Sadje in zelenjava sta pomemben vir vitaminov, mineralov in vlaknin. Zelenjavo redno vključujemo v vsakodnevne obroke, medtem ko je sveže sadje bolj redko na mizi. V poletnem in jesenskem času, ko je tudi na domačem vrtu dovolj sadja, je prav, da ga vključimo v obroke.
S tem bomo izboljšali hranilno vrednost obroka in zmanjšali njegovo energijsko vrednost. Dnevno naj bi pojedli pet porcij sadja in zelenjave, približno 500 gramov, v obrokih naj bo več zelenjave. Posebej pomembno je uživanje sadja in zelenjave za otroke, saj je tudi njihova prva gosta hrana pripravljena večinoma iz sadja iz zelenjave.
Kazalo
Sadje
Sadje delimo po več kriterijih, tudi po tem kje raste in kdaj dozori. V Sloveniji imamo na voljo mnogo različnega sadja, iz katerega lahko pripravimo tudi odlično ozimnico. Iz večine sadja lahko skuhamo marmelado ali pripravimo sirupe in sokove, sadje pa lahko uporabimo tudi za pripravo zdravilnih pripravkov. Sadje lahko tudi zamrznemo, pripravimo sladoled ali spečemo okusne sladice.
Za naše zdravje je najboljše da uživamo sveže, sezonsko in lokalno pridelano sadje. V Sloveniji na mnogih zelenjavnih vrtovih rastejo jabolka, hruške, slive, češnje, jagode in maline. Pogosto vidimo tudi grmičke rdečega in črnega ribeza, v bolj toplih krajih pa tudi mandarine in fige. Privrženci lchf prehranjevanja prisegajo na jagodičevje, zato pogosto na vrtovih gojijo tudi borovnice, gozdne jagode, maline in robide.
Razdelitev sadja:
- Pečkasto sadje: hruška, jabolko, jerebika, kutina, nešplja, skorš
- Koščičasto sadje: breskev, češnja, marelica, sliva, višnja
- Lupinasto sadje: domači kostanj, lešnik, mandelj
- Jagodičje: borovnica, brusnica, grozdje, jagoda, malina, črni ribez, rdeči ribez, robida
- Južno sadje: grenivka, limona, mandarina, oljka, pomaranča, rožič, smokva
- Tropsko sadje: ananas, banana, datelj, kokos
Kako uporabimo sadje za pripravo zdravilnih pripravkov?
Iz viška poletne in jesenske zelenjave ter sadja, lahko pripravimo okusno ozimnico. Iz sadja pripravimo marmelade, sokove, ga zamrznemo ali posušimo. Skuhamo lahko tudi kompot, naredimo sladoled ali naredimo sadni liker. V današnjem članku sem pripravila nekaj klasičnih receptov za pripravo ozimnice iz sezonskega sadja.
Borovnica
Borovnice so izredno priljubljeno jagodičevje, ki ima tudi zdravilno delovanje. Učinkovine v borovnicah vežejo bakterije in njihove strupe. S tem zatirajo kužne klice v črevesju in utrjujejo sluznico, delujejo tudi pomirjajoče in protivnetno. Z družino se odpravimo na izlet v naravo in naberimo dišeče borovnice!
Iz borovnic lahko pripravimo mnoge kulinarične dobrote: borovničev sok, borovničeva marmelada, borovničev sirup z medom, borovničev sirup s sladkorjem, borovničev džem. Iz posušenih borovnic pa lahko pripravimo zeliščne pripravke: tinkturo iz borovnic, borovničevo vino in čajno mešanico proti driski ali čajno mešanico za sladkorne bolnike.
Borovničev sirup z medom
Za borovničev sirup z medom potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 kg zgoščenega borovničevega soka
- 1 kg žajbljevega medu
Sveže borovnice najprej pretlačimo in prekuhamo. Ko se sok nekoliko zgosti dodamo med, ohladimo in prelijemo v čiste kozarčke.
Borovničev sirup jemljemo po tri žlice dnevno, pomaga pri pljučnih boleznih in pri oslovskem kašlju.
