Borovničeva torta je prav gotovo med najbolj slastnimi posladki. Sočne, sladko kisle borovnice, dajo sladici prav poseben okus in tudi barvo. Receptov za torte, peciva in druge dobrote, je na pretek, zato se bomo povrnili v daljno leto 1915 in malo bliže v leto 1960, ter si ogledali, kako so gospodinje takrat pripravljale sladice.
V zadnjih desetletjih se je naš način hranjena precej spremenil in to ne nujno vedno na bolje. Res uporabljamo manj sladkorja in škodljivih maščob, a po drugi strani uporabljamo industrijsko predelano hrano in vse mogoče razne dodatek.
Kazalo
Borovničeva torta
Pred sto leti peka torte ni bila tako zelo drugačna kot danes. Vendar so bila pri hiši sveža jajca, moka je bila sproti zmleta iz žita, ki je raslo na domači njivi, maslo pa je bilo pridelano iz mleka domačih živali. Sadje in zelenjava je bilo pridelano doma, v bližnjem gozdu pa so nabrali sveže borovnice ali maline.
V udobju naših kuhinj, ko je vse na dosegu roke, si tega seveda ne znamo več predstavljati, čeprav se na mnogih kmetijah vse bolj vračajo k ekološki in samooskrbni pridelavi hrane. No, pa poglejmo, kako so borovničevo torto pekle naše prednice.
Recept za borovničevo torto, je povzet iz knjige Varčna kuharica, ki je bila prvič izdana leta 1915. V njej so opisani recepti za jedi, ki se pripravijo z resnično skromnimi sredstvi. Vodilo knjige se glasi: Za slabe in dobre čase sestavila v vojnem letu 1915!
Koruzna torta z borovnicami
Vmešamo 4 rumenjake in 16 dkg sladkorja, s sokom 1 limone, 2 žlici ruma, 1/2 na drobno narezane limonove lupinice in malo vanilijevega sladkorja. Pol ure mešamo ( na roke! ), ter dodamo sneg iz štirih beljakov in 12 dkg ostre koruzne moke. Vse skupaj narahlo pomešamo in damo v namazan in z moko potresen model za torto.
Testo damo v pečico in pri srednji vročini pečemo 1/2 ure. Pečeno torto vzamemo iz pekača in še vroče potresemo z vaniljinim sladkorjem. Ko je torta ohlajena, jo prerežemo na polovico in po sredini namažemo z borovničevim nadevom.
Led ali oblogo za borovničevo torto, zmešamo 14 dkg stolčenega sladkorja, 4 polne žlice soka malin, jagod, borovnic, češenj ali višenj, ter močno mešamo 1/4 ure. Mešanico damo na ogenj ( ognjišče ), da se segreje in pri tem ves čas mešamo. S tako pripravljeni ledom polijemo površino torte in postavimo na gorko, da se posuši. Po vrhu torte, v obliki venca položimo sveže ali vkuhane borovnice. Bel papir položimo na krožnik in nanj postavimo torto! Razrežemo jo sproti in takoj ponudimo gostom! Pa dober tek!
Poletna torta z borovnicami
V Slovenski kuharici, ki šteje že 150 let, kar je bila prvič predstavljena, je resnično veliko receptov za torte. Vsi svetovno znani recepti, kot tudi stari in preverjeni slovenski recepti.
V poglavju za torte, nas čaka prijazno opozorilo, da moramo imeti za peko torte, na voljo samo sveže in dobre sestavine. Torto pečemo počasi, v ne zelo vroči pečici. Med peko pečice ne odpiramo brez potrebe, če pa moramo torto premakniti, to naredimo hitro in mirno, da ne upade.
Za torto z borovnicami potrebujemo naslednje sestavine:
- 15 dkg moke
- 10 dkg presnega masla
- 12 dkg sladkorja z limonino lupino
- 12 dkg neolupljenih, zmletih mandljev
- 2 kuhana rumenjaka
- 1 surov rumenjak
- sok polovice limone
- nožev vrh cimeta
Sestavine za okrasno vrvico:
- 10 dkg sladkorja
- 5 dkg zmletih, stolčenih mandljev
- sveže ali vkuhane borovnice
Preliv za torto:
- 3 dcl vode
- 1 dkg želatine ( v originalnem receptu 3 g agar-agarja )
- 5 dkg sladkorja
- žlica limoninega soka
- pol žlice ruma
Agar-agar je rastlinsko zgoščevalno sredstvo in se uporablja kot nadomestek za želatino. Ne vsebuje sestavin živalskega izvora in se strdi na sobi temperaturi. Izdelke, kjer smo uporabili agar-agar, vedno hranimo v hladilniku ali na hladnem.
Peka poletne borovničeve torte
Zmešamo moko s sladkorjem in mandlji, ter vanjo stremo presno maslo. Dodamo pretlačena kuhana rumenjaka, ki ju zmešamo s surovim, limonin sok in cimet. Vse sestavine zgnetemo v testo, ki naj nekaj časa počiva. Nato testo razvaljamo v okroglo ploščo in jo spečemo v tortnem modelu.
Medtem zmešamo 10 dkg stolčenega sladkorja z mandlji in malo beljaka, da se močno zgosti. Stresemo na desko, malo pregnetemo in napravimo dve okrogli vrvici, ki ju zvijemo v debelejšo vrvico.
Ovijemo jo okrog torte, tik ob obodu. Pečeno torto najprej namažemo z borovničevo marmelado, nato na tortni kolobar naložimo sveže borovnice, za lepši videz lahko dodamo tudi kakšno drugo jagodičevje,na primer rdeče gozdne jagode ali maline.
V vodi raztopimo na toplem agra-agar, ali v mrzli vodi namočeno, ožeto želatino. Precejeni tekočini dodamo sladkor, limonin sok in rum, ter na hladnem dobro premešamo. Preliv polijemo po sadju na torti, še preden se prične strjevati. Če preliv zlijemo prehitro, bo stekel v testo, če pa prepozno, se bo že prej strdil. Priporočamo, da na torto položimo močno ohlajene borovnice.
Borovničeva pita
Borovničeva pita je odlično biskvitno pecivo, ki je izredno preprosto za pripravo. Pito lahko spečemo v modelu za torte, postrežemo jo kot sladico pri kosilu, dovolj je krepka enolončnica in kos borovničeve pite!
Recept za borovničevo pito:
- 200 g bele moke
- 50 g masla
- 1 žlica sladkorja
- ščepec soli
- 400 g borovnic
- 1 jajce
- 250 ml smetane
- 2 žlici sladkorja
V večji posodi zmešamo moko, maslo, sladkor in sol. Iz vseh sestavin zgnetemo gladko testo, ki ga pustimo pol ure počivati. Medtem operemo borovnice in odstranimo morebitne listke in poškodovane jagode. Borovnice nato dobro odcedimo.
Testo nato razvaljamo in ga položimo v tortni pekač in dobro stisnemo robove. Testo večkrat prebodemo z vilicami. Odcejene borovnice nežno potresemo po testu. Posebej zmešamo razžvrkljano jajce, smetano in sladkor, ter mešanico prelijemo po borovnicah.
Pečico ogrejemo na 180 stopinj C, pito pečemo 20 minut. Ko je pita pečena, jo malo ohladimo in nato narežemo, postrežemo jo s sladko smetano.
Viri: Borovničeva torta in peciva z borovnicami:
- Varčna kuharica,Slovenska kuharica