Recepti za svečano in čarobno silvestrsko večerjo 2024

Zadnjo noč v letu vsak med nami preživi drugače, vsekakor pa naj bo posebna, vesela in razposajena. Če se odpravimo na silvestrovanje v restavracijo ali odpotujemo kam v tujino, potem je za slavnostno večerjo in zabavo običajno že poskrbljeno. Kadar pa silvestrujemo doma, potem je silvestrska večerja naša skrb.

Če imamo dovolj časa, potem priprava vseh dobrot verjetno ne bo problem, če pa nas priganja čas, ali pa smo zadnji dan v letu mogoče še v službi, potem se bomo morali za pripravo večerje dobro organizirati.

Naj bo silvestrska večerja 2024 slavnostna in čarobna!

silvestrska večerja

 

Silvestrska večerja 2024

Najraje vsako leto pripravimo hrano po istih receptih, ki jih že poznamo in ni nevarnosti, da se nam ne bi posrečili. Vendar je mogoče čas, da poskusimo nekaj novega in presenetimo svoje domače. Posebej se posvetimo tudi meniju za otroke, saj bodo na najdaljšo noč v letu verjetno ostali dlje časa z nami.

Svečana večerja je lahko sestavljena iz preprostih jedi, kakšnih bolj eksotičnih ali pa pripravimo slovenske tradicionalne jedi. Nekaj časa posvetimo tudi dekoraciji. Najlepša in tudi najbolj pogosta silvestrska okrasitev je v rdeči in zlati barvi, vendar si lahko omislimo dekoracijo tudi v kakšnih drugih barvah.

Glavna okrasitev je seveda drevešček, ki smo ga postavili že pred božično večerjo. Pripravimo najboljši jedilni servis, najlepše kozarce za šampanjec in zlikamo svečane prte. Kuhanja silvestrske večerje se lotimo dovolj zgodaj, da bomo lahko kasneje pridružili zabavi, brez tekanja v kuhinjo. Kljub temu, da nam bo priprava vzela precej časa, se pred prihodom gostov slavnostno oblecimo, ženske pa naj nekaj več pozornosti posvetijo ličenju obraza.

Kaj bomo pripravili za silvestrsko večerjo, je seveda naša osebna odločitev, a kakšen namig ali nasvet je vedno dobrodošel. Pripravili smo  nekaj idej, po preverjenih receptih, ki bodo prav gotovo uspeli. Za začetek bomo pripravili predjed, naš izbor so kanapeji z različnimi oblogami.

Juha bo tokrat malo drugačna, postregli bom namreč hladno juho caciki, ki znana grška jed. Glavna jed bo svinjska ribica z mareličnim nadevom in priloga francoska krompirjeva solata. Za posladek pa bomo pripravili čokoladni fondue in nepogrešljivo potico, tokrat bomo pripravili skutino potico.  Seveda ne gre brez slavnostnih sladic, recepte si oglejte v nadaljevanju. Nekaj več dela bomo imeli s pripravo fonduja, ostale jedi pa bomo imeli pripravljene dokaj hitro. (1)

Predjedi

Silvestrske predjedi ponudimo gostom takoj ko jih pozdravimo. Predjedi pripravimo tako, da so lahko na mizi toliko časa, da postrežemo večerjo. Najboljši so različni kanapeji, obloženi kruhki, saj lahko pri teh jedeh naredimo poljubne nadeve.

Nabodala z mocarelo in paradižnikom češnjevcem

Kanapeji na popečenih kruhkih

Kanapeji so odlični za predjed, saj lahko na kombiniramo različne nadeve, tako da zadovoljimo okus vseh gostov. Za podlago smo vzeli domač opečen kruh, po želji pa lahko kruh tudi prej ocvremo v mešanici olja in masla. Recept je za štiri osebe, če delamo kanapeje za več ljudi, potem sestavine ustrezno povečamo.

