Kako uporabljamo ognjičev čaj?

ognjičev čaj
OHLAJEN OGNJIČEV ČAJ ZA LAJŠANJE KAŠLJA! POGLEJ TU!

Ognjičev čaj so uporabljali že naši davni predniki. Rimljani so ga uporabljali za zdravljenje vročine, sveži sok iz ognjičevih cvetov, pa za odpravljanje bradavic.

Ognjič slovi kot razkužilo in protivnetno sredstvo za ustavljanje krvavitev in je eno izmed zelo pomembnih zdravilnih zelišč.

Ognjičev čaj

V ameriški državljanski vojni, so ognjičeve poparke in ognjičevo kremo, uporabljali za nego bojnih ran. Ognjičevo angleško ime “marigold”, je povezano s starodavnimi, srednjeveškimi verskimi obredi.

Ljudje so se s cvetjem poklonili Devici Mariji, med temi cvetlicami je bil tudi ognjič. Ognjičev čaj je pravi blagoslov za ženske, saj blaži mnoge težave, ki spremljajo menstruacijo in menopavzo.

Ta prelepa cvetlica, je verjetno dobila ime po ženski svetnici, saj so pripravki iz ognjiča pomembno zdravilo za ženske, posebej za ženske spolne organe. Čaj iz ognjiča uravnava menstruacijo, zmanjšuje napetost materničnih krčev in lajša močne menstrualne krče in krvavitve.

Nežna čajna mešanica iz 50% oves, 20% proso, 20% ječmen in 10% ognjič,  je primerna tudi za otroke.

Osnovni recept za ognjičev čaj

Vsi pripravki iz ognjiča pomagajo razstrupljati telo. Čaj iz ognjičevih cvetov je še posebej učinkovit, saj deluje rahlo odvajalno in omogoča, da se strupi iz telesa izločajo preko urina. Zaradi tega ga priporočajo za čiščenje telesa pri protinu in artritisu. (a)

Standardni poparek z ognjičem

Za pripravo čaja iz ognjiča, lahko uporabimo sveže ali posušeno zelišče. Običajno z ognjičem pripravljamo standardni poparek. Eno ali dve čajni žlički svežih ali posušenih cvetov, prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrijemo, da eterična olja ne izparijo in pustimo stati deset minut.

Nato čaj precedimo in dnevno popijemo do tri skodelice svežega čaja. Zeliščarji ognjičev čaj priporočajo pri menstrualnih težavah, kot so krči, močne krvavitve in pri splošnem slabem počutju ob menstruaciji. Ognjič ko čaj, je izredno učinkovit pri težavah v menopavzi, saj ureja pravilen odliv krvi in jo hkrati čisti.

Uporaba ognjičevega čaja za lajšanje zdravstvenih težav

Čaj iz ognjičevih cvetov

Zeliščarji so takole zapisali zdravilne učinke ognjiča, ognjičevega čaja, ognjičeve tinkture in ognjičevega olja:

  • Ognjičev čaj deluje protivnetno, protibakterijsko in uničuje mikrobe. Deluje tudi kot blag diuretik, odvaja vodo iz telesa in pomaga, da se strupi iz telesa izločijo s sečem.

Ognjičev čaj za razstrupljanje telesa

Vroč ognjičev poparek spodbuja krvni obtok in povzroča potenje. S tem se telo očisti strupov in blaži tudi razna kožna obolenja, predvsem pomaga pri aknah ali mozoljih. Ognjič je poleg navadnega rmana, pravi čarovnik za ženske bolezni. Grenke snovi v celi rastlini, spodbujajo delovanje jeter in žolčnika, povečujejo izločanje encimov in žolča.

Ognjičev čaj za celjenje ran

  • Zdravilni ognjič preprečuje povišanje glukoze v krvi in zmanjšuje verjetnost nastanka akutnega ali kontaktnega dermatitisa. Blaži vnetja, celi rane in odpravlja okužbe.
  • Rahlo ohlajen poparek iz ognjičevih cvetov, blaži vnetja ustne sluznice in sluznice žrela. Krepi imunski sistem, zmanjšuje zastajanje limfe in je odlično zdravilo za zdravljenje kašlja. Poleg timijanovega sirupa proti kašlju in trpotčevega sirupa, je ognjičev čaj najboljši za lajšanje prehlada in gripe, ter s tem povezanega kašlja. (b)
  • Ognjič kot čaj je spazmolitik in antiflogistik, pomaga tudi pri celjenju ran, ki nastanejo zaradi okvarjenih ven na nogah.
  • Vrtni ognjič pomirja krče in vnetja želodca, pomaga pri vnetju želodčne sluznice in pri peptičnih razjedah. Pospeši celjenje ran, krči tkivno površino kože in jo razkužuje.
  • Ognjič zaustavlja krvavitve iz nosa, zdravi ustno in žrelno sluznico. Blaži modrice, udarnine, opekline in preležanine. Uporabljamo ga lahko za nego nežne dojenčkove kože.
  • Redno pitje čaja iz ognjiča, pomaga pri razširjenih venah na nogah in pri krčnih žilah. Ugodno vpliva na hemoroide in pri vnetjih danke in zadnjika.
  • Pripravki iz ognjiča blažijo gnojna vnetja ušesa, mehčajo trdo, suho in vneto kožo. Spodbuja delovanje jeter in pomaga pri obolenjih žolča.

Poparek iz ognjiča za zdravilno kopel

Naravne lastnosti zelišč, lahko zelo intenzivno izkoristimo s pripravo poparkov, ki jih dodamo kopeli. Pripravimo si običajno kopel in dodamo dišeč in zdravilen poparek, ter preprosto ležemo v kad in se prepustimo delovanju zelišč. Kopel s poparkom ognjičeve tinkture in ostalih dodatkov, prežene tenzijski glavobol in odžene vse napetosti in skrbi.

Sprostijo se mišice in celo telo! Kopel je najboljše zdravilo za nespečnost! Ta pripravo kopeli z ognjičem, potrebujemo še naslednje sestavine:

  • 2 žlički suhih cvetnih listov ali cvetov vrtnic
  • 1 žlička suhega šipka
  • 1 žlička soli
  • 1 žlička jabolčnega domačega kisa
  • 5 kapljic ognjičeve tinkture
  • 8 kapljic eteričnega olja vrtnice
  • 2 kapljic eteričnega olja geranije

Cvetne liste vrtnice in šipka, prelijemo s pol litra vrele vode, pokrijemo in pustimo stati deset minut. Nato poparek precedimo in dodamo eterična olja, sol in  domači jabolčni kis. Poparek takoj zlijemo v pripravljeno, ne prevročo kopel. V kopeli ostanemo 20 minut, nato se zavijemo v rjuho in nekaj časa počivamo.

Kopel bo nahranila in osvežila kože. zato je posebej primerna za suho in občutljivo kožo. Vrtnica hladi kožo in izravnava polt, medtem ko je šipek poln vitaminov in flavonoidov. Jabolčni kis mehča kožo, medtem ko jo ognjič pomirja.