V naslednjem članku se bomo posvetili vprašanju kako odpraviti napihnjenost. Napihnjenost trebuha je zelo pogosta težava, ki lahko nastane zaradi različnih vzrokov.
Vsekakor napihnjenost povzroča nelagodje in včasih celo bolečine v trebuhu. Za napihovanje je najpogosteje odgovoren prepoln želodec ali črevesje.
Kazalo
Napihnjenost lahko nastane tudi zaradi zastajanje tekočine, hudih vetrov, prebavnih težav in pri ženskah pred menstruacijo. Kadar je na naših krožnikih pretežno hrana, ki vsebuje veliko predelanih ogljikovih hidratov, potem se vzrok za napihnjenost verjetno skriva v hrani. Zaradi nepravilne prehrane je naše telo obremenjeno s strupi in najbolj trpijo zamaščena jetra.
To najlažje rešimo s spremembo prehranjevanja, primerna je lchf dieta, ki vsebuje malo ogljikovih hidratov. Napihnjenost pa lahko povzroči tudi zastajanje tekočine v telesu, občutljivost na hrano, zaprtje, sindrom razdražljivega črevesja, celiakija ali okužbe z glivicami. Napihnjenost lahko preprečimo tudi z rednim gibanjem na svežem zraku, zato si vzemimo čas in se z družino vsak dan odpravimo na sprehod v naravo.
Pozorni moramo biti, kadar je naša prebava urejena, a nas vseeno napihuje. Vzrok je lahko kakšna resnejša bolezen, kot so bolezni srca, jeter ali ledvic. Kadar težave po nekaj dneh ne ponehajo, moramo obiskati zdravnika, ki bo ugotovil kaj je vzrok napihnjenosti.
Kako odpraviti napihnjenost?
Za napihnjenost je pogosto vzrok zastajanje tekočine v telesu. Nastane lahko zaradi uživanja preveč slane hrane, predelanih živil in slanih prigrizkov.
Predelana živila pogosto vsebujejo visoko vsebnost soli in raznih virov natrija. Vnosu soli in natrija, se lahko izognemo, če iz prehranjevanja izločimo predelane mesnine, kot so klobase, slanina, prekajene salame in jušne kocke.
Napihnjenost zaradi zastajanje tekočine v telesu
Izogibajmo se slanim prigrizkom in kupujmo živila, ki imajo na embalaži označeno, da vsebujejo manj soli. Previdni bodimo predvsem pri kruhu, zamrznjenih živilih, konzervah, sirnih namazih in maslu.
Vnos soli lahko zmanjšamo že pri pripravljanju in kuhanju hrane. Kadar kuhamo zelenjavo, je ni potrebo soliti, prav tako lahko brez soli skuhamo krompir ali juho.
Obroke porazdelimo na več manjših in na jedilnik uvedimo več sveže zelenjave in sadja. Kadar se napihnjenost ne umiri, potem je vzrok verjetno drugje, Najpogosteje je za napihnjenost kriva slaba prebava, ki lahko sproži tudi zaprtje, drisko, slabost ali bruhanje.
Kako preprečimo napihnjenost zaradi prebavnih težav?
Preden ugotovimo zakaj smo napihnjeni, lahko traja kar nekaj časa. Vendar bomo vzrok najlažje našli sami, saj zdravnik ne ve čisto točno, kako se prehranjujemo in kakšen je naš odnos do zdravega načina življenja. Če je zdravnik izločil možnosti težjih bolezni, potem je verjetno za vzrok napihnjenosti kriva slaba prebava. Prebavne težave pa seveda nastanejo zaradi neprimerne hrane in tudi pijače. Napihnjenost lahko poskusimo premagati z naslednjimi ukrepi:
- Mogoče je za napihnjenost kriva občutljivost na hrano! Kadar sumimo, da imamo mogoče celiakijo ali smo preobčutljivi na gluten, potem moramo najprej poskusiti izločevalno dieto. Dokončno diagnozo nam bo postavil zdravnik, vendar moramo najprej sami ugotoviti, katera hrana nam povzroča težave.
- Kadar so naše prebavne težave res hude, poskusimo kakšne dan uživati samo naribana jabolka ali piti samo mineralno vodo. Naslednji dan poskusimo pojesti lahko zelenjavno juho, pa spet naslednji dan kakšne probiotični jogurt. Ko si bo naše črevesje malo odpočilo, lahko zopet nadaljujemo z normalnim zdravim prehranjevanjem.
