Kaj jesti v Rimu – tradicionalne rimske jedi

Kaj jesti v Rimu
Kaj jesti v Rimu – tradicionalne rimske jedi! TUKAJ poglej več idej za kosilo!

Kaj jesti v Rimu? Pravijo, da vse poti vodijo v Rim! Potovanje v Rim je izjemno doživetje, romantično in z navdihom zgodovine. Italija je znana po dobrih jedeh, dobro bomo jedli tako na Sicilji, kot v Milanu, Salermu ali pa pa v bližnjem Trstu. Rim je turistično mesto, v času Velike noči se v Vatikan zgrinjajo množice vernikov s celega sveta.

Najboljši čas za obisk Rima je izven turistične sezone, zgodaj na pomlad ali v jeseni. V tem času ni vroče in vse rimske znamenitosti si lahko ogledamo v okolju brez pretirane gneče. Ko smo zvečer utrujeni in polni vtisov, si moramo obvezno privoščiti tradicionalne rimske jedi.

Kaj jesti v Rimu?

Ko pomislimo na romantično rimsko večerjo, nam najprej na misel pridejo testenine in pizza. Kar seveda drži, veliko tradicionalnih rimskih jedi vsebuje testenine in slastne omake. Tudi v raznih vodičih po Rimu nam priporočajo naslednje jedi: Saltimbocca, Bucatini all’Amatriciana, Carciofi alla romana, Abbacchio scottaditto, Spaghetti alla carbona, Carciofi alla giuida, Pajata, Coda alla vaccinara, Gnocchi alla Romana in Cacio e Pepe.

Poleg teh okusnih jedi bomo lahko v Rimu seveda  poskusili še mnoge druge dobrote, med njimi je vsekakor tudi pizza. 

Vprašanje je, ali bomo v Rimu jedli v restavracijah za turiste, ali bomo poiskali restavracije, kjer jedo domačini. Izbrala sem nekaj priljubljenih lokalnih restavracij, kjer večerjajo domačini. Več poglej na povezavi: devourtours,com

Saltimbocca

Saltimbocca je okusna italijanska jed, za katero pravijo, da kar skače v usta. Telečje zrezke zvijejo skupaj z žajbljevimi listi in pršutom, nato pa jih dušijo v belem vinu. To čudovito kulinarično dobroto lahko pripravimo tudi doma in si pričaramo nekaj romantičnega italijanskega vzdušja.

Recept za Saltimbocca:

Telečje meso narežemo na zrezke, debele približno pol cm in jih tanko potolčemo. Zrezke posolimo, na vsakega položimo rezino pršuta, listič žajblja in oboje na zrezek pripnemo z zobotrebcem. V večji ponvi segrejmo nekaj masla, dodamo malo oljčnega olja in nato visoki vročini popečemo obložene zrezke.

Zrezke najprej popečemo na strani ki smo jo obložili s pršutom, nato jih previdno obrnemo in popečemo še na drugi strani. Ko popečemo vse zrezke, pripravimo omako. V ponvi, v kateri smo pekli saltimbocca, dodamo preostalo maslo, sok polovice limone ali belo vino. Masleno omako z limono še vročo polijemo po zrezkih in takoj postrežemo, zraven se seveda podajo domače testenine.

Bucatini all’Amatriciana

Bucatini all’Amatriciana je italijanska jed, ki je dobila ime po kraju Amatrice, ki leži visoko v hribovju Lazia. Omaka je narejena iz paradižnikov, ki jim dodajo posebno slanino – guanciale ali panceto. Jed nato potresejo z ostro papriko in dodajo veliko naribanega sirapecorino romano. Omako najpogosteje prelijejo čez testenine, imenovane bucatini, to so debelejši votli špageti. Izvirna amatriciana bianca je pripravljena tako, da ji dodajo maslo in peteršilj. Odlična ideja za kosilo!

Recept za Bucatini all’Amatriciana:

  • oljčno olje
  • 150 g pancete
  • 1 čebula
  • 2 feferona
  • paradižniki
  • malo belega vina
  • sol
  • špageti bucatini

Panceto narežemo na kocke, čebulo očistimo in drobno sesekljamo, feferon čisto drobno sesekljamo. V večji ponvi na močnem ognju popražimo panceto in ko spusti maščobo, dodamo sesekljano čebulo in feferon. Po originalnem receptu dodamo še malo ostre paprike in nariban sir.

Pražimo še nekaj minut, nato prilijemo belo vino, dodamo olupljen in narezan paradižnik, nekaj časa dušimo na šibkem ognju, da se omaka zgosti. Skuhamo testenine, jih odcedimo, stresemo v ponev in jih dobro zmešamo z omako.

Carciofi alla romana

Mehke italijanske artičoke, ki jim pogosto dodajo česen in meto, ter parijo v mešanici olivnega olja in vode.

Recept za Carciofi alla romana:

  • 3 mlade artičoke
  • 1 limona
  • kozarec belega vina
  • 2 stroka česna
  • 1 pest grobo sesekljanega origana
  • 1 pest grobo sesekljane mete
  • lonček olivnega olja
  • sol in poper

Najprej pripravimo artičoke, tako da jih položimo v vodo, ki smo ji dodali sok ene limone. Z limoninim sokom preprečimo obarvanje artičok. Nato odluščimo zunanje liste artičoke, da pridemo do mehkega dela. Z manjšim nožem odstranimo trdo lupino artičoke in pecelj, preostale mehke liste obrnemo do polovice navzgor. Z žličko izdolbemo dlakave dele artičoke na sredini in jih spet položimo v vodo z limono.

