Sarma je jed pripravljena iz mletega mesa in riža, vse skupaj zavito v liste svežega ali kislega zelja, lahko pa tudi v liste trte. Sarma je turška beseda, ki pomeni zavita. Jed je prisotna na širšem območju nekdanjega Otomanskega cesarstva.
V Turčiji sarmo pogosto pripravljajo brez mesa, grške sarme pripravljajo zavite v liste trte. V Bolgariji je sarma nacionalna jed, pripravljajo jo s svežimi listi belega zelja ali zavite v trto.
V državah bivše Jugoslavije, tudi v Sloveniji, pripravljamo sarmo običajno z listi kislega zelja. Seveda pa lahko pripravimo sarmo po mnogih različnih receptih, najbolj se prileže v hladnih, zimskih dneh.
Vabim vas na potovanje na jug, kjer bomo spoznali različne recepte za odlične sarme. Pripravili bomo odlične srbske sarme, bosanske sarme, vegetarijanske sarme in male sarmice za otroke.
Sarma – recept za sarmo iz kislega zelja
Za čudovito srbsko sarmo iz kislega zelja, potrebujemo naslednje sestavine:
- 350 gramov mletega svinjskega mesa
- 350 gramov mlete govedine ali junetine
- 30 gramov masti
- 1 čebula
- 50 gramov riža
- 1 jajce
- pol šopka svežega peteršilja
- sol in poper
- 200 gramov prekajene svinjine
- 150 gramov prekajene slanine
- 2 kg kislega zelja
- 20 gramov moke
- žlička sladke paprike
- 1 dcl tople vode
- 1 posušen, manjši, pekoč feferon
Na masti popražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo mleto meso in še malo popražimo. Nato primešamo opran riž, nekoliko ohladimo in dodamo najprej jajce, ter nato sesekljan peteršilj. Solimo in popramo, ter vse sestavine dobro premešamo.
Prekajeno meso in slanino operemo v topli vodi in razrežemo na manjše kose. Pripravimo si lepe liste z glave kislega zelja in jim odrežemo debelejše listne žile. Na vsak list položimo žličko mesnega nadeva, robove prepognemo in oblikujemo trdno zavite sarme, z dobro potlačenimi konci. Konce sarme moramo dobro potlačiti, da se med kuhanjem ne bodo odvile.
Na dno posode potresemo nekaj na rezance narezanega kislega zelja in nanje tesno naložimo sarme. Med posamezne vrste sarme položimo manjše kose prekajenega mesa in slanine. Čez vse skupaj spet posujemo narezano kislo zelje. Sarme prelijemo z mlačno vodo, vode mora biti toliko, da so sarme prekrite.
Sarme kuhamo pokrite in ko so skoraj skuhane, razmešamo moko s hladno vodo in sladko papriko, nato dodamo še malo tople vode in mešanico prelijemo po sarmah. Posodo pretresemo in kuhamo še približno pol ure. Sarme vedno kuhamo v večjih količinah, saj so pogrete enako odlične kot sveže pripravljene.
Sarme lahko ponudimo na silvestrski večerji, zraven ponudimo odlično orehovo potico!
Kazalo
Sarme z listi ohrovta
Za sarme poznamo veliko receptov, verjetno ima vsaka država ali celo pokrajina svoj recept. Izredno zanimiv je recept, ki prihaja iz Bosne, kjer sarmo pripravljajo tudi iz listov divjega kapusa. Divji kapus imenujemo tudi listnato zelje ali listnati ohrovt. Posebnost te sarme je ta, da jih pripravljamo iz svežih listov.
Recept za bosansko sarmo:
- več lepih listov divjega kapusa
- 75 gramov masti
- 1 čebula
- 50 gramov riža
- 150 gramov svežega paradižnika
- 1/2 žličke sladke paprike
- 1/2 litra tople vode
- 500 gramov mlete jagnjetine
- sol in poper
- 1/2 šopka svežega peteršilja
- 1/2 šopka kopra
- 2, 5 dcl jušne osnove
- 2 jajci
- 2 dcl kisle smetane
- 20 gramov moke
- 40 gramov masla
- žlička sladke paprike
- 1/2 litra kislega mleka
Liste divjega kapusa operemo in prelijemo s kropom, kjer jih pustimo 20 minut, da se zmehčajo. Liste nato odcedimo in obrežemo glavno listno žilo. Drobno sesekljano čebulo popražimo na masti, dodamo opran riž in vse skupaj na hitro popražimo. Paradižnik olupimo in razrežemo na koščke, dodamo k rižu in posolimo. Nato dodamo sladko papriko in prilijemo toplo vodo. Vse skupaj premešamo in malo popražimo.
Sedaj je čas, da dodamo mleto meso, poper, sesekljan peteršilj in koper. Dobro premešamo in še malo prepražimo. Na vsak zeljni list položimo žlico nadeva, preganemo robove lista čez nadev in oblikujemo sarme. Nato sarme tesno zložimo v malo širšo in ne pregloboko posodo, prelijemo s toplo vodo ali jušno osnovo, ter pol ure kuhamo na šibkem ognju.
Medtem ko se sarme kuhajo, stepemo jajca, primešamo kislo smetano in moko, razmešamo v malo tekočine, v kateri se kuhajo sarme. Mešanico prelijemo na sarme, posodo dobro pretresemo in kuhamo še 15 minut. Preden sarme ponudimo, jih prelijemo z raztopljenim maslom, ki smo mu dodali sladko papriko. Zraven svežih sarm ponudimo kislo mleko.
Sarma iz pečice
Odlične sarme, recept prihaja iz Romunije, uporabili bomo liste kislega zelja.