Sestavine za kanapeje:

Sardelna obloga:

  • 1 žlica majoneze
  • 2 vršička mlade čebule
  • 8 filetov sardel brez olja
  • 4 kuhani in olupljeni rakci

Obloga s sirom in mlado čebulo:

  • 30 g namaza iz skute
  • 2 drobno narezana vršička mlade čebule
  • 4 kapre

Obloga s salamo:

  • 15 g masla
  • 2 rezini suhe salame
  • 4 rezine kislih kumaric

Obloga z beluši:

  • 1 žlica majoneze
  • 6 kuhanih in osušenih belušev
  • 2 rezini redkvice
  • nekaj listkov peteršilja

Priprava kanapejev:

Najprej pripravimo kruh za podlago. Narežemo bel kruh na manjše kose in ga popečemo na obeh straneh. Pustimo da ohladi in medtem pripravimo obloge. Najprej pripravimo sardelno oblogo. Kos popečenega kruha namažemo z majonezo in ga razrežemo na štiri kvadratke.

Vršičke mlade čebule narežemo na štiri koščke, potem pa z vzdolžnimi rezi razdelimo vsak košček na pramene. Sardele prerežemo na polovico in jih v obliki mreže naložimo na kruhke. Na vrh položimo rakce, skozi vsakega zapičimo okrasek iz mlade čebule. Kanapeje s sardelami lahko po želji okrasimo tudi s kakšno vejico peteršilja ali kakšno drugo začimbo.

Nato pripravimo oblogo iz sira in mlade čebule. Kos opečenega kruha namažemo z namazom iz skute in ga prerežemo na štiri kvadratke. Rezine mlade čebule diagonalno naložimo čez sir. Na vsak kanape položimo še kapro. Naslednja obloga je s salamo. Kruh namažemo z maslom, ga preprežemo na štiri dele, ki jih nato obrežemo v krog. Salamo zvijemo v kornete in na vsak kanape položimo en kornet salame in košček kisle kumarice. 

Naslednja obloga za kanapeje je iz belušev. Kos opečenega kruha namažemo z majonezo in razrežemo na štiri dele. Beluše po dolgem razpolovimo in po tri položimo na kanape. Razpolovimo rezine redkvice in odrežemo sredico, da nastanejo polmeseci. Redkvice položimo čez beluše.

Tatarski biftek

Brez okusnega tatarskega biftka ki ga namažemo na sveže popečen kruh, si marsikdo ne predstavlja Silvestrske večerje. V času napredka je biftek dostopen vsakomur, še ne tako dolgo nazaj pa je bila priprava “tatarca” prava umetnost.

Tatarski biftek je jed iz mletega ali drobno sesekljanega surovega mesa, najboljša je seveda pljučna pečenka.

V mnogih receptih za tatarski biftek najdemo kapre, poper in čebulo. Tukaj bom zapisala recept ki sem ga našla neki reviji, kjer na sredo biftka serviramo surov rumenjak, kakor je tudi zapisano v prvih poznanih receptih za to poslastico.

tatarski biftek

 

 

Sestavine za pripravo tatarskega biftka za 4 osebe:

  • 400 gramov pljučne pečenke
  • 4 rumenjaki
  • peteršilj, olje, kapre
  • olje, sol in poper

Pljučno pečenko zmeljemo ali narežemo izredno na drobno in ga damo v večjo skledo. Dodamo drobno sesekljan svež peteršilj in po okusu solino in popramo. Vse sestavine dobro premešamo in na krožniku oblikujemo 4 zrezke, lahko pa biftek postrežemo na enem krožniku.

V manjše zrezke naredimo manjše vdolbinice in vanje damo sveže rumenjake. Za dekoracijo dodamo še krhlje limone, sveže liste zelene solate in naredimo vzorčke z majonezo. Tatarski biftek postrežemo z majonezo, maslom, kislimi kumaricami in hrustljavo popečenimi kruhki.

Juhe

Silvestrska juha naj bo nekaj posebnega! Običajno na silvestrskih večerjah ponudijo gobovo kremno juho, govejo juho ali celo kislo juho. Seveda pa lahko za slavnostno večerjo ponudimo kaj bolj neobičajnega, zanimive so tudi hladne juhe ali celo čokoladna juha.

Kremna cvetačna juha

silvestrske juhe

Hladna juha caciki

Caciki je bolj znana kot osvežilna grška solata, čudovita pa je tudi osvežujoča, hladna juha. Običajno jo pripravljamo v poletnih dneh, vendar je primerna tudi za svečano večerjo.

