom izrežemo kroge ali rožice. Polovici izrezanih krogov še dodatno izrežemo krogec, lahko tudi srček ali rožico. Pekač obložimo s papirjem za peko, pečico ogrejemo na 180 stopinj C.
Piškote zložimo na pekač in jih pri 180 stopinjah C pečemo približno 15 minut, pečeni so, ko se po vrhu obarvajo svetlo rjavo. Ko so piškoti pečeni, jih previdno odložimo na mrežico, da se ohladijo. Ohlajene piškote brez dodatnega izreza namažemo z marmelado, tiste z izrezom pa potresemo s sladkorjem v prahu in z njimi pokrijemo piškote namazane z marmelado.
Buhteljni
Buhteljni so okusno sladko pecivo, ki ga pripravimo iz kvašenega testa v obliki hlebčkov. Izredno okusni so polnjeni z marmelado, takšen je tudi originalni recept, ki prvotno izhaja iz Češke. Buhteljni so izredno priljubljeni v Avstriji, v Sloveniji so skoraj šli v pozabo, a pridne gospodinje so jih zopet uvedle na vsakodnevne jedilnike.
Za pripravo najboljših rahlih buhteljnov potrebujemo naslednje sestavine:
- 60 dag moke
- zavojček svežega kvasa
- žlica sladkorja in dve žlici moke
- 3 dcl mlačnega mleka
- 3 rumenjake
- 5 dag sladkorja
- naribana limonina lupinica
- 1 žlica ruma
- žlička soli
- 7 dag masla
- 10 dag domače marmelade iz gozdnih jagod
- malo masla
Moko presejemo v večjo skledo, pazimo da je moka rahlo ogreta. V mlačnem mleku razmešamo kocko svežega kvasa, žlico sladkorja in dve žlici moke. Ko je kvasec narejen, v moki naredimo jamico in vanjo vlijemo kvasec.
K moki ob rob sklede dodamo rumenjake, sladkor, naribano limonino lupinico, rum in stran od kvasca še žličko soli. Zamesimo testo, pazimo da na začetku mesenja ne prideta v stik sol in kvasec. Ko zgnetemo primerno testo, dodamo stopljeno maslo in mesimo še toliko časa, da dobimo gladko testo, ki ga lahko ločimo od sklede in tudi z rok.
Tako pripravljeno testo damo vzhajati na toplo mesto, skledo v kateri najmanj pol ure vzhajamo testo, skrbno pokrijemo. Ko testo še za enkrat naraste, ga zvrnemo na pomokano površino (uporabimo ostro moko), zavihamo robove in testo razvaljamo za prst debelo.
Testo nato razrežemo na kvadratke ali po želji na pravokotnike. Na izrezano testo nato položimo žlico marmelade, če smo izrezali kvadrate damo marmelado na sredo, zapognemo robove na obeh straneh in nato v polkrogu zasukamo. Pri testu v obliki pravokotnikov pa zapognemo daljši stranici proti marmeladi.
Buhteljne nato pomočimo v stopljeno maslo in jih tesno zložimo v namaščen pekač. Pustimo jih na toplem vzhajati najmanj 20 minut, nato jih premažemo z razžvrkljanim jajcem in jih damo v pečico. Buhteljne pečemo najprej pri 220 stopinjah C, ko pa nekoliko porumenijo, temperaturo znižamo na 180 stopinj C. Pečemo približno 60 minut.
Orehova rulada
Rulada ali rolada je okusna sladica iz biskvitnega testa. Če želimo dobro roladao, moramo pripraviti prožno, rahlo in tanko testo, pri nadevu pa se lahko tudi malo poigramo. Za orehovo rulado potrebujemo naslednje sestavine:
Sestavine za biskvitno testo:
- 6 jajc
- 18 dag sladkorja
- 12 dag moke
- 5 dag zmletih orehov
Sestavine za orehov nadev:
- 15 dag sladkorja
- 2 dcl vode
- 15 dag orehov
Najprej stepemo trd sneg iz beljakov, dodamo sladkor, posamezno vsak rumenjak posebej in na koncu še moko pomešano z mletimi orehi. Pekač obložimo s peki papirjem, ga malo namastimo in po njem razprostremo testo. Biskvitno testo pečemo največ 12 minut, pri temperaturi 220 stopinj C.
Ko je biskvit pečen, ga dvignemo s papirjem vred in ga zvrnemo na pomokano delovno površino. Po papirju razgrnemo mokro krpo, da se papir lažje loči od testa.
Biskvit namažemo z orehovim nadevom, lahko pa tudi kakšnim drugim namazom. Rulado nato tesno zvijemo, damo hladit in šele ohlajeno narežemo in postrežemo.
Priprava orehovega nadeva:
Sladkor kuhamo v 2 dcl vode toliko časa, da dobimo primerno gostoto. Dodamo mlete orehe, prevremo, odstavimo in prilijemo rum. Vse sestavine dobro zmešamo in namažemo na biskvit.
Dvobarvna rulada
Dvobarvna rulada je sestavljena iz svetlega in temnega biskvitnega testa. Pripravimo biskvitno testo za rulado:
- 4 jajca
- 12 dag sladkorja
- 10 dag moke
- naribana limonina lupinica
- žlička kakava
- marmelada ali krema za nadev ( čokoladna krema z maslom, orehova krema, lešnikova krema)
Najprej stepamo beljake v sneg, postopoma dodajamo najprej sladkor, nato posamezno rumenjake in naribano limonino lupinico. Ko se masa speni, na njo potresemo moko in jo z dvigovanjem narahlo zamešamo v testo. pekač obložimo s peki papirjem in ga namastimo .
Testo damo na polovico in v en del biskvitnega testa vmešamo žličko kakava. nato testo vlijemo v pekač, izmenoma vlivamo belo in izmenoma temno biskvitno testo. Testo moramo vlivati hitro, da se ne premeša.