Borovničevo vino
Za pripravo borovničevega vina potrebujemo posušene borovnice. Vino iz borovnic se uporablja za za zdravljenje vseh akutnih in kroničnih želodčno črevesnih obolenj, za lajšanje prebavnih motenj, pri splošni slabosti in pri pomanjkanju apetita. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
- 2 kozarca posušenih borovnic
- 1/2 litra redečega vina
Posušene borovnice 10 minut kuhamo v manjši količini vode. Čez nekaj časa dodamo vino in še nekaj časa kuhamo. Mešanico večkrat zavremo, nato odstavimo z ognja da se malo ohladi in nato še enkrat zavremo. To ponovimo vsaj trikrat, po želji lahko dodamo tudi nekaj klinčkov in cimetovo paličico. Borovničevo vino nato ohladimo, precedimo in nalijemo v čiste stekleničke.
Vino iz borovnic pijemo trikrat na dan po eno majhno skodelico.
Črni ribez
Majhni plodovi črnega ribeza vsebuje vitamin J, ki ga imenujejo tudi pljučni vitamin. Vitamin J skupaj z vitaminom C deluje močno protibakterijsko. Iz svežih plodov lahko pripravimo presni sok, ki ga uživamo pri pljučnih boleznih in pri infekciji ust ali grla.
Topel sok iz črnega ribeza zdravi vnetja grla in bolečine v vratu. Za zdravje jeter, za lajšanje artritisa in pri obolenju sečnih poti, moramo sok iz črnega ribeza piti dlje časa.
Sok iz črnega ribeza
Za pripravo soka iz črnega ribeza potrebujemo:
- 5 kg črnega ribeza
- 2 kg sladkorja
- 2 litra vode
Plodove ribeza operemo, prelijemo z vodo in segrevamo toliko časa da jagode popokajo. Nato mešanico pretlačimo, dodamo sladkor in segrevamo do 75 stopinj C. Sok še vroč nalijemo v čiste steklenice in zapremo.
Ribezov sok uživamo trikrat na dan po 1 dcl, so priporočajo pri pljučnih obolenjih, kašlju, bolečem grlu in pri infekcijah ust ali grla.
Liker iz črnega ribeza
Liker iz črnega ribeza uživamo za krepitev imunskega sistema in pri težavah z želodcem in črevesjem. Če nas muči nespečnost, vzamemo 1 majhno šilce pred spanjem, za splošno krepitev organizma, pa vzamemo eno šilce zjutraj in eno zvečer.
Za pripravo likerja iz črnega ribeza potrebujemo:
- 1 kg črnega ribeza
- 4 dcl žganja ali vodke
- 20 gramov mete
- 4 žlice medu
Jagode črnega ribeza operemo in pretlačimo. Pretlačene jagode damo v dvolitrsko steklenico s širokim vratom, dodamo meto in zalijemo z žganjem. Steklenico postavimo za teden dni na toplo mesto in nato mešanico precedimo. Precejeni mešanici dodamo med, lahko pa tudi sladkor.
Rdeči ribez
Rdeči ribez, Ribes rubrum, je v ljudski medicini poznan kot sadje, ki krepi in čisti telo. Sokovi iz rdečega ribeza hitro odstranjujejo iz telesa sečno kislino, zato jih priporočajo pri revmatičnih težavah, protinu in išiasu. Če soku dodamo še liste in korenine rdečega ribeza, zmanjšamo vsebnost beljakovin v urinu.
Sveži sok iz rdečega ribeza je koristen za sladkorne bolnike, saj uravnava raven sladkorja v krvi. Pomaga tudi pri zaprtju, uravnava prebavo in spodbuja delovanje črevesja.