Česen očistimo in stremo, dodamo ščepec soli in zmeljemo v pasto. Dodamo večino sesekljanih zelišč in vse skupaj zmeljemo v grobo pasto. Artičoke nato narežemo na četrtine in jih mariniramo v zeliščni pasti. Artičoke nato položimo v ponev, zalijemo z belim vinom in olivnim oljem. Dodamo še sok limone in 15 minut počasi dušimo. Nato artičoke odstavimo z ognja in počakamo da se ohladijo. Dodamo še sol in okrasimo s preostalimi zelišči.

Abbacchio scottaditto

Jagnječji kotleti na žaru so tradicionalna rimska jed, ki je dobila svoje ime na nekoliko nenavaden način in sicer po tem, da se kotleti jedo tako vroči, da si pri tem opečemo prste.
Recept za jagnječje kotlete:
  • 12 jagnječjih kotletov
  • 1 žlica sesekljanega svežega rožmarina
  • 1 žlica sesekljane sveže mete
  • 1 čajna žlička naribane limonine lupinice
  • 2 žlici sladkorja
  • 3 žlice oljčnega olja
  • 1/4 skodelice drobne morske soli
  • 1 žlica sveže mletega črnega popra

V manjši posodi zmešamo sol, sladkor, poper naribano limonino lupinico, meto in rožmarin. Kotlete bogato namažemo z mešanico in jih pustimo stati na sobni temperaturi najmanj 2 uri, najbolje pa cel dan. Za peko kotletov pripravimo žar.

Meso premažemo z olivnim oljem in ga položimo na žar. Kotlete pečemo na visoki vročini, najprej jih zapečemo na eni strani, nato na drugi, sredina kotleta mora ostati rahlo rožnata. Pečene kotlete ponudimo še zelo vroče, tako da si opečemo prste.

Spaghetti alla carbonara

Spaghetti alla carbonara so najbolj poznana rimska jed. Še zelo vroče špagete premešajo s surovim jajcem, naribanim parmezanom in črnim poprom, tako da se jajčna mešanica oprime testenin in se na njih strdi. Nato špagete popražijo na koščkih slanine pancette. Legenda pravi, da je recept nastal, ko je ameriška vojska v drugi svetovni vojni prinesla v Italijo slanino in jajca v prahu.
Recept za Spaghetti alla carbonara:
  • 100 g trdega ovčjega sira
  • 100 g parmezana
  • 300 g rumenjakov
  • 400 g pancete ali posušenih svinjskih ličnic, guanciale
  • 500 g testenin
  • oljčno olje, sol in sveže mlet poper

 

Testenine skuhamo al dente v slanem kropu, po navodilih, ki so označena na embalaži. Medtem ko se testenine kuhajo, posebej zmešamo rumenjake in oba naribana sira. Suhe svinjske ličnice ali panceto narežemo na kocke ali krajše rezine. Popečemo jih na olivnem olju, da dobijo lepo rjavo barvo. Ko so testenine skuhane, jih odcedimo in prihranimo nekaj vode, v kateri smo jih kuhali. Še vroče testenine stresemo v ponev k popečeni panceti ali ličnicam, prilijemo malo vode v kateri smo kuhali testenine in odstavimo z ognja.
Sedaj hitro vmešamo rumenjake s sirom, mešamo toliko časa, da se sir raztopi in dobimo gosto rumeno kremo, ki se drži testenin. Če je omaka pregosta, dodamo še malo vode v kateri smo kuhali testenine. Čisto na koncu dodamo sveže mlet poper, ko pa so testenine že na krožniku, dodamo še nariban parmezan.

Pajata

Pajata je malo neobičajna jed, ki je marsikdo ne bi niti poskusil, a je del rimske kulinarične kulture. Telečja čreva skuhajo, ko je v njih še mleko, ki ga je sesal teliček. Običajno črevo nasekljajo, mu dodajo paradižnikovo mezgo in z omako ki nastane prelijejo testenine.
Več receptov si oglejte na spletni strani: tasteatlas.com

Coda alla vaccinara

Tudi to je tipična rimska jed. Goveji rep dušijo z zeleno in paradižnikovo mezgo. Tako kot pajata, je tudi ti jed, ki je nastala, ko so želeli pripraviti jed iz delov quinto quarto, neuporabne pete četrtine, kot so jo nekoč imenovali mesarjevi pomočniki, ki so lahko ostanke kot plačilo vzeli domov od koncu dneva v klavnici.

Jed je pričela prva pripravljati restavracija Checchino dal 1887 in je danes med najboljšimi restavracijami v Rimu. Za obisk restavracije je običajno potrebna rezervacija, več si oglejte na njihovi spletni strani: checchino-dal-1887.com

Cacio e Pepe

Včasih so najbolj preproste jedi lahko tudi najboljše. Špagete, skuhane al dente, popražijo z mletim črnim poprom in naribanim sirom, vrste pecorino romano, to je domač, starani ovčji sir, ki je podoben parmezanu.

Gnocchi alla Romana

Gonocchi alla Romana so drobni cmoki ali njoki iz krompirjevega testa. Krepki, a mehki cmoki, ki izvirajo iz severne Italije, a so že zelo dolgo tipična rimska jed. V Rimu je torek tradicionalni dan za njoke in na ta dan jih skoraj vse restavracije v Rimu uvrstijo na svoje menije.

Njoki so najboljši s svežo paradižnikovo omako, odlični pa so tudi s topljeno gorgonzolo ali preprosto z žajbljevimi listi in s topljenim sirom.