Pekač takoj postavimo v pečico in pečemo 10 minut pri 220 stopinjah C. Rulada ne bo na videz vedno enaka, saj se bo testo vedno drugače pomešalo med seboj, a z nekoliko spretnosti lahko ustvarimo različne like, na primer žirafo ali drevo.
Ko je biskvitno testo pečeno, ga še vročega tesno zavijemo. Ko se rulada nekoliko ohladi jo spet odvijemo, namažemo z poljubnim namazom in jo zopet zvijemo.
Biskvit z malinami
Za preprost biskvit z malinami, ki mu lahko dodamo tudi jagode ali borovnice, potrebujemo naslednje sestavine:
- 4 jajca
- 8 žlic sladkorja
- malo naribane limonine lupinice
- 1 zavojček pecilnega praška
- 7 žlic sončničnega olja
- 35 dkg malin (lahko zamrznjenih)
- 1 vaniljev sladkor
- sladka smetana za okrasitev
Ločimo beljake od rumenjakov in iz beljakov stepemo trd sneg. Nato snegu iz beljakov dodamo sladkor z vaniljevim sladkorjem, rumenjake in naribano limonino lupinico. Stepamo nekaj časa, da dobimo lepo zmes.
Nato rahlo in počasi dodamo presejano moko z pecilnim praškom. Najprej po masi potresemo malo moke in polijemo z oljem, tako se bo naredila lepša zmes. Z ročno metlico rahlo premešamo in nato maso razgrnemo po pekaču, ki smo ga obložili s peki papirjem.
Po vrhu razporedimo maline in pečemo približno 30 minut pri 180 stopinjah C. Ko je biskvit z malinami peče, ga še pet pustimo v pekaču, nato ga previdno zvrnemo, ali pa odpremo tortni model. Biskvit poljubno narežemo, postrežemo ga s sladko smetano.
Jagodna torta
Poznamo nešteto receptov za torte, pripravila bomo seveda tisto ki nam je všeč, ali pa tisto ki jo znamo pripraviti. Kadar potrebujemo torto na hitro in želimo preprost recept, potem bo jagodna torta na hitro ravno prava!
Sestavine za biskvit:
- 3 jajca
- 100 gramov sladkorja
- 1 zavitek vanilijevega sladkorja
- 3 žlice tople vode
- 1 zavitek pecilnega praška
- 100 gramov moke
Sestavine za nadev:
- 1 kg svežih jagod
- 1 zavitek čokoladne kreme za torte
- 1 zavitek rdečega, prozornega preliva za torte
- 2 žlici sladkorja
- 2, 5 dcl hladne vode
Jajca, sladkor, 3 žlice vode in vaniljev sladkor penasto umešamo. Z ročnim mešalnikom moramo mešati najmanj 10 minut, da se vse sestavine dobro povežejo. Nato med mešanjem počasi dodajmo presejano moko s pecilnim praškom.
Rahlo še premešamo in nato maso prelijemo v namaščen tortni model. Pečemo 20 minut pri 170 stopinjah C. Ko je biskvit pečen, počakamo da se ohladi in šele nato nadaljujemo s pripravo torte.
Ko je biskvit hladen, pripravimo čokoladno kremo za torto. Kremo lahko pripravimo sami, a če se nam mudi, kupimo že pripravljeno, ki jo samo zmešamo z mlekom in 10 minut stepamo. Kremo takoj namažemo na ohlajen biskvit in torto za 1 uro postavimo v hladilnik.
Dekoracija jagodne torte
Ko se čokoladna krema strdi, po vrhu položimo sveže jagode, če želimo lahko dodamo tudi kakšno drugo sveže sadje.
Torto spet postavimo v hladilnik za 15 minut, medtem pripravimo rdeč obliv za torte. Vsebino vrečke najprej zmešamo z dvema žlicama sladkorja, po želji ga lahko dodamo tudi manj. Prilijemo 2,5 dcl hladne vode ali sok od kompota, med prilivanjem tekočine ves čas mešamo. Nato postavimo preliv na ogenj in ga segrejemo do vretja, medtem ves čas mešamo.
Preliv odstavimo z ognja in ga pustimo da se malo ohladi. Ko prične preliv želirati, ga polijemo po torti, vedno ga dodajamo od notranje strani torte. Rdeč in prozoren preliv za torte ki ga polijemo po vseh jagodah, se bo hitro strdil.
Ko je preliv trd, odstranimo obod tortnega modela in torto do konca okrasimo s čokoladno kremo ali stepeno smetano. Če sta se testo in krema lepo pomešala, potem torte ni potrebno še dodatno okraševati. Torto postavimo še za 1 uro v hladilnik in že jo lahko postrežemo.
Karpati torta – karpatka
Karpati torta je poljska sladica, ki je zaradi oblike, ki jo naredi testo med pečenjem, dobila ime po Karpatih. Sladico imenujemo tudi karpatka, sestavimo pa jo lahko tudi drugače, kot je v originalnem receptu. Za sladico si moramo vzeti kar nekaj časa, a končni rezultat je vreden našega truda.
Sestavine za Karpati torto – testo:
- 80 gramov masla
- 100 ml mleka
- 100 ml vode
- 1/2 žličke soli
- 2 žlici sladkorja
- 150 gramov bele gladke moke
- 1/2 zavitka pecilnega praška
- 4 jajca
Sestavine za kremo:
- 500 ml mleka
- 8 žlic sladkorja
- 2 jajci
- 2 žlici sladkorja
- 5 žlic Gustina
- 50 ml mleka
- 170 gramov masla
Testo za karpatko: Najprej v posodi raztopimo 80 gramom masla, med neprestanim mešanjem dodamo 100 ml mleka in 100 ml vode. nato dodamo pol žličke soli in dve žlički sladkorja. Dodamo moko in pecilni prašek, dobro premešamo in nato še najmanj 2 minuti mešamo na majhnem ognju.
