Kopriva – prezrto zdravilno zelišče

kopriva
KOPRIVA JE ČUDOVITO ZDRAVILNO ZELIŠČE! POGLEJ TUKAJ!

Kopriva je čudovito zelišče, ki je pogosto še vedno obravnavna kot plevel, čeprav skriva v sebi celo zakladnico zdravilnih učinkovin. Že ob najmanjšem stiku s koprivo, nas zbode in povzroči pekoč občutek na koži. Kopriva je trajnica, ki ima dolgo, tanko  in močno razraščeno korenino in koreninski sitem. Zraste do 150 cm visoko in za uspešno rast potrebuje zemljo z veliko dušika.

Na štirirobnem steblu in na listih koprive,  se nahaja množica žgalnih laskov, ki se končajo s trdo, a krhko konico. Znotraj žgalnih laskov se nahajajo učinkovine, ki se že ob najmanjšem dotiku razlijejo po koži in povzročijo lokalno vnetje, pekoč občutek in rdečico. Kopriva raste kot plevel, najbolje da jo naberemo na družinskem sprehodu ali celo na planinskem izletu, saj bomo tako nabrali resnično neoporečne in zdrave rastline.

Kdaj priporočamo uporabo koprive:

  • Kopriva ima vlogo pri poživljanju telesa.
  • Remineralizira in krepi nohte in lase.
  • Vlogo ima pri delovanju imunskega sistema.

 

kopriva kapljice
KOPRIVA – BREZALKOHOLNE KAPLJICE! POGLEJ TU!

Kopriva

Za pekoč občutek so odgovorne učinkovine mravljična kislina, histamin in acetilholin. Velika kopriva ima poseben vonj in dokler je surova, tudi neprijeten okus. Ko jo termično obdelamo, spominja na špinačo.

Semena koprive imajo okus po oreščkih. V zdravilne namene uporabljamo celo rastlino, tudi korenike in semena. Zelišče nabiramo od maja do oktobra, sušimo celega in ga šele ko je suho, na drobno narežemo. Poleg timijana, ognjiča in  rmana, je kopriva prav gotovo eno izmed najbolj cenjenih in učinkovitih zelišč. 

Kakšne zdravilne učinkovine vsebuje kopriva?

V koprivi so glavne učinkovine amini, to so histamin, acetilholin, holin in serotonin. Pomembne učinkovine so tudi flavonoidi, mravljična kislina,tanini,  glukokinini in minerali. V koprivi najdemo minerale kremen in železo, ter vitamine A, B in C. Flavonoidi so pigment, ki dajejo večino svetlih barv sadju in zelenjavi, ter tudi nekaterim zdravilnim zeliščem.

Pogosto jih imenujemo tudi bioflavonoidi, delujejo kot izredno pomembni antioksidanti. Njihov učinek poveča delovanje vitamina C. Poleg vseh teh učinkovin, kopriva vsebuje tudi veliko klorofila, mnogo več kot druge zelene rastline.

Vir: Urticca spp, NCBI

Kakšni so blagodejni učinki koprive na naše telo?

Kopriva je resnično čudežna rastlina, zeliščarji jo priporočajo za lajšanje naslednjih težav zdravstvenih težav:

  • Kopriva pospešuje nastajanje krvnih telesc, čisti in obnavlja kri, ter ustavlja krvavitve.
  • Znižuje vsebnost sladkorja v krvi, zato je primerna tudi za hujšanje.
  • Preprečuje nastanek sečnega in ledvičnega peska in deluje kot diuretik. Zaradi teh lastnosti, tudi pomaga lajšati obolenja in vnetja sečnih poti.
  • Odpravlja zastajanje urina in odpravlja slabokrvnost. Kopriva je odlična za krepitev imunskega sistema, zavira razna vnetja, varuje jetra,  in tudi znižuje krvni pritisk.
  • Blagodejno vpliva na hemoroide, pomaga pri driski in tudi razstruplja telo. Pomaga pri zdravljenju vseh revmatičnih obolenj, kot so putika, artroza in išias.
  • Podpira tvorbo hrustanca in  pomaga pri zvinih.
  • Kopriva je v veliko pomoč pri menstrualnih krvavitvah, zvišuje odpornost organizma in preprečuje prehladna obolenja.
  • Na pomlad pripravki iz koprive preženejo pomladno utrujenost in hkrati razstrupijo telo.
  • Kopriva je nepogrešljiva pri težavah s povečano prostato
  • Pomaga tudi pri negi las. Preprečuje zgodnje izpadanje las in odpravlja prhljaj.
  • Uspešno deluje pri želodčnih krčih in blaži bolezni žolča in vranice.
  • Pomaga pri vnetju živcev na rokah in nogah, odpravlja ekceme in mozolje, ter povečuje tvorbo encimov v trebušni slinavki.
  • Blaži afte in težave z dlesnimi, pospešuje presnovo in pomaga pri raznih alergijah. Preprečuje tudi skorbut, deluje krepčilno in protialergijsko.
  • Koprivo lahko uporabimo tudi za izdelavo pršil proti škodljivcem na vrtu, odlična je tudi kot gnojilo za zelenjavo. (1)

