
Narezana čebula proti kašlju, je med najbolj učinkovitimi zdravili, ki nam jih nudi narava. Če nas muči dražeč, suh kašelj brez izpljunka, nas lahko precej izmuči.
Čebula je močan borec proti kašlju, pripravki iz čebule in sladkorja delujejo blago, vendar enakomerno pri hripavosti, suhih katarjih zračnih poti in pri vnetju grla.
Učinek čebule pri prehladih strokovnjaki razlagajo tako, da hlapne snovi ki jih delno izločamo preko pljuč, sprostijo krče in spodbujajo izločanje bronhialnih žlez.
Čebula proti kašlju
Med krčevitim kašljem pogosto tudi čutimo bolečino v prsih. Suh kašelj je običajno simptom infekcijskih bolezni, kot na primer prva faza bronhitisa. Kašelj, pri katerem je prisoten sluzast izpljunek, je pogosto že znak bronhitisa.
Bronhitis je najpogostejše obolenje spodnjih dihalnih poti in zanj značilen simptom je tudi bolečina za prsnico. Bronhitis povzročajo virusi, ki lahko preidejo na sapnice tudi iz nosu in žrela.
Kazalo
Previdno pri uživanju čebule
Čebula je varno živilo, a vseeno moramo pri uživanju upoštevati nekaj previdnostnih ukrepov:
- Pripravke iz čebule za lajšanje kašlja uporabljamo dan ali dva in če se suh kašelj ne umiri, moramo obiskati zdravnika.
- Če nas pogosto muči zgaga, potem se izogibajmo uživanju surove čebule, pri pripravi kuhinjskih receptov jo popražimo na olivnem olju.
- Uživanju surove čebule se naj izogibajo tudi nosečnice, posebej če imajo z nosečnostjo povezan refluks kisline.
- Čebulni sirupi s sladkorjem in medom, niso primerni za ljudi s sladkorno boleznijo.
- Narezane čebule nikoli ne hranimo dlje časa, saj hitro absorbira bakterije. Če zaužijemo predhodno narezano čebulo, bomo zaužili tudi škodljive bakterije. Čebulo vedno narežemo tik pred pripravo, tako jedi, kot zdravilnih pripravkov. Če želimo narezano čebulo uporabiti kasneje, jo namočimo v vodo.
Kako nam pomaga čebula proti kašlju?
Akutni bronhitis v 90% povzročajo virusi, vendar zdravniki obolelim vseeno predpisujejo antibiotike. Z mnogimi raziskavami so dokazali, da antibiotiki pri virusnih obolenjih ne pomagajo, saj so uspešni samo v boju z bakterijami. Zato so najboljše zdravilo proti kašlju pripravki iz narave! Med najbolj poznanimi je čebula, česen, bor, bršljan, črni bezeg, janež, jeglič, trpotec, slez, timijan in seveda tudi med.
Domače zdravilo proti kašlju naredimo preprosto po receptu, kjer uporabimo čebulo in med. Takoj ko začutimo, da nas boli grlo in mogoče že kašljamo, si pripravimo preprost sirup za kašelj, ki bo v nekaj dneh pregnal vse tegobe. (1)
Čebula vsebuje mnoge zdravilne snovi, poleg lajšanja simptomov kašlja in prehlada, nam redno uživanje pomaga blažiti tudi druge zdravstvene težave:
- Čebula abosrbira bakterije in s tem pospeši proces zdravljenja. Vsebuje veliko vitamina C in številne fitokemikalije, ki pomagajo krepiti imunski sistem.
- Uživanje surove čebule znižuje povišan holesterol in krvni sladkor. Spojina kvercetin, ki jo prav tako najdemo v čebuli, je naraven borec proti rakavim obolenjem.
- Učinkovine s čebuli nevtralizirajo proste radikale in nas s tem ščitijo pred razjedami na želodcu.
- Čebula redči kri, zavira strjevanje krvi in zmanjšuje zamašenost dihal.
Čebulni čaj
Za lajšanje suhega kašlja, si lahko pripravimo tudi čebulni čaj. Preprost in izredno učinkovit recept! V skodelico damo žlico drobno sesekljane čebule in prelijemo z vrelo vodo.
Pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Po tem času dobro premešamo in precedimo.
Čebulni čaj pijemo trikrat na dan po eno skodelico, pijemo počasi in po majhnih požirkih.
Čebulni hlapi pri suhem kašlju
Mnogi med nami ne marajo okusa in vonja čebule, zato si lahko namesto uživanja, čebulo enostavno postavimo zraven vzglavnika. Suh kašelj nas najpogosteje napade ponoči in takrat si lahko pomagamo s preprostim zdravilom.
Čebulo narežemo na majhne koščke in jo damo v večjo posodo. Posodo postavimo zraven vzglavnika preden se odpravimo v posteljo. Hlapi, ki jih oddaja čebula bodo učinkovito pomirili suh kašelj.