Posodo odstavimo z ognja in pustimo da se 5 minut ohlaja. Nato dodamo jajca, dodamo vsako posebej in pri vsakem jajcu maso dobro premešamo, da se vse sestavine spojijo. Mešamo lahko ročno ali z mešalnikom, masa mora biti gladka in brez grudic.
Maso razdelimo na dva dela in jo poravnamo v dva tortna modela. Če nimamo dveh tortnih modelov, najprej spečemo en del mase in nato še drugi del. Pečemo v pečici ogreti na 200 stopinj C, približno 20 minut. Pri pečenju se testo naguba in vzvalovi, dobri videz gorovja po katerem je dobilo ime.
Krema za karpati torto: Skuhamo 1/2 litra mleka z 8 žlicami sladkorja. Posebej zmešamo 2 jajci, dodamo 2 žlički sladkorja in dobro premešamo. Nato dodamo 5 žličk Gustina in 50 ml mleka, ter vse skupaj spet dobro premešamo. Jajčno mešanico zlijemo v mleko in na majhnem ognju nekaj časa kuhamo, ves čas mešamo. Ko dobimo primerno gosto kremo, lonec odstavimo z ognja in kremo počasi ohladimo.
Ko je masa ohlajena jo z električnim mešalcem dobro premešamo. V drugi posodi umešamo zmehčano maslo in nato po žlicah umešamo ohlajeno kremo. Medtem so oblati že pečeni in nekoliko ohlajeni, zato lahko sestavimo karpati torto. V tortni model damo prvi oblat in nanj nanesemo kremo, ter ga pokrijemo z drugim oblatom. Torto za najmanj dve uri postavimo v hladilnik, preden jo narežemo, jo potresemo s sladkorjem v prahu.
Pri sestavljanju torte se lahko rudi malo poigramo. Dodamo lahko gozdne sadeže ali marmelado, po vrhu pa lahko namesto sladkorja v prahu namažemo tudi poljubno kremo za torto. Čudoviti recepti za sladice, ki se jih najbolj razveselijo sladkosnedi otroci.
Ruske kape
Čudovite, kremaste in nadvse slastne ruske kape! Recept:
Sestavine za biskvit:
- 6 jajc
- 300 gramov sladkorja
- 200 gramov moje
- 30 gramov kakava
- 1/2 pecilnega praška
- 50 ml vode
Sestavine za kremo, preliv in posip:
- 300 gramov margarine
- 200 gramov ostre moke
- 2 vaniljeva sladkorja
- 800 ml mleka
- 250 gramov sladkorja v prahu
- 100 gramov margarine
- 160 gramov jedilne čokolade
- 300 gramov kokosa
Najprej pripravimo biskvit, penasto umešamo rumenjake, sladkor in vodo. Dodamo presejano moko s pecilnim praškom in kakav v prahu. Na koncu previdno vmešamo trd sneg iz beljakov.
Pekač namastimo in obložimo s papirjem za peko, vanj zlijemo biskvitno testo in spečemo v vnaprej ogreti pečici na 190 stopinj C, približno 25 minut.
Ko je biskvit pečen, ga ohladimo in izrežemo kroge premera 4 cm. Pripravimo kremo, najprej zavremo mleko, vanj zakuhamo vaniljev sladkor in moko, ki ju prej razmešamo v skodelici mleka. Kremo kuhamo toliko časa, da čisto odstopi od posode in jo nato ohladimo.
Sladkor in margarino penasto umešamo, dodamo ohlajeno kremo in vse skupaj dobro premešamo. Kroge izrezane iz biskvita prerežemo in eno polovico premažemo s kremo in jo pokrijemo z drugo polovico. S kremo namažemo tudi rob in ga povaljamo v kokosu.
Nato nad soparo razpustimo margarino in jedilno čokolado, premešamo in prelijemo vsako kapo po vrhu. Ruske kape za nekaj časa postavimo v hladilnik, da se čokolada strdi.
Jabolčna pita
Okusna jabolčna pita, kot so jo pekle naše babice!
Recept za jabolčno pito:
- 40 dag moke
- 1/2 pecilnega praška
- 18 dag margarine
- 12 dag sladkorja v prahu
- 2 jajci
- 2 žlici kisle smetane
Sestavine za jabolčni nadev:
- 1 kg jabolk
- 1 žlica sladkorja
- 1 vaniljev sladkor
- cimet
- 2 žlici kisle smetane
V večjo posodo presejemo moko s pecilnim praškom, dodamo margarino narezano na kose in z rokami naredimo kašico. Dodamo sladkor, jajci in kislo smetano. Z rokami umesimo testo, ne gnetemo, ker se bo zmehčalo. Testo damo za pol ure polivati na hladno mesto. Nato testo razdelimo na dva dela, polovico ga razvaljamo in ga prenesemo v pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko.
Pripravimo nadev. Jabolka olupimo in narežemo na tanjše krhlje. Narezana jabolka damo v primerno posodo in potresemo z mešanico sladkorja, cimeta in vaniljevega sladkorja. Posodo pokrijemo in jabolka 15 minut dušimo v lastnem soku. Jabolka nato ohladimo, po želji dodamo oprane in v rumu namočene rozine.
Jabolka nanesemo na razvaljano testo, ter jih pokrijemo z drugim delom testa, ali pa naredimo mrežo iz testa. Pito premažemo s kislo smetano in damo v pečico ogreto na 190 stopinj C, pečemo 35 minut. Ohlajeno pito potresemo s sladkorjem v prahu in razrežemo.
Huzarski krapki z marmelado
Huzarski krapki so okusna sladica, za pripravo lahko uporabimo poljubno domačo marmelado.