Sirup iz rdečega ribeza
Za pripravo sirupa iz rdečega ribeza potrebujemo naslednje sestavine:
- 1 kg rdečega ribeza
- 4 litre vode
- 2 kg sladkorja
- nageljnove žbice
Sveže nabran ribez operemo in kuhamo 10 minut. Nato ribez ohladimo in precedimo skozi laneno krpo. Dodamo sladkor, ki ga naj bo za polovico tekočine. Precejeno tekočino s sladkorjem še enkrat prevremo, s tem da dodamo nageljnove žbice. Ko dobimo dovolj gost sirup, še vročega nalijemo v steklenice.
Sirup iz črnega ribeza uživamo po eno žličko zjutraj in zvečer. Sirup priporočajo pri revmatičnih težavah, išiasu, za krepitev imunskega sistema, pri zaprtju in za spodbujanje delovanja črevesja.
Kis iz rdečega ribeza
Četrtino steklenice napolnimo z jagodami rdečega ribeza in ga prelijemo z litrom vinskega kisa. Dobimo izredno okusen in aromatičen kis, ki ga lahko uporabljamo kot začimbo za solate.
V zeliščarstvu lahko kis iz rdečega ribeza uporabimo za obkladke pri visoki telesni temperaturi ali pri sončarici.
Džem iz redečega ribeza
V primerno posodo za kuhanje stresemo opran rdeč ribez in ga po plasteh potresemo s sladkorjem. Na 1 kg ribeza po želji dodamo do 1 kg sladkorja. Pokrijemo in počakamo da se izloči sok, nato pa ribez na rahlem ognju kuhamo približno 30 minut.
Kot konzervans lahko dodamo malo citronke. Pri tem ves čas mešamo, vendar pazimo da ne zmečkamo jagod. Še vroč džem prelijemo v čiste kozarce in jih tesno zapremo.
Fige – smokve
Smokva, Ficus carica, bolj poznana pod imenom figa, je najbolj poznana po laksativnem delovanju. To pomeni da ne povzroča privajenosti in ne driske. Zaradi tega so sveže in suhe fige vse bolj priljubljene za uravnavanje iztrebljanja, saj močni laksativi povzročajo privajenost in jih je potrebno ves čas jemati. Pri občasnem zaprtju uživamo suhe smokve ali slive, pri močnejšem ali kroničnem zaprtju pa uživamo smokve, slive in seno (Cassia angustifolia).
Fige delujejo tudi na bronhije, pospešujejo dozorevanje izločkov in s tem izkašljevanje. Fige delujejo tudi antiseptično, zato pomagajo pri začetnem vnetju grla. Figov mleček, ki priteče ko odtrgamo zrel plod, lahko nanesemo na manjše ranice, bradavice ali lišaje. Za zdravljenje ledvic in proti nastajanju ledvičnih kamnov, zeliščarji priporočajo figov kompot.
Vir: hindawi.com, Ficus carica
Figova marmelada
Za okusno figovo marmelado potrebujemo:
- 5 kg fig
- 1 kg sladkorja
Smokve operemo, olupimo in pretlačimo. Če bi radi ločili sok od drobnih semen, potem smokve pretlačimo skozi laneno krpo. Dobljeni sok damo kuhat in ko zavre, dodamo sladkor. Še naprej kuhamo in pri tem ves čas mešamo, toliko časa da dobimo marmelado želene gostote.
Še vročo marmelado zlijemo v čiste kozarce, ki jih nato postavimo v zmerno segreto pečico, da se na vrhu marmelade naredi tanka skorjica. Marmelado nato ohladimo in kozarce dobro zapremo.
Figovo vino proti kašlju
Za pripravo figovega vina potrebujemo naslednje sestavine:
- 1,5 litra rdečega vina
- 10 dag suhih fig
- 10 dag rožičev
- 10 dag rjavega sladkorja
- 2 nageljnovi žbici
V večjo posodo zlijemo rdeče vino, dodamo zmlete suhe fige, mleti rožič, rjavi sladkor in nageljnove žbice. Vse skupaj kuhamo na rahlem ognju približno pet minut, vmes ves čas mešamo. Nato figovo vino precedimo, ohladimo in nalijemo v čiste steklenice.
Figovo vino jemljemo trikrat na dan po eno malo šilce za lajšanje kašlja.