- Kadar smo resnično zelo napihnjeni, iz prehranjevanja za nekaj časa izločimo hrano, ki ima zelo veliko vlaknin. Netopne vlaknine, kot so na primer pšenični otrobi, lahko napihnjenost še poslabšajo.
- Pri hudi napihnjenosti, za nekaj časa iz jedilnika izločimo stročnice, surovo sadje in zelenjavo. Vse te jedi, poleg resnično mastne hrane, povečujejo nastanek vetrov v črevesju.
- Previdni moramo biti tudi pri kombiniranju hrane. Pri istem obroku ne smemo hkrati uživati testenin, ter beljakovin in sadja.
- Pri kosilu ali večerji ne pijemo tekočine! Voda, ali kakšna druga tekočina, razredči želodčno kislino in prebavne encime, kar lahko povzroči počasnejši prehod hrane skozi želodec. Posebej se izogibajmo tekočini, kadar smo pri obroku jedli svežo sadje. Zaradi tekočine bo namreč še prej fermentiralo in povzročilo hude vetrove v črevesju.
- Kako odpraviti napihnjenost? Rešitev je izogibanje gaziranim pijačam!
- Hrano pri obroku dobro prežvečimo in si vzemimo dovolj časa za hrano. Med jedjo bodimo tiho, saj se bodo tako med žvečenjem sprožili encimi, ki nam bodo pomagali pri prebavi. Obroke si razdelimo na več manjših, lahko tudi zmanjšamo količino hrane pri vsakem posameznem obroku.
Kako odpraviti napihnjenost pri predmenstrualnem napihovanju?
Mnoge ženske prične kakšne tri dni pred menstruacijo napihovati. Napihnjen trebuh, pogosto tudi vetrovi ali celo zaprtje, so lahko težave, ki spremljajo predmenstrualni sindrom. Poskusimo lahko z naslednjimi ukrepi:
- V drogeriji ali lekarni si kupimo 1500 mg kapsule dveletnega svetlina! Po dve kapsuli uživamo teden dni pred menstruacijo in verjetno nam bo uspelo pregnati napihnjenost.
- V času pred menstruacijo, naj bo na naših krožnikih hrana, ki je bogata z vitaminom B6, vitaminom E, magnezijem in esencialnimi maščobnimi kislinami. Vitamin E najdemo v rastlinskih oljih, jajcih, ribah, polnovrednih žitih, leči, fižolu, oreščkih in raznih semenih.
- V vseh teh živilih so tudi esencialne maščobne kisline, ki jih najdemo še temno listnati zelenjavi in hladno stiskanih rastlinskih oljih. Magnezij najdemo v ribah, školjkah, kakavu, semenih, morskih algah, gobah, mesu in polnovrednih žitih.
- V dneh pred menstruacijo omejimo uživanje kofeina, alkohola, soli in sladkorja.
- Pomagamo pa si lahko tudi z masažo! Masiramo zadnji del nog, spodnji del trebuha in če je potrebno, tudi trebuh. Trebuh masiramo s krožnimi gibi v smeri urinega kazalca. Za masažo si pripravimo naslednjo mešanico: tri kapljice olja brinovih jagod, dve kapljici rožmarinovega olja, dve kapljici sivkinega olja, pet čajnih žličk olja grozdnih pešk. Če v kratkem načrtujemo dojenčka, potem iz mešanice izpustimo brinovo in rožmarinovo olje.
Domači pripravki proti napihnjenosti
Pri napenjanju in slabi prebavi, nam bodo pomagali naslednji zeliščni pripravki:
- Kadar nas napenja zaradi predmenstrualnega zastajanja tekočine, si dvakrat na dan pripravimo skodelico čaja iz semen zelene in njivske preslice.
- Vetrove in napenjanje lahko preprečimo, če pri kuhanju hrani dodamo zdravilna zelišča in začimbe, ki imajo lastnost, da pogrejejo. To so predvsem kajenjski poper, ingver, kardamom in kumina.
- Za preprečevanje vetrov in napihovanja, pred obrokom spijemo mešanico iz naslednjih zdravilnih zelišč: kamilica, melisa, navaden komarček, cimet, ingver, poprova meta in divji jam.
- Kadar nas resnično zelo hudo napenja in nam nagaja prebava, si pripravimo čaj iz korenine angelike. 30 gramov nasekljane korenine angelike, prelijemo s pol litra vroče vode in namakamo deset minut. Trikrat na dan, ali pred vsakim obrokom, spijemo dve žlici čaja. Pomaga tudi, če žvečimo surovo korenino ali liste angelike.
