Avtosedeži so lahko tudi nevarni

Avtosedeži ne omenijo samo dodatno varnost otroka med potovanjem ali na vaši vsakodnevni poti. Ob nepravilni ali neustrezni uporabi so lahko otroški avtosedeži celi nevarni tako za otroka kot vse ostale potnike v avtu, vključno z voznikom

Avtosedeži, ki frčijo po zraku

Nepravilen prevoz avtosedeža brez otroka

Nemalokrat se zgodi, da imajo starši za prevoz otroka samo en avtosedež. Tega si ga potem premeščajo glede na potrebo, kdo bo tisti dan poskrbel za otroka ali več otrok.

A ljudje smo pozabljivi ali pa nagnjeni k temu, da vse postorimo zadnji trenutek. Zato se dostikrat zgodi, da se avtosedež premika zadnji hip, ko nam že primanjkuje časa. Velika napaka je, da jih potem velikokrat samo položimo v avto in se otroški avtosedeži namesto potnikov nepritrjeni prevažajo v avtu.

Najlažji avtosedeži prihajajo iz skupine 0+, torej lupinice. To je razumljivo, saj so avtosedeži iz te skupine praktično samo školjka z oblazinjenjem, ki skupaj varujete dojenčke. Najlažji imajo mali pod 4 kg teže.
Z razvojem tehnologije in varnostnih zahtev pa so avtosedeži izdelani po zadnjih standardih in z vsemi funkcijami, ki si jih starši želijo težki že do 15 kg.

Če se malce poigramo s številkami poglejmo kakšna je sila, ki jo ustvari vsak od obeh avtosedežev, če pride do trka pri 50 km/h. Ob tem predpostavljamo, da ima vsak avtosedež nekje 15 cm prostora, kjer se avtosedež ustavlja (to ni zrak po katerem leti)

Kakšne so sile pri trku s 50 km/h

Avtosedež s težo 4 km ustvari silo 4.828 N, kar preračunano za lažjo predstavo pomeni 492 kg.

Otroški avtosedež s težo 15 kg pa ustvari pri trku silo 18.105 N, kar je 1.844 kg

Oboje je že ogromna sila, ki lahko poškoduje kogarkoli v avtomobilu. Sila pa z večanjem hitrosti samo še narašča. Naraščanje je linearno, kar pomeni, da se sile pri 100km/h podvojijo.

Zato naj bodo avtosedeži v avtu vedno ustrezno pripeti ne glede na to ali se v njih vozi otrok ali ne.

Otroški avtosedeži s pretečenim rokom ali po trku

Ko se sprehajamo po trgovini z živili običajno vsi pregledujemo roke uporabe. Zavedamo se, da z uživanjem hrane s pretečenim rokom uporaba pomeni potencialno tveganje za vaše zdravje.

Uporaba otroškega avtosedeža s pretečenim rokom ali celo uporaba poškodovanega avtosedeža pa ne pomeni samo potencialno tveganje za zdravje otroka. Uporaba takega avtosedeža pomeni tudi realno tveganje, da tak avtosedež ne bo mogel zaščititi vašega otroka pri trku. Kar lahko pomeni tudi smrt vašega otroka.

Zato nikoli ne prezrite, da imajo tudi otroški avtosedeži svoj rok uporabe. Proizvajalci v navodilih običajno navedejo dve opozorili. Ne uporabljajte avtosedeže po preteku X let (običajno 5-10 let). Drugo opozorilo je: Ne uporabljajte avtosedeža, če je poškodovan ali je bil udeležen v trku!

Rok uporabe otroškega avtosedeža

Rok, ki ga navajajo kot skrajni rok uporabe ni naveden zaradi tega, ker bi vam proizvajalci radi po tem času prodali nov avtosedež.

Rok je naveden popolnoma iz tehničnih razlogov. Materiali iz katerih so moderni otroški avtosedeži so večinoma umetni materiali (plastika), ki mora imeti določene lastnosti. (ponekod togost, ponekod elastičnost…) Materiali, še posebej umetni, pa so podvrženi staranju enako kot človek. Zato vam po roku, ki ga navede proizvajalec le ta ne more več zagotoviti, da bodo konstrukcijski deli avtosedeža ob trku še lahko prenesli vse zahtevane sile. Če pa avtosedež na katerem on delov popusti zaradi starosti materiala je lahko vaš otrok ogrožen.

