Koža je prva obramba telesa pred okužbami, vremenskimi spremembami, onesnaženim zrakom in tudi pred poškodbami. Na kožo vplivajo tako notranji dejavniki, kot vsi vplivi iz okolja. Je zelo obremenjena, saj je glavni organ izločanja in tudi razstrupljanja!
Skupaj z ledvicami uravnava vsebnost vode v telesu in kemično sestavo. Še bolj kot koža po telesu, pa je izpostavljena koža na obrazu. Največje težave povzroča suha koža na obrazu, mastna koža, akne, luskavica, ekcemi in razne oblike dermatitisa.
Da bi naša koža na obrazu ostala zdrava in prožna, potrebuje določeno količino loja, dobro vlaženje, ravno prav hranilnih snovi, hormonsko ravnovesje, normalno prekrvavitev in sposobnost za lastno obnavljanje. Kadar kateri od teh pogojev ni izpolnjen, se naša koža upre. Poleg mastne kože, imamo največ težav s suho kožo na obrazu.
Kazalo
Suha koža na obrazu
Poleg redne nege z nežnimi kozmetičnimi sredstvi, moramo za kožo poskrbeti tudi drugače. Predvsem moramo vzdrževati normalno telesno težo in se izogibati ekstremnim vremenskim razmeram. Na izletu ali sprehodu kožo zaščitimo pred vetrom in mrazom.
To pomeni, da se izogibamo hudemu mrazu, močnemu vetru in soncu. V prehrano moramo vključiti veliko svežega sadja in zelenjave, omejiti vnos rafiniranih živil, alkohola, sladkorjev in industrijsko predelane hrane.
Na naših krožnikih mora biti hrana, ki vsebuje veliko vitamina C, flavonoidov in cinka. Koža prav tako potrebuje hrano, ki je bogata s karotenoidi, vitamini B, vitamin E in minerale baker, mangan in selenom. Ko bomo dodali še dovolj vode, esencialne maščobne kisline in na splošno zdravo hrano, bo tudi naša koža spet napeta in bleščeča.
Suha koža na obrazu potrebuje posebno nego!
Suha koža na obrazu, je lahko tudi posledica pomanjkanja vitaminov. Najpogosteje nam primanjkuje vitamina B, ki ga lahko nadomestimo z uživanjem kozjega mleka, polnozrnatega riža in sončničnih semen. Najbolj pa suhi koži prija nega s pripravki, ki so narejeni iz blažilnih in vlažilnih rastlin.
Uporabimo lahko mnoga zdravilna zelišča, pa tudi zelenjavo in sadje. Suhi koži najbolj prijajo zelišča kot so kamilica, gabez, janež, črni bezeg, navadni slez, vrtnica ali vijolica. Preden pa na kožo nanesemo bilo kakšno kremo, pa naj bo za suho kožo, mastno ali proti gubam, moramo obraz vedno dobro očistiti.
Naravna vlažilna krema za obraz
Ko izbiramo kremo za suho kožo, je seveda najbolj, da izberemo naravno kremo, ki je dermatološko testirana. Če izberemo primerno kremo za obraz, lahko rešimo veliko težav, ki jih imamo s kožo. Naša koža potrebuje predvsem vlago, zato je vlažilna nega tudi temelj za učinkovito nego obraza. Seveda moramo kože navlažiti tudi od znotraj, to pomeni, da moramo spiti veliko količino vode, učinkovit so tudi nežni zeliščni čaji.
Krema, ki njo nanesemo na obraz, mora kožo navlažiti in ji podariti mehkobo, svežino in gladkost. Krema kože na obrazu ne sme zategovati, po uporabi mora biti koža tudi pripravljena za ličenje, predvsem pa mora biti krema brez umetnih dodatkov, ki nam lahko škodujejo. Naravna vlažilna krema, ki je primerna tako za ženske kot tudi moške, bo rešila težave s suho kožo, saj jo bo navlažila in nahranila.
Sestavine v naravni vlažilni kremi za obraz
- Hidrolat vrtnice, ki je primeren za vrste kože, zreli koži pa podari svežino in mladostnost. V kozmetiki hidrolat vrtnice dodajajo proti suhosti kože, za lajšanje rdečice in za blaženje popokanih kapilar.
