Ognjič – nasveti za varno uporabo ognjiča

Ognjič, Calendula officinalis, ima med zdravilnimi zelišči resnično posebno mesto. V Sloveniji ga poznamo pod mnogimi domačimi imeni, najpogosteje mu rečemo babji prstanec, meseček, primožek, sončnica, ognjec in vrtni ognjič. Ta čudovita rastlina ni zahtevna za gojenje, zato ga pogosto vidimo na vrtovih, najdemo pa ga tudi divje rastočega.

Zraste do višine 60 cm in ima živahne, rumene ali oranžne cvetove. Peclji in listi so sočni in če jih stisnemo, so rahlo lepljivi.

ognjič
Naravni pripravki iz ognjiča za boljše počutje KLIKNI TUKAJ!

 

Ognjič

Pri ognjiču je zdravilno vse, zato nikar ničesar ne zavrzimo! S svojimi živahnimi cvetovi, ta čudežna rastlina tudi napoveduje vreme. Kadar so glavice cvetov zjutraj še zaprte, potem bo ta dan zagotovo deževalo! Za uporabo v ljudskem zdravilstvu pri ognjiču uporabljamo cvetje, stebla in liste.

Nabiramo ga vedno v sončnem vremenu, saj ima takrat v sebi največ zdravilnih učinkovin. Uporaben je tudi v kulinariki, najbolj cenjen je v Gruziji! Pri nas je najbolj poznana ognjičeva krema, ki jo uporabljamo za nego kože, pri opeklinah, urezninah in drugih kožnih težavah.

Zdravilne lastnosti ognjiča

Navadni ognjič je enoletno zelišče, iz rodu Tagetes. Ima blede, zeleno suličaste liste, ter nevrstne ali vrstne cvetne koške, ki po obliki spominjajo na cvetove. Ima sladkoben, smoli podoben vonj, medtem ko imajo sveži ognjičevi cvetovi nežno aromatično grenkost in prsten okus. Listi ognjiča imajo rahlo poprast okus. V zdravilnem ognjiču se skrivajo mnoge presenetljive učinkovine, vseh do se sedaj niti še niso raziskali.

Najpomembnejše učinkovine v ognjiču:

  • eterična olja in grenke snovi kalenulin
  • flavonoidi
  • maščobna olja in beljakovine
  • sladkorji in sluzi
  • beta karoten
  • lipoken in karottinoidna barvila
  • smole in saponini
  • fosfati
  • jabolčna, salicilna in oleanolna kislina

Ognjič uporabljamo za pripravo naravne kozmetike, najbolj poznana je ognjičeva krema in ognjičevo olje. Uporabljamo ga lahko za grgranje pri vnetjih v ustnih votlini, pripravljamo ognjičev čaj, tinkture, obkladke in  sedeče kopeli. Koristen je tudi sveži sok, ki ga stisnemo iz stebel, pomaga pri odpravljanju bradavic.

Ognjičev sok mora biti vedno sveže pripravljen. Stisnemo lahko stebla, pa tudi liste in cvetove. Z njim mažemo nadležne bradavice ali ga uživamo pri otrdelih prsnih žlezah. Kadar sveže iztisnjen sok uživamo, ga primešamo k toplemu mleku in ga pijemo zjutraj, počasi po požirkih.

Priprava poparka za grgranje pri bolečem grlu:

Veliko žlico posušenih ognjičevih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut. Ko se učinkovine aktivirajo in raztopijo, poparek precedimo in malo ohladimo. Pri bolečem grlu ali vnetju žrela, večkrat na dan grgramo. (1)

Zdravilni učinki ognjiča

Ognjič je zelo učinkovita in priljubljena zdravilna rastlina. Za lajšanje zdravstvenih težav uporabljamo ognjičev čaj, ognjičevo mazilo, ognjičevo tinkturo, ognjičevo olje, obkladke, kopeli in svež ognjičev sok. Pripravki iz ognjiča lajšajo naslednje zdravstvene težave:

  • Ognjičeva krema in ognjičeva tinktura, blažita in pospešujeta celjenje ran in kožnih turov. Blažijo modrice, lažje opekline in preležanine.
  • Ognjič deluje protivnetno, protimikrobno in antibakterijsko. Deluje tudi kot diuretik in pospešuje odvajanje urina iz telesa. Prav tako preprečuje povišanje glukoze v krvi.
  • Ognjičevi izdelki blažijo vnetja ustne sluznice in sluznice žrela. Blažijo in pospešujejo celjenje ran, ki so posledica okvar ven na nogah.
  • Vrtni ognjič je spazmolitik in antiflogistik, pomirja krče in želodčna in črevesna vnetja. Blaži težave z mehurjem, žolčevodom, sečnim mehurjem, ledvicami in ženskimi spolnimi organi.
  • Deluje kot diuretik in diaforetik, pospešuje znojenje in odvajanje vode iz telesa, zaustavlja krvavitve, krči tkivno površino in jo razkužuje.
  • Zaustavlja krvavitve iz nosu, zdravi vneto žrelno in ustno sluznico in blaži gnojno vnetje ušesa. Posvetli pigmentne pege in umirja vneto otroško kožo.
  • Neguje trdo, suho, razpokano in vneto kožo. Spodbuja delovanje jeter, blaži obolenja žolča in ureja menstrualne bolečine.