Recept za huzarske krapke:
- 200 g masla
- 100 g sladkorja
- 2 rumenjaka
- malo soli
- 300 g moke
- 100 g mletih orehov
- sladkor v prahu
- domača marmelada
V večji posodi zmešamo moko, sladkor, mlete lešnike in ščepec soli. V drugi posodi ločimo jajca, uporabimo samo rumenjake. V moko z dodatki naredimo jamico, damo vanjo rumenjake in zmehčano maslo. Zgnetemo krhko testo, naredimo hlebček in ga zavijemo v prozorno folijo in za eno uro postavimo v hladilnik.
Testo nato zvaljamo v dolg trak in ga narežemo na enake koščke in iz njih oblikujemo kroglice. Kroglice iz testa malo sploščimo in polagamo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko.
V vsako sploščeno kroglico z ročajem kuhalnice naredimo jamico, v katero bomo kasneje dali marmelado. Pečico ogrejemo na 200 stopinj C, krapke pečemo približno 12 minut, če so večji lahko 15 minut.
Ko so krapki pečeni, jamice še malo poglobimo in piškote ohladimo. Marmelado segrejemo in jo z žličko nadevamo v jamice. Krapke posujemo s sladkorjem v prahu in počakamo, da se marmelada posuši.
Krofi in flancati
Krofi in flancati so tradicionalna slovenska jed. Običajno te jedi pripravljamo okoli pustnega časa, a okusne dobrote se priležejo vedno. Za krofe in flancate poznamo veliko receptov. Najbolj poznani so krofi z marmelado, naredimo jih iz kvašenega testa.
Flancate pa poznamo kvašene flancate in krhke flancate. S kvašenimi flancati je malo več dela, a je končni rezultat darilo za vloženo delo.
Kvašeni flancati
Flancati so priljubljena tradicionalna slovenska jed, običajno jih pripravljamo v pustnem času. Za pripravo kvašenih flancatov potrebujemo kvašeno testo, ki ga pripravimo iz naslednjih sestavin:
- 60 dag moke
- 2 dag kvasa
- 1 žlička soli
- 6 dag masla
- 5 dag sladkorja
- naribana limonina lupinica
- 1 žlica ruma
- 3 rumenjake
- potrebujemo še sladkor v prahu za posipanje
- olje za cvrtje
Iz sestavin zamesimo kvašeno testo in ga dobro pregnetemo. Ko je testo vzhajano, ga zvrnemo na pomokano delovno površino ali na pomokan prt. Testu zavihamo robove, narahlo potresemo z ostro moko in ga zvaljamo za prst na debelo. Ko je testo zvaljano, ga pokrijemo s čistim prtom in ga pustimo najmanj 15 minut vzhajati.
Nato testo s koleščkom ali z ostrim nožem razrežemo na pravokotnike in v vsakega naredimo tri zareze. Spet pokrijemo s prtom in pustimo nekaj časa vzhajati. Flancate dajemo v vročo maščobo, pri peki posodo pokrijemo, nato jih obrnemo na drugo stran in jih cvremo odkrite. Flancate ohladimo, preden jih postrežemo, jih posujemo s sladkorjem v prahu.
Krhki flancati
Krhki flancati so bolj preprosti za pripravo kot kvašeni flancati, zato jih pripravljamo pogosteje, ne samo v pustnem času. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 30 dag moke
- 5 rumenjakov
- 7 žlic vina
- ščepec soli
- olje ali maščoba za cvrtje
- sladkor v prahu za posipanje
Moko damo v večjo skledo, naredimo jamico in vanjo damo rumenjake, sol in vino. Zamesimo testo, ki naj bo malce bolj mehko kot ga naredimo na primer za rezance, vendar bolj trdo kot vlečeno testo. Testo dobro pregnetemo, nato ga pokrijemo s prtom in ga damo za pol ure počivati.
Testo nato razvaljamo za nožev rob na debelo in ga s koleščkom narežemo na pravokotnike. V vsak pravokotnik trikrat zarežemo, pred cvrenjem trakove med seboj prepletemo. Preden flancate ponudimo, jih posipamo s sladkorjem v prahu.
Krofi z marmelado s suhim kvasom
Testo za krofe lahko pripravimo tudi s suhim kvasom. Krofi bodo prav tako okusni in slastni! Za 16 krofov potrebujemo naslednje sestavine:
- 500 gramov navadne bele moke
- 30 gramov margarine za pečenje
- 90 gramov sladkorja
- 1 zavitek hitro delujočega suhega kvasa
- 2 stepeni jajci
- 90 ml mlačnega mleka
- 90 ml mlačne vode
- sončnično olje za cvrenje
- 150 gramov domače marmelade
- 125 gramov sladkorja v prahu
- 2 žlički mletega cimeta
Moko presejemo v večjo skledo, dodamo maslo in vse skupaj pregnetemo s prsti, da dobimo krušnim drobtinam podobno zmes. Primešamo sladkor in suh kvas, premešamo in nato na sredini suhih sestavin naredimo jamico. V jamico zlijemo stepena jajca, mlačno mleko in vodo. Iz vseh sestavin zamesimo gladko testo, pomaga nam lahko tudi kuhinjski robot. Če testo mesimo na roke, ga moramo mesiti toliko časa, da gre brez težav z rok in od sklede. Da se nam testo ne preveč prijemlje na roke pomaga, če si jih malo namažemo z oljem.
Ko je testo voljno in gladko, ga oblikujemo v okroglo kepo in ga položimo v skledo. Pokrijemo in damo vzhajati na toplo mesto. Testo naj vzhaja od ene ure do ure in pol, saj če delamo testo s suhim kvasom, običajno potrebuje nekoliko več časa za vzhajanje. Ko testo dvakratno naraste, ga zvrnemo na pomokano delovno površino. Za pomokanje delovne površine ali prta kjer delamo izdelke iz kvašenega testa, vedno uporabimo ostro moko.