- Jojobino olje je pogosto v kremah proti aknam, mozoljem, v kremah proti gubam in za v mazilih za lajšanje težav pri dermatitisu.
- Izvlečki arnike, kamilice in aloe vere, so vlažilci, ki so v koži že naravno prisotni.
Čistilni balzam iz geranije za suho kožo
Geranija ima dišeče liste, ki spominjajo na vonj vrtnice. Dodajamo jo lahko čistilnim tonikom, kremam za obraz, kot tudi doma narejenim milom in šamponom. Za pripravo čistilnega balzama uporabimo sveže liste in dodamo nekaj kapljic eteričnega olja geranije. Balzam uporabljamo za odstranjevanje ličil. Temeljito ga vtremo v obraz, pustimo nekaj časa učinkovati in ga nato nežno odstranimo s krpo, ki smo jo namočili v vročo vodo.
Sestavine za balzam:
- 80 ml olivnega olja
- 13 g čebeljega voska
- 14 g svežih listov geranije
- 12 kapljic eteričnega olja geranije
Priprava čistilnega balzama:
Na vodni kopeli segrejemo olivno olje in čebelji vosek, segrevamo tako dolgo, da se vosek popolnoma stopi. Liste geranije položimo na dno toplotno odpornega steklenega kozarca in čez polijemo stopljeni vosek in olje.
Kozarec zapremo in pustimo tri tedne, da se oljna mešanica prepoji z vonjem geranije. Po treh tednih, mešanico zopet segrejemo na vodni kopeli, precedimo in odstranimo liste. Ko se balzam ohladi, dodamo eterično olje, dobro premešamo in prelijemo v kozarec s širokim vratom.
Maska za obraz za suho kožo iz cvetov boreča
Boreč, Borago officinalis, cveti s prelepimi modrimi cvetovi. Če jo nasadimo na vrtu, se bo kmalu razbohotila in nas razveseljevala tri dolge poletne mesece. Sok cvetov boreča, deluje izredno blažilno za suho in poškodovano kožo. Liste te čudovite rastline, lahko uporabimo kot poparek in si z njim umivamo oči. Masko za suho kožo, naredimo iz cvetov, ki bodo pripravek obarvali rahlo modro. Maska učinkuje izredno blažilno, suha koža na obrazu se napne in nahrani.
Sestavine za masko:
- 2 kapsuli olja boreča
- 55 g listov aloe vere
- 35 ml navadnega jogurta
- 14 svežih cvetov boreča
Priprava maske za suho kožo:
Kapsule z oljem boreča preprežemo in iz njih stisnemo olje. Liste aloe vere in borača, na drobno narežemo, dodamo jogurt in vse sestavine dobro premešamo. Mešanico vtremo v kožo na obrazu in vratu. Nežno kožo okoli oči in ust izpustimo, saj jo lahko, čeprav nežne sestavine, poškodujejo. Koža na obrazu bo žejno vsrkala vso masko, ki jo pustimo delovati 15 minut. Nato masko speremo s toplo vodo in kožo nežno osušimo in nanjo nanesemo običajno negovalno kremo.
Hranljiva maska za mehčanje kože
Suha koža občasno potrebuje nekaj nežnosti. Pripravimo preprosto, hranljivo masko, ki ji dodamo sveže marelice. Potrebujemo torej samo dve sveži marelici in čajno žličko avokadovega olja. S tako pripravljeno masko, je nega kože resnično enostavna in učinkovita.
Priprava maske za mehčanje kože:
Zavremo nekaj vode in z njo poparimo sveže marelice, toliko, da lažje olupimo kožo. Marelice olupimo, prerežemo in odstranimo pečke. Pretlačimo jih v gladko kašo in počasi, po kapljicah, dodamo avokadovo olje. Masko nanesemo na obraz, izognemo se predelu okoli oči in ust, ter pustimo učinkovati 20 minut. Ko se učinkovine iz marelic in olja sprostijo, se bo koža zmehčala in postala napeta. Po dvajsetih minutah masko speremo s toplo vodo, nežno osušimo obraz in ga navlažimo z običajno kremo.
Uporabljeno besedilo: suha koža na obrazu, maska za obraz za suho kožo, naravna kozmetika recepti, nega kože