Ognjičeva krema

Ognjičevo mazilo pospešuje nastanek zrnastega tkiva pri celjenju ran, pomaga pri zdravljenju želodčnih razjed in razjed na dvanajsterniku. Učinkovito preprečuje dermatitis pri ženskah, ki so bile izpostavljene sevanju zaradi raka na dojki. 

Recept za ognjičevo kremo

Poznamo več receptov za ognjičevo kremo. Tukaj vam bomo predstavili dva, enega tradicionalnega, kot so ga pripravljali že naši predniki in enega malo bolj modernega, kjer bomo uporabili čebelji vosek in olivno olje. 

Ognjičeva krema pripravljena iz olivnega  olja in čebeljega voska

25 gramov zdravih cvetov ognjiča položimo na dno steklenega kozarca s širokim vratom. Prilijemo 150 ml hladno stiskanega ekstra deviškega olivnega olja in steklenico postavimo na okensko polico, da se cvetovi dobro namočijo. Cvetovi morajo biti prekriti z oljem, prav tako v steklenici ne sme biti ujet zrak.

Steklenico pustimo stati 25 dni, vmes jo večkrat dobro pretresemo. Po 25 dneh, olje precedimo skozi gazo, pri tem cvetove dobro ožamemo, da ujamemo vso dragoceno olje. S tem dobimo osnovno ognjičevo olje, ki ga lahko prav tako uporabljamo za nego kože, bolečih točk in raznih vnetij. Osnovno ognjičevo olje potrebujemo za izdelavo ognjičeve kreme.

Osnovno ognjičevo olje segrevamo na vodni kopeli in mu dodamo 25 gramov čebeljega voska. Počasi mešamo toliko časa, da se vosek popolnoma ne stopi. Vmes lahko preverimo, ali je krema že dovolj zgoščena. Manjšo količino kreme damo na krožnik in postavimo v hladilnik za eno minuto, da se ohladi.

Takoj vidimo, ali je mazilo dovolj trdo, ali moramo dodati še malo čebeljega voska. Ko mislimo, da imamo dovolj trdo in hkrati dovolj mazljivo kremo, jo prelijemo v čiste kozarčke in dobro zapremo. Ognjičevo kremo hranimo v hladnem in temnem prostoru, ko kozarček odpremo, je najbolje, da ga hranimo v hladilniku. (2)

Ognjičeva krema pripravljena s svinjsko  mastjo – po starem receptu

Ta recept je tradicionalen in ga pripravljajo že stoletja. V starih časih, so za izdelavo domačih krem vedno uporabljali svinjsko salo. Tudi v modernem času še marsikatera zeliščarka, uporabi ta dragoceni, stari recept.

V sončnem vremenu naberemo dve zvrhani pesti ognjiča. Za pripravo kreme lahko uporabimo tudi liste in steblo, čeprav novejši recepti priporočajo uporabo samo cvetov. Vse dele ognjiča na drobno narežemo in medtem segrejemo 500 gramov domače svinjske masti. Za izdelavo kreme moramo uporabiti mast prašičev, ki so bili vzrejeni v ekološki reji, drugače krema no bo dobra. V vročo mast damo na drobno narezan ognjič, pustimo toliko da malo pocvrči in ga nato odstavimo z ognja.

Mešanico pustimo pokrito počivati 24 ur in jo naslednji dan počasi segrevamo. Precedimo skozi gazo in spravimo v čiste steklene kozarčke, ki jih hranimo na hladnem.

Uporaba ognjičeve kreme

Ognjičeva krema se v ljudskem zdravilstvu uporablja že zelo dolgo in tudi v današnjem času ne bi smela manjkati v nobenem gospodinjstvu. Ognjičevo mazilo deluje protivnetno, protibakterijsko, protivirusno, pospešuje celjenje ran, lajša bolečine v mišicah, regenerira kožo, pomaga lajšati opekline, ekceme, akne, mozolj, brazgotine in vsa druga kožna vnetja.

V ognjiču se nahajajo učinkovine jod, karotin in mangan, ki so odgovorne za pospeševanje obnavljanja kožnih celic. Zaradi tega je ognjičeva krema odlična za nego suhe in razpokane kože na rokah, uporabljamo pa jo lahko tudi za nego obraza.