Sestavine za juho caciki – za 6 oseb:

  • 600 ml navadnega jogurta
  • 250 ml vode
  • 1 kumara, ki jo narežemo na koce in ji odstranimo semena
  • 4 grobo seseskljani stroki česna
  • 1 žlica olivnega olja
  • 1 čajna žlička svetlega vinskega kisa
  • 1 čajna žlička posušene mete
  • 3 žlice sesekljane sveže mete in 3 na tanke rezine narezane mlade čebule za okras

Priprava juhe caciki ali tzatziki juha

Jogurt, vodo, četrt razrezane kumare, česen, olivno olje in meto, zmiksamo z univerzalnim strojčkom, tako da dobimo gladko maso. Dodamo sol in poper po okusu. Juho prelijemo v veliko skledo in vmešamo preostanek kumar.

Pokrijemo in postavimo v hladilnik za eno uro. Juho poskusimo in po potrebi še dosolimo. Preden jo ponudimo, jo potresemo s sesekljano meto in mlado čebulo. 

Kurja juha z domačimi rezanci

silvestrska kurja juha

Glavne jedi

Za glavno silvestrsko jed porabimo največ časa, zato si izberimo takšno jed, ki jo lahko pripravimo tudi en dan prej. Izbiro imamo veliko; namig za glavno silvestrsko jed: ocvrti riž s piščancem, lososov file, bogato obložena domača pica, zavitki iz rdečega zelja, musaka, sarme, piščanec z indijskimi oreščki, jedi s kislim zeljem, ali celo golaž in pasulj. 

Svinjska ribica z mareličnim nadevom

Sočno svinjsko ribico z mareličnim nadevom, začinimo z limoninim sokom in timijanom in ponudimo z belo vinsko omako. Skorjo pečemo posebej v vrhnji polovici pečice, da se hrustljavo zapeče.

Sestavine za 6 oseb:

  • 1,5 svinjske ribice
  • sončnično olje za mazanje

Marelični nadev:

  • 30 g masla
  • 1 drobno nasekljana čebula
  • 90 g rjavih drobtin
  • 90 g grobo sesekljanih posušenih marelic
  • 1 žlica na drobno narezanega peteršilja
  • 1 žlica limoninega soka
  • 2 žlički drobno narezanega svežega timijana
  • 1 stepeno jajce
  • sol in poper

Omaka:

  • 1 žlica moke
  • 150 ml piščančje juhe
  • 150 ml suhega belega vina

Priprava svinjske ribice:

Najprej pripravimo marelični nadev. V majhni posodi razpustimo maslo, dodamo čebulo in jo počasi nekaj minut pražimo, da se zmehča, vendar ne porumeni.

Posodo odstavimo in primešamo drobtine, suhe marelice, peteršilj, limonin sok, timijan, jajce, sol in poper. Počakamo, da se nadev popolnoma shladi.

Nato pripravimo svinjsko ribico. S konico ostrega noža z dolgimi rezi razbrazdamo kožo v razdalji 1 cm. Kožo odrežemo od mesa, pomažemo z oljem, posolimo in popopramo in damo v pečico v poseben, majhen pekač.

Svinjsko ribico premažemo z nadevom in zvijemo. Kožo v posebnem pekaču položimo na vrhnji del pečice, ki jo ogrejemo na 180 stopinj C. Meso položimo v drugi pekač, ga premažemo z oljem in začimbami. V sredino zabodemo termometer za meso in pečemo 2 uri, toliko časa, da se temperatura mesa dvigne nad 90 stopinj C. 

Po dveh urah damo meso na desko, ga pokrijemo in pustimo počivati 10 minut. Če koža še ni hrustljavo zapečena, zvišamo temperaturo v pečici na 200 stopinj C in jo še nekaj časa pečemo. Medtem pripravimo omako. Pekač postavimo na štedilnik in z žlico odstranimo maščobo.

Pustimo samo malo maščobe, dodamo moko in med mešanjem kuhamo, da se razpusti vsa usedlina z dna posode. Prilijemo kokošjo juho in belo vino, ter med mešanjem zavremo. Kuhamo 4 minute, nato omako začinimo in jo precedimo. Omako ponudimo poleg mesa.

