Zimske jedi na žlico s kislim zeljem nas okrepijo in ogrejejo v zimskih dneh. Katere enolončnice s kislim zeljem najpogosteje kuhamo? Na prvem mestu je vsekakor segedin, ki ga pripravimo iz svinjskega mesa in kislega zelja. Odlična je tudi jota s kislim zeljem, pripravimo jo lahko tudi s kislo repo.
Kislo zelje pogosto postrežemo tudi kot prilogo, odlično se ujema s pečenicami ali krvavicami. Tudi stare slovenske tradicionalen slovenske jedi so pogosto pripravljene s kislim zeljem, takšna jed je krompir v zevnici. Odlična je tudi juha iz zevnice, dušeno kislo zelje, ki ga postrežemo kot prilogo, ali kislo zelje z matevžem.
Zimske jedi na žlico s kislim zeljem
Kislo zelje je bilo v starih časih zelo pomembno živilo, saj se je obdržalo čez celo zimo. Poleg krompirja in repe, je bilo skoraj vsak dan na jedilniku. V času kolin, so kislo zelje pogosto postregli s pečenicami ali krvavicami, najpogosteje pa so postregli samo krompir in zelje, ki so ju zabelili z ocvirki ali zaseko.
Za današnji članek sem izbrala preproste, stare tradicionalne slovenske jedi.
Kislo zelje s krompirjem
V današnjem receptu bomo uporabili kislo zelje v glavi, kot ga uporabimo za pripravo sarme.
- 1 glava kislega zelja
- slan krop
- kumina
- 1 1/2 kg krompirja
- 10 dag svinjske masti
- 5 dag moke
- 6 dag čebule
- voda ali juha
- sol, poper
- česen
Glavi kislega zelja porežemo rebra, ločimo liste od glave in jih skuhamo v sklanem kropu. Posebej skuhamo olupljen in razpolovljen krompir, vendar ne premehko. V ponvi razbelimo svinjsko mast in na njem zarumenimo moko, nato prepražimo drobno sesekljano čebulo in strt česen.
Dodamo odcejeno kislo zelje in zalijemo z zeljnico, kasneje dolijemo tudi krompirjevko. Jed odišavimo s kumino, ter začinimo s soljo in poprom.
Vse skupaj pokrijemo in počasi dušimo, nato primešamo še kuhan krompir in še nekaj minut dušimo. Jed mora biti gostljata, preden jo ponudimo, jo lahko potresemo še z razbeljenimi ocvirki.
Kislo zelje s fižolom
Tudi kombinacija kislega zelja in fižola je odlična! Danes bomo pripravili preprosto jed, ki je bila včasih pogosto na jedilniku.
- 1 kg kislega zelja
- malo vode
- 8 dag svinjske masti
- 4 dag moke
- 4 dag čebule
- 60 dag fižola
- sol in poper
Kislo zelje kuhamo v manjši količini vode. V prežganju zarumenimo drobno sesekljano čebulo in ga zalijemo z zeljnico, solimo in še malo pokuhamo.
Prežganju nato dodamo kuhano kislo zelje in kuhan fižol, premešamo in dobro prevremo. Zelje lahko pripravimo tudi brez prežganja.
Juha s kislim zeljem
Juho s kislim zeljem bomo danes pripravili s prekajeno slanino. Odlična enolončnica, ki jo lahko postrežemo tudi pri Božični večerji, saj bo malo razbremenila črevesje, če smo pojedli preveč božičnih sladic.
- 1/4 kg kislega zelja
- 6 dag prekajene slanine
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1, 5 l čiste juhe
Če imamo kislo zelje v glavah, odstranimo korene in ga drobno zrežemo. Slanino drobno sesekljamo in jo stresemo v ponev, dodamo paradižnikovo mezgo in vročo jušno osnovo.
Zavremo in kuhamo 15 minut, juho lahko obogatimo z kuhano in na koleščke narezani hrenovko ali domačo klobaso.
Odlito zelje in krompir v oblicah z ocvirki
Odlito zelje je izraz, ki se je včasih pogosto uporabljal pri pripravi kislega zelja. Današnji recept prihaja iz okolice Brežic.