Ognjičeva krema za krčne žile

Ne smemo pozabiti, da je ognjičeva krema učinkovita tudi pri odpravljanju krčnih žil, pomaga pri vnetju ven in pri glivičnem vnetju stopal. Ognjičeva kremo pa lahko koristno uporabimo tudi za zdravljenje naših domačih hišnih ljubljenčkov! Namažemo jim razne čire, rane, vnetja in otekline.

ognjičevo mazilo

Maska za suho in razdraženo kožo z ognjičem

Ognjič je za razdraženo in suho kožo pravi blagoslov. Pripravimo si masko za obraz, ki bo kožo nahranila in navlažila: Veliko žlico posušenih cvetov ognjiča in za noževo konico zmlete korenike kurkume prelijemo s skodelico kropa. Počakamo da se ohladi  in primešamo veliko žlico prečiščene gline. Glina nase veže strupe in deluje protivnetno.

Sestavine dobro premešamo in dodamo še majhno žličko hladno stiskanega olivnega olja. Masko, ki mora biti dobro mazljiva, nanesemo na obraz in pustimo učinkovati 15 minut. nato obraz speremo s toplo vodo in nanj nanesemo naravno vlažilno kremo. Podoben učinek dosežemo tudi z masko za obraz, ki jo pripravimo z dodatkom kamilic. 

Ognjičeva krema krema za razpokano kožo na petah z ognjičevim maceratom

Razpokana koža na petah je lahko izredno boleča. Tudi tukaj nam na pomoč priskoči ognjeni ognjič! Pripravimo si kremo za stopala in razpokane pete!  Potrebuje o naslednje sestavine:

  • 200 ml aloe vera gel
  • 5 gramov čebeljega voska
  • 100 ml ognjičevega macerata
  • velika žlica karitejevega masla
  • čajna žlička vitamina E
  • 15 kapljic eteričnega olja sivke
  • žličko rastlinskega  glicerina
  • 10 gramov uree

Na vodni kopeli segrevamo čebelji vosek in karitejevo maslo, nato počasi prilijemo ognjičev macerat. Odstavimo z ognja in počakamo, da se malo ohladi in  dodamo še gel aloe vere. Z mešalnikom na metlice vse sestavine mešamo toliko časa, da nastane gladka zmes. Na koncu dodamo še vitamin E, glicerin, ureo in  eterično olje sivke.

Ureo kupimo v lekarni in jo stopimo v žlički vode. Pri recepti za kremo za stopala je urea zelo pomembna, saj povzroči, da koža nase vleče več vlage in se zato manj izsuši. Stopala najprej namakamo v slani vodi, jih do suhega obrišemo in nato nežno vmasiramo kremo za razpokano kožo.

Ognjičeva krema za roke z melisinim oljem

Ognjič je blagodejen tudi za naše roke, saj zmehča suho in razpokano kožo, poleg tega pa celi manjše rane. Z redno nego postanejo tudi stare brazgotine manj vidne. Ko nanašamo ognjičevo kremo na roke, jo vtrimo tudi v občutljivo in pogosto natrgano kožo ob nohtih. Za pripravo ognjičeve kreme za roke potrebujemo naslednje sestavine:

  • prgišče ognjičevih cvetov
  • 100 ml olivnega olja
  • 20 gramov čebeljega voska
  • 4 kapljice melisinega olja

Ognjičeve cvetove previdno posušimo in jih položimo v večji lonec. Prelijemo jih z olivnim oljem, počasi zavremo in pustimo rahlo vreti 20 minut. Nato mešanico precedimo, ostane cvetov temeljito ožamemo.

Nato dodamo čebelji vosek, ki ga stalimo na šibkem ognju. Nato lonec odstavimo in tako dolgo ohlajamo z mešanjem, da nastane kremasta zmes. Med mešanjem dodamo tudi 4 kapljice melisinega olja. Kremo preložimo v stekleno posodico, ki jo hranimo v hladilniku.

Ognjičevo mazilo z arašidovim oljem 

Ognjičevo mazilo lahko seveda pripravimo tudi z drugimi olji. Olivno olje lahko nadomestimo z arašidovim oljem, poleg čebeljega voska pa lahko dodamo tudi kakavovo maslo. Poznamo veliko različnih receptov, najbolje da poskusimo enega ali več in kmalu bomo ugotovili kateri postopek nam bolj ustreza. Za ognjičevo mazilo z arašidovim oljem potrebujemo naslednje sestavine:

Posušene ognjičeve cvetove damo v steklen kozarec in jih prelijemo s 500 ml arašidovega olja. Kozarec dobro zapremo in ga za tri tedne postavimo na toplo mesto, vendar ne na sonce.

Po treh tednih cvetno olje prelijemo v lonec in ga počasi segrevamo skoraj do vrelišča. Dodamo 40 gramov kakavovega masla in 40 gramov čebeljega voska. Ko se vse sestavine raztalijo, lonec odstavimo in vse skupaj dobro premešamo. Počakamo da se mazilo prične strjevati, nato ga vlijemo v temne kozarčke.

Ognjičevo olje pridobivamo z maceriranjem zelišč v hladno stiskanih oljih. Ognjič lahko kombiniramo tudi z drugimi zelišči. Ognjičevo olje lahko uporabljamo samostojno za nego kože, ali pa ga uporabimo za izdelavo raznih domačih zeliščnih krem.