Kopriva v Slovenskem ljudskem izročilu

V Slovenskem ljudskem izročilu je kopriva rastlina, ki je v preteklosti varovala hišo pred strelo. Kmetje med Muro in Dravo so koprive nabirali na veliki četrtek in jih zatikali za strehe svojih domov. Veliki četrtek je skupaj z velikim petkom in veliko soboto velikonočno tridnevje. 

Naši predniki so verjeli, da kopriva pomaga proti golši. Kdor se je želel znebiti golše, je moral zgodaj na velikonočno jutro nabrati koprive in to še pred prvo mašo. Koprive je skuhal in si z ohlajeno vodo trikrat zmočil golšo in se pri tem trikrat prekrižal.

Pregovori o koprivi:

  • kopriva ne pozebe
  • v koprivo ne trešči
  • koprivi ne škodujeta ne toča ne slana
  • zgodaj začne žgati, kar ima kopriva postati
  • kdor prime za koprivo, se opeče

V času prve svetovne vojne so koprivo uporabljali za predivo in iz njega izdelovali platno in obveze za ranjence.

Domači pripravki s koprivo za lajšanje zdravstvenih težav

Koprivo nabiramo od marca, pa vse do pozne jeseni. Uporabljamo lahko celo rastlino, tudi korenine in semena, čeprav običajno nabiramo samo mlade liste. Iz koprive pripravljamo čaje, tinkture, kreme in obkladke. Uporabna je tudi v kuhinji, saj lahko iz koprive pripravimo čudovite jedi.

Koprivin čaj 

Veliko žlico listov velike koprive, prelijemo s skodelico vrele vode in kratek čas namakamo. Nato čaj precedimo in pijemo dve, do tri skodelice na dan. Čaj si vedno pripravimo svež, za boljši okus lahko dodamo tudi žličko medu, vendar šele, ko je čaj ohlajen pod 40 stopinj C.

Čaj iz svežih listov koprive, je primeren tudi za zunanjo uporabo. Lahko ga grgramo pri težavah z dlesnimi ali aftami v ustih. Pomaga tudi pri angini in vnetem grlu.

Čaj za lajšanje težav pri putiki

Putika ali protin je bila včasih pogovorno bolezen bogatih. Čajna mešanica s koprivo, osladom, luštrekom, brezo, zlato rozgo in koreninami pirnice, je staro in preverjeno domače zdravilo za zdravljenje putike.

  • 15 g oslada – Filipendula ulmaria
  • 15 g korenine luštreka –Levisticum officinale
  • 15 g brezovih listov –Betula
  • 15 g listov koprive –Urtica dioica
  • 15 g korenine plazeče pirnice –Elymus repens
  • 25 g zlate rozge – Solidago

Vsa zelišča zmešamo, zavremo vodo in z njo prelijemo zelišča. Za 3/4 žlice mešanice zelišč uporabimo 1 liter in 1/2 vrele vode. Pokrijemo in pustimo počivati 15 minut. Čaj nato precedimo in naredimo čajno kuro.

Čajna kura za lajšanje težav s putiko naj traja 3 tedne. Vsak dan popijemo 1 liter in 1/2 čaja, količino porazdelimo čez cel dan. Preden kuro ponovimo, počakamo najmanj 10 dni.

Koprivin poparek

Dve žlici drobno narezane sveže koprive, prelijemo s skodelico vode in namakamo deset minut. Kadar delamo poparek s posušenimi koprivami, jih vzamemo eno žličko. Ko zelišča namakamo, jih vedno pokrijmo, da eterična olja ne izparijo. Nato čaj precedimo in pijemo po eno skodelico, trikrat na dan.