Svinjska pečenka in pražen krompir

pečenka in pražen krompir

 

Goveji zrezki v gobovi omaki in pire krompir

Slavnostne glavne jedi

Silvestrska večerja – priloge

Klasična silvestrska priloga je vsekakor krompirjeva solata in francoska solata. Pripravimo lahko tudi druge priloge, predvsem zelenjavo, riž ali stročnice. Zanimive so priloge s kuskusom, različne solate, tudi s čičeriko in lečo.

 Krompirjeva solata

krompirjeva solata

 

Poleg svinjske ribice lahko ponudimo različne solate. Najbolj se prilega zelena solata, radič ali endivija. Mi bomo ponudili francosko krompirjevo solato, ki je lahko mišljena tudi kot priloga. Silvestrska večerja je priložnost, da pripravimo tudi drugačne solate, ki jih drugače ne pripravljamo.

Sestavine za 6 oseb:

  • 1 kg krompirja ( če imamo možnost mladega )
  • sol in črni poper
  • 1 majhna, na drobno narezana čebula
  • 4 žlice polivke vinaigrette
  • 250 ml majoneze
  • 2 žlici narezanega svežega drobnjaka
  • malo drobnjaka za okras

Priprava francoske krompirjeve solate:

Krompir kuhamo v velikem loncu slane vode, toliko časa, da se zmehča. Kuhanega odcedimo in narežemo na enako velike kose. Damo ga v veliko skledo za solato in dodamo nasekljano čebulo.

Še topel krompir prelijemo s polivko vinaigrette in dobro zmešamo. Dodamo majonezo in drobnjak, ter ponovno premešamo. Po okusu popramo in solimo, pokrijemo in postavimo v hladilnik za 30 minut. Preden solato postrežemo, jo potresemo z drobnjakom.

Francoska solata

Poleg tatarskega biftka, krompirjeve solate in orehove potice, je francoska solata tudi pogosto prisotna na naših mizah ob različnih praznikih. Tudi za francosko solato je veliko receptov, tukaj priporočam preprostega in preverjenega.

Sestavine za francosko solato:

  • 30 dag krompirja
  • 10 dag korenčka
  • 10 dag zelene
  • 2 dcl graha
  • 15 dag kislih kumaric
  • 2 trdo kuhani jajci
  • majoneza

Korenček, krompir in zeleno operemo, olupimo in narežemo na majhne kocke. Pristavimo vodo in jo osolimo. Ko voda zavre, dodamo najprej narezano zeleno in korenček. Ko sta zelena in korenček že skoraj mehka, dodamo še na drobne kocke narezan krompir. Krompir malo nakapljamo z oljem.

Kuhamo še približno 10 minut in nato vso zelenjavo odcedimo in stresemo v skledo v kateri bomo postregli. Ko se kuhana zelenjava ohladi, dodamo še grah, ki smo ga posebej skuhali in ohladili. Na koncu dodamo še drobno nasekljane kumarice in na kocke narezana trdo kuhana jajca. Dodamo še majonezo in po potrebi okisamo in dosolimo.

Posladek na silvestrski večerji

Brez posladka seveda ne gre! Tukaj se lahko malo poigramo in pripravimo kaj resnično neobičajnega. če bo galvna sladica čokoladni fondue, potem ostale sladice pripravimo prej.

Obvezna je tradicionalna orehova potica, piškoti z ingverjem, medenjaki in  kruh s suhim sadjem. Seveda lahko pripravimo še mnogo drugih prazničnih sladic, ki jih nato dekorativno postavimo na mizo.

Čokoladni fondue

Sirov fondue vsi poznamo, manj poznan pa je fondue kot sladica. Najbolj pomembne so omake iz različnih čokolad in priloge, ki jih bomo pomakali v čokolado. Silvestrska večerja bo tako resnično nepozabna!