Recept za romunske sarme:
- 1 večja glava kislega zelja
- 350 gramov mlete svinjine
- 250 gramov mlete junetine ali govedine
- 50 gramov riža
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- sol in poper
Sestavine za omako:
- 2 čebuli
- 40 gramov masti
- 2 dcl zelnice
- 2 dcl gostega paradižnikovega soka
- 2 dcl kisle smetane
Izberemo lepe liste iz glave kislega zelja in obrežemo debele listne žile. Mleto meso zmešamo, dodamo na pol kuhan riž in drobno sesekljano čebulo in česen. Solimo in popramo, maso dobro premešamo in pustimo malo počivati. Očiščene zeljne liste splahnemo s hladno vodo in odcedimo. Na vsak list damo žlico nadeva, zavihamo robove in oblikujemo sarme.
V večji posodi na masti popražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo na rezance zrezane preostale liste kislega zelja. Na vrh položimo sarme, jih pokrijemo z listi kislega zelja. Vse skupaj prelijemo z zelnico in paradižnikovim sokom, pokrijemo in dušimo v pečici pri 180 stopinjah C. Vmes posodo večkrat pretresemo in po potrebi prilijemo malo tople vode. Sarme po romunsko postrežemo s kislo smetano in s koščkom dobrega domačega peciva.
Sarma iz svežega zelja
Sarme običajno pripravljamo iz listov kislega zelja, lahko pa jih naredimo tudi malo drugače. Prav tako okusne bodo sarme iz svežega zelja. Zakaj ne bi poskusili malo drugače. Recept za sarme iz svežega zelja je iz zelo stare slovenske kuharice.
Recept za sarme iz svežega zelja:
- 1 sveža zeljna glava
- 1/2 kg mlete govedine
- 10 dag prekajene slanine
- žlica masti
- 1 čebula
- 5 dag riža
- 1/2 skodelice pretlačenega paradižnika
- sol, mleta paprika
- prežganje
- 1 in 1/2 dcl kisle smetane
Zeljno glavo razdelimo na liste, odrežemo rebra in jih na hitro poparimo, da se ne lomijo. Na masti zarumenimo sesekljano čebulo in nato še mleto meso. Ohladimo in dodamo drobno zrezano slanino, sol, poper in riž.
Zvijemo sarme, jih zložimo v kozico, jih obtežimo, zalijemo z vodo, da so čisto pokrite in počasi kuhamo 2 uri. Ko so sarme skoraj kuhane, dodamo prežganje s paradižnikom in papriko, ter pokrito kuhamo do konca.
Sarma s špinačnimi listi
Sarmo lahko pripravimo tudi iz listov špinače ali blitve. Recept s špinačnimi listi sem si sposodila iz stare Slovenske kuharice iz leta 1963.
Recept za sarmo s špinačnimi listi:
- 1/2 kg mlete govedine
- 10 dkg prekajene slanine
- 5 dkg masti
- 1 čebula
- 5 dkg riža
- 1/2 skodelice pretlačenega paradižnika
- sveži listi špinače
- mleta paprika, sol
- 11/2 dcl kisle smetane
Na masti zarumenimo drobno sesekljano čebulo, dodamo mleto meso in še malo prepražimo. Meso malo ohladimo in nato dodamo drobno narezano slanino, sol, poper in riž.
Izberemo večje liste sveže špinače, ki jih ne poparimo. Na vsak list nadevamo manjšo količino nadeva in zložimo manjše sarme.
Sarme zložimo v kozico in prelijmo z vodo ali zelenjavno jušno osnovo. Počasi kuhamo, proti koncu kuhanja po želji dodamo prežganje in pretlačen paradižnik. Namesto paradižnika, lahko dodamo tudi paradižnikovo mezgo. Sarme iz špinačnih listov postrežemo s kislo smetano.
Sarma z rižem
Sarmo lahko pripravimo tudi brez mesa, v tem primeru je glavna sestavina riž in svež paradižnik, lahko pa dodamo tudi sejtan ali fofu. V tokratnem receptu bomo uporabili samo riž in začimbe.
Recept za sarmo z rižem:
- 600 gramov kislega zelja (ali svežega zelja v listih)
- 2 čebuli
- 120 gramov riža
- 200 gramov zrelega paradižnika (ali 20 gramov paradižnikove mezge)
- 6 žlic olivnega olja
- sol in poper
- malo mlete paprike
Če za sarmo uporabimo kislo zelje, potem izberemo lepe in večje liste iz glave kisanega zelja, ter jim odrežemo debele listne žile. Kadar pa uporabimo sveže zelje, debele listne žile porežemo in liste obarimo v okisani vodi. Na olivnem olju prepražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo riž in mešamo toliko časa, da riž postekleni. Začinimo s soljo, poprom in mleto papriko, dodamo še polovico nasekljanega svežega paradižnika in nato jed počasi dušimo, dokler riž ne nabrekne.
Z riževim nadevom nato nadevamo zeljne liste in zvijemo sarmice. Na dno pomaščenega pekača damo zeljne liste in nanje v dveh ali treh slojih naložimo sarme. Prekrijemo jih z zeljnimi listi. Na majhnem ognju dušimo približno eno uro, posodo pogosto pretresemo, da se sarme ne primejo.
Po malem dolivamo vodo, lahko tudi zelenjavno jušno osnovo, vendar ne preveč, da sarma ne bo vodena. Ko so sarme skoraj kuhane, prelijemo s preostalim nasekljanim paradižnikom in še nekaj časa dušimo. Tako pripravljeno sarmo, lahko dušimo tudi v pečici.