Testo na pomokani površini še enkrat dobro pregnetemo, približno tri minute, toliko da postane gladko. Nato testo razdelimo na 16 kosov in jih oblikujemo v krogle. Vsako kroglo testa čisto na rahlo sploščimo. Krofe nato napolnimo z marmelado in sicer tako, da na sredino vsakega krofa položimo žličko marmelade in testo okrog marmelade zavihamo in močno stisnemo skupaj. Ko krofe napolnimo z marmelado, jih zložimo v naoljen pekač in jih damo še enkrat vzhajati za pol ure.
Kako cvremo krofe?
Krofe cvremo v široki kozici, olje počasi segrejemo do 190 stopinj C. Krofe ocvremo z obeh strani. Če so krofi dobro vzhajani, se bodo v olje potopili samo do polovice in ko jih obrnemo, na obodu nastanejo lepi svetli venčki. Če so krofi preveč vzhajani, se nam bo v olju obračal. V tem primeru pomaga, če krof prepikamo z zobotrebcem.
Pri peki krofov pazimo, da imamo v ponvi dovolj olja za cvrtje, da lahko krofi v njem plavajo. Olje počasi segrevamo, ali je dovolj vroče preverimo tako, da vanj pomočimo kuhalnico. Ko se okoli kuhalnice delajo mehurčki, je olje dovolj vroče za cvrtje krofov.
Krofe lahko spečemo tudi v fritezi, kjer olje segrejemo na 160 stopinj C. Krofe v fritezi cvremo v več obrokih po pet minut, da dobijo zlato skorjo. Pečene krofe ohladimo, preden jih ponudimo jih posipamo s sladkorjem v prahu, ki mu lahko dodamo tudi malo mletega cimeta.
Potica
Potica je slovenska narodna jed, pripravljamo jo ob večjih praznikih. Najbolj poznana in priljubljena je orehova potica. Pripravljamo pa tudi naslednje potice: potratna potica, makova potica, čokoladna potica, jabolčna potica, pehtranova potica, skutina potica, rozinova potica in potice z raznimi drugimi nadevi.
Potratna potica
Tudi za potratno potico poznamo več receptov, recepti za sladice kot je potratna potica, so še posebej cenjeni. Za to bogato potico sem tokrat izbrala recept sestre Nikoline, ki za sestavo potratne potice predlaga kvašeno testo, dve biskvitni plošči, ter orehov in skutin nadev. Potratno potico najpogosteje pripravljamo za božične in novoletne praznike, pogosto pa je na mizi tudi za Veliko noč.
Sestavine za biskvitni plošči:
- 5 jajc
- 10 žlic sladkorja
- 7 žlic olja
- 1 navaden jogurt
- 10 žlic bele moke
- 1 žlička pecilnega praška
- malo ruma in vode
Sestavine za kvašeno testo:
- 40 dag moke
- 1/2 žličke soli
- 1 rumenjak
- 2 žlici sladkorja
- naribana limonina lupinica
- 2 žlici ruma
- 1,5 dag kvasa
- 6 dag masla
- 2, 5 dcl mleka
- 1 jajce, 1 beljak za premaz
Orehov nadev:
- 40 dag orehov
- 15 dag sladkorja
- 1 vanilijev sladkor
- malo cimeta, malo naribane limonine lupinice
- malo zmlete prave kave
- 1 dcl kisle smetane
- 2 jajci (ločimo rumenjake in beljake)
- mleko
Skutni nadev:
- 40 dag orehov
- 50 dag skute
- ščepec soli
- 1 vaniljev puding
- 2 jajci (posebej rumenjaki in beljaki)
- 1 dcl kisle smetane
- sok polovice limone, naribana limonina lupinica
Potratna potica – priprava testa
Biskvitno testo: Najprej pripravimo dve biskvitni plošči in sicer eno svetlo in eno temno. Iz beljakov stepemo trd sneg, dodamo sladkor, rumenjake, olje in jogurt. Ko je zmes spenjena z ročno metlico narahlo vmešamo moko,ki smo ji dodali pecilni prašek. Polovico testa razgrnemo za pol prsta na debelo na namaščen pekač. Biskvit pečemo 14 minut pri temperaturi 190 stopinj C.
V drugo polovico biskvitnega testa zamešamo kakav in isto spečemo kot svetel biskvit. Ko je biskvit pečen, ga takoj ločimo od pekača in obrnemo na delovno površino. Da si olajšamo delo, lahko biskvit za potratno potico spečemo že en dan prej.
Kvašeno testo: Moko presejemo v skledo in ob robu damo sol. Na sredini moke naredimo jamico in vanjo damo rumenjak, sladkor in naribano limonino lupinico. Posebej naredimo kvasec, v skodelico nadrobimo kvas, dodamo malo sladkorja in dve žlici mlačnega mleka. Posebej raztopimo maslo. K moki prilijemo polovico mleka in z roko premešamo iz sredine navzven. Dodamo vzhajan kvasec in še malo mlačnega mleka. Dodamo še raztopljeno maslo in zgnetemo testo, ki ga nato pokrijemo s čistim prtom ga damo vzhajati na toplo mesto. Testo naj vzhaja najmanj eno uro.
Potratna potica – priprava nadeva in sestavljanje potice
Iz naštetih sestavin naredimo vsak nadev posebej. Sneg iz beljakov vedno vmešamo na koncu, v vsak nadev posebej. Ko je testo vzhajano ga razvaljamo na 3 milimetre debelo. S testom obložimo namaščen pekač. Na testo najprej namažemo orehov nadev in ga pokrijemo s svetlim biskvitom, ki ga malo navlažimo z mešanico ruma in vode. Čez svetli biskvit namažemo skutni nadev in ga pokrijemo s temnim biskvitom, ki ga prav tako navlažimo z mešanico ruma in vode.