Sestavine za 6 oseb:

  • 250 g testa za francoske rogljičke
  • 1 stepeno jajce
  • 60 g kokosove moke
  • 60 g jagod
  • 130 g češenj
  • 60 g robid
  • sadje po želji: koščki banane, ananas, kivi, koščki jabolk, hrušk…
  • 1 sveža figa
  • biskvitne kocke

Čokoladna omaka:

  • 200 g zdrobljene jedilne čokolade
  • 125 ml vode
  • 30 g sladkorja
  • nastrgana lupinica limone

Priprava čokoladnega fundija:

Vsak trikotnik testa za rogljičke razrežemo na manjše trikotnike. Zvijemo jih v 18 majhnih rogljičkov in jih premažemo s stepenim jajcem. Pečemo jih 15 minut, pri temperaturi 190 stopinj C, dokler ne zlato porjavijo.

Sadje operemo in posušimo. Večje jagode prepolovimo, figo razrežemo na več kosov. Rogljičke in biskvitne kocke naložimo na servirne krožnike, medtem ko sadje naložimo na drug krožnik. Popraženo kokosovo moko damo v posebno skledico.

Naredimo čokoladno omako. Jedilno čokolado damo v nepregorno skledo in jo postavimo na lonec z vročo vodo. Lonec se ne sme dotikati vode. Počasi segrevamo, toliko časa, da se čokolada stopi. Odstavimo u ognja, vendar lonec s čokolado pustimo nad vodo.

V drugem loncu segrejemo vodo in sladkor, ter ju zavremo. Vre naj 5 minut in nato sladkorni sirup počasi primešamo čokoladi in stepamo toliko časa, da nastane gladka zmes. Na koncu dodamo še pomarančno lupinico. Čokoladno omako prelijemo v posodo za fondue in jo postavimo na majhen plamen, da ostane topla. Postrežemo s sadjem, mini rogljički in biskvitnimi kockami. Vse to pomakamo v omako in potresemo s popraženo kokosovo omako.

Skutina potica

Poleg vseh dobrot tudi na zadnjo noč v letu na mizo postavimo nepogrešljivo tradicionalno orehovo potico. Poleg orehove potice pa lahko tokrat goste presenetimo z okusno skutino potico. Pripravimo jo lahko iz bele moke, ajdove, koruzne in celo ržene ali polnozrnate moke. Tokrat bomo posebno poslastico za najdaljšo noč v letu pripravili iz kombinacije bele in koruzne moke. 

Naj bo naša Silvestrska večerja nepozabna!

Sestavine za testo:

  • 20 dag koruzne moke
  • 30 dag bele moke
  • 3 dag kvasa
  • 8 dag margarine ali masla
  • 8 dag sladkorja
  • 1 jajce
  • skodelica mleka
  • naribana limonina lupinica
  • 1 zavitek vaniljevega sladkorja
  • žlička soli

Priprava testa za skutino potico:

Polovico mleka zavremo in z njim poparimo koruzno moko in dobro premešamo. Koruzno moko nato malo ohladimo in jih primešamo belo moko, v mlačni vodi raztopljen kvas, raztopljeno maslo, sol, sladkor, jajca, naribano limonino lupinico in vaniljev sladkor.

Počasi dodajamo preostalo mleko in zgnetemo srednje gosto testo. Pri dodajanju tekočine bodimo previdni, saj postane testo ki vsebuje koruzno moko, hitro mokro. Testo malo posujemo z ostro moko in ga na toplem vzhajamo eno uro. Ko se količina testa podvoji ga na hitro pregnetemo in razvaljamo na približno 1 cm debelo.

Sestavine za skutin namaz:

  • 50 dag pasirane skute
  • 1 dcl kisle smetane
  • 15 dag sladkorja
  • 8 dag rozin
  • 2 jajci
  • 10 dag pšeničnega zdroba
  • 1 zavitek vaniljevega sladkorja
  • naribana limonina lupinica

Priprava nadeva in peka skutine potice:

Ko pripravljamo skutin nadev bodimo pozorni da bodo vse sestavine enake temperature kot je temperatura testa.  Pasirani skuti najprej primešamo kislo smetano, sladkor, 2 jajci, pšenični zdrob, naribano limonino lupinico, vaniljev sladkor in rozine, ki smo jih prej namočili v rum.