- 1 kg krompirja
- 1 kg kislega zelja
- 20 dag ocvirkov
- voda za kuhanje krompirja in zelja
- sol
Krompir z olupki vred dobro operemo, stresemo v lonec z vodo in pristavimo na ogenj. Ko je krompir kuhan, odlijemo vodo in še vročega nalomimo in v razpoke stresemo razgrete ocvirke. Hkrati s krompirjem pripravljamo tudi odlito zelje.
Na kislo zelje nalijemo samo toliko vode, da je pokrito. Ko je zelje kuhano, odlijemo polovico vode. Segrejemo ocvirke in kislo zelje zabelimo še v loncu, premešamo in takoj ponudimo skupaj s krompirjem.
Grajevo zelje
Grajevo zelje ali fižolovo zelje je stara tradicionalna kmečka jed, ki se je najpogosteje pripravljala v Prekmurju. Podobna jed se je skozi stoletja pripravljala povsod na današnjem ozemlju Slovenije, vendar so jo poznali pod drugačnim imenom.
Danes bomo grajevo zelje pripravili s svinjskim mesom in prošeno kašo. Grajevo zelje lahko ponudimo tudi kot predjed na Božični večerji.
- 75 dag svinjskega mesa
- 75 dag kislega zelja
- 1 majhna skodelica prosene kaše
- 1/2 l fižola
- 1 čebula
- 6 dag svinjske masti
- 1 žlica moke
- 1 žlička rdeče mlete paprike
- voda
- sol
Fižol dan prej namočimo in ga naslednji dan skuhamo v isti vodi, v kateri se je namakal. Svinjsko meso damo kuhat skupaj s kislim zeljem, v lonec nalijemo toliko vode, da nekoliko sega čez meso in zelje. Vse skupaj solimo in malo popramo. Ko zelje z mesom zavre, kuhamo še 20 minut, nato dodamo oprano proseno kašo in kuhamo naprej.
Medtem ko se vse skupaj kuha, pripravimo svetlo prežganje iz sesekljane čebule, dodamo mleto rdečo papriko in takoj zalijemo z mrzlo vodo. Prežganje prevremo in primešamo k zelju.
Medtem je kuhan tudi že fižol, ki ga prav tako primešamo k zelju. Ko smo zmešali vse sestavine, jed po okusu še začinimo s soljo in poprom, ter še 10 minut počasi kuhljamo.
Mavta
Mavta je tradicionalna slovenska jed s fižolom, kislim zeljem, krompirjem in prekajeno svinjsko glavo. Recept prihaja iz okolice Novega mesta, Vavta vas.
- 1 l fižola
- 60 dag krompirja
- 60 dag prekajene svinjske glave (lahko dodamo tudi prekajene svinjske uhlje, rilec ali kožo)
- 1 kg kislega zelja
- voda
- sol
Fižol preberemo in operemo in ga zvečer namočimo. Naslednji dan fižol v isti vodi pristavimo, proti koncu kuhanja ga solimo.
Posebej skuhamo olupljen krompir, ko je kuhan, odlijemo vodo in ga zmečkamo. Kislo zelje kuhamo skupaj z mesom. Ko je vse kuhano, primešamo fižol k zelju, jed zgostimo s pretlačenim krompirjem. Kuhano meso vzamemo iz lonca, ga narežemo na kose in ga položimo v posodo, v kateri bomo postregli mavto.
Segedinski golaž
Segedinski golaž ali segedin, je najbolj poznana jed iz kislega zelja.
- 600 g kislega zelja
- 400 g svinjskega mesa
- 60 g maščobe
- 50 g čebule
- 1 žlica rdeče paprike
- česen
- paradižnikova mezga ali svež paradižnik
Kislo zelje kuhamo z malo vode. da se nekoliko zmehča. Na maščobi posebej spražimo na tanke lističe narezano čebulo.
Ko čebula zarumeni, dodamo na koščke narezano svinjsko meso, rdečo papriko, strt česen in paradižnikovo mezgo. Meso dušimo in ko je mehko, dodamo kuhano kisli zelje in še nekoliko prevremo.