Postopek ponavljamo toliko časa, da napolnimo pekač. Sestavljanje potratne potice zaključimo z nadevom, ki ga pokrijemo s kvašenim testom. Testo iz stene ob robu na vrhu zagrnemo nazaj. Potico damo počivat za 25 minut, nato jo namažemo z razžvrkljanim jajcem in beljakom. Potratno potico pečemo pri 180 stopinjah C in sicer približno eno uro. Ko je potica pečena, jo vzamemo iz pečice in jo čez nekaj časa obrnemo na pladenj. Režemo šele čisto ohlajeno potico, najbolje, da se ohlaja čez noč.
Sladice iz vlečenega testa
Iz vlečenega testa lahko pripravimo mnoge okusne sladice, najbolj poznan je prav gotovo jabolčni zavitek ali štrudl. Pripravimo lahko tudi bučni zavitek, manj poznano ribniško povanco, iz vlečenega testa je tudi prleška gibanica in prekmurska gibanica.
Poleg sladic pa iz vlečenega testa pripravljamo tudi druge jedi, med njimi sirov burek in mesni burek, mesno pito in razne druge mesne in zelenjavne zavitke. Najboljši recepti za sladice!
Jabolčni zavitek
Za jabolčni zavitek ali štrudl po starih receptih naši babic, potrebujemo vlečeno testo in jabolčni nadev. Namesto jabolčnega nadeva je najbolj priljubljen še skutni nadev, pogosto pa nadev za štrudl pripravljamo tudi iz različnega sezonskega sadja. Recepti za sladice morajo vsekakor vsebovati tudi štrudl.
Sestavine za testo za jabolčni zavitek ali štrudl:
- 30 dag bele mehke moke
- 1/2 žličke soli
- 1 jajce
- 2 žlici olja
- manjši lonček mlačne vode – 1, 5 dcl do 2
Sestavine za jabolčni nadev:
- 2 kg jabolk
- 1 žličko sladkorja
- nožev vrh cimeta
- naribana limonina lupinica
- 10 dag margarine
- 2 žlici drobtin
- maslo za premaz, lahko tudi 1 dcl kisle smetane
Sestavine za skutin nadev:
- 1 kg skute
- malo soli
- 3 žličke sladkorja
- sok polovice limone
- naribana limonina lupinica
- pest drobtin
- 1 dcl smetane
- 2 jajci
Najprej belo gladko moko presejemo v večjo skledo in v sredini naredimo jamico. V jamico damo jajce, olje in 1/2 žličke soli. Počasi prilivamo mlačno vodo in mesimo toliko časa, da je testo na sredini vedno gladko. Testo naj bo razmeroma mehko. Delovni pult dobro pomokamo in na njem testo temeljito pregnetemo, najmanj 10 minut ga moramo temeljito gnesti, da postane bleščeče in gladko. Nato testo pokrijemo s skledo in ga damo za pol ure počivati.
Priprava jabolčnega nadeva in peka štrudla:
Olupimo in naribamo 2 kg jabolk. Naribana jabolka potresemo s sladkorjem in cimetom, dodamo naribano limonino lupinico in na margarini popražene drobtine. 3 žlice drobtin prepražimo na 10 dag margarine. Vse sestavine rahlo premešamo.
Razvlečemo testo in po njem razporedimo nadev, medtem ko robove testa premažemo samo s kislo smetano. Testo s pomočjo prta zavijemo od obeh strani proti sredini. Zavitek prenesemo na namaščen pekač, ga premažemo s smetano, maslom ali razžvrkljanim jajcem. Štrudl pečemo približno 1 uro pri temperaturi od 180 do 200 stopinj C. Ko je jabolčni zavitek nekoliko ohlajen, ga razrežemo in posujemo s sladkorjem v prahu.
Nasveti za vlečenje testa za jabolčni zavitek
Kadar se sami lotimo priprave vlečenega testa za štrudl, se lahko marsikaj zalomi pri vlečenju testa. Nekaj koristnih nasvetov:
- Priprava testa bo precej lažja, če testo najprej previdno razvlečemo in ga nato pustimo, da se nekoliko posuši in jabolčni nadev sestavimo tik preden ga namažemo po razvlečenem testu.
- Pri valjanju testa si lahko pomagamo s čistim prtom in z valjarjem. Kepo testa razdelimo na dva dela in vsak kos posebej razvlečemo. Najprej en kos sploščimo z roko, rahlo pomokamo in ga razvaljamo čim bolj na tanko. Nato testo rahlo premažemo z oljem in ga pustimo 5 minut počivati.
- Sedaj je čas, da se lotimo vlečenja testa. Testo vlečemo s pomočjo hrbtne strani obeh dlani, testo vlečemo od sredine in ga nežno, ter predvsem potrpežljivo vlečemo proti sebi. Če to delamo na pomokanem prtu, za lažje vlečenje obračamo prt.
- Ko se pri vlečenju prične testi krčiti, ga spet malo namažemo z oljem in pustimo nekaj minut počivati. Nato spet previdno vlečemo testo, po potrebi ga še enkrat namažemo in pustimo počivati. Postopek ponavljamo toliko časa, da dobimo čim tanjše. skoraj prozorno testo.
- Veliko lažje pa bomo vlečeno testo razvlekli, če ga pripravimo že prejšnji dan in ga pustimo vsaj 12 ur počivati na sobni temperaturi. Za lažje vlečenje lahko v testo vgnetemo nekaj kapljic limoninega soka ali kisa. Če se nam med vlečenjem testa naredijo luknjice, jih preprosto stisnimo skupaj s prsti. Pomembno je tudi to, da ko damo testo počivati ga moramo vedno namazati z oljem, saj se drugače po vrhu naredi skorjica in testo se težje vleče. Recepti za sladice iz vlečenega testa so primerni za pripravo čudovit sladic.
