Recepti za uporabo čemaža v kulinariki in zeliščarstvu

čemaž uporaba
UPORABA ČEMAŽA! POGLEJ VEČ!

Čemaž uporaba: Čemažu pravimo tudi divji česen, saj zelo spominja na pravi česen. Zeliščarji čemažu pripisujejo celo večje zdravilne moči kot česnu, posebej dragocen pa je tudi zato, ker je na voljo zgodaj spomladi.

Čemaž uspeva v večjem delu Evrope. Listi čemaža spominjajo na šmarnico in imajo izrazit vonj po česnu, čeprav je okus precej blažji od vonja.

Liste čemaža nabiramo proti koncu zime in zgodaj spomladi, lahko na lahkotnem sprehodu,  ko se na steblu razvijejo glavičasto socvetje iz belih zvezdastih cvetov. Cvetovi čemaža močno dišijo,še močnejši vonj in okus pa imajo čebulice čemaža. Čemaž uporaba v kulinariki – nabiramo sveže liste, s katerimi popestrimo mnoge pomladne jedi. Čemaž je pomladno zelišče, ki ga lahko uporabimo za razstrupljanje po Velikonočni pojedini. 

Čemaž uporaba v kulinariki

Iz čemaža lahko pripravimo mnoge okusne jedi, jedi na žlico, najbolje se poda h krompirjevim in jajčnim jedem. Pripravimo lahko tudi čemažev pesto, čemaževo juho ali pripravimo namaz iz čemaža.Čemaž lahko pripravimo tudi z beluši ali mavrahi v rižoti, na hitro ga lahko skuhamo tudi s špinačo.

V čemaževe liste lahko tudi zavijemo ribje fileje in jih skuhamo v sopari. Čemaž je tudi izredno cenjeno zdravilno zelišče, najbolj razširjena je uporaba čemaževe tinkture, manj poznano pa uporaba čemaževega vina. Čemaž je čudovita divja hrana in je primeren za pomladno razstrupljanje organizma. 

Čemaž uporaba v kuhinji

Zaradi vsebnosti močnega eteričnega olja, je surov čemaž pekočega okusa. Vsebuje gorčična olja, kjer najdemo žveplo in zavzemajo med eteričnimi olji prav posebno mesto. Glikozidi gorčičnega olja, se poleg čemaža, nahajajo tudi v zelju, redkvici, hrenu, kapucinki, česnu, čebuli in vodni kreši. Vse te rastline imajo nekoliko pekoč okus, česen, čebula in redkvica, imajo najmočnejšega.

Zaradi teh lastnosti, vse te pekoče rastline, spodbujajo presnovo in delujejo kot naravni antibiotik. Tudi čemaž deluje blago antibiotično in  zavira procese gnitja. Poleg tega ureja prebavo, razstruplja organizem, spodbuja spomin in znižuje krvni tlak. Pri uživanju nikar ne pretiravajmo, saj lahko močno draži želodec.

Poleg uporabe v kulinariki, je čemaž izredno cenjen tudi kot zdravilno zelišče, ali bolj pravilno, kot zdravilna divja hrana. V mladih  listih najdemo vitamin C, provitamin A, eterična olja, rudninske snovi, sluzi, flavonoide, saponine, različne žveplove spojine, alicein, aliin, fruktasan in še mnoge druge koristne snovi.

PREVIDNO!

Pri nabiranju lahko čemaž zamenjamo z listi šmarnice, Convallaria majalis in z listi pegastega kačnika, Arum maculatum. Obe rastlini sta strupeni, posebej neprijeten je kačnik, ki nam v ustih pusti močan, pekoč in bodeč občutek. Šmarnica raste na bolj odprtih in sončnih predelih in ima manj sočne liste kot čemaž.

Pegasti kačnik ima sicer podobno rastišče kot čemaž, vendar so njegovi listi mrežastožilnati in kopjasti. Če nismo prepričani za katero rastlino gre, zmečkajmo list med prsti in če močno zadiši po česnu, potem smo prav gotovo našli čemaž.