Ognjičevo olje za odstranjevanje ličil

Odstranjevanje ličil lahko včasih vzdraži nežno kožo okoli oči, zato moramo biti previdni, kakšno mazilo ali olje uporabimo. Z mešanico naravnih olj, ki mu dodamo cvetove ognjiče, bomo ličila nežno odstranili in ne bomo izsušili občutljivega tkiva okoli oči. 

Potrebujemo naslednje sestavine: 

  • 10 gramov posušenih cvetov ognjiča
  • majhna čajna žlička suhe metlike
  • 2 veliki žlici hladno stiskanega olivnega olja
  • 2 veliki žlici avokadovega olja
  • 2 veliki žlici sončničnega olja

Priprava olja za odstranjevanje ličil:

Vsa suha zelišča damo v velik steklen kozarec s širokim vratom. Nanje nalijemo vsa olja in pazimo, da so vsa zelišča prekrita. Kozarec dobro zapremo in za mesec dni postavimo na toplo in svetlo mesto. Po štirih tednih mešanico precedimo skozi gazo, običajno moramo postopek še ponoviti, da dobimo resnično čisto olje. Tako pripravljeno olje vlijemo v steklenico z zamaškom ali stekleničko s kapalko. Za odstranjevanje ličil uporabimo navlaženo blazinico vate in nanjo kapnemo samo 3 ali 4 kapljice olja. Z blazinico vate nežno potegnemo čez območje oči, vendar pazimo da nam ne zaide v oči. Za vsako oko vzamemo svežo in čisto blazinico, da ne prenesemo morebitnih okužb iz enega očesa na drugega.

Olje za odstranjevanje ličil lahko naredimo tudi po hitrem postopku, da nam ni potrebno čakati cel mesec, da naredimo olje. Na vodni kopeli kuhamo zelišča v oljih, največ 15 minut. Nato mešanico prav tako dobro precedimo in nalijemo v čiste kozarce.

Čistilno olje za obraz in ognjiča in kakavovega masla

Če imamo občutljivo kožo, moramo zelo paziti pri večernem čiščenju, saj se lahko zjutraj zbudimo z vneto in pordelo kožo. Ognjič, kakavovo maslo, mandljevo olje, olivno olje in čebelji vosek, so čudovita, nežna kombinacija za nego občutljive kože.

Za čistilno olje potrebujemo naslednje sestavine:

  • 6 velikih svežih cvetov ognjiča
  • 20 gramov posušenega ognjiča
  • 10 gramov kakavovega masla
  • 20 gramov čebeljega voska
  • 50 ml mandljevega olja
  • 50 ml hladno stiskanega ekstra deviškega olivnega olja

Priprava čistilnega pripravka za obraz:

Sveže cvetove ognjiča nežno osmukajmo, tako da dobimo samo cvetne lističe. Damo jih v posodo za vodno kopel in dodamo še vse ostale sestavine. Počasi segrevamo, da se vse sestavine stopijo in pri tem ves čas nežno mešamo. Nato še pet minut segrevamo na nizki temperaturi in obenem počasi precejamo v drugo posodo. Mešamo toliko časa, da je mešanica že malo hladna, a še vedno tekoča. Prelijemo v čiste kozarce in ko se pripravek shladi, dobro zapremo. Čistilno mešanico hranimo na hladnem in porabimo v šestih mesecih.

Ognjičeva tinktura

Ognjičevo tinkturo lahko prav tako naredimo sami, uporabljamo jo za obkladke pri podplutah, ranah, pretegnjenih mišicah, preležaninah in oteklinah. Ko pripravljamo obkladek, moramo tinkturo prej razredčiti s prekuhano vodo.

Recept za ognjičevo tinkturo

Veliko pest cvetov namočimo v litru dobrega žganja in za 14 dni postavimo na sonce, ali v prostor, kjer je najmanj 20 stopinj C. Nato tinkturo prelijemo v temno steklenico in hranimo v hladnem prostoru.

Ognjičev čaj

Ognjičev čaj lahko pijemo brez tveganja, saj ne poznamo kakšnih resnih stranskih učinkov. Ognjič je čudovit razstrupljevalec, čisti kri, ureja cirkulacijo in pospešuje celjenje ran. Ognjičev čaj dela čudeže pri vnetju debelega črevesa, želodčnih krčih in vseh prebavnih težavah, ki nas občasno doletijo. Primeren je tudi pri virusnih obolenjih, saj pomaga iz telesa izločati bakterije. Za boljše uspehe, si pripravimo čaj iz svežega ognjiča, posebej poleti, ko ga lahko natrgamo na vrtu in takoj uporabimo.

Recept za ognjičev čaj

Zeliščarji ognjičev čaj priporočajo tudi pri jetrnih obolenjih, kjer za kratek čas poparimo vse dele rastline, ki smo jih prej narezali na drobno. Pri hujših oblikah bolezni, spijemo vsak dan do štiri skodelice čaja. Količino razdelimo na petnajst minut, po eno jedilno žlico. čaj lahko pijemo tudi pri trdovratni driski, če pa dve veliki čajni žlički ognjičevih cvetov prelijemo s skodelico vode, dobimo blago odvajalo. 

