Recept za goveji golaž! Golaž spada med enolončnice in marsikdo med nami se verjetno težko odloči, katera enolončnica mu je najbolj všeč. Najbolj priljubljene jedi na žlico, so poleg golaža še pasulj, ješprenj ali ričet, segedin in jota.
Za pripravo enolončnic se pogosto odločimo tudi zaradi tega, ker jih lahko običajno skuhamo v samo enem večjem loncu in jih lahko tudi pogrejemo.
Kazalo
Recept za goveji golaž
Kako skuhati odličen goveji golaž? Kulinarični mojstri pravijo, da se mora golaž kuhati počasi in da moramo uporabiti veliko čebule. Pregledala sem stare kuharske knjige in našla nekaj zanimivih receptov za pripravo golaža. Pomembna je tudi izbira mesa! Najboljše meso za pripravo golaža je bočnik, ki ga narežemo na večje kose. Gre za kos mesa s spodnjega dela stegna.
Čeprav je bočnik trdo meso, se po dolgem času kuhanja zelo zmehča. Poleg mesa bomo za odličen golaž potrebovali čebulo, menda je najboljša šalotka, nepogrešljive so tudi začimbe; rdeča paprika, lovorjev list, sesekljan česen, majaron in mleta kumina. Golaž bomo morali tudi zaliti, uporabimo lahko rdeče vino, vodo ali jušno osnovo.
Goveji golaž
Ta recept je v svoji knjigi opisala sestra Nikolina. Recept je preprost za pripravo in jed vedno dobro uspe.
- 80 dag govejega bočnika
- 20 dag čebule
- 3 žlice olja
- 1 sveža paprika
- 3 stroki česna
- sol
- 3 dag moke
- 1 dl paradižnikove mezge
- lovorjev list
- jušna osnova za zalivanje
Na olju prepražimo rezinice čebule, dodamo na koščke narezano meso in mešamo, da zakrkne. Dodamo drobno narezano papriko in sesekljan česen. Dodamo sol, prilijemo zajemalko jušne osnove, dodamo lovorjev list in pokrito dušimo.
Vmes večkrat premešamo in po potrebi prilijemo jušno osnovo, dodamo pa lahko tudi malo rdečega vina. Ko je meso skoraj mehko, dodamo paradižnikovo mezgo, ki jo pomešamo z moko in tekočino, ter zlijemo po mesu. Dodamo še toliko tekočine, da dobimo dovolj omake. Golaž naj počasi vre, občasno ga premešamo, preden ga ponudimo, naj nekaj časa počiva.
Telečji golaž
Odličen golaž lahko skuhamo iz teletine. Teletina je meso telet v starosti od 6 do 9 tednov. Teleta so običajno krmljena z mlekom. V nekaterih primerih pa tudi s krmo. Meso telet, ki so jedla mešano krmo je temnejše od mesa telet, ki so pila le mleko. Ta teleta so navadno tudi starejša.
Teletina je svetlo rožnate barve in obraščena s povsem belim lojem. Teletina je nežna in prožna, a hkrati čvrsta. Vsebuje več vode kot govedina in ima nežnejša tkiva. Teletina se hitro pokvari, ima pa tudi krajši čas zorenja v primerjavi z govedino. Teletina ne vsebuje veliko maščob in se hitro izsuši.
Teletina je lažje prebavljiva kot govedina. Primerna je za ljudi, ki imajo težave z želodcem in pri bolnikih, ki imajo strogo predpisano dieto. Sicer pa je teletina primerna za ljudi, ki bi radi jedli kakovostno meso in hkrati izgubili odvečno težo. Teletina je odlična za različne shujševalne diete. Vsebuje namreč ogromno beljakovin, cinka, niacina in vitamina B.
Čeprav je v večini receptov za golaž navedena večja količina čebule, sem v stari slovenski kuharici našla recept, kjer uporabimo samo žlico čebule. Kljub temu je telečji golaž izpadel odlično!
Recept za telečji golaž:
- 2 žlici masti
- žlica čebule
- voda ali jušna osnova
- 1 kg in pol teletine od vratu ali prsi
- žlička sladke paprike
- žlica moke
- žlica kisa
Na masti rahlo prepražimo drobno sesekljano čebulo in dodamo na kose narezano telečje meso. Potresemo ga s sladko papriko, malo prepražimo, toliko, da na površini malo zakrkne. Dodamo malo vode ali jušne osnove, žlico kisa in pokrito dušimo približno eno uro.
Ko je meso že mehko, ga potresemo z moko, dodamo sol in prilijemo vrelo vodo ali juho, da je meso pokrito. Golaž naj se še nekaj časa kuha, za lepšo barvo dodamo malo paradižnikove mezge ali sladke paprike.
Za boljši okus lahko dodamo smetano. Golaž ponudimo s praženim rižem, zabeljenimi rezanci ali s kuhanim krompirjem v kosih. Poleg golaža lahko ponudimo tudi samo sveže pečen beli kruh.
Goveji golaž s krompirjem
- 6 dag masti
- 2 dag slanine
- 2 žlici čebule
- 1 kg in pol govedine od vratu
- košček peteršiljeve korenine
- zelena
- korenček
- sol
- kis
- žlica moke
- 30 dag krompirja
- nožev vrh mlete kumine
- 4 stroke česna
- vršiček timijana
- lovorjev list
- kozarec rdečega vina
Na masti rahlo zarumenimo na kocke zrezano slanino s čebulo, ter dodamo na manjše kose narezano meso. Nato dodamo narezano zelenjavo, sol in nekaj žlic kisa. Pokrijemo in počasi dušimo, če meso še ni mehko, ko se je sok izsušil, dodamo malo vrele vode.