Čemaževa kremna juha s krompirjem

Kremne juhe so vedno dobrodošle! Čemaž se dobro ujema s krompirjem, zato si za okusno čemaževo juho pripravimo naslednje sestavine:

  • 1 šopek svežih listov čemaža
  • 5 krompirjev
  • 1 liter zelenjavne jušne osnove
  • malo muškatnega oreščka
  • sol in poper

Krompir olupimo, operemo in narežemo na na kocke. Položimo ga v večji lonec in nalijemo toliko vode, da je ves krompir prekrit. Solimo, zavremo in na zmernem ognju kuhamo toliko časa, da se krompir zmehča.

V drugi posodi zavremo zelenjavno jušno osnovo, dodamo opran in odcejen kuhan krompir in čemaž. Nekaj vejic čemaža prihranimo za dekoracijo. Vse skupaj dobro premešamo in kuhamo še pet minut. 

Ko so vse sestavine kuhane, juho s krompirjem in čemažem odstavimo z ognja in jo s paličnim mešalnikom gladko zmešamo. Začinimo s soljo. poprom in muškatnim oreščkom.

Preden juho postrežemo, jo povrhu potresemo z drobno narezanimi čemaževimi listki. 

Čemaževa juha s sojino omako

Ideja za pomladno kosilo: Za čudovito pomladno juho s čemažem, potrebujemo naslednje sestavine:

  • šopek svežih čemaževih listov
  • velika žlica olivnega olja
  • malo sojine omake (namesto soli)
  • malo svežega peteršilja in malo bazilike

Čemaževe liste na drobno narežemo in jih na hitro popražimo na hladno stiskanem olivnem olju. Prilijemo približno pol litra vode in kuhamo toliko časa, da se listi zmehčajo. Tik pred koncem kuhanja dodamo sojino omako, ter na drobno narezan peteršilj in baziliko. Pomladno juho ponudimo s kosom rženega kruha.

Najboljša čemaževa juha s kislo smetano

Namig za kosilo: Za 4 porcije kremne juhe s čemažem, potrebujemo naslednje sestavine:

  • malo hladno stiskanega olivnega olja
  • 1 čebula
  • 2 krompirja
  • približno 1 liter čiste, zelenjavne juhe
  • 1 šopek svežih čemaževih listov
  • 5 žlic kisle smetane
  • sol in poper

Čebulo olupimo in na drobno narežemo. Krompir olupimo, operemo in narežemo na koščke. V ponvi segrejemo malo olivnega olja in na njem na rahlo popražimo čebulo. Dodamo narezan krompir in ga skupaj s čebulo pražimo približno tri minute. Vse skupaj zalijemo z zelenjavno juho ali z jušno osnovo in kuhamo toliko časa, da se krompir do mehkega skuha. Medtem pripravimo sveže liste čemaža. Na hitro jih oplaknemo z mrzlo vodo in drobno sesekljamo.

Ko je krompir kuhan, mu dodamo čemaž in kuhamo še toliko časa, da se čemaževi listi malo zmehčajo. Nato ponev odstavimo z ognja in vsebino gladko zmešamo s paličnim mešalnikom. Juho še za nekaj časa postavimo nazaj na ogenj in vmešamo majhno žličko hladno stiskanega olivnega olja. Po okusu popramo in solimo, kislo smetano dodamo tik pred serviranjem.

Čemažev pesto recept

Za preprost čemažev pesto potrebujemo naslednje sestavine.

  • velik šopek svežih čemaževih listov
  • 60 gramov grobo narezanega sira ( poskusite italijanski sir pecorino romano)
  • 100 gramov drobno sesekljanih orehovih jedrc
  • 100 ml ekstra deviškega olivnega olja

Čemaževe liste operemo, osušimo in na grobo narežemo. Zmešamo orehova jedrca in sir, ter damo vse skupaj v mešalnik. Dodamo še čemaževe liste in vse skupaj zmeljemo. Nato nastavimo mešalnik na najmanjšo hitrost in med mešanjem počasi in enakomerno dolivamo olivno olje.