Recept za ognjičev čaj:

Če imamo sveže zelišče, potem poparimo veliko žlico na drobno zrezane rastline, če pa imamo suho zelišče, potem zadostuje mala žlička. Poparimo s četrt litra vrele vode, pokrijemo in počakamo deset minut. Nato čaj precedimo in pijmo tri skodelice na dan, brez sladkorja.

Opozorilo: Kljub blagodejnemu učinku ognjičevih pripravkov, moramo pri vsaki zdravstveni težavi obiskati zdravnika!

Ognjičev čaj uporaba

Ognjičev čaj lahko kombiniramo tudi z drugimi zelišči. Če imamo čir na želodcu in nam je zdravnik predpisal zdravila, potem lahko čajno mešanico z ognjičem pijemo za podporo. Prav tako je ognjičev čaj primeren za krepitev imunskega sistema, pri želodčnih težavah, pri vnetju želodčne sluznice in pri čiru na želodcu. ognjičev čaj lahko uporabljamo tudi za izpiranje ustne in žrelne votline ali pa na rane polagamo sveže obloge, ki jih prepojimo z ognjičevim čajem.

Ognjičev čaj za krepitev imunskega sistema

Za krepitev imunskega sistema je ognjičev čaj izvrstna preventiva in tudi prva pomoč. Za pripravo čaja uporabimo samo cvetove ognjiča, ki vsebujejo flavonoide, eterična olja, glikozide, saponine in grenčine. Čaj pijemo pri naslednjih težavah: pri prehladu in gripi, pri oteklih bezgavkah, za spodbujanje presnove, za čiščenje krvi in pri vseh okužbah, ki povzročajo vnetja.

Recept za čaj iz ognjičevih cvetov:

Čajno žličko ognjičevih cvetov prelijemo s skodelico kropa in po 10 minutah precedimo. Pijemo dve skodelici čaja na dan, ki ga lahko po želji sladkamo z medom.

Ognjičev čaj za preprečevanje in lajšanje glivičnih obolenj

Glivične bolezni se ne pojavljajo samo na stopalih in ob nohtih na nogah, pač pa se lahko pojavijo tudi na koži in na sluznicah. Čeprav izredno skrbimo za higieno in prizadete dele negujemo s kremami, se lahko glivično obolenje razpotegne na več mesecev. Glivice so posebej razdiralne, kadar imamo oslabljen imunski sistem, kar se nam zgodi ob kakšnih okužbah, jemanju antibiotikov, pri sladkorni bolezni in tudi zaradi neprimerne hrane. Kadar nas napadejo glivice, je zelo pomembno, da okrepimo imunski sistem in kožo pripraviti, da bo spet aktivirala svojo naravno odpornost. Kadar se nam glivice naselijo v ustih, je to lahko zelo boleče in neprijetno. Pomagamo si lahko z izpiranjem ust s pripravki iz ognjiča in drugih zdravilnih zelišč.

Izpiranje ust pri glivičnem obolenju: 

Usta večkrat na dan izpiramo z mešanico čaja iz ognjiča in materine dušice. Pomešamo žličko ognjiča in žličko timijana, prelijemo s skodelico vroče vode in pustimo pokrito 10 minut. Nato čaj precedimo in ohladimo. Čaj okrepimo z dvema kapljicama eteričnega olja timijana in večkrat na dan izpiramo usta.

Ognjičev čaj za sprostitev

Ognjič se čudovito ujema tudi z drugimi zelišči. V kombinaciji s sivko, kamilicami, lipo, bezgom in komarčkom, dobimo čudovito mešanico, ki spodbuja toplino, sprošča in nam pomaga, da se znebimo napetosti in se sprostimo. Za čaj potrebujemo naslednje sestavine:

  • 2 žlički suhih kamilic
  • 1 žlička posušenih cvetov vrtnice
  • 1 žlička posušenih cvetov ognjiča
  • 1/2 žličke posušenih cvetov lipe
  • 1/2 žličke suhih bezgovih cvetov in 1/2 žličke komarčka
  • 3 sivine cvetove
  • 1 rezina limone
  • malo medu
  • suha korenina sladkega korena

Vsa zelišča nežno stremo in premešamo, nakar jih preložimo v ogret čajnik. Segrejemo vodo skoraj do vretja in z njo prelijemo zelišča. Čajnik pokrijemo in zelišča namakamo do pet minut. Precedimo in postrežemo v ogreti skodelici, dodamo še rezino limone in žličko medu.

Kadar zeliščne suhe cvetove, prelijemo z vročo vodo, se včasih napnejo tudi na petkratno velikost. Zaradu+i tega jih damo v večji čajnik, da imajo dovolj prostora.