Čebulni sirup za otroke
Čebulni sirup je popolnoma naraven in v manjših količinah ga lahko pri suhem kašlju ponudimo tudi otrokom.
Čebulo narežemo na debele rezine. Najprej v kozarec položimo eno rezino in jo prekrijemo s plastjo sladkorja, nato pa čez spet rezino čebule.
Plasti čebule in sladkorja polagamo toliko časa, da vse porabimo. Pokrijemo in pustimo stati 12 ur, v tem času se bo čebulni sirup usedel na dno kozarca. Sirup precedimo in prelijemo v čist kozarec, preostanek čebule in sladkorja zavržemo.
Otroku pri suhem kašlju ponudimo 1 žličko sirupa trikrat na dan.
Recept proti kašlju s čebulo in medom
Veliko čebulo olupimo in jo na drobno nasekljamo. Plast čebule položimo v steklen kozarec in čez nasujemo tanko plast sladkorja in malce debelejšo plast medu. Naslednja plast je spet čebula, nato sladkor in med. Tako nadaljujemo, dokler ne napolnimo kozarca.
Če želite, lahko iz recepta izpustite sladkor in uporabite samo med. Recept s sladkorjem so sicer leta in leta uporabljali naši predniki, a v modernem času smo malce omejili porabo belega sladkorja.
Kozarec tesno zapremo in pustimo čez noč. Zjutraj je čebulni sirup gotov in ga lahko začnemo uporabljati. Sirup za kašelj uživamo na tri ure eno veliko žlico, če pa ga ponudimo otrokom, je dovolj mala čajna žlička. Običajno je kašelj spremljevalec prehlada, bolečega grla in mogoče celo povišane telesne temperature.
Čebula je izredno močan naravni antibiotik in se pogumno bori s škodljivimi bakterijami. Ker vsebuje veliko vitamina C in močno okrepi naš imunski sistem, bodo znaki prehlada kmalu samo še oddaljen spomin.
Hitro pripravljen sirup proti kašlju iz čebule, česna in medu
Kadar nimamo na zalogi domačega sirupa za lajšanje kašlja, ga lahko pripravimo po hitrem receptu. Uporabimo čebulo in lesne, ki delujeta protimikrobno in med, ki je naravno sladilo, z mnogimi pozitivnimi učinki.
- 1 čebula
- 1 strok česna
- med
Čebulo in česen olupimo in grobo sesekljamo, ter stresemo v čist steklen kozarec. Čez česen in čebulo prelijemo toliko medu, da ju pokrijemo.
Pokrijemo in pustimo stati pol ure, nato lahko tekočino ki nastane že uporabimo kot sirup za lajšanje kašlja. Če imamo čas, potem mešanico pustimo stati čez noč, ali celo cel teden.
Mešanici lahko dodamo tudi malo narezanega svežega timijana ali žajblja. Sirup uživamo za lajšanje kašlja, po eno čajno žličko, lahko do trikrat na dan.
Čebula, česen in med za lajšanje kašlja
Čebula in česen sta naravni antibiotik in delujeta protivnetno. Iz čebule, česna in medu, lahko pripravimo preprost sirup proti kašlju.
Na tanke rezine narežemo eno rdečo in rumeno čebulo. Drobno narežemo tudi 5 strokov česna. Narezano čebulo in česen položimo na dno kozarca in vse skupaj prelijemo s skodelico medu. Med mora prekriti česen in čebulo.
Kozarec zapremo in ga pustimo stati čez noč. Naslednje jutro kozarec dobro pretresemo, da se tekočina iz čebule in česna dobro premešata med seboj.
Pri suhem kašlju uživamo eno žlico sirupa trikrat na dan.
Čebulno mleko s timijanom in klinčki za lajšanje bolečin v grlu
Čebula je tudi odlično zdravilo za lajšanje bolečin v grlu. Čebula, timijan in klinčki se v receptu izredno dobro ujamejo.
- 3 čebule
- 1 nageljnova žbica – klinček
- 1 žlička rjavega sladkorja
- 1 vejica timijana
- malo vode
- 1/2 skodelice mleka
Čebulo z lupino vred drobno narežemo in jo stresemo v lonec skupaj z klinčki, rjavim sladkorjem in timijanom. Dodamo malo vode in dobro premešamo. Mešanico zavremo in nato naj počasi vre 2 uri, občasno prilijemo malo vode.
Po dveh urah mešanico pretlačimo skozi cedilo. Pogrejemo mleko in nato zmešamo enako količino mleka in čebulnega soka.Čebulno mleko pijemo pri bolečem grlu tri skodelice na dan.
Čebulno mleko na hladen način – za večji izkoristek vitamina C
Če želimo izkoristiti veliko vsebnost vitamina C v čebuli, potem pripravimo hladen napitek. Čebulo zmešamo s sladkorjem, pokrijemo in pustimo stati 12 ur. Nato dodamo vodo in precedimo, pijemo tri skodelice na dan.