Čemaž v olivnem olju

Sveže čemaževe liste, lahko izredno uspešno konzerviramo v olivnem olju in himalajski soli. Tako pripravljen čemaž se dolgo obdrži in ga lahko celo leto dodajamo juham, omakam, solatam in raznim drugim jedem. Potrebujemo naslednje sestavine:

  • 100 ml hladno stiskanega olivnega olja
  • 1 velik šopek svežih čemaževih listov
  • 10 gramov grobe himalajske soli

Sveže čemaževe liste na hitro oplaknemo z mrzlo vodo in jih osušimo. Damo jih v električen mešalec in dodamo himalajsko sol, ki jo prej zdrobimo. Čemaževe liste in sol zmeljemo, nato damo mešalec na najnižjo hitrost in počasi prilivamo olivno olje. Mešanico shranimo v steklene kozarčke s pokrovom in jih postavimo v hladilnik.

Zeliščni pripravki iz čemaža

Ker ima čemaž podobne zdravilne lastnosti kot česen, iz njega izdelujemo razne zeliščne pripravke. Seveda ni odveč, če še enkrat poudarimo, da je pri nabiranju čemaža potrebna velika previdnost. Pripravki iz čemaža bodo pregnali pomladno utrujenost, znižali krvni pritisk in poživili celo telo.

Čemaž blažilno deluje na živčni sistem, sprošča mišice in krepi želodec. Znižuje nivo slabega holesterola in odvaja odvečno vodo iz telesa. Deluje kot naravni antibiotik, zbija povišano telesno temperaturo, čisti žile in kri. Prav tako ureja prebavo, čisto ledvice, mehur in pomaga pri težavah z dihali. 

Čemaževa tinktura recept št. 1

Za čemaževo tinkturo poznamo več receptov. Pri vseh receptih narezan čemaž namakamo v žganju ali alkoholu, razlikuje se samo način, kam postavimo steklenico, da se naredi tinktura.

Pri prvem receptu naberemo samo sveže čemaževe liste, (brez cvetov ali čebulic), jih operemo in na drobno sesekljamo. Liste položimo v večji steklen kozarec, napolnimo ga približno do 3/4  in jih prelijemo s 55% alkoholom. Uporabimo lahko tudi dobro domače žganje ali vodko. Listi morajo biti popolnoma prekriti z alkoholom.

Kozarec dobro zapremo in ga za pet tednov postavimo v temen prostor, kjer je stalna temperatura. Vsake toliko časa kozarec pretresemo in če vmes alkohol izhlapi, kozarec odpremo in ga dolijemo. Po približno petih tednih, mešanico precedimo in jo prelijemo v manjše, temne stekleničke.

Čemaževa tinktura recept št. 2

Pri tem receptu, poleg svežih čemaževih listov, uporabimo tudi čebulice, ki jih izkopljemo iz zemlje. Liste operemo z mrzlo vodo in jih na grobo narežemo. Čebulice očistimo, operemo  in osušimo. Nato jih na drobno narežemo in jih skupaj z narezanimi listi damo v velik, steklen kozarec.

Kozarec napolnimo do vrha in vse sestavine prelijemo z 40% domačim žganjem. Listi in korenina morajo biti prekriti z žganjem. Nato kozarec zapremo in ga dve tedna postavimo na sončno mesto. Po štirinajstih dneh tinkturo precedimo in prelijemo v manjše, temne stekleničke.  Čemaž uporaba: Čemaževo tinkturo uživamo vsak dan, 10 do 15 kapljic, ki jih razredčimo z vodo.

Čemaževo vino

Čemaževo vino pripravljamo iz svežih čemaževih listov. Uživamo ga za izboljšanje imunskega sistema in za čiščenje krvi. Naberemo šopek čemaževih listov in jih drobno narežemo.

Zavremo 1/4 litra belega vina in v njem na hitro pokuhamo čemaževe liste. Po okusu dodamo malo medu in pijemo čez dan, počasi po majhnih požirkih.

Oglejte si še nekaj nasvetov čemaž uporaba:

 

 

 

Uporabljeno besedilo: čemaž uporaba, čemažev peto, čemaževo vino, čemaž recepti