Slivov štrudelj
Namesto jabolčnega zavitka, lahko pripravimo tudi slivov štrudelj. Tokrat ga bomo pripravili iz domačega vlečenega testa, v nadev pa bomo dodali mlete orehe.
Recept za slivov štrudelj: sestavine za testo:
- 40 dag moke
- 1 žlica olivnega olja
- 1/2 žličke soli
- 2 dl mlačne vode
Sestavine za slivov nadev:
- 1 kg sliv
- 1 kisla smetana
- 10 dag masla
- 3 žlice krušnih drobtin
- 2 žlici sladkorja
- 20 dag mletih orehov
- 1 vaniljin sladkor
- cimet
- 1 dl mleka
Iz sestavin za testo zamesimo vlečeno testo, ga premažemo z oljem in pustimo nekaj časa počivati. Medtem iz sliv odstranimo koščice in na maslu na hitro popražimo drobtine, ki jim nato dodamo kislo smetano. V mlete orehe zamešamo vaniljin sladkor in cimet.
Testo tanko razvaljamo, ga namažemo z oljem in ga nato razvlečemo čim bolj tanko. Testo najprej namažemo z nadevom iz kisle smetane in drobtin, nato na polovico testa razpredimo slive in jih posujemo z mletimi orehi, pomešanimi s cimetom in vanilijo.
Zavitek previdno zvijemo in ga polijemo z mlekom ali premažemo z razžvrkljanim jajcem. Zavitek položimo v namaščen pekač in pečemo 50 minut pri 180 stopinjah.
Sirov burek
Sirov burek je odlična sladica iz vlečenega testa, imenujemo ga tudi pita sirnica. Za burek poznamo več receptov, kadar ga želimo pripraviti na hiter in preprost način, uporabimo že pripravljeno vlečeno testo. Danes bomo vlečeno testo pripravili sami in se posladkali z odličnim sirovim burekom.
Recept za vlečeno testo:
- 1/2 kg moke za vlečeno testo
- 1 jajce
- 3 žlice olivnega olja
- malo soli
Recept za sirov nadev:
- 1/2 kg skute
- 5 dl kisle smetane
- 3 jajca
- 1 žlica ostre moke
Za pripravo vlečenega testa najprej presejemo moko in v sredini naredimo jamico. Dodamo jajce, malo soli, ter dolijemo olivno olje in malo mlačne vode. Pri dodajanju vode bodimo previdni, dovolj je manjši lonček. Zamesimo gladko vlečeno testo in ga razdelimo na dva hlebčka. Testo premažemo z oljem, pokrijemo in pustimo počivati nekaj časa, lahko tudi dve uri.
Medtem ko testo počiva, lahko pripravimo sirov nadev. Gladko razmešamo skuto, kislo smetano, jajca in moko. Testo razvlečemo čim bolj tanko, debele robove odrežemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj C in pripravimo pekač, za burek je najbolj primeren okrogli pekač. V pekač položimo list vlečenega testa, ki mora segati deset cm čez rob pekača.
Testo pokapljamo z olivnim oljem in ga pokrijemo z drugim listom vlečenega testa, tokrat v velikosti pekača. Nato po testu porazdelimo nadev, ga poravnamo in pokrijemo z listom testa, ki naj sega čez rob pekača. Testo spet pokapljamo z olivnim oljem in prekrijemo z listom testa v velikosti pekača, testo spet premažemo z oljem. Na vrhu dodamo dve plasti tankega vlečenega testa.
Sirov burek pečemo približno 1/2 ure pri 180 stopinjah C.
Sladice in kvašenega testa
Za kvašeno testo potrebujemo kvas, v zadnjem času je vse več receptov tudi s suhim kvasom, več pa se spet uporabljajo droži. Uporabimo lahko vse od naštetega, pred pripravo testa pa najprej naredimo kvasec. V lonček nadrobimo svež kvas, droži ali dodamo suh kvas. Dodamo malo sladkorja, ter prilijemo vodo ali mlačno mleko. Kvasec bo hitreje vzhajal, če dodamo še malo moke. Gladko razmešamo, pokrijemo in pustimo vzhajati. Bolj gost kvasec naredimo, dlje časa bo vzhajal. Ko je kvasec vzhajan, v moko naredimo jamico in ga vlijemo vanjo.
Za dobro kvašeno testo najprej moko presejemo, vanjo naredimo jamico in dodamo vzhajan kvasec. Stran od kvasca na moko dodamo žličko soli, prilijemo mlačno vodo ali mleko in moko najprej zmešamo s tekočino in nato s kvasom. Kvas in sol na začetku mesenja naj ne prideta v stik.
Nato testo mesimo toliko časa, da se zlahka loči od sklede in rok. V veliko pomoč pri gnetenju testa so nam lahko tudi novejši kuhinjski roboti, ki so skoraj že nujna oprema v vsaki moderni kuhinji. Testo damo vzhajat v topel prostor, najbolje da ga tudi pokrijemo. Prvič naj testo vzhaja malo dlje časa, bolje je, da bolj vzhajano ko premalo. Pri pripravi kvašenega testa lahko uporabimo tudi moko brez glutena, če imamo doma koga ki je občutljiv na gluten, vse več je tudi otrok z glutensko intoleranco in s preveliko telesno težo.
Če pripravljamo kvašeno testo za kruh, ga razdelimo v hlebe, vsakega posebej še pregnetemo in in ga damo vzhajat tako, da je gladka stran testa spodaj. Ko testo drugič vzhaja pazimo da je ravno prav vzhajano, ne preveč in ne premalo. Če je testo drugič preveč vzhajano, lahko pri peki upade, premalo vzhajano testo pa pri peki rado razpoka. Mnogi recepti za sladice so pripravljeni iz kvašenega testa.