Sedeča kopel z ognjičem

Kopeli z zelišči so bile včasih zelo cenjene, sedaj pa smo nanje malo pozabili. Kopel z ognjičem je še posebej učinkovita pri glivični okužbi nožnice. Pripravimo 50 gramov posušenega ognjiča, ali 100 gramov svežega, ga poparimo s skodelico vroče vode, počakamo deset minut, precedimo in dodamo vodi za izpiranje ali sedečo kopel.

Recept za pripravo ognjiča za kopel:

V 8 litrov hladne vode namočimo 100 gramov suhega zelišča ( če želimo manj, vzamemo 4 vode in 50 gramov zelišča), ali 200 gramov svežega ognjiča. Namakamo cel dan in nato precedimo in zavremo. Dodamo vodi za kopeli, ki mora vedno segati preko ledvic. V kopeli ostanemo 20 minut in se nato samo zavijemo v veliko brisačo ali rjuho in gremo počivat. Verjetno se bomo spotili, zato pazimo, da se ne prehladimo.

Maska za lase z banano in ognjičem

Banane so bogate s kalijem in vsebujejo veliko aminokislin. So bogato negovalno sredstvo, ki gladi in hrani suhe lase ali poškodovane lase. V kombinaciji z macertom ognjiča, ki deluje antioksidativno in z dodatkom eksotičnega eteričnega olja ilang ilang, ta preprosta maska za lase naredi čudeže. Maska je vlažilna in je še posebej primerna za izsušene in sršeče kodraste lase.

Za pripravo maske potrebujemo naslednje sestavine:

  • 1 veliko zrelo banano
  • dve žlički macerata ognjiča
  • 3 kapljice eteričnega olja ilang ilanga
  • nekaj kapljic limoninega soka za izpiranje

Priprava maske:

V mešalniku zmeljemo banano, tako da dobimo gladko maso. Vmešamo ognjičev macerat in eterično olje ilang ilanga. Lase zmočimo z mlačno vodo, jih rahlo otremo in nato mešanico nanesemo na lase. Glavo pokrijemo s plastično folijo in pustimo delovati pol ure. Masko nato speremo in lase operemo z nežnim zeliščnim šamponom, ki mu dodamo nekak kapljic limoninega soka.

Ognjičevo milo

Ognjičevo milo je primerno za vse vrste kože, je blago kremasto in izredno poživi kožo. V tem receptu bom dodali eterično olje limone in limonine trave, kar naredi milo iz ognjiča še posebno aromatično in nežno. Za izdelavo mila iz posušenih ognjičevih cvetov, potrebujemo naslednje sestavine:

  • 1 žličko posušenih ognjičevih cvetov
  • 100 ml vode
  • 250 gramov naravnega mila iz olivnega olja
  • sok polovice limone
  • 5 kapljic naravnega eteričnega olja; 3 kapljice olja limonine trave in 2 kapljici eteričnega olja limone
  • 3 žlice olivnega olja

Najprej posušene ognjičeve cvetove prelijmo s kropom, pokrijemo in pustimo stati deset minut. Medtem milo nastrgamo na kosmiče. Pripravimo vodno kopel, v katero damo nastrgano milo, poparek iz ognjičevih cvetov in limonin sok. Na vodni kopeli segrevamo toliko časa, da se milo raztopi. Dodamo eterična olja, za lepši videz mila, pa lahko dodamo še naravno barvilo za živila.

Prilijemo še olivno olje in vse sestavine dobro premešamo. Pripravimo kolut za milo, ki je lahko tudi navadna kartonska škatla, ki jo obložimo s folijo za živila. Počakamo, da se milo shladi in posuši, šele nato ga narežemo na poljubno velike kose.

Tako narezane kose ognjičevega mila sušimo še do osem tednov, da so dobro presušeni in šele takrat je milo primerno za uporabo. Tako pripravljeno naravno milo lahko hranimo tudi več let.

Olje z ognjičem in olivnim oljem za razpokane pete 

Razpokane pete so lahko zelo boleče, pa tudi izgled naših nog ni preveč lep. Za blaženje bolečih nog in razpokane kože si lahko sami pripravimo olje iz zdravilnih zelišč. V receptu so zelišča ki ne rastejo v istem času, zato uporabimo posušena zelišča. Za pripravo olja potrebujemo naslednje sestavine:

  • 100 ml olivnega olja
  • 10 gramov čemaža
  • 5 gramov ognjičevih cvetov
  • 2 grama rožmarinovih cvetov
  • 2 grama sivkinih cvetov

Olivno olje segrejemo na šibkem ognju in dodamo čemaž in vse ostalo cvetje iz recepta. Kuhamo 3 minute, počasi ohladimo in mešanico čez noč postavimo na hladno. Naslednje jutro pripravek previdno segrejemo in neprekinjeno mešamo najmanj 10 minut.

Počakamo da se ohladi na približno telesno temperaturo in nato precedimo skozi gazo in prelijemo v temne stekleničke. Olje nanašamo na poškodovano kožo v tankem sloju.