Ko se meso zmehča in se je pokazala mast, potresemo z moko, premešamo in dodamo na krhlje narezan krompir. Prilijemo vrelo vodo, dodamo strt česen in druge dišave, prilijemo rdeče vino in kuhamo toliko časa, da se krompir ne zmehča.
Sočni goveji golaž
Za resnično sočni goveji golaž, moramo dodati veliko čebule. Recept za goveji golaž:
- 7 dag masti
- 50 dag čebule
- 50 dag bočnika
- paprika
- paradižnik
- sol
- žlica moke (ali zelo drobno nariban krompir)
- 1/2 kozarca črnega vina
- lovorjev list
- ščep majarona
- ščep mlete kumine
- 2 stroka česna
Na masti prepražimo drobno sesekljano čebulo in dodamo mleto rdečo papriko, paradižnik ali paradižnikovo mezgo, majaron, kumino, lovorjev list in strt česen. Prilijemo malo vode in dušimo, da se čebula zmehča.
Meso narežemo na enakomerne kose, ga dodamo k čebuli in dušimo do mehkega na zmernem ognju. Večkrat premešamo in po potrebi zalijemo. Med dušenjem dodamo zelo drobno nariban krompir ali proti koncu dušenja moko, ki jo malo popražimo. Golaž zalijemo z vročo vodo ali juho, razmešamo in dobro prevremo. Okus izboljšamo z vinom ali z malo kisa.
Sočni golaž po Madžarsko
Izvirni recept za golaž izhaja iz srednjeveškega Ogrskega kraljestva, kjer so ga imenovali gulyas, kar pomeni pastir. Jed s tem imenom so pastirji pripravljali že v 9. stoletju. Kaj je pomembno za dober golaž? Veliki kosi mesa, veliko čebule in dolgo, počasno dušenje v lastnem soku.
Z leti smo recept za golaž prilagodili svojim potrebam, pričeli smo dodajati različne začimbe, kot so pekoča paprika ali celo kajenski poper. Receptov je več, naj vam predstavim današnjega, ki prihaja iz majhne madžarske vasi.
Recept za golaž po Madžarsko:
- 800 g čebule
- 3 stroki česna
- 1,2 kg govejega mesa, najboljši je bočnik ali vratovina
- 4 žlice svinjske masti
- 5 žlic mlete paprike
- 1 žlička majarona
- 1 žlička timijana
- 1 žlička kumine
- 1 žlica kisa
- sol in poper
Čebulo olupimo in jo drobno sesekljamo, česen prav tako olupimo in drobno narežemo. Meso narežemo na večje kose, za najboljši golaž naj bodo dolgi do 4 cm. V večji ponvi segrejemo svinjsko mast in na njej popražimo čebulo, da postekleni in listo malo porjavi. Dodamo 3 žlice paprike, česen, majaron, timijan in kumino.
Premešamo in kratko popražimo, nato prilijemo kis in 10 žlic vode. Šele sedaj k mešanici dodamo narezano meso, ki ga sprva ne mešamo, pazimo tudi, da ga ne opečemo. Meso solimo, popramo in šele sedaj premešamo. Znižamo temperaturo in ponev pokrijemo, sedaj je čas, da meso počasi dušimo v lastnem soku.
Tekočine ne prilivamo več, samo čisto proti koncu dušenja po potrebi dolijemo nekaj žlic vode ali juhe. Golaž počasi dušimo približno uro in pol, v tem času se meso zmehča.
Sedaj je čas, da v jed dodamo preostalo mleto papriko in končno prilijemo malo tekočine, a le toliko, da je meso komaj pokrito. Jed še 15 minut počasi dušimo, preden ga postrežemo pri kosilu, naj še malo počiva. Zraven golaža lahko ponudimo kruhove cmoke, sveže pečene kajzerice ali sveže pečen bel kruh.
Grški čebulni golaž
Kot že ime pove, recept prihaja iz Grčije. Osnova za sočen Grški golaž je ista količina govejega mesa za golaž in čebule. Pri receptu je zelo pomembno tudi to, da dodamo svež, zrel in mesnat paradižnik, ter dobro rdeče vino.
Recept za Grški čebulni golaž:
- 2 velika, zrela in mesnata paradižnika
- 1 kg majhnih čebul
- 3 žlice olivnega olja
- 1 kg govejega mesa za golaž; bočnik
- 3 stroki česna
- sol in poper
- 3/8 l rdečega vina
- 2 žlici kisa
- 1/4 l paradižnikovega soka
- 2 lovorova lista
- nekaj vejic origana
Paradižnike prelijemo s kropom, jih olupimo in narežemo na kocke. Manjše čebule olupimo, jih ob korenini križno zarežemo in pustimo cele. Česen olupimo in drobno sesekljamo.V ponvi segrejemo olivno olje in na njem močno popečemo narezano goveje meso.
Čebulo in drobno sesekljan česen stresemo k mesu in vse skupaj popečemo. Dodamo narezane paradižnike in jih na hitro podušimo.
Dodamo sol in poper. Posebej zmešamo rdeče vino, kis in paradižnikovo omako in vse skupaj prelijemo na meso. Dodamo lovorova lista, pokrijemo in počasi dušimo eno uro in pol.
Proti koncu kuhanja dodamo svež origano, nekaj listkov prihranimo za okras. Grški čebulni golaž postrežemo s pečenim krompirčkom.
Kako pripravimo najboljše kruhove cmoke?
Viri: Recept za goveji golaž:
- Slovenska kuharica; Goveji golaž
- Osnovna kuharija; Golaž po Madžarsko
- Grški čebulni golaž; Kuhinja naše družine