Poparek iz kopriv pijemo za čiščenje telesa, pri ekcemih, revmatizmu in pri artritisu. Uporabimo ga lahko tudi za končno spiranje las za preprečevanje prhljaja.

Koprivin tonik za lajšanje slabokrvnosti zaradi pomanjkanja železa

Pomanjkanje železa v krvi nam lahko povzroča utrujenost in vrtoglavico. Anemijo je potrebno zdraviti, saj lahko pride drugače še do drugih zdravstvenih težav. Kadar je posledica slabokrvnosti slaba prehrana, povečamo vnos živil, ki so bogata z železom.

Veliko železa vsebuje temno zelena listnata zelenjava, sončnična semena in rdeče meso. Posežemo lahko tudi po zeliščih, veliko železa in drugih mineralov vsebuje tudi kopriva. Za lajšanje težav pri slabokrvnosti, si lahko sami pripravimo koprivin tonik ali zdravilno vino.

Napitek za zmanjšanje utrujenosti z železom VEČ POGLEJ TUKAJ!

Recept za tonik iz kopriv za lajšanje težav pri slabokrvnosti:

  • 2 pesti vršičkov koprive
  • 1 pest malinovih listov
  • 1 pest regratovih listov
  • 2 pesti posušenih marelic
  • 2 žlici korenine kodrastolistne kislice
  • limonin olupek ali pol limone
  • 800 ml rdečega vina
  • 2 žlici melase ali ekološkega medu
  • 100 ml žganja

Vsa zelišča drobno sesekljamo, dodamo narezane suhe marelice in vse skupaj stresemo v velik steklen kozarec. Dodamo korenine kislice in limonin olupek, ali polovico limone. Kislica naredi napitek nekoliko grenak, polovica limone pa bolj kisel. Vse skupaj prelijemo z rdečim vinom, dodamo naravno sladilo in žganje.

Kozarec zapremo in ga za dva tedna postavimo na hladno in temno mesto. Vsebino občasno pretresemo, po dveh tednih vse skupaj precedimo, zelišča tudi ožamemo, da izcedimo ves sok.

Zeliščno vino prelijemo v steklenico in postavimo v hladilnik, kje ga lahko hranimo največ dva meseca. Napitek jemljemo dvakrat na dan po obroku, vedno vzamemo samo 30 ml napitka. 

Tinktura koprive recept

Koprivno tinkturo delamo iz koprivnih korenin. Korenine velike koprive, izkopljemo v jeseni ali na pomlad, jih očistimo in drobno narežemo. Damo jih v steklenico s širokim vratom in prelijemo s 40% žitnim žganjem. Uporabimo lahko tudi kakšno drugo žganje, obstajajo tudi recepti, ki se delajo z vodko. Steklenico za dva tedna postavimo na toplo mesto. Po tem času tinkturo precedimo in prelijemo v temne stekleničke.

Tinkturo jemljemo, kadar želimo uravnavati količino železa v krvi, za čiščenje telesa in za odvajanje vode iz telesa. V teh primerih uživamo trikrat na dan po 15 kapljic, ki jih zamešamo v vodo. Tinktura pomaga tudi pri benignem povečanju prostate. V tem primeru moški vzamejo od 40 do 80 kapljic, trikrat na dan. Pri kožnih alergijah in senenem nahodu,prav tako uživamo do 80 kapljic dnevno, trikrat na dan.

Sveži sok iz koprive

Celo svežo koprivo zmečkamo ali zmeljemo, da dobimo sok. Pijemo ga po dve žlički, trikrat na dan. Pomaga pri slabokrvnosti in kot naravno krepčilo, za izboljšanje imunskega sistema.

Obkladek s poparkom koprive

Gazo namočimo v močan poparek ali razredčen prevretek. Obkladek položimo na obolela mesta, pri bolečinah zaradi artritisa, protina, nevralgij, zvinih, išiasu ali pri vnetju tetiv. 

Očiščevalna kura s koprivo za lepo kožo

Mnogi med nami imamo izredno občutljivo kožo, ki pretirano reagira na psihične obremenitve. Lahko bi rekli, da imamo živčno kožo! Ko smo v stresu, se nam na koži pojavijo izpuščaji ali rdeče lise.