Žajbelj
Žajbelj poznamo tudi pod mnogimi drugimi imeni, kot so kadulja, čistec, žavbelj in še mnoga druga. Pri nas je bolj poznan vrtni žajbelj, ki ga najdemo na mnogih slovenskih vrtovih. Žajbljev čaj pijemo pri napenjanju, slabosti, bolečinah v trebuhu in pri krčih. Pomaga tudi pri nočnem potenju, čisti kri, odvaja sluz iz dihalnih organov in odpravlja drisko.
Zeliščarji žajbelj priporočajo tudi pri vnetju mandljev, bolečem in vnetem grlu, bolečinah v vratu in pri krvavečih dlesnih. Žajbelj je izredno učinkovita zdravilna rastlina, vendar ga lahko uporabljamo tudi pri kuhanju. Dodajamo ga k mastnim jedem, vsekakor pa ne sme manjkati pri divjačini.
Kako odpraviti napihnjenost z žajbljem:
- Čajno žličko žajblja prelijemo s skodelico vroče vode in kratek čas namakamo. Čaj pijemo pri prebavnih težavah, kot so napihnjenost, vetrovi, bolečine v želodcu, krči in driska.
- Za masažo trebuha ali celega telesa, uporabljamo žajbljev kis, ki ga delamo iz travniškega žajblja. Steklenico napolnimo s svežimi cvetovi travniškega žajblja in čez nalijemo naravni jabolčni kis. Steklenico za štirinajst dni postavimo na sonce, nato kis precedimo in ga uporabljamo za masažo.
- Sedeča kopel iz žajblja pomaga ljudem s slabimi živci in ženska, ki jih boli trebuh. Dve veliki pesti listov vrtnega žajblja čez noč namočimo v hladni vodi. Naslednji dan segrejemo do vretja in žajbljev izvleček dodamo kopeli.
Navadni ožepek
Navadni ožepek, Hyssopus officinalis, se uporablja kot začimba za jedi na žlico, manjkati ne sme tudi v golažu. Kot zdravilno zelišče se uporablja za blaženje vetrov, lajša izkašljevanje, spodbuja potenje, zmanjšuje izločanje sluzi, preprečuje krče, viša krvni tlak, sproža menstruacijo in deluje protivirusno.
Poparek z ožepkom: V začetni fazi gripe na dve uri spijemo 1/2 skodelice vročega poparka, s katerim bomo spodbudili potenje.
Tinktura: Pri prebavnih težavah, napenjanju, krčih in ob živčni napetosti, vzamemo trikrat na dan po 60 kapljic ožepkove tinkture.
Sirup iz ožepka: Sirup pijemo pri kašlju in čezmernem izločanju sluzi. Sirup uživamo po potrebi, večkrat na dan po eno žličko. Ožepek se ujema z lapuhom, timijanom ali s cvetovi lučnika. Sirup pripravimo iz poparka 600 ml celega zelišča ali sami iz cvetov. Poparek ohladimo in vmešamo 450 gramov medu.
Mazilo za prsi iz ožepka: Zmešamo 1 žlico macerata navadnega ožepka in 2 kapljici eteričnega olja timijana in 2 kapljici eteričnega olja evkalipta. Pripravek namažemo na prsi pri bronhitisu in za lajšanje kašlja.
Vzgoja navadnega ožepka na zeliščnem vrtu
Navadni ožepek lahko gojimo tudi na vrtu, uspeva v rodovitnih nevtralnih do alkalnih tleh na sončni legi. Semena spomladi ali jeseni posejemo v setvene pladnje in nato rastline presadimo na končno mesto v razmiku 90 cm. Poleti lahko odrežemo potaknjence. Po cvetenju rastlino rahlo obrežemo, močneje pa spomladi. Poleti pobiramo liste in cvetne glavice, vejice ožepka pa v času rasti.
Navadni ožepek je polzimzeleni grm z vretenastimi cvetnimi stebli, ki zraste v širino od 60 do 90 cm. Vejice listov lahko uporabimo za začinjanje golaža, ali pa jih zvežemo skupaj s timijanom in rožmarinom v dišeč šopek. Lepi vijolični cvetovi se odprejo sredi poletja. Včasih so zeliščarji pobirali samo cvetove in in iz njih pripravljali sirup, pogosto so dodali cvetove navadnega sleza ali lučnika.
Uporabljeno besedilo: kako odpraviti napihnjenost, napihnjenost, bolečine v trebuhu