Vse sestavine dobro premešamo in namaz enakomerno namažemo na razvaljano testo. Testo zavijemo, nekoliko zarežemo, vendar ne do dna. Zviti štrukelj položimo na namaščen pekač, nekajkrat prebodemo in pustimo vzhajati približno eno uro. 

Preden damo potico v pečico jo premažemo z razžvrkljanim jajcem ali z mešanico jajc in mleka. Pazimo da ne premažemo luknjic ki smo jih naredili preden smo dali potico vzhajati.

Skutino potico pečemo 50 minut pri temperaturi 190 stopinj C, pri ventilacijski pečici pa pri 175 stopinjah C. Ko je potica pečena je previdno obrnemo in počasi ohladimo. Režemo hladno potico, še prej jo potresemo s sladkorjem v prahu.

skutina potica
Skutina potica Slika: Mari Radej

Veganska silvestrska večerja

Ko pripravljamo slavnostno silvestrsko večerjo, moramo misliti tudi na goste, ki se drugače prehranjujejo. Čeprav pripravimo veliko dobrot in vložimo veliko truda, vegetarijanci in vegani tega ne bodo jedli.

Pripravila sem čisto poseben silvestrski veganski meni, ki bo navdušil naše goste.

Veganska juha z lečo in čilijem

Glavne sestavine za vegansko juho so seveda zelenjava in stročnice. Za slavnostno večerjo bomo pripravili vegansko začinjeno juho iz leče in listnatega ohrovta.

Za pripravo slastne juhe bomo uporabili čili v prahu, koriander, dimljeno papriko in kajenski poper. Z čilijem ne smemo pretiravati, saj ne želimo gostom odpreti nosu. Za boljši okus bomo dodali rdečo lečo, juho pa postregli z domačim kruhom, ki ga bomo spekli z drožmi. 

Recept za vegansko lečno juho:

  • 1 žlička kokosovega olja
  • 2 sesekljana stroka česna
  • 1 sesekljana čebula
  • 3 nasekljana stebla zelene
  • 1 lovorjev list
  • 1 čajna žlička mlete kumine
  • 2 žlički čilija v prahu
  • 1/2 žličke mletega koriandra
  • 1/2 žličke prekajene sladke paprike
  • 1/8 žličke kajenskega popra
  • 1 pločevinka pretlačenega paradižnika
  • 6 skodelic zelenjavne jušne osnove
  • 1 skodelica rdeče leče
  • morska sol in poper
  • 2 pesti nastrganega listnatega ohrovta

V večji posodi segrejemo kokosovo olje in na njem najprej prepražimo čebulo in nato še česen. Dodamo zeleno in še malo popražimo. Dodamo lovorjev list, kumino, čili v prahu, koriander, papriko in kajenski poper. Vse skupaj popražimo, da lepo zadiši.

Primešamo pločevinko pretlačenega paradižnika, dodamo tudi ves sok iz pločevinke, zalijemo z zelenjavno jušno osnovo in primešamo lečo.

Zavremo in nepokrito kuhamo 25 minut, nato dodamo sol in poper po okusu. Na koncu vmešamo nastrgan ohrovt, lahko tudi špinačo in kuhamo še nekaj minut. Veganska silvestrska juha je gotova, dober tek!

Veganski zelenjavni curry

Za glavno vegansko silvestrsko jed bomo pripravili kremni zelenjavni curry. Bogato kremno omako bomo pripravili iz namočenih indijskih oreščkov, ter vse skupaj obogatili z veliko zelenjave.

Pri tem receptu je najlepše to, da lahko uporabimo poljubno zelenjavo, dober okus naredi sladek krompir, cvetača in brokoli.

Recept za veganski curry:

  • 1/2 skodelice namočenih indijskih oreščkov
  • 1 žlica kokosovega olja
  • 1 sesekljana čebula
  • 3 stroke česna
  • 1 žlička naribanega svežega ingverja
  • 1 zelen čili
  • 1 na kocke narezan krompir
  • 1 na kocke narezan sladek krompir
  • 2 korenčka narezana na majhne kocke
  • 1 drobno narezana rdeča paprika
  • 1 sesekljan paradižnik
  • 2 žlici kakovostnega rumenega curryja v prahu
  • 1/2 žličke fino mlete morske soli
  • 3/4 skodelice graha
  • koriander
  • basmati riž za prilogo
  • popečeni indijski oreščki za posip

Indijske oreščke stresemo v majhno skodelico in prelijemo z vodo, namakamo več ur. Tik preden namočene oreščke uporabimo, jih odcedimo in speremo. Oreščkom dodamo 3/4 skodelice vode in vse skupaj zmeljemo v kremasto maso.