Čebulni sirup proti kašlju na vodni osnovi
Za pripravo sirupov iz čebule proti kašlju poznamo več preverjenih starih receptov. Ko sem brskala po starih knjigah, sem naletela tudi na tega, kjer čebulo pripravimo z vodo in sladkorjem.
Dve veliki čebuli zmečkamo, prilijemo približno dve skodelici vode, pokrijemo in pustimo stati dve do tri ure. Nato čebulni sok odcedimo in ga prekuhamo s 250 grami sladkorja. Sirup uživamo po žličkah večkrat na dan pri kašlju in hripavosti.
Zdravilne učinkovine v čebuli in uporaba čebule v zdravilne namene
Glavne sestavine v čebuli so cikloaliini, približno 2%, ki izhajajo iz žvepla vsebujočih aminokislin. Ko čebulo režemo iz teh učinkovin nastanejo tiosulfinati, cepaeni in tiofeni. Močno solzenje pri rezanju čebule povzroča propantial oksid, ki nastane iz alicina.
Čebula spodbuja izločanje prebavnih sokov in s tem spodbuja prebavo. Učinkuje na celoten prebavni trakt z vsemi pripadajočimi žlezami, to pa so jetra, žolčnik in trebušna slinavka. Čebula deluje antibakterijsko na črevesne bakterije, medtem ko rast normalnih koli bakterij pospešuje.
Čebula tudi draži dvanajstnik da izloča več hormona sekretina, ki nato po krvi nadalje vpliva na trebušno slinavko, ta pa zato proizvaja več prebavnih fermentov. Trebušna slinavka izloča fermente za prebavo beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Vsebuje tudi glukokinin, ki podobno kot inzulin trebušne slinavke vpliva na presnovo sladkorja in tako znižuje krvni sladkor.
Čebula tudi blaži prebavne krče in spodbuja izločanje vode, zato je primerna za razstrupljanje telesa. Vpliva tudi na ledvica, izboljšuje delovanje srca, tako da razširja koronarne žile in izboljša prekrvavitev koronarne žile in izboljša prekrvavitev srčen mišice.
Zdravilne lastnosti čebule
Čebula spada v družino lilijevk, Alliaceae, je trajnica, ki zraste do 120 cm visoko. Ima modro zelene, cevaste liste in zelenkasto bele cvetove, ki se razvijejo na dolgem cvetnem steblu. Čebula je k nam prišla iz osrednje Azije in je vsestransko uporabna rastlina, tako v kulinariki kot v naravni medicini.
Za lajšanje zdravstvenih težav, uporabljamo oleseneli pozdemni del, v katerem je približno 0,01 % eteričnih olj. Eterična olja v čebuli sestavljajo polisulfiden, alicin in aliin. Za solze, ki pritečejo, ko režemo čebulo, je odgovoren propantialoksid. V čebuli najdemo tudi mnogo vitaminov, rudnin in mikroelementov. Najbolje raziskani in poznani so vitamin A, B in vitamin C, natrij, kalij, kalcij, železo, žveplo, jod in silicij. V lupini čebule, se nahajajo flavonoidi.
Kako vpliva čebula na naše zdravje?
Čebula ima mogočen spekter delovanja. Pospešuje izločanje seča, spodbuja prebavo, znižuje raven sladkorja v krvi, pospešuje izkašljevanje, deluje protialergično, protibakterijsko in tudi kot razkužilo. Z uživanjem čebule, lahko tudi znižamo previsok krvni tlak, povišan holesterol v krvi in preprečujemo nastanek arteroskleroze.
Kot smo že opisali, pomaga pri izkašljevanju, prav tako vpliva na prebavo, ledvice in mehur. V čebuli najdemo tudi glikozide gorčičnega olja. Gorčična olja vsebujejo žveplo in imajo med eteričnimi olji posebno mesto. Rastline, ki vsebujejo gorčična olja, imajo običajno močan, jedek, oster, pekoč in deloma neprijeten vonj.
Glikozidi v gorčičnih oljih dražijo tkiva v telesu, izrazito delujejo na na sluznico in krvni obtok. Vplivajo na prebavo, spodbujajo izločanje seča in pospešujejo celotno prebavo. Čebula proti kašlju zato pomaga pri bronhitisu, gripi in tudi pri okužbi sečil. Pri nekaterih obolenjih je delovanje glikozidov v čebuli, podobno delovanju penicilina.
Čebulni obkladki proti bolečinah v ušesih
Čebula ima resnično celo vrsto zdravilnih učinkov, ki jih lahko uporabimo v ljudskem zdravilstvu. Čebulni obkladek za lajšanje bolečin v ušesih je že zelo star recept, mnogi se jih mogoče še spomnijo iz otroštva.
- 1 čebula
- gaza
Čebulo drobno sesekljamo, položimo na gazo in zvijemo. Čebulno blazinico položimo na boleče uho, čez lahko poveznemo kapo ali zavežemo ruto.
Uporabljeno besedilo v članku: Čebula, narezana čebula proti kašlju, čebula proti kašlju, kašelj