V tem primeru pomaga kura s pitjem čaja koprive. Tri tedne zapored, vsak dan spijemo trikrat na dan, skodelico zavretka iz koprivnih listov. Čaj pijemo zjutraj na tešče, opoldne in zvečer pred spanjem.

Koprivin čaj zoper revmatične težave

Pri revmatičnih težavah, pijemo dvakrat na dan skodelico čaja, ki jo pripravimo iz treh delov koprivnih listov, dveh delov regratove korenine in dveh delov korenine travniške kozje brade.

Iz korenin pripravimo prevretek. Dve čajni žlički regratovih in dve čajni žlički koreni travniške kozje brade, kuhamo deset minut v litru vode. Nato odstavimo in dodamo tri čajne žličke koprivnih listov. Pokrijemo in pustimo stati deset minut. Čaj pijemo zjutraj na tešče in zvečer pred spanjem.

Kopriva za nego kože na obrazu

Kopriva je koristna tudi za nego kože na obrazu, posebej dobro se obnese za nego mastne in mozoljaste kože, pomaga pa tudi pri suhi koži na obrazu.  Kako spoznamo mastno kožo na obrazu? Najbolj očiten znak je mastna koža na hrbtu nosu, zgornji ustnici in na glavi.

Mastna koža nastaja zato, ker lojnice oddajajo več loja kot je potrebno. Vzrok za povišano dejavnost lojnih žlez je običajno dedna, pogosto pa povečano tvorbo loja izzovejo duševne obremenitve in stres.

Koža na obrazu poleg našega psihičnega stanja, kaže tudi stanje našega črevesja. Mnogo težav s kožo je povezanih z motnjami črevesja, zato je za lepo kožo na obrazu potrebo tudi razstrupiti črevesje. 

Kopriva za nego aken

Akne najpogosteje doletijo mladostnike, ki se zaradi tega mogoče celo zaprejo v svojo mladinsko sobo. Akne se pojavijo pri mastni koži, ko spolni hormoni povzročijo prekomerno izločanje loja, kar se v puberteti dramatično spremeni. Za nego mastne in mozoljave kože, lahko našemu najstniku pripravimo koprivno masko za obraz. 

Sestavine za koprivno masko za obraz zoper akne:

  • pest svežih koprivnih listov
  • 5 kapljic tinkture arnike
  • 2 žlici zdravilne zemlje

Iz svežih listov koprive skuhamo skodelico čaja, vmešamo dve žlici zdravilne zemlje in dodamo 5 kapljic tinkture arnike. Vse sestavine dobro premešamo in mešanico nanesemo na obraz in pustimo delovati 20 minut. Nato masko iz kopriv speremo z mlačno vodo, postopek ponavljamo dvakrat tedensko.

Kopriva za lase

Kopriva je že stoletja poznana rastlina za nego las. Uporabimo jo lahko v vodi za umivanje ali lase negujemo s tinkturo.

Pripravimo pa si lahko tudi domač šampon iz kopriv, ki ga uporabljamo pri prhljaju. Za nego las zeliščarji priporočajo tudi kis iz kopriv za bleščeče lase, pripravki iz koprive pa pomagajo tudi proti izpadanju las. 

Koprivni šampon proti prhljaju

Za 100 ml naravnega šampona, potrebujemo naslednje sestavine:

  • 3 žlice navadnega zeliščnega šampona
  • 3 žlice poparka iz enakih količin sivke, velike koprive in žajblja
  • 1 žlička olja borage
  • 6 kapljic eteričnega olja cedre
  • 2 kapljici eteričnega olja limone

Vse sestavine dobro premešamo in si s pripravkom umijemo lase. Šampon porabimo v sedmih dneh, če ga hranimo v hladilniku, je uporaben tudi dva tedna. Olje borage je bogat vir esencialnih maščobnih kislin, tudi gamalinolenske, ki je odlično hranilo za suho in nadraženo kožo.

V kombinaciji s koprivo, ki je bogata z minerali in s pomirjajočo sivko in hladilnim žajbljem, ta šampon pomirja razdraženo lasišče in preprečuje prhljaj. Eterični olji limone in cedre, okrepita zdravilno delovanje zelišč.

