Mastni lasje in prhljaj, so med najpogostejšimi težavami, ki prizadenejo lasišče. Večino težav z lasmi, lahko zelo uspešno rešujemo z izdelki iz narave. Doma lahko z recepti naravne kozmetike, pripravimo popolnoma naravne šampone ali maske za lase.
Kazalo
Med pogoste težave spada tudi izpadanje las in izredno suhi lasje. Izpadanje las in prhljaj lahko imata izvor v slabi prehrani, stresu in nepravilni negi las.
Pogosto se težave z lasmi pojavijo tudi zaradi jemanja določenih zdravil, ter hormonskega stanja organizma. Kadar je naš imunski sistem oslabljen in organizem potreben razstrupljanja, se vse to seveda najprej pokaže na koži, laseh in v splošnem slabem počutju.
Mastni lasje
Mastni lasje najpogosteje odsevajo naše hormonsko stanje, zato imamo največ težav v puberteti, ter ženske v nosečnosti in menopavzi.
Izpadanje las se lahko pojavi kadar smo dlje časa v hudem stresu, nenadnem šoku ali po težji operaciji. V teh primerih je izpadanje samo začasno in se umiri, ko se naše zdravstveno in čustveno stanje umiri.
Kadar smo v stresu, mišice stiskajo lasišče in preprečijo, da bi prišlo do lasnih mešičkov dovolj krvi s hranljivimi snovmi. Lasne korenine ne dobijo dovolj hrane in lahko zaradi tega prezgodaj izpadejo. Kadar lasje izpadajo v zaplatah, je lahko vzrok glivična okužba, kot je kožna plesen lasišča.
Zakaj nastanejo mastni lasje in kako lahko to preprečimo?
Mastni lasje so najpogosteje posledica nepravilnega načina življenja. Če se slabo prehranjujemo in lase negujemo z agresivnimi pripravki, potem se to hitro pokaže na naših laseh. Če želimo izboljšati stanje naših las, moramo uživati hrano, ki vsebuje veliko beljakovin, esencialnih maščobnih kislin, vitaminov skupine B, vitamina C in E. Naša hrana mora biti bogata z železom, cinkom in beta karotenom. Krivec za mastne lase so lahko tudi gazirane pijače, ki povzročijo pomanjkanje mineralov.
Prav tako lahko na stanje naših las vplivajo neprimerne shujševalne diete, s katerimi sicer hitro izgubimo nekaj kilogramov, a lahko z njimi tudi ogrozimo naše zdravje. Za zdrave in bleščeče lase lahko veliko naredimo z redno vadbo, saj s tem izboljšamo prekrvavitev lasišča, lasne mešičke pa oskrbimo z nujno potrebnimi hranilnimi snovmi.
Kako skrbimo za mastne in poškodovane lase?
Če nas je narava obdarila z zdravimi, gostimi in bleščečimi lasmi, potem verjetno ne bomo imeli težav z mastnimi lasmi ali prezgodnjim izpadanjem las. Vendar je med nami žal več takšnih, ki imamo redno težave z lasmi. Za boljše stanje naših las in lasišča, lahko veliko naredimo sami:
- Za svoje lase izberimo primerne izdelke! Posvetujmo se s strokovnjakom, včasih je dovolj že nasvet našega frizerja.
- Če so naši lasje izredno mastni, suhi ali se lomijo, potem jih po pranju nekaj časa sušimo na zraku in ne uporabljajmo sušilnika ali vročih navijalk.
- Kadar se odločimo za barvanje ali beljenje las, moramo natančno upoštevati navodila! Nekatere barve lahko poškodujejo lase in lasišče, zato je najbolje, da nam jih pobarva frizer! Pri izredno suhih laseh, je priporočljivo, da izberemo naravne barve, ki so narejene iz zelišč ali zdravilnih rastlin. Rastlinske barve lase okrepijo, lahko pa jih tudi potemnijo ali posvetlijo, odvisno kaj želimo.
- Kadar se soočamo z mastnimi lasmi, lahko poskusimo z zeliščno ali aromaterapevtsko masažo. Z masažo lasišča bomo odpravili mišično napetost in izboljšali prekrvavitev lasišča. Pri masaži bodimo pozorni, da ne vlečemo za lase, pač pa kožo nežno premikamo po lobanji. Za masažo lasišča lahko uporabimo razna zelišča, najbolj učinkovita je kopriva, rožmarin ali izdelki iz sivke.
- Pri izredno mastnih laseh pomaga, če lase izpiramo z destilirano vodo, mi smo ji dodali malo svežega soka limone.
- Pred pranjem las, si v lasišče vtrimo nekaj kapljic ricinusovega olja in pustimo nekaj časa delovati. Nato lase speremo in umijemo z nežnim zeliščnim šamponom. Ricinusovo olje okrepi in zapre razcepljene konice in daje lasem lep lesk.
- Za odpravljanje prhljaja naredimo prevretek iz nekaj žlic posušene materine dušice. Ko se čaj rahlo ohladi, ga nanesemo na čisto in vlažno lasišče.
Izdelava suhega šampona za nego las
Mastne in poškodovane lase si lahko občasno umijemo tudi s suhim šamponom, ki ga pripravimo iz zelišč. Po uporabi suhega šampona so lasje sveži in lahkotni, hkrati pa zelišča negujejo in varujejo lasišče in lase. Za pripravo suhega šampona potrebujemo naslednje sestavine:
- 100 gramov zmletih korenin vijolic
- 25 gramov kremenčeve kisline v prahu
- 25 gramov posušenih popkov vrtnic
- 1 platnena vrečkica
Zmešamo oba praška. Posušene popke vrtnic stresemo v majhno platneno vrečko in jih z valjarjem za testo drobno zmeljemo. Nato previdno zmešamo zdrobljene vrtnice, zmlete korenine vijolice in kremenčevo kislino. Tako pripravljen šampon na lahko poprašimo po laseh, pustimo nekaj časa učinkovati in ga nato temeljito skrtačimo z las.
Nega mastnih las z eksotičnimi pripravki
Za nego mastnih, suhih ali poškodovanih las, lahko poleg zeliščnih pripravkov in pripravkov naravne kozmetike, uporabimo tudi nekoliko bolj eksotične pripravke:
- V vzhodnih deželah za nego las pogosto uporabljajo izvlečke iz bambusa. Vodni izvleček iz bambusovih vršičkov veže nase vlago in s tem gladi lase. Bambus vsebuje vitamin C, vitamine skupine B, mlečno kislino, polisaharide in aminokisline. Pripravimo si lahko tudi masko za lase iz bambusovih vršičkov. V specializirani trgovini kupimo za pest bambusovih vršičkov, jih pretlačimo in masko nanesemo na lase. Oblogo pustimo učinkovati deset minut in nato lase speremo z nežnim zeliščnim šamponom. V bambusu je tudi kremenčeva kislina, ki daje lasem visok lesk.
- Za bujne in sijoče lase si pripravimo svežo ingverjevo korenino. Naribamo malo sveže ingverjeve korenine in jo prelijemo z vročo vodo. Pustimo stati nekaj minut in nato precedimo. Čaj iz ingverjeve korenine je izredno učinkovit lepotilni napitek, ki tudi spodbuja prebavo in presnovo. Izvlečki iz ingverja so pogosto prisotni v izdelkih za lase, saj daje svež ingverjev sok lasem vlago in volumen. Lasje postanejo svilnati in jih tudi lažje razčesujemo.
Uporabljeno besedilo: mastni lasje, nega las, mastni lasje in prhljaj