Uporaba ognjiča v kulinariki

Ognjič in njegove sorodnice žametnice, lahko koristno uporabimo tudi v kuhinji. Posušene in zmlete cvetove ognjiča, najbolj cenijo v Gruziji, medtem ko v Evropi ognjičeve cvetove uporabljamo predvsem za dekoracijo jedi in kot dodatek k solatam. Vendar je imel ognjič v preteklosti precej bolj pomembno vlogo v kuhinji. Pogosto so ga uporabljali kot nadomestek dragega žafrana in so ga dodajali jedem, da so jih obarvali.

Zeliščne mešanice z ognjičem

Učinkovine v ognjiču, dajo jedem tudi rahlo pikanten okus. Sveže cvetove lahko uporabimo pri peki piškotov in drobnega peciva, za pripravo dišavnega masla, krem, prilog in tudi v juhi. Odlično se prilega kot dodatek riža, dodamo ga lahko namesto žafrana.

Ognjičeva bližnja sorodnica žametnica, je prav tako izredno uporabna v kulinariki. V Gruziji imajo najraje francosko žametnico, ki jo kombinirajo s cimetom in klinčki.

Recept za khmeli – suneli – tradicionalno gruzijsko mešanico začimb

Khmeli suneli, je tradicionalna gruzijska mešanica začimb, ki je poznana po vsem Kavkazu. To je kompleksna, dišeča in nekoliko pikantna mešanica zelišč, ki jo lahko pripravimo tudi pri nas. Če nas pot zanese v Gruzijo in na tbilisijsko tržnico, lahko pri domačih prodajalcih pod imenom khmeli suneli, kupimo najrazličnejše mešanice zelišč in začimb. Za pripravo zelišče mešanice potrebujemo naslednje sestavine:

  • 1 žlico posušenih koriandrovih semenpokrajini Imeretija, kjer posušene cvetove še posebej cenijo.
  • majhno žličko posušenih listov triplata
  • majhno žličko mletih ognjičevih cvetov
  • majhno žličko posušene mete
  • majhno žličko suhega kopra
  • majhno žličko suhega šetraja
  • 1/2 žličke komarčkovih semen
  • 1/2 žličke mletega cimeta
  • dve žlici mletih klinčkov

Priprava mešanice začimb khmeli suneli:

Vsa zelišča in začimbe zdrobimo ali zmeljemo v prah in mešanico hranimo v tesno zaprti, stekleni posodi. Mleta zelišča so uporabna tri mesece, zato si nikar ne naredimo prevelike zaloge. Uporabljamo jo za pripravo mesa za žar, za pripravo marinade ali jo dodamo v zelenjavne jedi, juhe in enolončnice.

Zeliščna juha z ognjičevimi cvetovi

Ognjič (Calendula officinalis) je rastlina z zdravilnimi lastnostmi, ki jo lahko uporabimo tudi v kulinarične namene. Tu je recept za zdravilno juho z ognjičem:

**Sestavine:**
– 1 čebula, drobno sesekljana
– 2 korenčka, narezana na kolute
– 2 krompirja, narezana na kocke
1 skodelica svežih cvetov ognjiča (ali 1 žlica suhih cvetov)
– 4 skodelice zelenjavne jušne osnove
– 2 žlici olivnega olja
– Sol in poper po okusu

**Navodila:**

1. **Priprava zelenjave:**
– Segrejte olivno olje v velikem loncu na srednji vročini. Dodajte čebulo in jo pražite, dokler ne postane steklasta. Nato dodajte korenček in krompir ter pražite še nekaj minut.

2. **Dodajanje jušne osnove:**
– V loncu dodajte zelenjavno jušno osnovo. Prinesite juho do vrenja, nato zmanjšajte ogenj in pokrijte lonec. Pustite juho, da se kuha, dokler zelenjava ni mehka.

3. **Dodajanje ognjičevih cvetov:**
– Ko je zelenjava kuhana, dodajte sveže cvetove ognjiča ali suhe cvetove v juho. Ognjič bo dal juhi značilen okus in prispeval k zdravilnim lastnostim.

4. **Kuhanje z ognjičem:**
– Pustite juho, da se kuha še nekaj minut, da se ognjičevi cvetovi dobro prepojijo z juho. Ognjič ima protivnetne lastnosti in lahko pomaga pri podpori imunskega sistema.

5. **Začinjanje:**
– Po okusu dodajte sol in poper. Preverite okus in prilagodite začimbe, če je potrebno.

6. **Serviranje:**
– Juho servirajte v sklede. Po želji lahko dodate sveže nasekljane zelišča, kot so peteršilj ali drobnjak, za dodaten okus in dekoracijo.

Ta juha z ognjičem ni le okusna, temveč tudi koristna za zdravje. Ognjič je znan po svojih blagodejnih učinkih na kožo in imunski sistem.