Avtosedeži udeleženi trku so lahko poškodovani

Če je bil otroški avtosedež že udeležen v kakšnem trku ali pa je nekomu samo nesrečno padel iz rok je lahko že poškodovan. Tudi če te poškodbe niso vidne ali očitne so lahko že tam. Mikrorazpoka lahko nastane velika težava v trenutku, ko bi avtosedež moral obvarovati vašega otroka. Zaradi mikrorazpok, ki jih niso videli so že strmoglavljala letala. Zato vedite, da niso tako nedolžne.

Varni avtosedeži

To ne bomo sedaj iskali avtosedežev z najboljšimi ocenami, saj ni to namen tega članka.
Dejstvo je, da je lahko tudi avtosedež, ki je dosegel najboljše ocene nevaren za otroka in potnike, če ni pritrjen ali se ne upošteva navodil proizvajalca.

Zato pri iskanju otroškega avtosedeža za vašega otroka poleg vseh drugih nasvetov obvezno upoštevajte tudi naslednje:

  1. NIKOLI ne uporabljajte avtosedeža, ki je bil že udeležen v trku.
  2. Ker ljudje nismo vedno ravno zaupanja vredni vam priporočamo, da tudi nikoli ne kupite avtosedeža iz druge roke, saj ne boste poznali zgodovine.
  3. NIKOLI ne uporabljajte avtosedeža, kateremu je že potekel rok uporabe. Četudi je videti kot nov.

Najboljše ocenjeni avtosedeži na testu ADAC v jeseni leta 2023

Besafe iZi Go Modular X2 i-Size + iZi Modular i-Size Base

BeSafe iZi Go Modular X2 i-Size je lupinica za dojenčke, ki jo lahko uporabljate od rojstva do 12 mesecev (od 40 do 75 cm). Lupinica je zasnovana v skladu s strogim standardom i-Size in ponuja maksimalno varnost za vašega otroka.

Na ADAC testu je avtosedež prejel oceno 1,7

Cybex Cloud T + Base T

Cybex Cloud T i-Size je luksuzna lupinica za dojenčke, ki jo lahko uporabljate od rojstva do približno 13 kg (45-87 cm).  Avtosedež je homologiran po standardu i-Size, kar pomeni, da izpolnjuje najstrožje varnostne zahteve.

Na ADAC testu je avtosedež tudi prejel oceno 1,7. Ocena 1.7 je bila najbolja ocena med celotnimi testi avtosedežev v letu 2023

Chicco Kory Plus Air i-Size + Full 360 i-Size Base

Chicco Kory Plus Air i-Size je avtosedež italijanske blagovne znamke, ki je dodobra poznana tudi pri nas in  ga lahko uporabljate od rojstva do starosti približno 15 mesecev. (od 40 do 85 cm).  Homologiran je po standardu i-Size, ki zagotavlja najvišjo raven varnosti za otroke.

Na ADAC testu je avtosedež tudi prejel oceno 1,9.

Cosatto Acorn i-Size + Acorn i-Size Base

Cosatto Acorn i-Size je avtosedež za najmlajše, ki v kombinaciji s Cosatto i-Size Base nudi odlično razmerje med varnostjo, udobjem in enostavno uporabo. Primeren je za otroke od rojstva do 15 mesecev (približno 87 cm).

Na ADAC testu je avtosedež tudi prejel oceno 1,9.

 

To so bili edini štirje avtosedeži, ki so prejeli oceno manj od 2,0 kar je odličen rezultat.

Kaj pa slabi avtosedeži?

Zanimivo je, da se je med slabe avtosedeže med testi v jeseni 2023 uvrstil edino avtosedež, katero blagovno znamko smo včasih zelo cenili tudi v Sloveniji in sicer v obeh variantah, z ali brez podstavka:

  • Maxi-Cosi Pebble 360 Pro
  • Maxi-Cosi Pebble 360 Pro + FamilyFix 360 Pro

Avtosedež je sicer varen, a vsebuje naftalen, ki je rakotvoren in zato ga ADAC odsvetuje.

 

Katere varni avtosedeži pa so na volju tudi v Sloveniji

Seveda pa vas zagotovo zanima kateri otroški avtosedeži, ki so ocenjeni kot varni pa so na voljo tudi pri nas.  Za to so poskrbeli na portalu caerus.si kjer za za vas poskali kateri so varni avtosedeži v Slo.

Sorodni članki
Odlične ideje za darila za Miklavža, ki bodo navdušila
Rabljeni vozički za dvojčke – so dober nakup ali ne?
Otroški avto na akumulator – izbira pravega za vašega malčka