V drugi ponvi na olju prepražimo čebulo in česen, dodamo ingver in vse skupaj pražimo približno 5 minut. Vmešamo zeleni čili, krompir, sladki krompir, korenje, rdečo papriko, paradižnik, curry v prahu in sol.

Pražimo še nekaj minut in nato dodamo maso iz indijskih oreščkov in grah. Posodo pokrijemo in pri nizki temperaturi kuhamo 20 minut, vmes jed večkrat premešamo. Veganski curry postrežemo na podlagi riža basmati, potresemo s sesekljanim koriandrom in popečenimi indijskimi oreščki.

Veganska čokoladna torta z lešniki

Silvestrska večerja seveda nujno zahteva sladico. Za vegane bomo pripravili hladno čokoladno torto z osnovo iz popraženih lešnikov. Sladica spominja na nutelo in je bogatega kremastega okusa.

Recept za tortno osnovo iz praženih lešnikov:

  • 3/4 skodelice lešnikov
  • 3 žlice javorjevega sirupa
  • 1/4 žličke fino mlete morske soli
  • 1/2 skodelice ovsene moke
  • 1 skodelica ovsenih kosmičev

Veganski čokoladni nadev na torto:

  • 2 majhni skodelici indijskih oreščkov
  • 2/3 skodelice agavinega nektarja
  • 1/2 skodelice kokosovega olja
  • 1/3 skodelice kakava v prahu
  • 1/3 skodelice stopljenih koščkov temne čokolade
  • 1 žlička vaniljevega mletega stroka
  • 1/2 žličke fine morske soli
  • 1/2 žličke instant kave v prahu

Lešnike stresemo v multipraktik in jih drobno zmeljemo. Dodamo kokosovo olje, javorev sirup, sol in ovseno moko, ter spet meljemo, da dobimo testo. Dodamo ovsene kosmiče in meljemo še nekaj časa, da se kosmiči razdrobijo, a še vedno ohranijo malo teksture. Če je zmes presuha, dodamo malo javorjevega sirupa.

Testo za tortno osnovo damo v model za torte, ki smo ga prej tanko namazali s kokosovim oljem. Mešanico čvrsto in enakomerno pritisnemo ob dno modela, res močno pritisnemo , da bo torta bolj kompaktna.

Testo pritisnemo tudi ob robovih in čez rob. Testo z vilicami večkrat prepikamo in damo v ogreto pečico na 180 stopinj C, pečemo približno 12 minut, da se testo rahlo zlato zapeče. Ko je testo pečeno, ga vzamemo in pečice in na rešetki počasi ohladimo.

Nadev za vegansko torto

Indijske oreščke speremo in odcedimo. Stresemo jih multipraktik, dodamo javorjev sirup, olje, kakav v prahu, stopljeno temno čokolado, vanilijo, sol in instant kavo. Meljemo toliko časa, da dobimo gladko zmes. Če je potrebno, dodamo malo mandljevega mleka.

Kremo nadevamo na tortno osnovo in po vrhu pogladimo, lahko tudi potresemo z nastrgano čokolado. Nepokrito torto postavimo v zamrzovalnik, po dve urah pa jo pokrijemo in pustimo čez noč.

Naslednji dan zamrznjeno torto vzamemo iz zamrzovalnika in jo 10 minut pustimo da se odtaja. Hladno vegansko torto ponudimo zamrznjeno, zraven serviramo stepeno kokosovo smetano in drobno sesekljane lešnike.

50 TOP receptov z a Silvestrsko večerjo iz celega sveta

DOBER TEK IN SREČNO NOVO LETO!

Uporabljeno besedilo: Silvestrska večerja 2023 ,silvestrovanje, praznična večerja

Silvestrska večerja: Priprava praznične mize