Pred uporabo ognjiča ali drugih zdravilnih rastlin se posvetujte s strokovnjakom, še posebej, če imate kakršnekoli zdravstvene težave ali jemljete zdravila

 

 
 

Naravno ognjičevo cvetlično sladilo

Z ognjičem se lahko v kuhinji poigramo tudi na sladek način. V kombinaciji s sladko začimbno mešanico, lahko pripravimo sladko mešanico, ki jo uporabimo za krašenje sladkih jedi in sladic, prav tako pa lahko z mešanico izboljšamo okus vse sladkih toplih in hladnih jedi. Ognjičevo sladilo se poda k močnatim jedem, k pecivu, k stepeni sladki smetani, raznim kremam in sladoledu. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:

  • 30 gramov trsnega sladkorja (rjavega)
  • 5 gramov listov vrtnic
  • 5 gramov ognjičevih cvetov
  • 5 gramov mletega cimeta
  • 5 gramov mletih klinčkov
  • 5 gramov mletega ingverja
  • 5 gramov plavice

Sladkor, vsa posušena zelišča in cvetove, previdno zdrobimo in pomešamo. Zdrobljena zelišča nadevamo v okrasne kozarčke ali zavijemo v celofan. Cvetlično sladilo je lahko tudi zelo lepo in praktično darili, ki ga prinesemo na božično večerjo ali na praznovanje silvestrske noči.

Zdravilni ognjič skozi zgodovino

Zdravilni ognjič so poznali in uporabljali že stari Rimljani in Egipčani. Glavni namen uporabe ognjiča v tistih časih, je bilo pomlajevanje. Latinsko ime ognjiča je Calendula officinalis, kalende, kar pomeni prvi dan v mesecu. Stari Rimljani so verjeli, da ognjič zacveti vedno prvi dan v mesecu. V stari antiki ognjiča niso uporabljali kot zdravilno rastlino, prvi zapisi in medicinsko delo o ognjiču, je objavila Physica Hildegarde in Bingna. Ognjič je imenovala Ringele ali krogec. Ognjičev čaj je priporočala pri ekcemih in prebavnih motnjah.

Prve risbe ognjičevih cvetov najdemo v poznanem Rinijevem herbariju, ki se je obdržal iz leta 1450. Cvetove ognjiča so v starih časih uporabljali kot nadomestilo za drag žafran, prav tako so jih dodajali juham, omletam in solatam. V srednjem veku se je razvil običaj, da so pod posteljo polagali spletene venčke iz ognjiča, saj so verjeli, da jim bo uresničil sanje in jih varoval med spanjem.

Kaj sta o ognjiču napisala sv. Hildegarda in Albertus Magnus?

Ognjič je koristen tudi na vrtu, saj s svojimi izločki uničuje gliste v tleh. V starih časih, so ženske izvlečke ognjičevih cvetov, uporabljale za barvanje las, posebej za poživitev svetlih las. Nemške kmetice so nasadile ognjič okoli svojih kmetij, saj so verjele, da bodo s tem pritegnile bodoče može in jim ugajale. Ognjič so v zgodovini dolgo zamenjevali z regratom. V srednjem veku sta to dilemo rešila sv. Hildegarda in Albertus Magnus. Obe zelišči sta predpisovala pri črevesnih težavah, pri težavah z jetri, pri kačjih pikih in pikih žuželk.

Albert Magnus, ki je živel od leta 1200 do 1280, je bil eden od pomembnejših naravoslovcev srednjega veka. Napisal je sedem knjig o botaniki in zoologiji. V eni od knjig, je pisal tudi o zdravilnem ognjiču. Priporočal ga je zunanje za nego ran in notranje pri težavah z jetri in vranico.

V 16. stoletju je italijanski zdravnik Mattioli kot prvi priporočal ognjičeve kapljice za oči, ki naj bi pomagale pri očesnem vnetju, vnetju očesne veznice in na splošno pri težavah z očmi. Zgodovina nas uči, da so naši predniki, preprosta mazila iz ognjiča, uporabljali kot zdravilo za rane, čire, ekceme, mozolje, krčne žile, hemoroide, pri vnetju dlesni in pri opeklinah.

Stari Grki, so ognjičeve cvetove uporabljali za krašenje božanstev in junakov. Med ameriško državljansko vojno, so ognjič uporabljali na bojišču. Z njim so zdravili tudi hude, odprte rane. Med zdravilci je ognjič še vedno izredno cenjen, pogosto ga imajo za nadnaravno zelišče, ki ima neverjetne zdravilne učinke. Znanstvena medicina zdravilnih učinkov ognjiča še ni uradno priznala, čeprav se vse več uporablja v kozmetiki in alternativni medicini.

Kako uporabljamo zdravilni ognjič?

Ognjič je zdravilna rastlina in tudi čudovita okrasna rastlina. Ognjičeve cvetove uporabljamo za izdelavo ognjičeve krem, ognjičevega olja, za pripravo čaja in tudi za pripravo okusnih jedi.

 

Uporabljeno besedilo: ognjič, ognjičeva krema, ognjičev macerat