Izpadanje las – naravna pomoč s koprivo

Proti izpadanju las nam bodo pomagala zeliščni pripravki ki dražijo lasišče in lasni koren, saj s tem pospešujejo rast las. Pogosto se proti izpadanju las borimo po težjih boleznih ali operacijah, izpadanje pa lahko povzročijo tudi različna zdravila.

Plešavost najpogosteje doleti moške, a žal se vmes najde tudi kakšna ženska. Pri blagem izpadanju las si lahko sami pomagamo z različnimi zeliščnimi pripravki, kjer je v receptu skoraj prisotna kopriva.

Zelišča za pripravo tonika proti izpadanju las:

  • 5 kapljic eteričnega olja brina
  • 5 kapljic eteričnega olja abrašica –Artemisia abrotanum – sorodnik pelina
  • 5 kapljic eteričnega olja koprive
  • 5 kapljic eteričnega olja sivke
  • 50 ml oljčnega olja

Vse sestavine dobro premešamo in mešanico pol ure vtiramo v lasišče. Nato lasišče speremo z nežnim zeliščnim šamponom, najbolj takim, ki se ne peni. Na koncu lasišče še enkrat speremo z mlačno vodo. Postopek ponavljamo dvakrat na teden, najmanj dva meseca. 

Koprivni kis za bleščeče lase

Bleščeči in lepi lasje so želja vsakega med nami, vendar se moramo za lepe lase vendarle malo potruditi. Za zdrave lase se moramo primerno prehranjevati in jih pravilno negovati. Za nego las izbiramo nežne šampone, posebej previdno moramo biti pri izbiri otroških izdelkov za lase. 

Za bleščeče lase pa si lahko pomagamo tudi z zeliščnimi pripravki, kjer skoraj vedno uporabimo tudi prevretke iz koprive. Manj poznan za nego las pa je koprivni kis, ki ga pripravimo z domačim jabolčnim kisom. 

Sestavine za pripravo koprivnega kisa:

  • 1 prgišče svežih listov koprive
  • 1/2 litra kropa
  • 1/4 litra domačega jabolčnega kisa

Sveže liste koprive prelijemo s pol litra kropa, pokrijemo in koprive namakamo 3 ure. Nato pripravek precedimo, dodamo 1/4 litra domačega jabolčnega kisa, premešamo in nalijemo v čisto steklenico. Pripravek vtremo v lasišče po vsakem pranju las, ki jih nato ne izpiramo več.

Uporaba koprive v kulinariki

Surova kopriva ima neprijeten okus, a če jo skuhamo, ima podoben okus kot špinača. Zato jo v kuhinji najpogosteje pripravljamo kot špinačo in poleg ponudimo pire krompir. Vendar lahko s koprivo pripravljamo mnoge druge kulinarične dobrote. (2)

Juha iz kopriv

Za pripravo okusne koprivne juhe, potrebujemo naslednje sestavine:

  • 6 dkg masla
  • 1 čebulo
  • dva krompirja
  • skodelico grobo sesekljanih svežih kopriv
  • pest ovsenih kosmičev
  • jušno zelenjavo
  • dve žlici kisle smetane
  • sol

Sesekljano čebulo in na kocke narezan krompir prepražimo na maslu, dolijemo vodo in dušimo do mehkega. Dodamo sesekljane koprive, zalijemo z vodo in dodamo jušno zelenjavo in ovsene kosmiče.  Solimo in ko prevre, odstavimo in dodamo kislo smetano.

Za pripravo koprivne juhe so najboljši mladi vršički koprive, čeprav lahko uporabimo tudi starejše liste.

Ocvrte koprive

Zelo mlade vršičke koprive povaljamo v testu za omlete in jih na hitro ocvremo. K cvrtju ponudimo mlado solato, ali pa ga uporabimo kot jušno zakuho.

Ocvrte koprive so zelo okusna jed. Najbolje je, če koprive za pripravo zeliščnih pripravkov ali za uporabo v kuhinji, gojimo doma. Kopriva dobro uspeva v bogati, dobro pognojeni zemlji.

Dobro vpliva na rast dišavnic in vrtnin, zato jo lahko posadimo mednje. Vrhove koprive režemo za sprotno rabo in s tem skrbimo, da do pozne jeseni ves čas rastejo mladi poganjki. Koprive z domačega vrta lahko uporabljamo tudi za pripravo koprivne vode za škropljenje vrtnin.