Palačinke
Palačinke so priljubljena jed po celem svetu. Običajno jih spečemo po klasičnem receptu in se potem igramo z nadevi. Poznamo izjemno veliko različnih receptov za palačinke, tukaj bom predstavila star recept za navadne palačinke in še nekaj receptov za malo drugačne palačinke in omlete. Priporočamo: recepti za sladice!
Osnovni recept za palačinke
Za navadne palačinke potrebujemo naslednje sestavine:
- 1/2 litra mleka ( ali polovico mleka in polovico mineralne vode)
- 4 jajca
- 2 žlici kisle smetane
- ščepec soli
- žlica sladkorja
- 30 dag moke
Razžvrkljamo mleko, mineralno vodo, kislo smetano, sol, sladkor, rumenjake in moko. Ko dobimo gladko maso, umešamo še trd sneg beljakov. Maso za palačinke damo za eno uro počivat. Nato v nizko ponev damo nekaj kapljic olja in vlijemo vanjo zajemalko mase, toliko, da je dno pokrito ko se masa razleze. Ko palačinka na eni strani porumeni, jo obrnemo in jo zapečemo še na drugi strani.
Tako spečemo vse palačinke in jih odlagamo v ogreto posodo. Palačinke postrežemo na različne načine. Lahko jih zložimo v trikotnik, ali pa zavijemo. Namažemo jih za različnimi nadevi, lahko tudi samo z marmelado. Preden jih postrežemo, jih posujemo s sladkorjem v prahu. Palačinke postrežemo kot sladico, namig za kosilo: Zelenjavna mineštra in palačinke!
Palačinke z dodatkom temne mase – spiralne palačinke
Palačinke lahko spečemo tudi po drugih receptih, v zadnjem času so popularne spiralne palačinke. Za spiralne palačinke pripravimo maso za klasične palačinke in nato malo mase odlijemo in vanjo dodamo 3 žlice kakava. Dobro premešamo, da dobimo gladko maso.
V ponvi segrejmo nekaj kapljic olja in z rjavo maso v ponev narišemo spiralo. Počakamo da se malo zapeče in nato čez previdno zlijemo osnovno maso za palačinke. Ko je palačinka na eni strani pečena, jo obrnemo in jo zapečemo še na drugi strani.
Poleg spirale lahko s temno maso zapečemo tudi srček, rožico ali like po želji. Palačinke postrežemo s sladko smetano in namazane z marmelado po okusu. Preden jih postrežemo, jih posujemo s sladkorjem v prahu. Priporočamo: Recepti za sladice!
Tiramisu
Tiramisu je znamenita italijanska sladica, za pripravo potrebujemo piškote, sveže kuhano kavo in mascarpone kremo. Tudi za pripravo te sladice poznamo veliko receptov, tukaj bom napisala recept za tiramisu kot ga običajno pripravljamo.
Za pripravo potrebujemo:
- 400 gramov piškotov ( savoiardi, baby piškoti)
- 500 gramov mascarpone
- 2 jajci
- 5 manjših žlic kave
- 5 manjših žlic rjavega sladkorja
- 2 žlici ruma ali konjaka
- 2 žlici pravega kakava v prahu
Najprej skuhamo grenko kavo in jo shladimo, lahko jo skuhamo tudi že prejšnji dan. Rumenjake ločimo od beljakov. Rumenjake penasto umešamo z rjavim sladkorjem, dodamo rum ali konjak,mascarpone ter na koncu še trd sneg iz beljakov. V stekleno posodo naložimo piškote in jih prelijemo z ohlajeno kavo. Premažemo z eno plastjo kreme in nato položimo še eno plast piškotov, ki jih spet prelijemo s kavo.
Sčasoma dobimo občutek koliko kave je ravno prav! Čez piškote poravnamo preostalo kremo in čez posujemo kakav v prahu. Preden sladico postrežemo, jo za najmanj dve uri postavimo v hladilnik. Na podoben način lahko pripravimo tudi sladice v lončku, s tem da po istem receptu zlagamo piškote in kremo v poljubne lončke. Če želimo pripraviti večji, družinski tiramisu, ki se ga bodo najbolj razveselili otroci, potem količino sestavin primerno povečamo.
Od kje izhaja prvotni recdept za tiramisu?
Tiramisu je italijanski sladica, ki je postala priljubljena po vsem svetu. Čeprav natančen izvor ni popolnoma jasen, se zdi, da izvira iz severne Italije, zlasti iz regije Veneto in Furlanije-Julijske krajine. Obstaja več legend in zgodb o tem, kako se je tiramisu razvil, vendar ni enotnega soglasja o tem, katera zgodba je najbolj točna.
Ena od zgodovinskih anekdot pripoveduje, da je tiramisu nastal v 17. stoletju v Benetkah, kjer naj bi bila priljubljena sladica med prostitutkami, ki so potrebovale energijo med delom. Druga zgodba trdi, da je bila sladica ustvarjena v 19. stoletju v Trevisu, ko je bila središče kulturnega in intelektualnega življenja.
Vendar pa se tiramisu kot posebna sladica v italijanski kulinarični tradiciji prvič pojavlja v 1960-ih ali 1970-ih. Recept naj bi izhajal iz restavracije “Le Beccherie” v Trevisu. Vodja restavracije, Roberto Linguanotto, naj bi bil tisti, ki je ustvaril tiramisu kot sladico. Prvotni recept vključuje kavo, živilski liker, piškote Savoiardi (ladyfingers), jajca, sladkor in mascarpone sir. Ime “tiramisu” naj bi izviralo iz beneškega narečja in pomeni “podi se gor” ali “dvigni me”.
Tiramisu se je nato hitro razširilo po Italiji in postalo priljubljeno po vsem svetu. Danes obstaja veliko različic receptov za tiramisu, vključno z različnimi dodatki, kot so čokolada, jagode ali celo likerji različnih okusov.
Recepti za sladice: Breskvice
Uporabljeno besedilo: recepti za sladice